Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

Jordan

ja zombíky rád mám, zombíky sú fajn... ale toto nie je tak úplne zombícky film... a nie preto, že to je áčkový film; ale aj tak, ak sa bavíme o zombíkoch a o tom, že to je zombícky film, tak dobre, nie som proti, ale prosím vás, podajte mi niekto mrkvu, bueeee, bueeee-ee-eeeee-dsoš.... knihu som nečítal a ani nechcem, a to mám knihy rád... a ani tento film si už druhýkrát nepozriem, a to mám filmy veľmi rád, ak sú zombícke, o to lepšie a brad pitt mi tiež nevadí, hoci je v každom druhom filme a všade sa rovnako ksichtí... ale to je asi tak všetko, je nás na tom svete veľa, veď len pozrite, koľko ľudí hodnotilo ten film! a koľkí z nich sme zombíci....? ()

ed_wood

Efektné, ale bezhlavé pobehovanie po rôznych lokáciach so slabším a málo radikálnym záverom. Film, ktorý má v názve "World" by si to aj zaslúžil. Pitt a jeho účes mi tiež vôbec nesadli. ()

Anderton

Brad Pitt tu má najmenej výraznú (rozumej sexy) partnerku, akú si z jeho filmov pamätám a asi najnudnejší výraz, aký si z jeho filmov pamätám. Preto sa mi inak vydarená Svetová vojna Z nijako zvlášť nevryje do pamäti. Tvári sa ako ambiciózne sci-fi s posolstvami, ale je iba letnou, absolútne vážne sa branou zábavou s obligátnymi klišé. Poteší stavba scenára a zopár detailov, rozhodne je osviežením, že sa hlavná akcia neodohráva v americkom veľkomeste, ale v exotickom prostredí. To potom nechápem, prečo sa Forster uchyľuje k tak brutálnej filmovej skratke, akou je cesta z lietadla do laboratórií, kde som vážne nebol schopný identifikovať, akú vzdialenosť hrdinovia v stave v akom boli prešli a aké šťastie mali, že sa lietadlo nachádzalo zrovna tam, kde sa nachádzalo. To je asi jedna z daní dlhých predprodukčných a postprodukčných prác. WWZ nie je žiaden mega film, neprináša do žánrov nič extra objavné a na mňa pôsobí tak trochu zbytočne, ale objektívne je to proste dobrý zombie film, dobrá letná zábava a proste dobrý mix všetkých hore uvedených žánrov. Ak by neboli tie očakávania zase tak zbytočne prehnané, boli by sme všetci spokojnejší. ()

Frajer42

Jsem přesvědčen a té dvojka by mi dala jistě za pravdu, že tohle byli ti nejdražší zombíci, kteří kdy spatřili světlo světa. Bredík v roli frajera z OSN Lejna docela řádil. Zombíčci celkem o ničem. Pro zvýšení akčnosti je tvůrci pořádně zrychlili, takže i Usain Bolt by měl jistě problém. Vzhledem k tomu, že se stále někde střílí a pořád všechno vybuchuje, tak budu předstírat, že jsem hromadu nesmyslů úplně přehlédl. Protože přesně o tohle tu jde. Nepředpokládám, že na tento film šel někdo do kina s tím, aby se dověděl, jak se má zachovat, kdyby tu čirou náhodou něco podobného vypuklo. Já se ovšem přiznám, že jsem očekával mnohem více akce a mnohem pestřejší akci. Pár pěkných momentů se najít dá, ale celkově se nejednalo o nic, co by mě posadilo na prdel a vzalo mi dech. Pěknější 3*. ()

MikeCool

Zřejmě jeden z těch nejlepších zombie-filmů, který jsem kdy viděl. Nejedná se sice o jednoznačný, ryzí horor, ale spíše o takový dramatický a myšlenkovitě promyšlený Thriller (což je akční film s hororovými prvky). Brad Pitt v roli v jaké u něho nejsme moc zvyklí (já teda ne) předvedl fascinující výkon. Film po působivé úvodní scéně doladěné úžasnou hudbou nabýval hned od prvních minut na kvalitní a akční atmosféře, která mě dosti zaujala a zřejmě jsem viděl nejlepší, rozsáhlý atak zombíků na civilizaci uprostřed velkoměsta vůbec. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Kothy

Tenhle film mě mile opravdu mile překvapil. Nejlepších zombie film jaký jsem viděl. Mělo hlavu a patu a bylo to dobře udělané. Místy vážně vynikající atmosféra. Brad Pitt v hlavní roli bývalého vojáka předvedl skvělý výkon. Mireille Enos jako jeho žena taky nebyla špatná. Gerry si celkem pocestuje po celém světě. Nejdřív letí z Atlantiku do Jižní Kory. Odtamtud do Izraele a nakonec skončí v Walesu. Tam se pokusí epidemii zastavit. I když ti zombíci mi přišli trochu moc naspeedovaní. Samotná léčba viru byla celkem originálně vyřešena. Opravdu se to povedlo. :) "Severní Korea to vyřešila nejlíp. Všem 23 milónům obyvatel vytrhali zuby." :D ()

Kudly4

Čekal jsem o něco víc asi. Scény z Izraele parádní ! V daleké budoucnosti, zřejmě bude opáčko, těsně před World War Z 2. ()

Dzeyna

Brad Pitt opět za největší hvězdu a přišel tomu jak slepý k houslím. Myslím, že celý příběh je vymyšlen velmi dobře, ale je tady pár nedomyšlených scén, které jsou pro běžného diváka přehlédnutelné, ovšem pro maniaka mého typu bohužel ne. Řekla bych, že to má hodně silný podtext a lidé by se měli alespoň trochu zamyslet a pozorovat své okolí trochu jinak. Nadprůměrná podívaná. ()

AllShallFall

Opravdu povedený film. Nečekal jsem, že může ještě existovat nějaký geniální nápad na příběh o zombících. Takže klobouk dolů. Mělo to grády, mělo to silné napětí, atmosféru úplně úžasnou. Opravdu, nečekaně kvalitní. ()

swamp

Obával jsem se, že se naplní oficiální text distributora a tento nový film Marca Forstera bude absolutní sračka. Naštěstí funguje nejspíš pravidlo "musíme potenciálního diváka co nejvíc odradit" a World war Z stojí za to! Začátek je naprosto excelentní a Brad Pitt s Mireille Enos (která v jedné scéně vypadá jako Glum :-X) a jejich dvěma holčičkami vytvořili dojem hezky fungující rodinky. Potom už ale přichází neznámé něco, které dělá z lidí hladové neživé a intro končí záchranou této čtveřice (a hispánského bonusu k tomu) ze střechy paneláku (to je ale zvrat - z cesty do školy na střechu paneláku). Pak už film sklouzává k přímočařejšímu žánrovému filmu (s adventurními prkvy "jedeme do A, tam se dozvíme, že musíme do B, aby nám tam řekli, že to, co hledáme je možná v C") říznutému politikou. Akční scény jsou točeny na můj vkus až moc epilepticky a nepřehledně - a i když by to mohlo vypadat, že je to schválně kvůli autentičnosti (člověk by se v tomhle zmatku asi nedokázal moc orientovat) - nemyslím si, že to byl účel. Závěr se nám mění ve stealth akci s předvídatelným koncem. Jen mi vrtala hlavou jedna věc.. SPOILER Když si Gerry píchne Ebolu, tak se stává pro zetka "neviditelným". Pokud by se stal neviditelným doslova, tak by ho zombíci neobíhali, ale vráželi by do něj. A kdyby se stal neviditelným jen obrazně, tak by do něj stejně vráželi - když v cestě za potravou jsou schopni rozbíjet čelní skla aut hlavou, tak proč by prostě nesrazili k zemi člověka a neušlapali ho?! Ale to je jen taková drobnost, která mě napadla. Jinak jsem byl velmi spokojen - po delší době konečně blockbuster, který se mi líbil (sorry, Supermane). A co mě pobavilo - nemotora a zbrklík Fassbach! :D ()

Geralt z Rivie

Vidět Brada Pitta ve filmu se zombií? To se mi nechtělo líbit, ale trailer mě přesvědčil, že na to musím do kina. Nápad určitě není špatný, ale ten konec jsem si představoval trošku jinak. Přijde mi, jakoby scénáristé nevěděli o čem psát, tak si šňupli a nenapadlo je nic jiného než se naočkovat všemi smrtelnými nemocemi a ono už to nějak dopadne. Za ty peníze bych si představoval trošku lepší konec. Někde jsem dokonce četl informace, že bude dvojka, ale myslím, že když zůstane jen u jedničky, tak to bude nejlepší varianta. I když mám rád filmy se zombií, tak si moc tu dvojku nedovedu představit. Ale celkový dojem je dobrý. A protože kvalitní film se zombií je nedostatkové zboží, tak jednou hvězdičku přidávám. Výborný byla scéna v paneláku, která mě dostala :D. A k tomu doporučuji: Muse - Isolated System --- HODNOCENÍ: 8* --- KINO ()

nascendi

Horory a osobitne tie so zombíkmi sú tým posledným, čo chcem vidieť. Ale z času na čas potrebujem vidieť aj takéto filmy, aby som si mohol presnejšie vykolíkovať priestor, v ktorom sa mi dobre pohybuje. Je úžasné, že tento film hodnotilo 23 tisíc užívateľov a má 75 %. Nikomu samozrejme neberiem právo na jeho názor a nikto by mi nemal upierať právo dať tomuto filmu dve hviezdičky. Ak by dokumenty, krátkometrážne filmy, anime a napr. aj horory boli hodnotené v samostatných kategóriách bolo by to iné. Ale takto som povinný prispieť ku generovaniu priemeru svojim podielom. Až na dve hviezdičky v mojich očiach vytiahli tento film masové scény a zaujímavé pohľady kamery. ()

nash.

Zombie apokalypsa ve třech dějstvích je lepší než jsem čekal a po dlouhé době je to zombáckej film, kterej mě nejen bavil, ale také zajímal. Svížné tempo a především nové, alespoň pro mě, originální pojetí zombíků, kteří jsou nejen proklatě rychlí a vůbec se nepodobají těm loudavým flegmatikům z klasických filmů, ale v mnohém připomínají agresivní hmyz. Příjemnou změnou je také důraz, kladený na tempo a napětí spíš než na krvavé gore efekty. Z mého pohledu to všechno, i přes místy nesourodé prvky a občasné drobné lapsy, fungovalo a přes zcela odlišné tempo jednotlivých dějství (apokalypsa, adventura, antibiotika) šlapalo jako hodinky, občas výtečně doplněno nějakým dobře vychytaným detailem. Potěšilo obsazení Mireille Enos, která tu má daleko do klasických hollywoodských krasavic, a ač ve zcela vedlejší roli, dodává svým způsobem typicky hollywoodskému bijáku takovou lehkou auru reaslismu. ()

PetrPan

Cvakal jsem zuby pln nadšení, já vím, větší pičovinu jsem nemohl vymyslet, ale ta scénka s podobně cvakajícím zahnívajícím lékařem byla prostě natolik božská, že jsem k ní musel vytvořit nějaký ten svůj obzvláště vypečený bonmot. Teď už však k vlastnímu filmovému zážitku , chce se mi zvolat otřepané Bomba ! a tím celý svůj opět velmi hodnotný komentář uzavřít, ale mám obsesivní nutkání vypotit k Z válce světa nebo tak nějak přece jen delší komentář a tak tak zcela bez zardění činím. Je to jedna z mála zahnívajících apokalyps která má nejen koule, ale i hlavu a patu a co do uvěřitelnosti má snad i tělo ( ano toto už je můj druhý ! a snad ještě vydařenější bonmot v jednom příspěvku), nu prostě tohle by se mohlo klidně stát Vám i Vašemu sousedovi a byli byste v prdeli, respektive s chutí byste se někomu do ní zakousli. Brada Pitta sice mohl hrát klidně i někdo jinej a asi by si toho nikdo nevšiml, ale možná právě díky jeho smazatelné přítomnosti se nakonec jednalo o opravdu vydařený kopec zábavy ( btw. ta bezruká Izraelka asi nebyla Natalie Portman v přestrojení, že ? .. tohle není bonmot, vážně !) Jo a: Bomba ! ()

cukorek

Zombie ozaj prežíva veľkolepý vzrast a stále viac sa objavuje v rozprávkach, pc hrách a samozrejme vo filmoch. Tento "zombie nárez" vyznel dosť lacno a nedokázal prekonať predošlé filmy s podobnou nákazou ľudstva. Takmer všetko tu už bolo a dokonca aj s lepším vykreslením nemrtvých ľudí, s lepším a dravejším vystupňovaným atmosféry. Emotívnejšie a silnejšie pohltí človeka dráma uväznených ľudí, ktorí bojujú o každú minútu života. Tu sa Marc Forster rozhodol putovať po svete čím oslabil úvodnú vyhrotenú situáciu a celkom zabudol na "dvierka reality" (vôbec som nezhltol jeho vlastnoručne zastrelenie doktora či jednosečné amputovanie ruky vojenským nožom). Dobré rozbehnutý dej tak stráca na atraktivite a preskakuje z nohy na nohu. Jedinou záchranou filmu sa stal Brad Pitt a nová myšlienka ako sa vyhnúť útoku nakazených zombie. Nebiť tam spomenutého B.Pitta, tak je to film, na ktorý sa pri tak veľkom množstve pozretých filmov rýchlo zabudne. 60% ()

Slarque

Ten film se vlastně několikrát promění skoro až do jiného žánru. Díky těmto mutacím je celkem nepředvídatelný, takže snad ani nemá šanci nudit. Ve scénáři sice zbyly nějaké naprosto zbytečné kiksy, ale výsledek je mnohem lepší, než jsem vůbec doufal. Může za to hlavně režisér, ale druhým pevným pilířem je Brad Pitt, který to skoro celé musí herecky odtáhnout sám. Za pozornost stojí i kontrasty mezi davovými scénami se stovkami digitálních zombíků a scén pro dva herce v prázdné místnosti (těch druhých je mnohem víc, ale ani to nijak nevadí). ()

Tomco

Veľmi osviežujúci počin tohto žánru. Po filme obdobne uspokojivé pocity, ako naposledy pred 9-imi rokmi po Snyderovom Úsvite mŕtvych. 80% ()

jarous

A povedený film. Ale je tu jedna otázka, jak moc je to pravda a dá se vůbec opravdu něco podniknout, pokud by nákaza dosáhla takových rozměrů? Ale samotný film má švih, spád a dobře zvolené herce. No a hudba dobře dokresluje. ()

Bachy

Tak nějak jsem dostal, co jsem očekával. Bavilo sice po celou dobu, ale není tam jediný moment ani scéna, kdy bych si řekl:"Sakra, to je něco." Něco to není. Bohužel je to jen dobře vypadající Pitt v jinačím snímku, než jsme u něj zvyklí. Já bych si áčkovou zombieárnu užil rád, ale tohle je na půl cesty. ()

Rocky62

V mnoha aspektech odlišný snímek od klasického zombie hororu. Rozdílný po formální i obsahové stránce a především vyčnívající zcela novými zombiemi. Nepochybně přijde k chuti překvapivá nápaditost, neboť v tomto subžánru je to přesně to, co tu již dlouho nebylo k vidění. Patrná je jistá příběhová idea, díky které film vybočuje z řad průměrných tupých krváků, v nichž je mottem "zabij co nejvíce zombií a přežij". Dějová linie je rychlá, nikde se nezdržuje a nabízí divákovi dostatek působivých zvratů. Temná a hutná atmosféra jde brilantně ruku v ruce s námětem a zcela bezpochyby se jedná o parametr, který spolu s minimem skličující a dosti chladné hudby udržuje diváka v napětí. Ovšem největší potěchou jsou samotní zombie. Velmi realističtí, věrohodně nebezpeční a hrůzní. Skutečná inovace v těchto hororových bytostech. Pocit strachu a děsu náležitě vyvolán, čili účel splněn. 75% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech