Svět pod hlavou (TV seriál)

Shadow of the Ferns

(festivalový název)

Svet pod hlavou

Drama / Mysteriózní / Psychologický / Krimi

Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 10x59 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marek Daniel, Marek Adamczyk, Igor Chmela, Alžbeta Stanková, Ljuba Krbová, Jiří Šimek, Marek Pospíchal, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Jitka Schneiderová, Jan Španbauer, Roman Zach, Roman Mrázik, Jana Plodková, Ladislav Hampl, Jiří Černý, Ondřej Malý, Aneta Krejčíková, Robert Mikluš, Daniel Tůma, Pavel Gajdoš, Tobiáš Rímský, Joshua Adam Kostel, Jiří Maryško, Pavel Lagner, Anita Krausová, Vasil Fridrich, Prokop Zach, Magdalena Zimová, Václav Helšus, Miroslav Maršálek, Vladislav Georgiev, Tomáš Sýkora, Václav Marhold, Jana Altmannová, Jakub Koudela, Ondřej Nosálek, Jiří Král, Robert Soukup, Sára Märcová, Jakub Gottwald, Ján Sedal, Tomáš Kořének, Anna Fišerová, Daniel Svoboda, Pavel Šimčík, Dušan Sitek, Marek Taclík, Tomáš Měcháček, Marek Brodský, Jakub Wehrenberg, Zuzana Stavná, Joe Weintraub, Veronika Lapková, Tomáš Dianiška, Eduard Jenický, Jaroslav Pížl, Dana Marková, Dan Dittrich, Tereza Nádvorníková, Zuzana Stivínová, Roman Skamene, Rostislav Novák ml., Kamil Švejda, Vladimír Škultéty, Eduard Endt, Martin E. Kyšperský, Ivan Shvedoff, Tereza Hofová, Jana Podlipná, Jan Jankovský, František Staněk, Martin Papesch Huleja, Petr Vršek, René Šmotek, Štěpánka Ludvíková, Zdeněk Dušek, Josef Kadeřábek, Halka Třešňáková, Jiří Štrébl, Jaroslava Pokorná, Lukáš Jůza, Kryštof Rímský, Radim Novák, Jiří Rendl, Marie Ludvíková, David Punčochář, Berenika Kohoutová, Josef Trojan, Barbora Milotová, Hynek Chmelař, Jan Vlasák, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Vojtěch Vondráček, Kryštof Krhovják, Johana Švarcová, Jiří Žaloudek, Petra Nesvačilová, Viktor Martiník, Igor Ivanov, Ivan Sochor

Ze světa pod hlavou se nakonec vyklubalo opravdu překvapení. Sci-fi zápletka není sice v posledním díle úplně dotažená (byl tam, nebo ne?), ale to jsem ochotný prominout díky skvělé atmosféře 80. let. Sice jsem tuhle dobu nezažil (naštěstí, ne že by současnost nebyla bezchybná), ale historii studuju a tohle mě opravdu vtáhlo. Zatímco v prvním díle se člověk ještě smál, když podezřelý dostal přes hubu, nebo při sledovačce, čím víc se seriál blížil ke konci, tím víc člověka spíš mrazilo. Velké plus pak za obsazení. To, že Trojan byl nejlepší asi nemá cenu zdůrazňovat, ale překvapili mě Neužil s Budařem. Neužila jsem měl doteď zafixovaného jen jako blba z reklam s Trojanem, ale tady hrál dobře. A Budař si svého stranicky uvědomělého esenbáka střihnul taky skvěle. Dávám 90 %, protože pár věcí se nevyřešilo.(8.3.2017)

Mimořádně vydařený počin, na české poměry přímo neskutečně. Vzorem byla britská série Life on Mars, která čerpala napětí z rozdílného přístupu k ženám a menšinám v současnosti a ve čtyřicet let staré minulosti. Česká verze nabízí drtivější rozdíl, i když doba, do které český hrdina putuje, je nám časově bližší. Změna režimu má mnohem silnější dopad na příběh i charaktery. A je to moc dobře, ukazuje hodně z toho, na co někteří zapomínají: policejní zvůli, zločiny, u kterých se musíme ptát: tohle vážně někdy bylo trestné?, /ne/vypořádání se s minulostí (moment, když najdou na pozemku chaty kostru s prostřelenou lebkou, evidentně pozůstatek z raných poválečných let: „Náš region má slavnou minulost.“/._____ Hrdinovo pátrání po minulosti vlastní rodiny je mnohem životnější a pro něj zásadnější, než je tomu v britské předloze. Výborně napsané charaktery, po dlouhé době jsem v české tvorbě viděla chlapy a ne nějaké utrápené chudinky, co se furt nimrají ve svých mindrácích. A to včetně záporných postav, které jsou sice hnusné, ale chuděrkami by je nikdo nenazval. Obstojí i detektivní linie. Perfektně jsou zvolené kostýmy i hudba.___ Ivan Trojan je samozřejmě klasa jako vždy, ale překvapivě dobře utáhl svoji postavu i Václav Neužil (mimochodem, vlepil tam jeden z nejvíc sexy polibků, které jsem v českém filmu viděla). Možná mohli mysteriózní rovinu trochu víc znejistět, lépe by vyznělo, kdyby zůstalo nejasné, jestli se hrdinova pouť časem neodehrává jen v jeho mozku.(7.7.2017)

• Morien

Smutná Dagmar je smutná. Čekala jsem, jak se autoři vypořádají s příběhem o ze zásady pasivním hrdinovi - nemůže nic dělat, protože je vyroben z mlhy. Bohužel se s tím nijak nevypořádali. Kromě povinných psycho scén a rutinního připomínání výchozí situace se propojení mezi minulostí a současností příliš netematizuje a tak nemám dojem, že by ten časový rámec byl vůbec potřeba. Hrdina si neprošel žádným očistcem, celou dobu dělá pochybná rozhodnutí a na konci není ani moudřejší, ani dospělejší. Alespoň z mého úhlu pohledu. A smutná jsem proto, že díly Smrt špiona a Rodinná záležitost mi přišly povedené. Žel, v kontextu velkého plánu nebo spíš absence velkého plánu zaniknou nad rozčílením z mdlého a nepropojeného vyústění. Přijde mi, že bylo mnoho prostředků vyčerpáno na to, aby to vypadalo přesně jako osmdesátá léta, a příliš málo na plán, o čem to má vlastně být.(7.3.2017)

Minusy - převzatý nepůvodní formát, motiv cestování v čase a mysteriózní linie, pouhé slepé napodobování současných trendů, ne pokus o jejich spoluvytváření... Plusy - výborná atmosféra, dobře vykreslené postavy, skvělé herecké výkony, postupně temnější a temnější ladění, antiVyprávěj, ten totalitní hnus z toho doslova sálá...(7.3.2017)

Pominu ty, kteří hodnotí hůř jen proto, že to není původní nápad českých scenáristů. Sedm statečných -coby remake Samurajů- přece taky nikdo nehodnotí automaticky špatně. Televizní look seriálu bych toleroval, pokud toho jsem schopen u jiných TV seriálů, jako např. u Krajních mezí nebo Sherlocka. (A to já jsem.) A konečně pokud jde o "ideologické" vyobrazení 80. let, tak tu sice není nejobjektivnější, ale člověk by to měl brát podobně, jako když v 70. letech natočili Pomádu nebo Happy days. Tedy opět s nadhledem. A pokud to někdo nedokáže, nechť přesedlá z televize na odbornou literaturu a nedělá si těžkosti s popkulturou.(22.3.2017)

• - Nakrúcanie trvalo 109 dní, z čoho predstaviteľ hlavného hrdinu Filipa Marvana, Václav Neužil, strávil na pľaci až 108 dní. Ivan Trojan ako kriminalista Martin Plachý hral tiež úctyhodných 79 dní. Dokopy sa natočilo zhruba 300 hodín materiálu, z ktorého vzniklo desať hodinových epizód. (Lorax)

• - Ve druhém dílu Anděl odplaty (2017) přijdou Filip Marvan (Václav Neužil) a Martin Plachý (Ivan Trojan) do disco klubu Krystal, kde DJ hraje Michala Davida a jeho píseň "Děti ráje". Děj filmu se odehrává v roce 1982, skladba ale vyšla až v roce 1985. (lofa)

• - Ve 4. epizodě Orchidej na smetišti (2017), která se odehrává v roce 1982, hraje z rádia v policejním voze písnička Petera Nagyho "Kristínka iba spí", ta ale vyšla až o 2 roky později. (Charlizee)