The 81st Annual Academy Awards (TV pořad)

Publicistický

USA, 2009, 195 min

Philippe Petit

Účinkují:

Hugh Jackman, Steve Martin, Tina Fey, Queen Latifah, Eva Marie Saint, Tilda Swinton, Whoopi Goldberg, Goldie Hawn, Anjelica Huston, Jennifer Aniston, Jack Black, Penélope Cruz, Anne Hathaway, Kate Winslet, Sarah Jessica Parker, Daniel Craig, Angelina Jolie, Brad Pitt, Sean Penn, Frank Langella, Robert Downey Jr., Taraji P. Henson, Amanda Seyfried, Robert Pattinson, Marisa Tomei, Natalie Portman, Ben Stiller, Viola Davis, Amy Adams, Seth Rogen, James Franco, Janusz Kamiński, Beyoncé, Zac Efron, Vanessa Hudgens, Dominic Cooper, Baz Luhrmann, Joel Grey, Alan Arkin, Christopher Walken, Kevin Kline, Cuba Gooding Jr., Philip Seymour Hoffman, Josh Brolin, Diane Lane, Michael Shannon, Werner Herzog, Will Smith, Eddie Murphy, Alicia Keys, Anthony Hopkins, Steven Spielberg, Sophia Loren, Mickey Rooney, Miley Cyrus, Danny Boyle, Bill Maher, Marion Cotillard, Nicole Kidman, Shirley MacLaine, Halle Berry, Adrien Brody, Michael Douglas, Robert De Niro, Ben Kingsley, Liam Neeson, Freida Pinto, Reese Witherspoon, Richard Jenkins, Mickey Rourke, Robin Wright, Meryl Streep, David Fincher, Stephen Daldry, Ron Howard, Gus Van Sant, Mike Leigh, Courtney Hunt, Melissa Leo, Dev Patel, Evan Rachel Wood, Heidi Klum, Robert Downey Sr., Jessica Biel, Leslie Mann, Danny Glover, Michael Sheen, Emile Hirsch, Bridget Fonda, Joey Fatone, Lisa Rinna, Virginia Madsen, Nancy O'Dell, Louis Gossett Jr., Martin McDonagh, Matthew Broderick, Ricky Schroder, Judd Apatow, Danny Elfman, John Legend, Chris Menges, Peter Morgan, James Newton Howard, Alexandre Desplat, Thomas Newman, Jim Reardon, Peter Gabriel, Simon Beaufoy, Trevor Donovan, Dustin Lance Black, Kunio Kató, Amy Bailey, James Marsh, Lee Smith, Christian Colson, Vampira, Adam Davenport, Greg Farkas

Laurence Mark

Scénografie:

Michael Whetstone

Podle mě jedna z nejlepších Oscarových nocí! Hugh Jackman má charisma na rozdávání! A že ho rozdal! Důstojné připomenutí těch, kteří se loni vydali do hvězdného nebe, odkud není návratu. Závěrečná Newmanova scéna z "Kočky na rozpálené plechové střeše" vehnala nejenom mě slzy do očí. Vtipné vložky s představením loňské filmové produkce se povedly - obzvlášť představení komedií duem, vlastně ve finále triem Francem, Rogenem a Kaminskim. Vrcholem pro mě bylo hudební číslo složené ze slavných muzikálových melodií no a samozřejmě předání In Memoriam "Jokerovi" Ledgerovi. Výborným tahem scénaristů večera byla pětice v minulosti Oscarem obdarovaných herců, kteří předávali zlatého plešouna dalšímu svému hereckému kolegovi. Nenuceně upřímné. Zklamáním naopak představení nominovaných písní a Goldie Hawn (její vizážista by měl letět na hodinu, né na minutu). A ocenění samotné? No...P.S. Tak mě napadá, s čím přijdou naši scénaristé na "Českých lvech"? Bude to opět snůška rádobyhumoru a trapných póz anebo konečně večer na úrovni s gracií a stylem? Nevím, jestli najdu odvahu se podívat...(2.3.2009)

Před rokem jsem se díval na předávání Českých lvů a málem jsem se poblil, když jsem o této mega ubohosti vyprávěl kamarádovi, řekl a teď se pro srovnávání koukni na předávání Oscarů. No a rok se s rokem sešel a já vidím na HBO v programu záznam s předávání těchto cen. Musím se přiznat, že mě to moc nelákalo, protože mě je úplně jedno co kdo vyhraje, ale řekl jsem si, inu co, buď pochopím co mě kámoš chtěl říci a nebo alespoň uvidím všechny ty krásné herečky v nádherných šatech. Brzo jsem, ale pochopil ten zásadní rozdíl mezi Lvem a Oscarem. Je to v lidech. Zatímco u nás přijdou do sálu polootravený český celebrity s výrazem "tak co předvedeš moderátore, když jsme se sem uráčili přijít" v Americe přijdou herecký celebrity s jiskrou v očích s cílem si ten "svůj" večer co nejvíce užít. Rozhodně je mě milejší spontální potlesk při vyhlašování nominací než potlesk z povinnosti pro vítěze, rozhodně jsou mě milejší slzy v očích než děkování sponozrům, rozhodně je mě milejší nenucenost a přirozenost v moderování než humor za každou cenu, rozhodně jě mě milejší americké spontální děkování svým blízkým či pracovním kolegům než ono české děkovaní, parodující ono americké děkování. Ovšem především a hlavně jsem viděl v očích zahraničních herců respekt a úctu ke svým kolegům a ne českou závist a nepřejícnost, kterou jsem viděl v mnoha očích na loňském Českém lvu. Možná je to jen náhoda těchto dvou přenosů, možná našim celebritám ve srovnání s těmi americkými křivdím, ale píšu o tom, co jsem viděl a jak jsem to cítil a ne o možná. Bylo nádherné vidět ty upřimné pohledy, když ti z podia mluvili o konkrétním herci v podiu a přitom si celou dobu vzájmně hleděli do očí, bylo překrásné slyšet DeNira "Dneska je možná důležité být velkým hercem, ale v životě je důležité být hlavně velkým člověkem, slyšet Seana Penna "Ať lidé odsuzující homosexuály se nad sebou zamyslí, aby se za ně jednou jejich děti nemuseli styděť." Nepamatuji si sice kdo co vyhrál a je mě to vlastně úplně šumák, ale budu si pamatovat, že jsem strávil svůj čas ve společností lidí, kteří se umí bavit, dokážou říci svoje názory, ale především, kteří se nestydí za svoje city. Za tuhle dávku zábavy a upřimnosti moc dík.(24.2.2009)

boli skvelé. bola som trochu nervózna zo všetkých tých zmien, ale väčšina bola k dobru. famózny bol hlavne Hugh Jackman. to, že vie spievať som vedela, ale jeho dancing skills ma prekvapili. a veľmi príjemne. nápad s yearbookom bol celkom fajn, aj keď trochu random, zato sa mi páčila pocta muzikálom. aj keď v nej bolo trochu moc Beyoncé na môj vkus. to, že presentors dávali viac ako jednu cenu, dalo celej tej záležitosti dobrý rytmus, ktroý trošku zadrhoval pri udeľovaní v hereckých kategóriách. nápad sa mi páči, ale je to dosť ošidná záležitosť. zato jednoznačne odceňujem nápad s prezentáciou scenárov. jediné, čo sa nepodarilo, bolo In Memoriam. live spev bol fajn, ale tam ide predsa o to, aby sme si tých ľudí pripomenuli, tak by sme snáď na nich mali aj vidieť, no nie? ale celkovo musím všetkým zúčastneým zložiť hlbokú poklonu. len tak ďalej(24.2.2009)

Z těch pár ročníků co jsem viděl, byla toto vkusně nadprůměrná show. Jackman překvapil jak moc se zapojoval do bavení publika (muzikálové číslo od Baze Luhrmanna bylo více než slušné a i úvodní píseň v gondryho stylu s Anne Hathaway zaujala), i když většinu času jen pochleboval svým kolegům. Celá stage vypadala hodně draze (+ použita podobná obří, "rozjížděcí" plátna, která k nám na Letnou přivezli Rolling Stones) a originálně. I můj oblíbenec na postu hlavní dirigenta večera Michael Giacchino se osvědčil - jeho ukázky ze soundtracků byly vynikající. To samé se již nedá bohužel říci o písních, které byly smrštěny do jednoho velkého guláše, ve kterém slabé Gabrielovo Down to Earth bylo naprosto zašlapáno indickými favority. Shrnuto a podtrženo, velmi důstojná srážka hollywoodské elity a odměna pro všechny fanoušky, kteří se nechají jednou ročně totálně okouzlit. 70 %(23.2.2009)

Můj druhý Oscarový přenos. Dojmy? Ale jo, šlo to, jenže loňská stávka scénaristů nám potvrdila, že méně je někdy více. HUGH JE BOŽAN! Škoda, že ho potom uklidili do pozadí. Nejlepší byl potom asi Apatowův sestřih. Jinak docela zklamání, vedené Hudbou a Písní, následované Milkem, neoceněním Mickeyho Rourka, atd... Jistě, že si to příští rok dám zase, ale doufám, že to bude lepší, navíc když si Akademie otestovala Hugha, tak doufám že ho tam kdyžtak prcne častěji. Podle mě nezklamal, a na jeho INTRO se bude vzpomínat ještě dlouhá léta. PS.: TrueBlood maximálně zklamalo. Loňská Californication byla o mnohem lepší(23.2.2009)

• - Když Alan Arkin představoval Philipa Seymoura Hoffmana, nominovaného v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli, Arkin ho omylem nazval jako "Seymour Hoffman Philip". (jezurka42)

• - Film Pochyby (2008) byl prvním filmem od muzikálu Chicago (2002), který získal všechny 4 nominace v hereckých kategoriích. Neproměnil však ani jednu. (jezurka42)

• - Janusz Kaminski se stal prvním kameramenem, který byl předávajícím. (jezurka42)