Percy Jackson: Zloděj blesku

• Kanada Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (více)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Režie:

Chris Columbus

Předloha:

Rick Riordan (kniha)

Scénář:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (více)

Percy Jackson je napůl člověk a napůl bůh. Teď se ukáže, jestli je také hrdina.  Percy Jackson má ve škole věčně problémy. To je ale to nejmenší, co mu teď dělá starosti. Sice je právě začátek 21. století, ale zdá se, že antičtí bohové z bájného Olympu se rozhodli sestoupit ze svých trůnů a tím i vstoupit do Percyho života. Percy se totiž z ničeho nic dozvídá, že jeho skutečným otcem je Poseidon, bůh moří a vodního živlu. A to mimo jiné znamená, že Percy je napůl člověk, napůl bůh. Aby toho nebylo málo, nejvyšší z bohů, samotný Zeus, Percyho obviní, že ukradl jeho magickou hůl ukrývající blesky… a o níž se bez nadsázky dá říct, že jde o nejstarší zbraň hromadného ničení. Percy se proto musí připravit na nejnáročnější dobrodružství ve svém životě a karty pro něj nemůžou být rozdány nepříznivěji. Nad celým světem se začnou stahovat zkázonosné mraky a tak se Percy vypraví do Tábora Napůl Vyvolených (Camp Half Blood), kde se musí naučit ovládat své nově nabyté schopnosti a dovednosti, aby i díky nim dokázal zabránit hrozící zničující válce mezi bohy. Během výcviku se skamarádí s dalšími mladými polobohy – válečnicí Annabeth, která hledá svoji matku a s kamarádem z dětství a svým ochráncem, Groverem, což je ve skutečnosti statečný, ale značně nezkušený satyr. Percy se s kamarády vydá na transkontinentální výpravu, která je zavede nejen šest set pater nad střechy New Yorku, do výšin bájného paláce na vrcholu Olympu, ale také do pekelného podzemí ukrývajícího se ve skalách za slavným nápisem Hollywood. Na úspěchu jejich cesty závisí osud celého světa i život Percyho matky, kterou se pokusí zachránit ze samých hlubin ohnivého podsvětí. (oficiální text distributora)

cyright

Pro filmy jako tento jsem si musel vytvořit speciální přihrádku s názvem "hollywooodská kurva". Ve snaze o originalitu se vyznačují námětem vycucaným až z palce u levé nohy, poameričtěným (rozuměj zprzněným) do absurdní podoby vyznačující se extrémě vysokou mírou debility říznuté pokryteckým moralizováním a zabaleným do nablýskaného outfitu krásných herců a ubercool efektů. Hollywoodská kurva se snaží být filmem pro všechny, pro mladé i dospělé. Výsledkem je, že pořádně není filmem pro nikoho, je strašně laciná a uspokojí jen velmi nenáročné... což ovšem zejména teenageři zpravidla jsou, že. Takže pokud jste teenager nebo z nějakého důvodu podobné filmy přeci jen máte rádi, přičtěte si klidně nejmíň 2*, pokud naopak sdílíte mou alergii, klidně dělte dvěma. Viz komentáře Hellboy, Masr. ()

Slunkoo

Neviem čo bolo viac dobre čí Narnia alebo Percy, pravda je že to bolo až dosť decke. Percy to mal veľmi jednoduché a dokonca tam nikto neumrel snáď až na tu babku čo sa stala kameňom ale to je veľmi malo, ale zase som nemusel na nejakú akciu čakať hodinu ako to bolo v Narnii.Kanadske filmy nikdy neboli tak dobre, abych dal viac ako 3 ()

Brady

Po přečtení knihy a zjištění, že je režisérem Columbus, jsem čekal film na úrovni Harryho Pottera. Bohužel jsem dostal o dost méně. Odpustil bych silnou naivitu a zjednodušenost příběhu oproti knize, ale vážně jsem nedokázal překousnout bohy. Bohové Olympu jsou děsiví vládci světa, kteří se nezodpovídají nikomu jinému, než sami sobě. Alespoň tak jsou vyobrazeni v knižní předloze. Ve filmu jsou ale bohužel značně polidštěni. Upřímně říkám, že při zavěrečné scéně s Poseidonem jsem něvěděl zda se mám smát, anebo potlačovat prudkou nevolnost. Columbus je skvělým režisérem úvodních filmů fantasy ság (viz Harry Potter), kde je vše krásně dětsky naivní. Pevně doufám, že případný další film ze ságy o Percy Jacksonovi bude režírovat někdo jiný. ()

smack

Lidem neznající ani zblo v souvislosti s řeckou mytologií získají o nich základní znalosti a těch je tam celkem dost. ()

Alexandre

Harry Potter na tak trochu jiný způsob. Princip Pottera a Jacksona je naprosto stejný, takže možná by to chtělo zapojit trochu fantazie a stvořit nějakou originální pecku, Chrisi. Na Potterovi jsem jako malý ujížděl, teď mi toho sice už moc neříká ale i tak se někdy rád kouknu. Tohle je jeho nepovedená kopie, o které nelze říct, že bych se u ní v kině dvakrát nebavil, ale u mě zůstává pořád jenom obyčejnou pohádkou, která na sebe upozorňuje především svými vizuálními efekty, ale nedbá na to, jestli na diváka kromě toho něčím zapůsobí. ()

Tamten

Film plný rozporů. Základní myšlenka (zasazení řecké mytologie do nového světa) vlastně není vůbec špatná, ale konkrétní scénář už je na tom výrazně hůř. Na film bylo očividně dost peněz, neboť triky jsou vynikající (resp. na dnešní filmy již standardní), ve vedlejších rolích se tam objeví kvalitní známí herci, no a jako hlavní 3 postavy máme někoho, kdo neumí vůbec nic. A takto by se dalo pokračovat. Světlé stránky proti příšernostem po celém filmu. Jako by se tvůrci rozhodli udělat co nejkontraverznější film. ()

DarkoCohen

Bývaly doby, kdy byl Ch. Columbus v lepší formě, ale přece jen je to stále slušná podívaná. Alespoň co se akce týče. Především trikovým mágům by scénáristi měli poděkovat, že je zachránili od průšvihu (létající botičky se vážně povedly;p). Příběh je totiž vážně hodně mizerný. Nevím jaká je knižní verze, ale upřímně doufám, že tam je ,,(polo)božský" potenciál rozvinut mnohem lépe, než jak se to podařilo tady. Křečovité dialogy poslední dobou zabíjejí nejedno slibné fantasy. Ovšem ohromující podsvětí bylo bez nejmenší chybičky. Po S čerty nejsou žerty je to druhá nejlepší představa pekla, jakou sem měla možnost vidět. Pro mě i nadále C. Columbus zůstává chlapíkem, který má neskutečný čuch na okouzlující a talentované mladé herce, z čehož dokáže vždy maximálně těžit. 65% ()

Petulka88

Průměr se vším všudy. Výtah jedoucí z Empire state building na Olymp by sice zasloužil odpad, ale tady to aspoň částečně zachraňují triky, občas povedenější vtípek a Uma Thurman jako Medůza. ()

Shakaar

Columbusova tvorba = kvalita. Jinak to nemůžu říci. Musím sice přiznat že trochu tomuto tvůrci a režiséru trochu nadržuji, ale pravdou je že jeho tvorba je velmi povedená. Není to jinak ani u Percyho Jacksona. Na oko trochu podobnost s Harry Potterem, ale řekl bych mnohem lépe udělané. Pravda sice je mnohdy se setkáváme ve filmu s hodně klišé, ale kde je nenajdete. Ano je tu podobnost i s Soubojem Titánů a vchod na Olymp je v Empire State Building, ale co chcete od američanů. Tenhle film asi nebude trhat rekordy v počtu oceňení a nebude se o něm mluvit jako o Avataru ale jako odychovka to ujde. Navíc když to má vcelku poutavý příběh. Chyby ve filmu vždy nějaké najdeme, ale beru je s nadhledem. Ostatně film je určen pro náctiletou věkovou skupinu a podle toho je to taky natočeno. Takže slušné 3*. ()

Candid

No, ty vado! ;-D Hned při první větě jsem se musela začít uculovat. Jak by řekl pan Pumplmě- kapitální békovina. Doufám, že ten název s dvojtečkou neznamená, že se tvůrci připravují na pokračování... osobně bych jim doporučila zaměřit se úplně jiným směrem a Percyho Jacksona nechat spát. ()

ER

Opět jen splácanina chabého příběhu a slušných digi efektů.Mdlý děj,který nezachrání ani menší role Umy Thurman,Seana Beana a už vůbec ne v hlavní roli Logan Lerman.I když do "koloritu"filmu zapadá skvěle-taky je tak mdlý. ()

E lan

Čekal jsem to po upozornění od mých přátel mnohem horší. Nakonec se to dalo jedním okem a při dělání dalších domácích prací celkem shlédnout, vlastně na dvakrát. Scénář je na úrovni prázdninového brakového čtení, herecké výkony jsou velmi skromné a triky průměrné. Suma sumárum lehký podprůměr pro doufám první a zároveň poslední díl série. ()

Acrobat

(Je zrejme, ze Luk to ma spocitane.) Nemožnosť otvoriť naratívnosť v deji spečaťujú čínske tenisky s azda čarovnými vlastnosťami. Percy s režisérom sa snažia predísť mechanickému zasadzovaniu gréckej mytológie do histórie, a tak nás presviedčajú, že nie je zas až tak ďaleko ako si myslíme. A dosť! Nemyslím si vôbec nič. Prehltnúť horkú pilulku v podobe samotnej existencie nejakých gréckych báji a mytológie síce autor musí a v dospelom veku to berie o čosi diplomatickejšie, ale že niekto tu bude tĺcť deťom (iná veková skupina nie je cieľom tohto filmu) do hláv, že aj v súčasnom svete nás ovláda džús Zeus a jeho poskokovia je priveľa. Párenie bohov s ľuďmi (nutnosť tociť videokamerou), vznik detských polobohov, ktoré tu budú niekde u jazierka nacvičovat Achillesove údery mečom a všeličím iným je skladbou nehodnou koncertných sál. Percy je skriptom a skriptom a zasa skriptom: objavenie hrdinu, zrod, uvedomenie, černoch, dievča a hrdina ako trojka, zrada, vyvrcholenie. Posúvame sa na pomyslenej osi, kde s priateľmi prežíva autor docela priemerne (kdeže dychberúce) bojové scény, smeje sa nad dialógmi, nepozerá na exteriéry a krajinu, pretože žiadna nie je. Úchylne pobavila autora scéna s Persefonou a kývajúcim prstom, aby u nej ten neohrabaný Satyr zostal. Rosario, ty pobehlica...! Vraciam sa ešte k smutnému pohľadu z Prievozníkovej loďky, kde pri efektoch zobrazenia podsvetia si autor načrtol zopár poznámok a nachvíľu sa zamyslel. Polobohovia traste sa, idem si po Vás, režisér mi nedal čas báť sa Vás, ale doprial pôžitok ničiť Vas. Join me in death... ()

matt85

Jako rodinnou či teenagerovskou zábavu, nemám výhrady. Jediný problém, že tohle by se nemělo jmenovat Percy Jackson a že autoři naprosto znásilnili předlohu a ještě k tomu stihli kopnout Ricka Riordana doprdele! A to je důvod, proč snižuju hodnocení o jednu hvězdičku! 1 a půl ()

waska

Ničím vyjímečná, trochu dětská podíváná, se spoustou bohů a nevýrazným hlavním hrdinou. Některé scény jsou nedomyšlené a působí naivně. Na druhé straně efekty se povedly a u některých scém jsem se docela bavil. ()

Melvej

Chcete vidět, jak se przní antická mytologie? Podívejte se na Parcyho Jascksona, opravdu neuvěřitelné, že předlohu k tomuto filmu napsal učitel historie na vysoké škole v USA, nejspíš svůj předmět skutečně nenávidí. Pominu-li však všechny tyto nehezké věci, včetně hloupého scénáře, tak jsem se nebavil zas tak špatně. Skutečně mě rozesmálo, když jsem viděl, jak se hlavní hrdina plazí k vodě, která mu dodá sílu (připomnělo mi to Zdeňka Trošku a jeho Princeznu ze mlejna 2. Co se dá dělat, v Americe docházejí nápady, a tak se vykrádají i české pohádky =D). Dvě hvězdy, za často nechtěnou vtipnost a Pierce Brosnana s tělem herky =D. ()

josieaddms odpad!

Děsný trapný film! Ostuda fuj fuj fuj. Kýč, nuda, a trapas! Nemá to myšlenku, nemá to vkus, opravdu na nic. Pouze film poukazuje na pokles celého filmového průmyslu.... ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (více)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (více)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (více)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (více)