Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

DoNotCross

Fincher je šikula. Tak za prvé, povedlo se mu tady vytvořit parádní retro atmosféru. Ale hlavně, tedy za druhé, natočil neuvěřitelně vtahující detektivku, která diváka doslova nutí pídit se po informacích o tajemném vrahounovi. Stopáž mi nepřišla přepálená, už proto, že rejža drží celou dobu slušné tempo a bombarduje diváka informacemi, což může být pro někoho ubíjející a určitě to indikuje druhé shlédnutí. Mě célá ta storka vcucla natolik, že teď umírám touhou přečíst si knihu Roberta Greysmithe, což může být pro tenhle film dost možná vůbec to nejlepší doporučení. Možná bych si dovolil říct, že to převyšuje Fincherových Sedm, protože tam se soustředí na závěrečnou šlehu, kdežto zde jde především o to, zamotat vám hlavu spletitým případem. Cesta je cíl. Neskutečná pecka s cool atmoškou divokých sedmdesátek. ()

Mamlas

Dobře natočený, ale dost nudný film. Furt nějalý Zodiak, hyperaktivní zmagořelý novinář, chaotický děj. Kdyby to mělo o hodinu míň, dal bych asi 3 hvězdy. ()

PlayEasy

Pan Fincher si po Zodiacovi definitivně našel své upevněné místo v topce 10ti režisérů! Zodiac (film) je doopravdy mistrovské dílo, zvolna vyprávěné a pečlivě protkané kvalitními dialogy, mírnými dějovými zvraty a tajuplnou atmosférou sedmdesátkového Frisca. Z výkonů suverénně dominuje Jake Gyllenhaal ši Robert Downey Jr., ovšem rozhodně se neztratil ani detektiv Mark Ruffalo. Fincher ví jak točit a svůj job provádí velmi pečlivě a také ví, jak po celou stopáž udrží diváka v pozornosti bez jakýchkoliv vypjatých scén nebo žánrových klišé - a tak se pozná opravdu výborný film! Jinak scéna v domě malíře filmových plakátů je dočista strhující a napjatá stejně jako flashbacky do vražd jednotlivých osob. Tím se divák pomalu dostává do mysli Zodiaca a absolutně se odzbrojí. Potom už se stačí jen dívat a obdivovat... 80% ()

Hemlock

Hodně nadupaná záležitost a za mě jasný plný počet. Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy viděl takhle dlouhý snímek (160 minutová stopáž je již slušná nálož) a byl jsem zklamaný, že je tak „brzo” konec. Zodiac jednoznačně zařadím mezi své oblíbené krimi filmy a nemohu jinak, než doporučit - 90%. ()

Tominni

Velmi dobře natočena, atmosféra je výborná - ale to je u Davida Finchera celkem očekávaný. Vyniká to o to více, že tentokrát je hledání vraha složité, ale filmu nechybí napětí, prvky posedlosti a usilovné hledání pravdy. Velmi dobrý film, jen možná až moc dlouhý, ale ruku na srdce - s délkou samotného vyšetřování se to srovnat nedá. ()

adamix

Na prvý krát som si to tak neužil. Pri tej hŕbe informácii, ktoré sa valia z každého rohu (,,Zodiaca videli naposledy...", ,,Jedny tvrdia, že to bol černoch, ďalší zase že beloch...", ,,Zodiac bla bla...") a všakovakými konšpiráciami ma to nebralo. Druhé pozretie všetko zmenilo (ani nechápem prečo, veď som sa pozeral na ten istý film). Fincherovu dobovú atmosféru a perfektnú réžiu som si vychutnal, nakoniec aj všetky informácie dávali zmysel a stále som cítil neistotu, že tam niekde môže byť vrah a to v hocijakej podobe. Nečakane z toho vzišiel podarený detektívny triler, ktorý svojou koncepciou, kopou informácii a konšpirácii sa líši od ostatných a v niektorých scénach naháňa skutočnú hrôzu (výsluch Allena, premietač v pivnici, telefonát v redakcii a nakoniec scéna ,,keď ťa zabijem, vyhodím to dieťa von oknom"). Tento film je unikátom, len ho treba vidieť z lepšieho uhla a nie len na jedno pozretie. Po tretí krát možno zdvihnem na plnú paľbu. ()

PichyjePan

Oukej, wow... Tohle bych po byť sice jen čtyřech filmech viděných od Davida Finchera nečekal. Tenhle film jsem chtěl vidět opravdu dlouho, ale trošku delší stopáž mě odrazovala. Nyní si sám kladu otázku jestli k tomu byl důvod, když je to takový napínavý skvost, který má konec, na který nebude lehké zapomenout. Kdybych měl někomu doporučit opravdovou detektivku, tak je to právě tenhle film. Ještě k tomu je podle skutečné události, co víc chtít? ()

mrclTV

Takmer tri hodiny filmu, to je už celkom masívna dávka. Čo najpv vyzeralo na Finchera pomerne nevýrazne, prvých tridsať minút je pomerne obyčajných, sa postupne uťahuje. Film sa možno pri svojej obludnej dĺžke až príliš sústreďuje na spoluprácu (respekíive jej nedostatok) jednotlivých zainteresovanych strán - novinárov a policajtov z jednolivych okrskov - z čoho vznikol dobrý film, ale napätie mu nejako chýba. Film má svoje výborné momenty, no tie sú bohužiaľ pričasto prehlušené pridlhými diskusiami za stolom, pričom nie každá z nich diváka obohatí. ()

subic

Nuda nuda nuda strašná nuda a až posledních cca 45 minut se dá, to už jsou nějaké 3 roky po poslední vraždě Zodiaa, když novinář Jake Gyllenhaal pátrá sám dál a dál. 5/10 ()

donnovann

David Fincher je opravdu vynikajicí režisér, který si mě opět získal každou scénou a skvělým vyprávěním příběhu. U většiny filmu kritizuji zbytečnou délku ale zde byla na místě. Vynikají Jake Gyllenhaal, jeho návštěva u Ricka Marshalla v Kalifornii je tak našlapaná scéna, kterou dokáže natočit snad jen Fincher. Po snímku Sedm jeho nejlepší film. ()

cinema_cz

Samozřejmě jsem nezažil San Francisco 70. let, ale každičká scéna jakoby říkala: "To je ono!" Výprava je přepečlivá, digitální kamera zdařile imituje klasický film a přidává mu jen tu pravou špetičku opravdovosti navíc a hudba veterána Davida Shirea se skvěle střídá s dobovými písničkami. 80 % (Ondřej Vosmík, Ci 06/2007, str. 60) ___ 80 % (Ci 01/2008) ()

jayman

Ak si pri filme trvajúcom bezmála 160 minút poviete, že k spokojnost potrebujete, aby trval ešte aspoň 30 minút, niečo je správne. Fincher vystaval skvelú konverzačku, ktorú tých niekoľko thrillerových scén prešpikuje korením k vrcholnej spokojnosti. Píšuc túto recenziu krátko po tom, čo bola konečne vyriešená aj posledná Zodiacova šifra však musím dodať, že dodatočné skúmanie reálií (veľmi, veľmi výživná youtubová séria) ma naplnilo malým odporom k reálnemu Robertovi Graysmithovi, ktorý sa publikovaním svojho neautorizovaného riešenia poslednej šifry zachoval pomerne zmrdsky. Film však bez váhania 5/5. ()

JosefTomas

Fincher opět dokázal perfektní scénář akceptovat do podoby filmu, která mu sluší a je jasné, že nejde jen o nějakou tupou kriminálku. Scénář postupně odkrývá různé díly skládaček, které do sebe zapadají a na konci má vše takový smysl, abyste byli spokojení. Fincher to opět dokázal. Asi snad každý si poklade otázku "Jak to ksakru nemohlo vydělat?" ()

bohhous22

Zbožňuju Zodiaca! Strhující příběh bez příkras a make upu,kopa skvělých herců, chladná a zároveň tak okouzlující atmosféra, soundtrack jak prase, prvotřídní režie ....a stopáž???V rukou Davida Finchera není dvě a půl hodiny nic.Hltám každou sekundu a neznám moc filmů jako je tento.Dílko pro fajnšmekry,ale zároveň tak poutavě natočený,že je srozumitelný a přístupný všem........14.12. 21 - konečně mám čas na nachystaný Blu-Ray (Director's Cut), počasí takovýmu dílku dneska přeje, takže se těším, až se poseru ()

PlysovyMacko

Napriek tomu, ze je zname ze Zodiaca nikdy nechytili, film nenudi. Novinari, detektivi, porovnavanie rukopisov, vypocuvanie podozrivych, slepe ulicky. Ked sa pripadu ujme Jake, film chyti druhy dych. Scena v pivnici bola luxusne napinava. ()

0verseer

Fincher zase raz nesklamal. Zodiac je poctivý thriller zo starej školy s dôrazom kladeným predovšetkým na dialógy a herecké výkony v hlavných aj najmenších úlohach. K tomu perfektná dobová atmosféra. Škoda len, že takéto filmy sa už v dnešných marvelovských časoch žiaľ moc "nenosia". Po vzhliadnutí bezmála trojhodinovej Director's cut si moja filmová dušička doslova lahodí v siedmom nebi. Takto vymazlenú rozťahanú precíznu filmarinu v onom čase dávkujú okrem Davida asi už len starý Marty Scorsese a nerd Quentin Tarantino. Vďakabohu za nich... ()

vvaalleerr

Pomerne dlhé a výborné drama s detektívnou zápletkou. Film je podľa skutočných udalostí a je zasadený do 60. až 70. rokov. Vtedy ulicami chodil vrah, ktorý sa nazýval "Zodiac". Písal šifrované dopisy rôznym redakciám a polícií. Film krásne rešpektuje skutočné vyšetrovanie a drží sa rôznych faktov. Herecké výkony sú super. Jake ako herec opäť nesklamal. Tajomný vrah, ktorého nikdy nechytili. To znie sľubne, že? 9/10. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině