The 81st Annual Academy Awards

(TV pořad)
Publicistický
USA, 2009, 195 min

Účinkují:

Hugh Jackman, Steve Martin, Tina Fey, Queen Latifah, Eva Marie Saint, Tilda Swinton, Whoopi Goldberg, Goldie Hawn, Anjelica Huston, (více)

Výroční udílení prestižních cen Americké filmové akademie - již po 81. se rozzářený sál zaplní leskem a elegancí filmových hvězd a napjatým očekáváním. (oficiální text distributora)

Cervenak

Indická čokoláda, teplé mlieko a Austrálčan, čo hral v austrálskom filme nazvanom Austrália. Prvýkrát v živote som sa rozhodol sledovať priamy prenos a... dostal som síce svižnú, ale nie príliš zábavnú trojhodinovú reklamu na X-Men Origins: Wolverine a High School Musical. Nič proti, Hugh bol so svojím šarmom, elegantným vystupovaním, drvivo dobrým vzhľadom a suverénnymi speváckymi a tanečnými číslami živou vodou večera. Bravo! Zvyšok už si taký potlesk nezaslúži. Odovzdávanie hereckých kategórií považujem za nešťastne poňaté, chlapi to ešte ako-tak zvládali (Cuba rules), ale u žien to bolo odporne patetické a všetky sa tvárili, akoby odovzdávali Nobelovku za liek proti rakovine. Bolo mi trápne. Ďalšie postrehy: Výsledky boli zúfalo predvídateľné až na jedno nepríjemné prekvapenie (Penn). Blackove a Stillerove fóry šli mimo, Rogen a Franco a hlavne Steve Martin ich s prehľadom prevalcovali. Will Smith dokázal vydolovať vtip aj z breptu. Chris Nolan len smutne zízal z davu. Ďakovná reč Heathových rodičov nedojala (už to proste vyšumelo), naopak hlas Paula Newmana menil kameň na maslo. Angie a Brad ako najlepšie vyzerajúci pár večera žiarili, no aj tak ich dokázala zatieniť bezprostredná radosť indickej tlupy pri každej ďalšej soške. Už len kvôli nim som to Milionárovi prial. No a Danny Boyle sa celý čas zoširoka usmieval a dal najlepšiu ďakovnú reč. Bodaj by aj nie. :-) ()

viperblade

Poprvé, co jsem se koukal na přímý přenos. Sice angličtinu mám pouze druhý rok, ale neměl jsem s tím větší problémy. A teď k Oscarům. No prostě paráda.. :-) Hugh Jackman mě hned v úvodu rozsekal, když "představoval" filmy, které byly nominovány na Nejlepší film. Potom se mi líbil ten nápad, že když byla herecká kategorie, tak tam přišlo 5 herců/hereček a mluvili vždy k jednomu z nominovaných. S výsledky jsem poměrně spokojen, jediné překvapení z mé strany bylo, že Sean Penn dostal Oscara za hl. mužskou roli. (Ne, že by si ho nezasloužil, to já nevím, Milk jsem ještě neviděl, ale myslel jsem, že ho dostane Brad Pitt). Určitě se rád podívám na příští ročník. ()

TheMaker

Jako tak lesumirův, tak i můj to byl první přenos a líbil se mi. Jackman byl super a Winslet to slušelo. Jen me trošililnku naštval Penn, ne že by se mi jeho výkon v Milk nelíbil, ale přál jsem to víc Rourkovi. Ale což. Přenos rychle utekl, reklamy nebyly dlouhý, spát se mi nechtělo a já se víceméně bavil. V pohodě :D ()

Enšpígl

Před rokem jsem se díval na předávání Českých lvů a málem jsem se poblil, když jsem o této mega ubohosti vyprávěl kamarádovi, řekl a teď se pro srovnávání koukni na předávání Oscarů. No a rok se s rokem sešel a já vidím na HBO v programu záznam s předávání těchto cen. Musím se přiznat, že mě to moc nelákalo, protože mě je úplně jedno co kdo vyhraje, ale řekl jsem si, inu co, buď pochopím co mě kámoš chtěl říci a nebo alespoň uvidím všechny ty krásné herečky v nádherných šatech. Brzo jsem, ale pochopil ten zásadní rozdíl mezi Lvem a Oscarem. Je to v lidech. Zatímco u nás přijdou do sálu polootravený český celebrity s výrazem "tak co předvedeš moderátore, když jsme se sem uráčili přijít" v Americe přijdou herecký celebrity s jiskrou v očích s cílem si ten "svůj" večer co nejvíce užít. Rozhodně je mě milejší spontální potlesk při vyhlašování nominací než potlesk z povinnosti pro vítěze, rozhodně jsou mě milejší slzy v očích než děkování sponozrům, rozhodně je mě milejší nenucenost a přirozenost v moderování než humor za každou cenu, rozhodně jě mě milejší americké spontální děkování svým blízkým či pracovním kolegům než ono české děkovaní, parodující ono americké děkování. Ovšem především a hlavně jsem viděl v očích zahraničních herců respekt a úctu ke svým kolegům a ne českou závist a nepřejícnost, kterou jsem viděl v mnoha očích na loňském Českém lvu. Možná je to jen náhoda těchto dvou přenosů, možná našim celebritám ve srovnání s těmi americkými křivdím, ale píšu o tom, co jsem viděl a jak jsem to cítil a ne o možná. Bylo nádherné vidět ty upřimné pohledy, když ti z podia mluvili o konkrétním herci v podiu a přitom si celou dobu vzájmně hleděli do očí, bylo překrásné slyšet DeNira "Dneska je možná důležité být velkým hercem, ale v životě je důležité být hlavně velkým člověkem, slyšet Seana Penna "Ať lidé odsuzující homosexuály se nad sebou zamyslí, aby se za ně jednou jejich děti nemuseli styděť." Nepamatuji si sice kdo co vyhrál a je mě to vlastně úplně šumák, ale budu si pamatovat, že jsem strávil svůj čas ve společností lidí, kteří se umí bavit, dokážou říci svoje názory, ale především, kteří se nestydí za svoje city. Za tuhle dávku zábavy a upřimnosti moc dík. ()

Hal_Moore

Bollywoodské předávání Oskarů bylo prozatím tím nejlepším ročníkem (především díky uvádějícímu Hugh Jackmanovi), který jsem měl možnost vidět. Velkolepost byla tentokrát "nevelkolepá", což porušilo jen Luhrmannovo taneční částečně muzikálové dílo a úvodní píseň, zazpíváná Hughem. Ženy byly nádherné, především Kate Winslet a s výsledky jsem také víceméně spokojen. Zklamání: Penelope Cruz, Ron Howard, Frank Langella, Milionář z chatrče za střih. Extrémní spokojenost: 2x Oskar pro Temného rytíře, ostrouhání Benjamina Buttona. ()

• Film Pochyby (2008) byl prvním filmem od muzikálu Chicago (2002), který získal všechny 4 nominace v hereckých kategoriích. Neproměnil však ani jednu. (jezurka42)
  • Bylo tomu poprvé, co Akademie neprozradila seznam předávajících. (jezurka42)