Bojovník

Southpaw

Bojovník

Drama / Sportovní

USA / Hong Kong, 2015, 124 min

Od dob (emocemi) nabušeného Válečníka, Toma Hardyho, stále čekám, kdy a jestli vůbec se objeví nějaký film o bojových uměních, který mě dostane jako tento. Říkala jsem si, že Southpaw by na to mohl mít, i když jsem byla trochu na rozpacích z rozdílných komentářů. Jake Gyllenhaal je borec a fakt si mákl, ale za celou dobu sledování jsem nepocítila žádné silnější emoce. Příběh je poslepovaný z žánrových kliše. Finančně zajištěný a úspěšný boxer na vrcholu přijde vinou nešťastné události o ženu a pak už to s ním jde jenom z kopce. Padne až na hubu, přijde o spoustu věcí jemu drahých. Postupně začne opět sbírat síly, za pomoci Foresta Whitakera se znovu vzchopí a zase celému světu ukáže, jaký je to drsňák. Tato tuctová "storyline" by mi vůbec nevadila, kdyby to ve mně ale zanechalo nějaký silnější dojem. V tomto ringu se to však nestalo. Jake to táhne, co to jde, jenže zbytek mi přišel jaksi bez emocí. Ale Eminem je Phenomenal:)(27.3.2016)

• Jara.Cimrman.jr

"Zastavuješ rány obličejem. To není obrana." Ale na druhou stranu je to atraktivní styl, který spolehlivě odstraní přebytečnou inteligenci z hlavy. A Eddie více než polovinu filmu dokazuje, že ve své hlavě nemá vůbec nic. Pro mě bylo poměrně velkým utrpením sledovat idiota, který padá z výšin jenom proto, že je cholerik a že si vychytrale vzal hypotéku na tři mistrovské pásy dopředu. A to klišé je poměrně strašné, protože to není jen klasické nahoru - dolů, ale přidává se k němu supermanská schopnost jeden den si jít zaběhat, druhý den se duševně vyrovnat, třetí den se naučit bránit a za šest týdnů ... to byste neuhodli.(6.1.2016)

• tron

Nesympatický Gyllenhaal hrajúci nesympatického hrdinu, ktorý hodinu po záverečných titulkoch určite začal drogovať. Nadchol ma iba Forest Whitaker a ešte pár drobností, inak ale bieda, vôbec sa mi to nepáčilo a skoro vôbec ma to nebavilo. Miestami to vyzerá až ako nechcená fraška (smrť istej postavy).(21.12.2016)

|90%| Shlédnuto v kině. Sakra, csfd projekce mi unikla díky pořádnému vedru, tak se mi nechtělo vytahovat paty z domu. Po rozmýšlení jsem nakonec zašel pak z volna do kina. Rozhodně to byla dobrá volba. Snímek mě chytnul od začátku do konce. Spousta lidí to přirovnává k Rockymu. Možná, tu nějaká ta podobnost je. Já bych spíš tuto záležitost pojal jako moderní, skvěle herecky zahrané drama. Nic tomu snad nechybělo. Možná bych přidal ještě víc scén, kdy hlavní hrdina trénuje box atd, nějakou dramatickou scénu atd, ale to jsou detaily. Jake Gyllenhaal mi opět dokazuje, že je pan herec. V jeho předchozím filmu Slídil mě opět mile překvapil a zde doslova nadchnul. Dramatické scény, kdy přišel o manželku, stává se z něj troska, nedokáže se starat o svou malou dceru – to vše bylo zajímavé a skvěle herecky podané. I ta jeho zvláštní osobnost. Zaujalo mě zde dost aspektů, třeba, že jeho manželka řídila jeho život, kariéru atd. Takže bylo pro něj pochopitelně těžké se pak postavit na vlastní nohy. Dojemných sc=n zde bylo také dost, hlavně, když už se film začínal drát ke konci. A box ? Skvělé! Já si zápasy užil, především ten finální. Forest Whitaker v roli trenéra nezklamal. Měl jsem obavy, pač v poslední době, byli jeho roli spíše detektivní, ale i do této role se skvěle vžil. Takže po dlouhé době tu máme skvělé americké drama, ke kterému se ještě párkrát vrátím.(8.8.2015)

I když filmy o boxu mě moc neberou, tak je to kvalitně natočené. Jediným problémem je, že tyhle boxerské historky jsou hodně předvídavé. Se špetkou nostalgie musím říci, že v kategorii těchto filmů je u mě ještě pořád asi nejlepší Rocky jednička.(16.12.2015)

• - Hlasatel Roy Jones Jr., který hraje sám sebe,je bývalý mistr světa v lehké těžké váze. Asociace amerických boxerských novinářů ho vyhlásila nejlepším boxerem devadesátých let. Jeho bilance je 57 výher (40 K.O.) a 8 proher v profesionální kariéře a 121 výher ku 13 porážkám v amatérském ringu. (kubsov)

• - Přezdívku Southpaw (Jižní tlapa) nosil už v roce 1976 Rocky Balboa (Sylvester Stallone) ve filmu Rocky (1976). (JohnSmith)

• - Označená váha Billyho Hopa je light heavyweight, což je v profi ringu rozmezí 76 - 79kg (v amatérském ringu je toto rozmezí 75kg - 81kg). (kubsov)