Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Dan Boyka

Gratulujem pan Copolla...ťažký scenár ste zvládli na jednotku...Keď sa povie Krstný otec, tak každý si vybaví Marlona Brandona s vypchatými lícami a jeho úžasným chrapľavým hlasom.Chvíľami som si prial byť hocikým po jeho boku v tom napínavom prostredí sicílskej mafie v Amerike. Jednoducho povedané, je to geniálny film bez jedinej chybičky, pri ktorom som mal vždy otvorene ústa a len som zízal na to majstrovské dielo. Kto si nepozrie Krstného otca, akoby ani nikdy nevidel úžasný film. ()

piggmi

Kniha? Úžasná - se vším co se s tímto slovem spojuje... A film? To samé, jen možná o malilinko méně. Ihned po shlédnutí se stal jedním z mých nejoblíbenějších. Všechno se dá vyzdvihnout: herecké výkony, nádherná hudba, svižnost - opravdu to trvalo tři hodiny :)?, krásné kostýmy, intriky, převedení knižní atmosféry, síla tradic a zvyků, které nepůsobí zkostnatěle... Ne úplně klasická gangsterka bez potoků krve (pár kulek je ale samozřejmě nuutností), která má nezpochybnitelný styl. Legenda! ()

Honey007

je potřeba k tomuto filmu slov? každý kdo četl knižní předlohu, musel na konci zůstat s údivem s otevřenou pusou...dle mého je to jedno z nejlepších zpracování knihy do filmové podoby v historii. ()

Reznov

Dva týdny po přečtení knihy Maria Puza jsem hladově skočil po filmové adaptaci z dílny Francise Forda Coppoly. Jak se později ukázalo, Coppolu jsem velmi podcenil. Knižní předloha je natolik obsáhlá, že jsem nedoufal ani v polovic toho, co se mi ve výsledku dostalo. Al Pacino, Marlon Brando a kdokoli jiný ze skvělého hereckého obsazení do puntíku vystihly všechny okamžiky knižní předlohy. Dokonalá atmosféra, autentičnost a mnohé další pomohlo tomuto filmu na přední místo v historii kinematografie. ()

bazmo

ani tu vela k 5 nechyba..dobra gangsterka ale neviem preco ma to ksychtenie Marlona viac stvalo ako zaujalo.. ()

Alatariel

Francis Ford Coppola ve spolupráci s Mariem Puzem vytvořil dokonalé zpracování knižní předlohy. Výstižná atmosféra podpořená skvělou hudbou a nezapomenutelný Marlon Brando v roli Dona Vita Corleone. Jak kniha tak film mi navždy přirostly k srdci. ()

Falcon772

Mafianska epika . Asi najlepší herci všetkých dob. A ich životné herecké výkony dali tomuto filmu nálepku najlepší mafiansky film . Marlon Brando ako hlava rodiny Corleone . Ako starnúci ešte dokončil svadbu svojej dcéry.Neskutočná scéna pri neakom prechode ako mu zabili ,,výbušneho,, potomka . Následne nanho bol spáchaný ,,atentát,, zo strany konkurenčnej rodiny. A nastupuje Al Pacino ako syn ktorý musí viesť rodinu dalej........ no neskutočný film nejdem to tu rozpisovat …ten kto tento film ešte nevidel nech ho neodradí rok kedy bol film natočený . Prečo ? Lebo v tomto filme nejde o efekty a prehnanosť, keby ste ho videli v dobrej kvalite a nevedeli kedy bol natočený tak by ste neuverili, že je z roku 1972 ()

Lui.eS

Dlouho jsem se nemohl přemluvit, abych se na Kmotra podíval. A když jsem se konečně přesvědčil, nelitoval jsem. Atmosféra mafiánského světa, které nelze odolat a s každou další chvilkou očekáváte zvrat v ději. Necelé tři hodiny doslova přeletí, s chutí jsem si je užil. Plné hodnocení si vysloužila právě atmosféra celého snímku a nezapomenutelný Marlon Brando, který předvedl své herecké kvality. Nelze se tedy divit 3 zlatým soškám za nejlepší film, scénář a herecký výkon v hlavní roli. Jsem nadšený, že i skoro po čtyřiceti letech od prvního promítání mě tento film dokázal tak hluboce oslovit. ()

pelegryna

Asi se budu jen opakovat, ale kdo četl nemohl uvěřit, že je to možné natočit a ejhle...povedlo se snad ve všech směrech. ()

TeemuSelanne

Na otázku, ktorý je podľa mňa najlepší film som po zhliadnutí tejto skvelej trilógie našiel tú správnu odpoveď. Je to Godfather. Skvelé herecké výkony (Al Pacino je dobrý, ale tu su zaslúži potlesk najmä Marlon Brando), ale nie len tí, aj všetci, či už známejší alebo menej známi herci, všetci predviedli výborný výkon Atmosféra sa vo filme dá krájať, geniálna hudba tomu len prispieva, škoda len trošku pomalšiemu úvodu, ktorý ma popravde príliš nebavil, ale zvyšné 3/4 filmu boli dokonalé. Film má nadštandartnú dĺžku, takže je pochopiteľné, že je aj tu pár hluchých miest, ale dojem to vôbec nepokazí. Príbeh je naozaj výborný, o každej postave by sa dala napísať kniha. Pán Nino Rota, klobúk dolu. ()

corbi

Kmotr je jeden z filmů, který mě nutí přemýšlet o tom, jaký by byl film, kdyby v něm nehrál Marlon Brando. Na to se nedá odpovědět. Kmotr je film žijící vlastní gangsterskou atmosférou. Téma The Godfather se snažili tvůrci převést i do podoby PC hry, ale vždycky, když vidím tenhle film, tak se mi vybaví česká hra Mafie. Když jsem dohrál Mafii, tak mě lehce mrazilo v zádech. Když jsem zhlédnul Kmotra, tak mě mrazilo v zádech úplně stejně. Ve filmu jsou občas pasáže, ve kterých se člověk občas ztrácí. Najednou se film odebere do nějaké doby, na nějaké místo a člověk, který nečetl knížku by se možná mohl lehce ztratit, čili celý film na mě působí, že je cílevědomě dělaný pro čtenáře Kmotra, ale možná se mýlím. The Godfather je skvělý filmový zážitek, vtáhne vás k sobě a člověk má na chvíli pocit, že je jedním z mafiánů. Nejvíc bych asi vyzdvihl a pochválil rozhovory ve filmu. V málo kterých filmech jsem byl svědkem, tak dobrých dialogů, herci toho neříkají mnoho, nikdo nevede zdlouhavé monology nějakým vysvětlováním, celý film je správně gangstersky trochu tajemný. Myslím si, že tento film hlavně ocení mužská část populace, přijde mi i samotné téma a celý film, jako snímek pro chlapy. No a co? I Kdyby tomu tak bylo… spousta filmů je zase jen pro ženský  Kmotra doporučuji všem! ()

bohemak2

Každý by řekl, že když se někdo pokusí udělat z 200 stránkové knihy 3 hodinový biják, tak to musí špatně dopadnout. Ne tak Coppola. Jeho umělecké ruce vám rozehrají před očima takový koncert, na který jen tak nezapomenete. Dobová atmosféra, skvělý herci, geniální hudba, není co vytknout. Kmotr je kultovním filmem po právu. ()

reconnaissance

Skvělý film podle neméně skvělé předlohy, které si mimochodem dost drží. Film od kterého jsem očekával jen to nejlepší a rozhodně jsem nebyl zklamán. Vyzdvihnul bych především skvělé výkony Al Pacina, kterému jeho role opravdu sedla, a Dona Marlona Branda. A samozřejmě je vše podbarveno nádhernou hudbou... ()

RadimRay

Přesně podle knížní předlohy, tak jak jsem si to představoval.Číslo jedna mezi příběhy z mafiánského prostředí! Dílo hodné mistrů!100% ()

metalbiker

dlho som sa tomuto filmu vyhybal pretoze som o nom pocul len, ze je dlhy a nudny a nic sa tam poriadne nedeje, po dnesnom zhliadnuti viem, ze sa vsetci velmi mylili.... ()

Epics

Zacnu a mozna i skoncim tou jedinou vetou, kterou o tomto filmu mohu napsat.. Nejlepsi film ktery jsem kdy na platnech kin nebo televiznich obrazovkach videl! Chtelo by se mi psat o rezii, hereckych vykonech, hudbe a vubec vsem, co dela film filmem, ale za svuj zivot jsem jeste nenasbiral do sve slovni zasoby tolik superlativu, abych si to mohl dovolit! A tak na zaver jen jedna veta z me nejoblibenejsi sceny.. It's not personal, Sonny. It's strictly business. ()

Monco

Po Tenkrát v Americe pro mě nejlepší gangsterka. Někdy přemýšlím jestli je lepší film nebo kniha. Mistrovský Brando, Pacino, Caan. Ale především Brandův herecký koncert. ()

voltamper

Keď spojíme všetky oblasti a všetky odvetvia všetkých druhov umení zo všetkých kútov sveta, dostaneme one and only The Godfather. Po každej stránke dokonalé - herci, réžia, kamera, hudba, príbeh a predovšetkým fantastický trojhodinový umelecký zážitok. A škoda, že len trojhodinový. ()

K.e.a.n.e.80

Na vojně jsem Kmotra četl a byl jsem z něho unešenej. Když jsem pak Kmotra viděl, byl jsem z něho unešenej znovu. Nikdy bych neřekl, že někdo natočí film tak, jak jsem si ho představoval podle knihy a stalo se. Samozřejmě, že obrovskou zásluhu na tom má Marlon Brando, který doslova exceluje a neméně je na tom i můj oblíbenec Al Pacino. Film jako celek působí až mrazivě a tři hodiny si opravdu užíváte. Já se bavil a moc. 5*. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)