Svět pod hlavou

• angličtina World under Head (více)
Drama / Mysteriózní / Psychologický / Krimi
Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 54–60 min)

Epizody(10)

Horác

Tak nad tím odcestováním časem do reálného socialismu musím kroutit hlavou. Možná by mně víc sedělo, kdyby to byl normálně přiznanej seriál o socialistickej policajtech. Ale udělat takovýdle harakiri, jen aby se dal vytěžit retro potenciál? Nic odpudivějšího jsem v poslední době neviděl, nehledě na to, že to zase nechápu:) Pořád jen někde choděj, někoho mlátěj, týpek přemejšlí, něco se mu zdá divný, pak zas někoho proplesknou...no a co jako? Odpad nedám jen proto, že se to po prvním díle nesluší. ()

gruzdej

Tvůrcům se podařilo co do formy předstihnout i Life on Mars, který byl seriálu předlohou. Jeho konverze do 80.let v ČSSR je mnohem zábavnější a zajímavější, než cesta do minulosti v USA. ()

O_Peki

Dobrý námět (jinde zmiňovaný originál neznám), dobří herci, scénář ujde. Po třech dílech zatím 4*. ()

tchempi

ČT avizovala remake britského Life on Mars, ale vypadá to spíše na jeho parodii. Po zhlédnutí skupiny Sloky Luboše Nováčka vyvstává otázka, zda na Kavkách hulili moc nebo málo (pro mladší ročníky, jde o parodii na tohle https://www.youtube.com/watch?v=VAsZNUxoWQI ). Kdyby si dali jointa navíc a pojali seriál po Drebinovsku, mohla to být aspoň sranda. Teď je to sice k smíchu taky, jenže ne záměrně. ()

fafejt001

NĚCO to má do sebe . Myslím takové netradiční , nevšední , netuctové , prostě dobré . Napsali to kluci zajímavě . Procitne v závěru na posteli ?? Doufám , že jo . ()

Cvachetka

Přiznám se, že jsem se na další epizody našeho seriálu už dlouho takhle netěšil. Musím tedy říct, že originální sérii jsem vůbec neznal. A zatím raději asi nebudu sledovat, abych si nepokazil zážitek porovnáváním :-) U mě za 5 hvězdiček. ()

rekurseman

Zatraceně dobrá detektivka, výborní herci, skvělé kulisy, normálně věřím, že jsme zpátky v roce 82`. Záporáci, které chce tentokráte pekelně potrestat. Za mě plný počet a škoda, že seriál není nekonečný :(. ()

Kakofon

Hodně slabý rozjezd. Zato finále bude velkolepé. Vše tomu nasvědčuje. A vtipnost hereckého dua Neužil - Trojan jen umocňuje kvalitu tohoto seriálu. 75% ()

hony23

Celý seriál trochu sráží nesmyslnosti ve scénáři. V dílech, kdy tvůrci servírovali zábavné retro se Slokami, sledovačkami a subotniky, to nijak nevadilo a já se bavil. Ovšem na začátku i konci seriálu, kdy převažovala dramatická krimi linka, jsem docela trpěl. Zktátka, zplácat do jednoho seriálu karikaturování normalizačních esenbáků a politický thriller s prvky sci-fi nebyl úplně nejšťastnější nápad. Na druhou stranu, herci byli výteční a jiné české seriály nastavují laťku tak nízko, že přes všechny výtky musím Svět pod hlavou hodnotit nadprůměrně. ()

blekekeke

Jeden by řekl, že 2x do stejné řeky nevstoupíš, a ono to evidentně jde i po třetí. Life on Mars je sice v daném žánru nepřekonatelný, a Ashes to Ashes je skvělý dozvuk. Jenže kdo by čekal, že se z hlubin naší minulosti vynoří Svět pod hlavou. Seriál, který dýchá, má zápletku, hrdiny, scénář ... a Sloky, tedy zvuk :o) ()

kokofek

Není to jenom marasmus doby komunismu.Je to marasmus v nás a ten se jen tak nedostane ven.Bude to trvat ještě dlouho než pochopíme.Bude to bolestivé. ()

jakubi

Moc pěkně zpracovaný seriál. Že je téma cestování v čase oblíbené už dlouhá léta, mu na kvalitě vůbec neubírá. Krásně vykresluje podstatu lidského smýšlení ve všech dobách a napříč režimy. Herecké výkony jsou excelentní. Obsazení naprosto trefné. Jeden z mála současných seriálů, který stojí za zhlédnutí. ()

zigy

Sakra, to byla ale dobrá "sledovačka"!..:) Přátelé, v záplavě zoufale ohraných krimi a detektivních seriálů nám konečně ČT naservírovala něco originálního. Jestli je hlavní dějová linie vypůjčená, vem čert, protože to hlavní, čím seriál vyniká, totiž hustá totalitní atmosféra a vtípky na její účet, to je jen a jen naše dílo. Tohle je hořká komedie a zároveň mysteriozní thriller. Inu, postmoderní doba....a každý díl má i detektivní případ, ale kvůli tomu jsme tuhle famozní "sledovačku" nepodnikali. Trojan alias Plachý - to je nejlepší postava českých seriálů od doby doktora Cvacha. Ale i tupý Kopta a zákeřný Budař se vyřádili - hnusáci na entou. Kopta ke svým podřízeným, kteří jej svázali: "Sakra chlapi, tak už mě rozvažte....to je rozvaz!" ()

Fuksinka

Když jsem se dočetla, že se chystá Svět pod hlavou, bála jsem se a současně jsem doufala v dobrý výsledek. Life on Mars mám totiž moc ráda. Že to ale bude taková pecka, by mě nenapadlo ani v tom nejhezčím snu. ---- Svět pod hlavou je totiž lepší než předloha. Scénář je výborně promyšlený, s mystery linkou pracuje o hodně lépe a samozřejmě tu máme ještě bonus totality. Výborně dávkovaný je i humor, napětí a znechucení. Romantiky by mohlo být malinko více. Přece jen, jsem žena... Výborná je i kamera a střih. Herci jsou skvělí všichni. Nejen hlavní postavy, ale třeba i ti, kteří se mihnou v jednom díle. Nejvíce ale samozřejmě táhne ústřední dvojice (trojice). Stačí jeden pohled a střih na kolegu a přesně víme, o co jde. Vzniká tak i množství humoru, aniž by se jednalo o pitvoření. Oceňuji i neúplné vysvětlení všeho v posledním díle. Děkuji všem tvůrcům. Václav Neužil se definitivně zapsal mezi mé oblíbence a doufám, že teď se zajímavé role jen pohrnou. Jeden z nejlepších českých seriálů vůbec. ()

rigby

Zcela zmatený děj, ze kterého jsem se po celých deset pekelně dlouhých dílů nebyl schopen vymotat. Nespravil to ani návrat do sladkých osmdesátých let, ve kterých jsem vyrůstal. A už vůbec to nemohl napravit Ivan Trojan, který svým charisma a talentem nemohl tento rozvrácený příběh udržet pohromadě. ČT má u mě tedy ne moc pozitivní zásek, ale stejně ho napravuje svými předchozími počiny. Jen doufám, že to neznamená naprostý konec kvality. ()

ČR

Vadil mi neslaný-nemastný Neužil. Pokuď je hlavní hrdina nejslabším článkem v hereckém ansáblu, pak je něco špatně. 65%. ()

Desmond04

Na českém poli rozhodně výjimečný seriál. Velkou roli v tom má především námět, který byl převzán z britského Life on Mars. Ale i samotné provedení ČT se povedlo a zasazení do komunistického režimu sedí. Bohužel nemám tu zkušenost s britskou verzí a tak dost dobře nemohu posoudit nakolik šel Svět pod hlavou svojí cestou a na kolik kráčel po britských kolejích. Úvodní díly byly slabší, ale poté co se děj více zaobírá choulostivě osobními tématy kolem hlavního hrdiny a policejních vyšetřovatelů (Šejbičovi, Marvan st., Klement vs. Marvan) začíná mít seriál parádní spád. Obrovskou kaňkou, která velkou měrou málem ovlivnila mé hodnocení je obsazení hlavní role. Václav Neužil ml. mě vůbec nesedl, takřka to až hraničli s antipatií k jeho osobě. V první půlce seriálů to bylo hodně zřetelné, v poslední třech-čtyřech dílech jsem si na něho buď zvykl a přetrpěl jsem ho a nebo třeba konečně začal hrát jako normální herec. Naštěstí jako svého parťáka měl Ivana Trojana, který patři mezi tu nejužší českou elitu herectví a Neužilův debakl zdatně napravoval. I to byl jeden z důvodu proč jsem neklesl v hodnocení na průměrné tři hvězdy, ale udržel čtyři. Dalším důvod je neodpíratelný fakt, že právě Svět pod hlavou je jeden z mála českých seriálů u kterých jsem vydržel až do konce. Konečné resumé tak zní: Na českém poměry rozhodně nadprůměrný seriál, který sráží jen špatné obsazení hlavní postavy a zpackaný závěr alá návrat do současnosti. ()

mouzi

Nebylo to spatne, nicmene bych to mozna potreboval videt znovu, protoze mi to celkove tak nejak nezapadalo. A ten zaver mohl byt teda rozhodne promyslenejsi a zajimavejsi. Skoncilo to tak nejak.. nijak. ()

OldaVagner

Tak za tenhle seriál velikánské díky! Odteď mají Češi kam odkázat, když budou chtít cizinci nebo někomu mladšímu vysvětlit, že mezi komunistickou totalitou a porevolučním režimem je sice rozdíl tak zásadní, že navzdory stále stojícím panelákům a kulturákům žijeme v principiálně jiném systému, ale současně že navzdory onomu předělu si toho z totality s sebou neseme tolik, že nás její důsledky dohánějí prakticky na každém kroku. Jak je vůbec možné takový rozpor vysvětlit a názorně ukázat, když je až příliš všudypřítomný, když nás jako Čechy/Slováky definuje? Seriál Svět pod hlavou převzal zdánlivě odtažitý ústřední nápad z Life on Mars a nabízí skvělý způsob, jak filmovým příběhem nechat vystoupit tuhle dvojsečnost: nepřekročitelnou propast mezi normalizací a současností - a zároveň tu nesnesitelnou oboustrannou propustnost. Oboustrannou - protože naši současnost obydlují artefakty, lidé i způsoby myšlení minulosti. A naši minulost zabydlujeme našimi zpětnými projekcemi, které ji neustále upravují a dotvářejí. Svět pod hlavou nechce a nemůže být historickou reportáží - a nejde mu vyčítat panoptikálnost a nerealistickou stylizaci. Protože přesně tohle mělo být ukázáno. Minulost jako kolekce pokroucených vzpomínek a projekcí, jako výběr fantaskních propleteností, to z tehdy, co v Češích žije i dnes, zárodky přítomnosti. Jsme to my sami, kdo tady žil tehdy a kdo tady žije i dnes - my jsme ta nepřekročitelná hranice i propusť. »»» Filip Marvan zná rok 1982 pouze z prenatální zkušenosti. Později komunismus vnímal jako dítě. Pak už na tu dobu mohl jen vzpomínat jako dospělý. Z téhle osobní zkušenosti si tehdejší obraz skládá. Jako my všichni, kdo tu dobu aspoň částečně pamatujeme. Seriál rozhodně nevyužívá klasického sci-fi motivu návratu v čase proto, aby si připravil pole pro jakousi edukativní rekonstrukci. Ale nabízí velmi speciální cestu do minulosti: kóma přeruší vnímání aktuálního světa, hlava chce dál žít, musí proto pracovat s jinými zážitky - se vzpomínkami, polosny, prenatálními dojmy. To, co kómatu předcházelo, přivede pod hlavu Filipa Marvana svět roku 1982, aby navázala právě tady. »»» Celé kómatické přepnutí tak dává pochopit jednu důležitou věc: zakusit totalitu lze jedině tehdy, když nezbývá nic jiného, než v ní žít, s nejistotou, jestli se odsud někdy dostaneme, když není k dispozici jiný život. Filip Marvan dostává příležitost té době přijít na kloub tím, že je znovu ve stejné situaci jako všichni tehdejší českoslovenští občané: uvízl tu, a neví, na jak dlouho. A podobnost s osudem tehdejších současníků sahá ještě dál. I on může (chce) spoluutvářet dění pouze tak, aby se budoucnost odehrála, jak má (čili paradoxně musí podporovat dějinnou nutnost, jak hlásala marxistická doktrína), protože jinak se odsud nedostane. I jeho nejsilnějším pocitem je, že sem nepatří, že se z tohohle šíleného snu musí probudit a začít zase normálně žít. Ano, pocit nepatřičnosti byl určující (doktorka: „Mnoho lidí si namlouvá, že sem nepaří, pak se ukáže, že to není pravda.“) Ale pokud do obrazu nikdo nepatřil - kdo nebo co na něm tedy vlastně je? »»» V obou ohledech (v nezobrazitelnosti minulosti a v pocitu nepatřičnosti) je geniálním počinem výběr titulní písně seriálu. Zpěvačka Jana Kratochvílová, sama o sobě esence nepatřičnosti, zpívá píseň Ve stínu kapradiny, která taktéž spoluutvářela atmosféru tehdejška. („To je pekná piesnička. Taká zvláštna.“) A pozor, tu píseň jsme slyšeli tisíckrát, zaryla se nám pod kůži - ale stejně ji nikdo z nás nedokážeme přezpívat slovo od slova. Její text je zpaměti nevyslovitelný. Jako celá tehdejší doba. A i kdybychom její slova četli, píseň nezazpíváme. Věrně zazpívat, tak aby v nás píseň něco vyvolala, ji může jen jeden jediný (nepatřičný) hlas na světě. A pokaždé když ten hlas a tu píseň slyšíme, vždy v nás něco vyvolají. Nějaký střípek. Jeden z tisíců, v nichž se zrcadlí minulost v současnosti a naopak. »»» Vděk patří českým tvůrcům (Ondřej Štindl, Marek Najbrt, Robert Geisler, Benjamin Tuček, Radim Špaček), že si všimli, jaký potenciál má nápad z Mars of Life pro české prostředí. Najednou nám mohli představit něco, co jsme nedokázali vidět ani v těch nejpoctivějších vzpomínkách. () (méně) (více)

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky