Film Vřískot od mistra hrůzy Wese Cravena byl kritikou pasován na nejlepší hororový thriller 90. let. Obyvatelé malebného městečka (mezi nimi Drew Barrymore, Courteney Cox a Neve Campbell) se postupně stávají obětmi lstivého psychopata s pokřivenou láskou k hororovým filmům. Když maskovaný vrah pokračuje v napodobování filmových masakrů v opravdovém životě, začne byt jasné, že rozluštit tuto záhadu znamená být zavražděn. Vřískot je stále velmi populární u širokého publika zvláště pro svůj jedinečný styl a morbidní humor. Rozesměje vás, dokud nezačnete... vřískat. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

juta

Film nám už trošku zestárnul a tak se projevují nedokonalosti, které by se v dnešní době už neměly objevovat. Úprky od jisté smrti jsou rozhodně lepší než z hororů z 80.let, ale když se podíváte na novodobé horory, tak je rozdíl poznat. Stále to není úplně ono. Na druhou stranu Vřískot obdivuju. Na svou dobu přinesl zase něco nového a stal se kultem, hlavně použitím masky, kterou také mám doma. ()

paascha

klasická vražedná epidemie, jen s pokusem o humor. Ani dobrá, ani špatná, ani nudná, ani zajímavá, průměrná, spíš slabší... 2 Vodny : možná se budeš divit, ale svět tu byl i před tvým narozením a tímhle filmem určitě nevznikl nový žánr vyvražďovačky, jak tu zmateně blouzníš:-))) 2 Grepfruit : A ty jsi ještě větši mimoň, nejste bráchové? ()

Fiftis

Dnes už klasika, na ktorú je potrebné sa pozrieť už len preto, aby človek pochopil odkazy na tento snímok v iných filmoch. Vcelku zaujímavý dej, resp. scenár a rozuzlenie bolo tiež celkom fajn avšak za príšerný český dabing by mal prinajmenšom niekto visieť. I keď bol hlas vraha skreslený, pri prvom hlasovom prejave som zistil už na začiatku filmu, kto sa skrýva pod maskou. Sadlo mi obsadenie, tá slabá linka humoru v podtexte bola veľmi dráždivá. Tiež ma milo prekvapila Courtney Cox. ()

Shakers

Pre mňa najlepší film Wesa Cravena a aj Kevina Williamsona. Napínavá réžia, brutálne vraždy, zabijak s maskou, telefonáty, Williamsonov scenár plný odkazov na rôzne horory, ich pravidla a predovšetkým výborné finále robia s toho filmu už kult v rámci žánru. Hudba je taktiež výborná a casting presne ušitý na mieru. A Wes Craven ako upratovač v škole oblečený v červeno čiernom pásikovom svetri s menom Fred je už len delikatesa pre fanúšikov. 90% - 5* ()

filmfanouch

Wes Craven sice opustil svět v roce 2015, rozhodně se ovšem postaral o to, že na něj svět jen tak nezapomene. Nejdříve v roce 1984 v první Noční můře v Elm Street představil Craven svět s Freddy Kruegerem, který se stal později s Michaelem Myersem a Jasonem Voorheesem jedním ze tří svatých zástupců slasherového žánru. Craven by už tak mohl být brán jako stěžejní figura slasher žánru, důležité je ovšem, že to byl právě Craven, který později slasheru vdechl nový život v roce 1996. Tehdy se Craven chopil scénáře Kevina Williamsona a původním Vřískotem v podstatě odstartoval novou vlnu slasherových hororů, kdy těmto filmům definitivně došlo, že se nemají brát tak úplně vážně a došlo k tomu, že se většina slasherů vydala směrem metahumoru a parodování sama sebe. Vřískot je tak rozhodně zásadním filmem.   Slasherové filmy byli už od pradávna víceméně brány jako brak a pokleslá díla, i když se našli vyjímky jako původní Halloween Johna Carpentera či právě zmíněná Cravenova Noční můra v Elm Street. Slashery přitom většinou sázeli na to, že v jejich průběhu umře spoustu mladých (většinou hezkých a víceméně hloupých lidí), kdy za tím vším většinou stojí zabiják s nadpřirozenými schopnostmi. Vřískot ovšem zahájil novou kapitolu z mnoha důvodů. Právě zmíněný Ghostface byl obyčejný člověk s nožem a především hlavní hrdinové mají povědomí o hororových klišé, kdy vědí, že sex či alkohol většinou vedou k rychle smrti. A i když jim toto povědomí v boji o jejich život zase tolik nepomáhá, právě utahování si z hororových klišé ovšem Vřískot přeneslo na zcela novou úroveň.   Šikovný scénář Kevina Williamsona čerpal ze starších slasherů, aby odstartoval zcela novou kapitolu tohoto hororového subžánru. Ten byl v 90. letech prakticky pokládán za mrtvý z důvodu vzniku mnoha pokračování, které ve finále šli rovnou na videokazety a celkově se stal slasher jako takový vyčerpaný. Někdo si ovšem přeci jen uvědomil, že jediná cesta ven je cesta sebeuvědomění. Na první pohled v rámci žánru klasický příběh o vraždícím maniakovi tak dostal nadhled, kdy součástí zabijákových her je hororový kvíz, cituje se Norman Bates a dojde i na diskuze na téma, že filmy psychopaty nevytváří, ale pouze je obohacují v oblasti kreativity.   Williamson přitom nejen s nadhledem pracoval se známými klišé, ale zároveň jistá zavedená pravidla pozměnil a skutečně dokázal slasher jako takový posunout o kus dál. Angažování zkušeného Wese Cravena poté vedlo k tomu, že se látky chopil někdo, kdo již uměl pracovat s atmosférou a napětím. I s tím (především v rámci očekávání) Vřískot pracoval poměrně svěže a za pochodu pořád dokazoval, jak chytrou a nad věcí záležitostí je.   U prvního Vřískotu znali navíc Craven a spol. míru, což se u navazujících pokračování úplně říct nedá. Je přitom zázrak, že se ve Vřískotu nachází jeden zvrat za druhým a ve finále přesto dohromady fungují. I když poté po prvním zhlédnutí logicky člověk zná identitu vraha, je stejně zajímavě vidět Vřískot znova a tentokrát analyzovat, co vše vlastně vede k onu odhalení. Přitom všem je pravděpodobné, že dojde k myšlence, že už je toho přeci jen tak trochu moc a že to celé působí, že chce být Vřískot víc a víc přehnaný. Jenže právě to Vřískot být chce a zkušený Craven dokáže natočit poctivou slasherovou podívanou a přitom si z ní adekvátně utahovat.   Vřískot tak skutečně posunul slasher o kus dál, kdy dokázal být zábavný, víceméně provokativní a zároveň pořád temný a brutální. Craven uměl udržet balanc na obou stranách váhy a dokázat, aby jeden směr neodporoval tomu druhému. I to je ukázka, že za Vřískotem stal někdo, kdo měl pravidla slasherového žánru v paži a dokázal ho zároveň ctít i dekonstruovat.   Williamson zároveň dokázal vymyslet plnokrevné postavy, kdy se dá o každé ze stěžejních postav alespoň něco říct. Taková Neve Campbell sice v navazujících pokračováních již prakticky neměla co hrát, ve své první ústřední roli se jí ovšem skutečně podařilo se vydat ve stopách Jamie Lee Curtis a v roli Sidney Prescott se též stát novou ikonickou tváří slasherového žánru. Za zmínku pochopitelně stojí též Courteney Cox ve své 2. nejslavnější roli Gale Weathers, David Arquette jako Dewey Riley či Drew Berrymore ve své malé roli, která i svým výkonem pomohla k tomu, že Vřískot již v úvodu dokázal nahnat tu ideální husinu, která následně nezmizí i právě přes to překrucování filmových klišé.   Mohlo být ono utahování si z hororových klišé přeci jen ještě rafinovanější? S odstupem času se dá možná říct, že ano. Zásadnost Vřískotu to ovšem přesto nesnižuje a Wes Craven si po Noční můře v Elm Street definitivně zajistil, že se na něj v rámci hororového žánru jen tak nezapomene. Což dokazuje, že i z Vřískotu stala populární franšíza, která se čerstvě dočká již pátého filmu. Stačí jen doufat, že dvojice Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett s Cravenovým odkazem naložila se ctí..... () (méně) (více)

DJ_bart

"M𝘰𝘷𝘪𝘦𝘴 𝘥𝘰𝘯’𝘵 𝘤𝘳𝘦𝘢𝘵𝘦 𝘱𝘴𝘺𝘤𝘩𝘰𝘴. 𝘔𝘰𝘷𝘪𝘦𝘴 𝘮𝘢𝘬𝘦 𝘱𝘴𝘺𝘤𝘩𝘰𝘴 𝘮𝘰𝘳𝘦 𝘤𝘳𝘦𝘢𝘵𝘪𝘷𝘦." ____________ Asi jsem viděl málo kvalitních slasherů, ale nevím, co mě na Scream dostalo víc: jestli ta napínavá a nepředvídatelná zápletka, ona mysteriózní rovina, pojetí jednotlivých vražd, finální pointa, ta kýčovitá devadesátková pachuť, famózní hudební doprovod Marca Beltramiho, anebo to jak tenhle film naprosto geniálně a přitom satiricky ohýbá svůj meta-hororový rozměr, který celému subžánru slasher vzdává poctu [viz. popkulturní odkazy a reference], ale zároveň si z něj dělá nehoráznou prdel [ten goofy slapstick výsměch žánrovým klišé fakt nemá chybu] a vráží mu tak kudlu do zad. Zcela právem opěvovaná kultovka. Co dodat? Top tier Craven.... PS: ano, Shaggy je psychopat. ()

ajuska

Poctivá teenagerovská vyvražďovačka, která baví. Nechybí jí nadhled a má štávu. Důkazem je vlna dalších žánrových snímků, kterou Vřískot odstartoval. ()

lamps

První film (minimálně takhle populární a všeobecně známý) svého druhu. Zábavné a v detailech vynalézavé popkulturní pomrkávání, které dokáže stát na vlastních nohou coby otevřená parodie na žánrová pravidla, tak i jako klasický horor, jenž se těmito pravidly musí řídit. V závěru už lehce přiblblé a protahované, ale jinak velmi nadčasové a nestárnoucí. Úvodní scéna i po letech jedním z nejlepších hororových otvíráků.. 80% ()

JohnnyD

"Movies don't create psychos; movies make psychos more creative!" Napriek tomu, že film je v niektorých veciach značne nedokonalý (nie je motív na vraždu 90% postáv + koniec je hrozne prekombinovaný) a ďalšie veci zostarli (citovanie filmov), vo svojej dobe to bol neskutočný závan čerstvého vzduchu a i o skoro 20 rokov neskôr pôsobí film prekvapivo sviežo. Môže za to celý out-of-the-box pohľad na slashery, ktorý je symbolizovaný nielen v tých odkazoch na žáner a jeho pravidlá (čo bolo vo svojej dobe nesmierne originálne), no v skutočnosti je rozliaty do celého filmu. Napríklad Williamson dáva na svoju dobu výnimočný dôraz na postavy a to nielen hlavné. Skoro každá postava je zapamätovateľná a to v žánri nemá obdobu. Podobne vizuál je neskutočným krokom vpred. Už na prvý pohľad je tento film akoby svetelné roky vzdialený od ostatných slasherov nakrútených pred rokom 1996. Škoda, že tento punkový prístup dlho nevydržal a po Vreskote ostatné slashery (vrátanie samotných pokračovaní Vreskotu) nehľadali nové cestičky, ale opakovali nanovostanovené pravidlá. A tak tento slasher revival skončil, ani poriadne nezačal. ()

Madsbender

Hneď po extrémne zábavnom The Cabin in the Woods najlepší metahoror, aký som doteraz videl. Substancia zložená z metahumoru, inteligentnej sebareflexie a systému 1 veta = 1 hláška, 1 slovo = 1 žmurknutie na hororových všeznalcov (dokonca aj taký žánrový ignorant ako ja polovicu filmov, na ktoré sa slovami i citujúcimi scénami odkazuje, videl). Wes Craven sa rozhodol pojať žánrovú originalitu tak, že všetky mysliteľné hororové klišé povraždil, vypreparoval a zavesil za vnútornosti do výkladnej skrine. Zábavnejší koncept som dlho nevidel, herci sú skvelí a aj taký fetišista na steadicamy, dlhé jednozáberovky a nepredvídateľné využitie hudby ako ja si tu príde na svoje - extrémne dobre sa na to pozerá a rovnako počúva. Craven vytvoril uvedomelý teen slasher pre nové milénium, ktorý nestavia na strašidelnosti, ale šialene vtipnom prístupe k základným pôdorysom žánru. Najlepšia je vražda garážovými dverami. "What's this? I spit on your garage?" 85% ()

Kusko.t2

Wes Craven natočil zaujímavý horor, ktorý si robí srandu sám zo seba. Tvorcovia SCARY MOVIE vlastne urobili paródiu z paródie. Film nemá také strhujúce tempo, ale rozhodne nenudí a to vďaka svojej odkazovej stránke. I like scary movies. ()

salahadin

Ten plakát snímku je velmi výstižný...vystihuje patrně pocity hlavní hrdinky po shlédnutí konečné verze filmu, kdy se s hrůzou dověděla, v čem že to vlastně hrála a že její vřískot láme decibelové rekordy. První díl je vždycky první díl, takže je většinou z celé série nejlepší, tady to není jinak...Vřískot je parodie a není to až zas tak podprůměrné dílko, ale mě na tom bavila fakt jen ta maska zabijáka a celou dobu jsem se nemohl ubránit obrázkům zhuleného "vřískoťáka" ze Scary Movie :) IMHO stejný nůž mám doma, masku jsem dostal k narozeninám už dávno a černý plášť mám taky doma...takže mě napadá...mmt...ale ne...nemám měnič hlasu, tak příště. ()

Pilda17

Tááák, konečně jsem se k Vřískotu dostal a udělal jsem obrovskou chybu, že jsem to neudělal dříve. Wes Craven a jeho Vřískot je pořádná a dobrá vyvražďovačka s naprosto dokonalým závěrem. Dnešní vyvražďovačky se nedají s Vřískotem vůbec ničím srovnávat. Dnes je ten den, kdy pro mě vyvražďovačky dostávají nový směr... 9/10 = 95% ()

Disk

Cinefilsky zábavné. U prvního Vřískotu jsem vřískal blahem. To bylo TAKHLE geniální. Ano, miluju filmy, ve kterých postavy kecají o filmech. Tolik zábavy v jednom filmu se jen tak nevidí (samozřejmě když něco víte o slasherech nebo jste nějaký viděli). A je dobře, že jsem to viděl až nyní, po patnácti letech od premiéry. Ve dvanácti letech (v době premiéry) bych se tolik asi nepobavil. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Atmosféra 9/10 Efekty 7/10/// +napětí, hudba -někdy nelogické chování postav/// Ještě než si půjdu počtvrté zavřískat, chtěl jsem si oprášit znalosti, atmosféru a postavy z prvního dílu, který restartoval zájem o žánr teenagerských vyvražďovaček. Od té doby jich byla natočena spousta, některé ještě lepší a spousta průměrných nad kterými první Vřískot stále vyniká. A to i přesto, že již ztratil hodně ze svého líbivého kabátku a na první pohled vypadá jako tuctová hororová podívaná devadesátých let. Atmosféra však zůstala a je stále velice dobrá. Vzhledem k tomu, že už jsem zase zapomněl kdo je vrah, koukal jsem na film jako kdybych na něj koukal poprvé a na závěr byl opět překvapen. Někdy jsem opravdu rád, že tak snadno zapomínám. Jinak potěší účast Drew Barrymore, která už v té době byla hvězdou filmu číslo jedna. Děkujme tedy Vřískotu za to že byl po dlouhé době první, ani mi nepřijde, že už je to 15 let./// Celkem 78%/// ()

GilEstel

Nikdy jsem neskrýval, že horory nejsou zrovna moje parketa. U hororových komedií to je tudíž asi podobný. Vřískot je v mnoha ohledech filmem přelomovým. Získal si řadu pokračování přímých i nepřímých. S Vřískotem stejně jako s mnoha podobnými filmy mám trochu problém. Přijde mi to všechno strašně laciný. Příběh jako z nejbrakovějšího komiksu, trapné chování postav. Samozřejmě, že jde o nadsázku, ne skutečný svět. Přesto mi přijde ujetý smát se tomu, jak se lidi kuchají nožema a všude cáká krev. To vše bez jakéhokoli důvodu nebo motivu, kdy jediný motiv je zabavit diváka. Já se prostě moc nebavil a nic vtipného v tom neviděl. Fakt, že se podle týhlé šablony udělalo x dalších filmů a lidi na ně chodí, je spíš smutný. 40% ()

Chlupis

Udivuje mě, že se takto chytrý a svou filmovost si plně uvědomující snímek mohl stát celosvětovým kultem mainstreamu. ()

Allien.9

Ano, touto kultovní vyvražďovací lahůdkou, která od začátku do konce nejen leká a znechucuje, ale zároveň zdařile paroduje sebe sama (potažmo mistrovsky odkazuje na neméně kultovní "Noční můru v Elm Street"), už jen potvrzuje to, k čemu jsem dávno došla - Wes je prostě bůh.:-) Gale-Dewey-Sidney, uzemňující hlášky, tři pravidla hororu, hafec těšících odkazů a svěží, grandiózní finále, jaké tento žánr už léta potřeboval... Sečteno podtrženo, pro mě horor desetiletí.;-) ()

Šestý Vřískot oficiálně potvrzen

Šestý Vřískot oficiálně potvrzen

03.02.2022

Následující zpráva by asi jen málokoho překvapila. Novému Vřískotu se v kinech velmi daří - snímek s rozpočtem 24 milionů dolarů má momentálně díky světovým tržbám na kontě už 107 milionů a částka… (více)

Paramount odkládá své hity

Paramount odkládá své hity

02.09.2021

Tak jsme zase zpátky. Zkraje léta se ještě zdálo, že by se třeba koronavirová situace z loňského roku nemusela úplně opakovat, nyní to ale vypadá, že dřívější katastrofické předpovědi, že se filmový… (více)

V novém Vřískotu se vrátí starý šerif

V novém Vřískotu se vrátí starý šerif

20.05.2020

Herec David Arquette se vrátí coby šerif Dewey Riley v chystaném filmovém rebootu kultovní hororové série Vřískot. Série se dočká podobné péče jako pár let starý Halloween, jinými slovy se budou… (více)

Pátý Vřískot od tvůrců Krvavé nevěsty

Pátý Vřískot od tvůrců Krvavé nevěsty

13.03.2020

Už jste si taky mysleli, že se nedočkáte? Kultovní hororová série Vřískot se nakonec ale přece jen vrátí do kin s pátým dílem. Natočí ho režiséři Krvavé nevěsty Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett… (více)