V moci ďábla

V moci diabla

The Exorcism of Emily Rose

Horor / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2005, 113 min

V žádném případě se nejedná o horor pro zábavu nebo pro klidné spaní a nejspíš není vhodný pro kohokoliv. Ale pokud se týče kritického pohledu: myslím, že v úvodu trochu chybělo bližší vykreslení osoby a rodinných poměrů dívky. Jinak celkem dobře uchopený film, i když skutečný příběh, podle něhož byl natočen, neznám, a je možné, že něco zde mohlo být zkreslené. Díky filmu si možná alespoň někdo uvědomí, že i tzv. vědecký, pozitivistický názor může být hodně zaslepený a fanatický. Výstižný komentář např. Aidan.(4.6.2012)

Film, ktorý strieda nudné a strašidelné scény dosť rýchlo. Z hercov perfektná Jennifer Carpenter, ktorej som skoro uveril, že je vážne posadnutá. A z filmu som bol dosť rozčarovaný. Na jednej strane ma príjemne zamrazilo, ale na druhej som sa dosť veľa krát pozeral na hodinky.(3.6.2007)

Vymítače jsem zatím neviděla (ostuda, já vím), takže toto bylo moje první setkání s exorcismem. Celkem spokojenost, bála jsem se tak akorát. Zpočátku mě sice trochu zmátla kombinace hororu se soudním dramatem, vlastně na samém počátku soudní drama převažuje, ale rychle jsem si zvykla. Obě hlavní představitelky byly velmi přesvědčivé, především Jennifer Carpenter to snad ani nehrála. A jak už poznamenal tron, člověka to přiměje uvažovat, jestli na tom třeba něco není.(14.8.2007)

Odkaz na skutečné události: http://cs.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel(1.9.2012)

Film spíš o soudnim procesu, než o Emily. Čekal jsem něco jako vymitac ďábla. Vymitani v ty stodole bylo dost dobrý. Jinak horor jsem ztoho moc nepocitoval.(19.4.2017)

Vymítač ďábla podle Johna Grishama, aneb zajímavý mix soudního dramatu s typicky hororovými prvky. Slušná atmosféra, dobří herci a celkem působivý výsledek.(8.3.2006)

Tenhle horor si zasloužil místo mezi mými nej horory. Víc řečí je zbytečných.(18.4.2009)

Za najväčší klad filmu považujem pochmúrnu, miestami mrazivú atmosféru, ktorá sa tiahne celým dejom a drží diváka prakticky neustále v napätí.. Výborné herecké výkony všetkých zúčastnených, najmä Laura Linney bola vynikajúca a pomaly ale isto sa stáva jednou z mojich najobľúbenejších herečiek. Neviem, do akej miery sa tvorcovia držali pôvodnej knihy a nakoľko bola samotná kniha dôveryhodným zobrazením skutočnej udalosti, no niektoré veci veľmi reálne naozaj nepôsobili (napr. dovolím si pochybovať, že by sudkyňa tak nadŕžala obhajobe v reálnom procese, atď.). Každopádne hodnotím film jednoznačne kladne a nebyť pre mňa pár hluchých alebo zbytočných miest (napr. rozhovor s Pannou Máriou) bolo by hodnotenie snád aj ešte vyššie...(30.1.2006)

Kombinace exorcistického hororu a soudního dramatu, kde překvapivě fungují obě části. Bohužel obě tak napůl.(11.4.2010)

• sharky

Vizuálně velmi pěkně a působivě natočené, scény posedlosti jsou opravdu strašidelné. Obsahově je ale tento film velmi nebezpečný, je natočený tak, jakoby dívka byla skutečně posedlá ďáblem a kněz je klaďák, co se jí snažil v poslední chvíli zachránit, ve skutečnosti té nebohé dívce ale spolu s jejími rodiči svojí hloupostí a primitivností a umanutostí přivodil smrt. Ani bych se nedivil, kdyby Vatikánleaks odhalili, že byl tenhle film financován z černých církevních fondů.(8.11.2012)

Velmi příjemně mrazivý film, z některých scén jsem měl husí kůži až za ušima. Některé scény byly mimořádně působivé, Emily byla zahraná strašidelně přesvědčivě, ale dojem mi lehce kazí formát "soudního dramatu". Bylo to tím pádem trochu jiné, měl jsem možnost vydechnout si v napětí, ale (a to filmy ze soudních síní s radostí můžu) soud do hororu pro mě nepatří.(14.7.2012)

Film zůstal někde na půli cesty, je ovšem otázkou zda vůbec mohl dojít dál. Emilyiny přeludy a scény vymítání ďábla jsou skutečně mimořádně silné a kvalitní-jedny z nejlepších hororových záběrů, které jsem v poslední době viděl a v těchto okamžicích je film bezchybný. Problém nastává v okamžiku, kdy se z Exorcism stane soudní drama a na diváka se začne valit jedno otřepané klišé za druhým. A zde se vracím k oné v úvodu naznačené otázce. Dá se ještě vůbec natočit něco opravdu originálního na téma "lid vs. XY"?(26.5.2007)

Nezbývá než srovnávat s německým filmem Requiem (stejný motiv), který byl natočený mnohem civilněji a kde jsem ani na vteřinu nepochybovala, že největší podíl viny na smrti té dívky měl exorcista. Emily Rose je plná napětí a opravdu děsivých scén (klobouk dolů před Jennifer Carpenter) a film mě přesvědčil, že Emily opravdu posedlá byla. Teď budu hodně dlouho přemýšlet, jak to vlastně doopravdy bylo :-)(28.7.2007)

V sobotu večer na Nově jsem čekal jako vždy sračku, ale kupodivu jsem viděl dost slušnej vymítačskej hororovej thriller. Už dlouho jsem se zase takle pěkně nebál. Teda jako spíš nepěkně.(11.4.2010)

Konečně nějaký „ normální“ horor, v tom nejlepším slova smyslu. Nikde nic nelítá, nikdo nikoho nevraždí, vlastně není tam vůbec nic, tak typického pro tenhle žánr. Jen naprosto věrohodný, inteligentní příběh, který je napínavý, i přes absenci výše uvedených věcí. A hlavně konec, při tom mi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Ten pocit byl naprosto tíživý, až děsivý a jenom dokonale zapadnul do tohto povedého filmu.(8.7.2014)

Ponurá, temná, strašidelná a zběsilá atmosféra, bohužel jen místy. Po velmi dlouhé době jsem se i tak 3 minuty bál usnout.. Pekelně dlouhá doba.. Opravdu podle true story?(17.12.2008)

Derrickson ma dostal do svojej moci, aj keď diabolskými prostriedkami, pretože film až tak kvalitný nie je, aby dostal 4 hviezdy. Niekedy mi stačí jediná myšlienka vo filme, s ktorou sa stotožním a tvorcovia to u mňa vyhrajú. Keď tolerujeme vieru v boha a jeho existencia by pre nás nebola prekvapením, prečo neakceptujeme aj možnú existenciu diabla? A Laura Linney v rokoch je stále kočka.(20.5.2012)

Film na zvážení. Na přemýšlení, jaké to vůbec je, když vás posedne sám ďábel. Jaké to musí být. V tomto filmu se nám ukáže, a i docela dobře ukáže, jaké toto všechno je, co lidé musí obnášet, jaké oběti tomu musí dávat. Docela silný film možná i pro nějaké "zvláštní" povahy, které se bojí ďábla apodobně. Určitě je tento snímek hodně diskutabilní o tom, jaký je vztah člověka se samotným pánem zla.(20.12.2010)

Hodně zajímavá směsice žánrů, ze kterých na mě nejvíc zapůsobil samozřejmě hororová odnož. Veškeré exorcistické rituály a celé posednutí ďáblem se odehrává ve flashbacích svědků u soudního přelíčení, kde je farář, který měl posedlou dívku na starost, obžalován z její vraždy z nedbalosti...V některých částech je atmosféra opravdu mrazivá, celý příběh a soudní líčení je hodně napínavé a výborně zamotané až do poslední minuty. Moc dobrý kousek !(24.2.2011)

Toto nepotrebuje komentár. Mrazivé, desivé, smutné.(7.9.2011)