Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

Nethar

Kriminálka popisující několikaleté a vlastně stále ještě neuzavřené pátrání po masovém vrahovi z šedesátých let. Drží se skutečných událostí, což by ji snad mohlo svazovat, ale je to dobré. Co není dobré je délka, 2:40 je podle mě příliš. Herecky moc zdařilé. ()

H4ku11

Nepovedal by som, že je to majstrovské dielo so všetkým, čo k tomu patrí, ale na to, že to trvalo 2 a pol hodiny mi ta atmosféra ostala v mysli až do konca. ()

Ollie235

Čekal jsem daleko větší napětí a tempo, i tak se ale bez pochyb jedná o kvalitní podívanou. Největším lákadlem je podle očekávání příběh, který se nevyčerpá ani při dvouapůlhodinové stopáži. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že to mohlo být méně roztahané. Díky špičkové závěrečné půlhodině si ale Zodiac 4* s přehledem zaslouží. ()

Movie Gourmet

"I'm not the Zodiac. And if I was I certainly wouldn't tell you." Legendární trailerová hláška, která Vás dost snadno může k tomuto kvalitnímu snímku přitáhnout. Taky samotný trailer je dost povedený. No a herecké obsazení v čele s Jake(m) Gyllenhaal(em), Mark(em) Ruffalo a Robert(em) Downey Jr. je zkrátka dobrou volbou. Zajímavý scénář a dobrá režie. ()

Santino7

Jeden z mála nezvyčajných prípadov, kedy sa môžem prakticky asi stopercentne stotožniť s komentárom, ktorý napísal niekto iný. A nakoľko to gudaulin napísal naozaj skvelo a nemám dôvod sa zbytočne opakovať, akýmsi "poslaním" tohto môjho akože komentára bude skôr len opätovné upozornenie a "presmerovanie" na ten jeho, i keď v hodnotení inej Fincherovej snímky - Se7en - by sme sa pravdepodobne ani trošku nezhodli :-)) Za seba doložím už len zopár skôr takých "poznámok pod čiarou", ktoré ma k tejto snímke ešte napadajú. Za ich prípadnú rozhádzanú podobu a možnú nenadväznosť do súvislého textu sa vopred ospravedlňujem... Film, pri ktorom som (z pozície diváka) zvádzal asi najväčší vnútorný boj s akousi stupiditou a absurditou byrokracie, ktorá bránila vyšetrovaniu a hádzala mu kolená pod nohy; taktiež ma v istých okamihoch štvala už len samotná existencia niečoho ako "prezumpcia neviny"; záverečná scéna, a teda pohľad z očí do očí, mi vniesla aspoň aký-taký pocit zadosťučinenia (i keď rozhodne nie dostatočný - hlavne keď so stopercentnou istotou nebolo možné páchateľa dodnes určiť); som len a len rád, že som v tamtých rokoch nežil v okolí San Francisca, veľká vďaka za to; Gylenhaal bol skvelý, a táto rola mu opäť sadla ako riť na šerbeľ (Ruffalo to isté); Downey jr. mohol dostať aj o čosi viac priestoru... V úvode som predsalen, nechtiac, v čomsi zaklamal - síce bol gudaulinov komentár výstižný a pasáž, ktorú mám teraz na mysli, taktiež spomenul, z celej snímky svojou temnou atmosférou a napätím vyčnievala až natoľko, že mi to skrátka nedá a musím ju opätovne spomenúť - konkrétne sa jedná o scénu z návštevy u starého premietača, pri onom výlete do podzemných priestorov domu, vtedy mi skutočne nebolo všetko jedno a sledoval som ju so zastaveným dychom. Čo už opäť píšem z vlastnej hlavy a bez nadväznosti na gudaulina, je akési maličké sklamanie, ktoré sa napriek nesporným kvalitám snímky predsalen u mňa pri záverečných titulkách vyskytlo (a zákonite sa i vyskytnúť muselo). Dôvod je prostý - sú ním moje očakávania. Na tento film, vlastne ani neviem prečo, som sa už nesmierne dlhú dobu tešil a stále som si ho tak nejak odkladal (ani sám neviem prečo, avšak moja zvedavosť tým len rástla a rástla). Niekde v podvedomí som si vravel čosi v takom štýle, že dozaista sa bude jednať o akýsi Fincherov majsterštyk a jeho najtemnejší film vôbec (mierou temnoty som čakal asi približne niečo v štýle Prisoners Denisa Villeneuvea), ktorý predčí všetky moje očakávania. V mojich predstavách to tak skrátka byť muselo (ako už asi tušíte, nestalo sa tak). Nič to však nemení na tom, že sa jedná o precízne zvládnutý počin s nezameniteľnou Fincherovou filmárskou pečiatkou, ktorý si akiste niekedy v budúcne ešte zopakujem. Edit: Opakované pozretie ma minimálne nateraz presvedčilo o vhodnosti plného počtu, až neuveriteľne precízne vyšperkovaný film. 95% ()

Oyer

Všechno je přespříliš natažené, velmi často nudné. Až u samotného konce se divák možná trochu probudí. Nicméně chápu, že pro jiné je to úchvatné a skvostné představení od začátku až dokonce. ()

kuboj

Nejlepší Fincherův film a poukaz na to, jak žánrová kinematografie reflektuje svoji dobu. Aktualizace žánru detektivky pro náš věk: zahlcení informacemi, obtížný určení váhy jednotlivých zdrojů, kdy faktum je vždycky interpretace (geniální výběr písmoznalectví jako toho, co poskytuje "vědeckou" metodu ; je otisk v autě otisk vraha?), několik pretendentů na to být Zodiac, přičemž fakt není jasný, kdo z nich to je, nebo jestli jich třeba není víc (skvělý spojení tajemnýho muže v autě, který unese ženu s dítětem, a tajemnýho muže v autě, který hrozí Gyllenhalovi na konci - byl první vůbec Zodiac, byl druhý ten samý, co první, jak k tomu svádí formální znaky obou scén, a jestli ano, byl to vůbec Zodiac?). ________ Detektiv naší doby není Sherlock Holmes jako chodící encyklopedie faktů, ani Hercule Poirot, který dokáže dát jakékoli sbírce faktů bezrozpornou interpretaci a tím odhalit vraha, ale karikaturista, který se zoufale chytá jakýchkoli náznaků a silou vůle a puzením ospravedlnit energii, kterou věnuje marnýmu úsilí na úkor svýho vlastního života, črtá profil vraha. ()

Emo-haunter

Tady bylo velmi těžké snímek ohodnotit. Kdo se trochu zajímal o historii kriminalistiky, tak ví, že se Zodiac nikdy do vězení nedostal, takže je předem odsouzený k tomu, jak snímek dopadne. Nicméně, Fincher zvládl řemeslnicky natočit velice dobrý film, respektive krimidrama, které zachycuje události co nejautentičtěji. Policejní byrokracie zachycená na plátno v celé své kráse. Skoro tříhodinová stopáž se točí kolem obětí Zodiaca, neustálými domněnkami, fakty, hledáním důkazů, papírováním, psychologií postav a jejich vyčerpání z práce, protože byl Zodiac vždy o krok napřed a nenechal se nikdy definitivně dopadnout. První polovina filmu super, pak ale bohužel přichází už na řadu lehká monotónost, která ale není opět filmařským nedostatkem, ale opět poukázání na to, jak se případy zkrátka řeší. Neustálé scény z kanceláře, neustále žvatlání o důkazech, neustálé hledání nějaké nové stopy. Fincher sice zvládl dobrou práci, ale tak nějak jsem na rozpacích jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky. Je to jako hodnotit dlouhý film o tom jak zurčí voda, řemeslnicky to můžete natočit sebelépe, člověka pak tento postupný stereotyp může začít nudit. S čím si ale Fincher doopravdy vyhrál je autentičnost a atmosféra, z které až mrazí! 75% - opět je to těžké hodnotit hvězdičkama, čtyři jsou moc, tři málo, tři a půl je trefné hodnocení. ()

Oralfabet

Hmmm... Začínám se blížit k myšlenkovému rozpoložení, v němž bych mohl být přesvědčen, že tohle je nejlepší Fincherův film. Ještě pár shlédnutí a... kdo ví?10/10 ()

Phillo

Tomu sa povie odvaha. Nakrútiť bezmála trojhodinový film bez výraznej pointy a nejakej tej akčnej scény a zavďačiť sa pritom väčšine publika. Zodiac je jednoducho nárez, ktorý občas pôsobí tak vierohodne (niektoré vraždy, ktoré sú priam geniálne spracované), že sa vám až nechce veriť že toto by mal byť film. Nebyť typických Fincherovských znakov, pôsobil by ako absolútne vierohodný, dokumentárny film v štýle Potomkom ľudí. 4 hviezdy sú len za trochu pridlhú stopáž a miestami hluchú strednú časť filmu. Inak dosť naplňujúci zážitok, s pre mňa geniálnym koncom, kde vám pointa vôbec nechýba. Po skončení premietania a záverečných titulkoch (sprevádzaných geniálne zvoleným soundtrackom, ktorý len zdôraznil podstatu záverečných tituliek) zaznel istý satirický smiech typu „To som tu sedel 3 hodiny aby mi niekto povedal, že aj tak to nikam nedospelo?“ No hneď na to vám dôjde niečo v zmysle „No a čo, ani nemuselo“. Nemuselo. Ale niečo mohlo. 80% ()

Phoppy

Myslím si, že Fincher se zase jednou slušně předvedl...má to náboj, herce i myšlenku....nechybí mi zde vůbec nic ale Sedm s 5 * to prostě není :-) ()

laFei

Šíleně dlouhej thriller na jehož konci jsem se stejně nakonec nedověděl, kdo byl doopravdy vrah =D....Tvůrci šiovně nechali otevřeno více možností,ale i kdyz to ke konci směřovalo na Paula Allana, není jisté, že to byl opravdu on. Na druhou stgranu, nemůžu za to kritizovat, protože film je natočen dle skutečné události. Výborné obsazení postav, které byly opravdu uvěřitelné, mrazivá zápletka a do detailu propracované podrobnosti posouvá film hodně vysoko. Ale asi nejsem fajnšmejkr a přeci jen sem čekal něco trošku jiného. 80% ()

scajo

FILM ROKU. Neuvěřitelně hustá atmosféra už od úvodní scény/vraždy, plejáda nezapomenutelných scén (stylový úvod, šokující vraždy u jezera, Zodiacovy??? psycho telefonáty do televize, první výslech hlavního podezřelého, sklep, ...), dokonale sedící Fincherovy vychytávky (fragmenty Zodiacových dopisů promítající se do stěn a výkladních skříní), úžasní herci, perfektní hudební doprovod a brouk do hlavy v podobě závěru, který sice nedává odpověď, ale provokativně napovídá. Málokdy mě film inspiruje k přečtení předlohy, ale v případě Zodiaca je to jasná věc. Lepší látku si Fincher nemohl vybrat a popral se s ní brilantně - natočil nejlepší atmosférický krimi thriller od Mlčení jehňátek. ()

bidja

Jak předřečníci poznamenali, film je profesně odveden, žádný z herců nevyčnívá, film nemá tu dynamiku jako předešlé věci, téma není toliko zajímavé, ale asi to tak mělo být, klonil bych se spíše k 65%. ()

kluk z Na

scéna „vraždy za bílého dne" jak zde někdo říká je pro mne nezapomenutelným zážitkem:Dne, že bych si v tom nějak liboval... jinak musim opakovat, že stopáž je příliš dlouhá a můj unavený mozek občas nedržel krok z mozky vyšetřovatelů ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině