Mělčiny

• USA The Shallows (více)

maddy

„The Best Shark Movie Since Jaws“ hlása niektorá zo zahraničných recenzií a v podstate sa s tým dá súhlasiť, avšak s výhradami. Jednak je tá konkurencia pri žraločích filmoch mizerná a pokiaľ si odmyslíme tie úlety typu Sharknado a jemu podobné, tak nám z vážnejšej konkurencie ostane iba mizivé percento filmom, ktoré môžu Jaws konkurovať, takže daná hláška samá o sebe veľmi o ničom nevypovedá. No hlavne sú Jaws a Shallows, napriek žralokovi vo filme, diametrálne odlišné filmy. Zatiaľ čo Jaws bol seriózny horor, v ktorom žralok budil skutočný strach, sú The Shallows iba takou odľahčenou zábavkou a uvoľnenou thrillerovou survival jazdou. No ten kto sa rozhodne pozerať film o sexi blondínke, ktorá v mori bojuje so žralokom asi ťažko môže očakávať niečo iné. The Shallows je námetovo čisté Béčko, zato však natočené Áčkovým štýlom. Jasne, zoológ, ktorý bude chcieť brbtať nad tým, že žralok sa vo filme ani náhodou nechová ako skutočný žralok v prírode si na svoje rozhodne nepríde a musí ísť o dom ďalej. Na všetkých ostatných tu však čaká solídny napinák, v ktorom šikovný režisér dokáže neustále vymýšľať nové situácie, aby za tú hodinu a pol nestihol ani náznakom nudiť, aj napriek tomu, že sa celý film odohráva na jednom kameni (prípadne jednej pláži). Práve to očakávanie čo si film vymyslí v nasledujúcej scéne je na tom pútavé. A Shallows si neustál niečo vymyslia, neustále sa posúvajú dopredu a ani raz nestagnujú na mieste, paradoxne vzhľadom na obmedzenú lokalitu v ktorej sa odohrávajú. Tie situácie, ktoré si v priebehu stopáže film, respektíve režisér vymýšľa, aby udržal pozornosť sú občas síce, nazvime to, banálne, no do celého tónu filmu zapadajú. Shallows dokážu byť napínavé, avšak určite u nich nie je potrebné očakávať druhé, seriózne Čeluste. Shallows je skôr tak odľahčene napínavý a hlavne správne efektný thriller, ktorý však znamenite funguje po celú jeho stopáž. Navyše obdarený skvelou kamerou, kde obzvlášť zábery, ktoré plynule prechádzajú z nad hladiny pod hladinu pôsobia výborne a neskutočne sexi Blake Lively, ktorá však okrem postavy bohyne pobrala aj dostatočný herecký talent, aby ani raz nepôsobila nedôveryhodne alebo nebodaj otravovala. Vo finále je tá prepálenosť situácii už mierne over-the-top a aj celé vysporiadanie sa so žralokom je už skôr úsmevné, než akokoľvek napínavé, no do tohto momentu sa jedná o poctivé thrillerové remeslo, ktoré dokáže napínať bez ohľadu na to ako nedôveryhodné občas riešenie situácií je (hlavne v tom závere). Remeselne sa mu však nedá nič výrazne vytknúť a práve v tej jednoduchosti, ako námetovej, tak obsahovej je jeho sila. Pristal by mu síce o niečo väčší rozpočet, pretože niektoré triky sú skutočne z druhej cenovej, ale v rámci prostriedkov, ktoré mal film k dispozícii sa mu z minima darí vyťažiť maximum. CELKOVO: 3,5* (7/10) ()

agentmiky

Mělčiny mě zaujaly již v prvním traileru, neboť moc filmů na téma útoků těchto vodních predátorů na lidi moc není. A tak jsem byl rád za další přírůstek v této kategorii. Volba do hlavní role se povedla na jedničku. Blake Lively zahrála svou roli neskutečně autenticky a jako divák jsem jí po celou dobu fandil. Za první polovinu bych filmu dal čtyři hvězdy, ale postupně film spadá spíše do podprůměru. Čekal jsem tedy více scén, kdy útočí žralok, ale takových jsem se moc nedočkal. Je to slušná podívaná s pár výbornými a napínavými scénami, ale čekal jsem něco o trochu lepší. Smrt žraloka mě opravdu dostala, ale scénu na konci filmu u moře v Texasu mohli vynechat, neboť se mi do filmu vůbec nehodila. Za mě dávám 70 % ()

FromHell

"The Reef" a "The Shallows" sú asi naozaj jediné dva filmy,ktoré stoja za reč v rámci subžánru od čias Spielbergových "Čeľustí"...Myslím,že naozaj viac povedať netreba... 80% ()

Korbitch

Velmi dobrý, a celkem i místy reálný film, tedy až do onoho bodu s bójkou, kdy asi konečně štáb sehnal kvalitní kokain, a pro jistotu sfrčeli i žraloka. ()

Wysch

Jediný, co mě hned po zkouknutí napadlo, bylo, že Ryan Reynolds je sakra šťastnej chlap. The Shallows jsou pro Blake Lively možná takovým trochu pokusem mít svoje Buried, one-woman-show snímek, kterej vytáhne z jejího herectví maximum, ale řekněme si to narovinu, Blake Lively je krásná bloncka a asi i dobrá herečka, ale Mělčiny jí žádný výrazný ocenění nepřinesly z určitýho důvodu. (Oops, sorry, dostala People's Choice Award, tak to jo! Tu přeci dostal i Owen Wilson, že jo, takže je to kvalitní metál.) Příběhově samozřejmě žánrový klišé, včetně jednoho Wilsona / racka Štěpána. Závěr přes hlavu. Ale vizuálně je to krásnej matroš a krásná ženská s krásným tělem tomu vizuálu rozhodně pomáhá. Prostě Ryan je šťastnej chlap, když má tohle doma. ()

kobejn

Na co k tomu psát komentář? Jediný, na co se tu omezim je to nejobyčejnější konstatování a to, že se mi to líbilo velice moc, že sem byl moc rád, že sem se zvednul z postele a zašel si na to do kina, protože kino, to je chrám, to je jediný místo, kde opravdu bych chtěl žít i zemřít, chacha, ano, je to tak, co může být lepšího než být v kině a kochat se krásnými obrázky? A ještě k tomu krásná paní, krásná ryba a krásná hudba. No a za tu Siu na konci sem byl fakt hrozně rád, takže za sebe já hlásím naprostou spokojenost pánové a dámy! (Cheche). ()

Lukrecie

Za mě komerční cirkus. Některé scény dost přitažené za vlasy, hodně slabý scénář. Pro mě i dost nepříjemná kamera na souši. Velmi blízké záběry až nepřirozené pro oči (např. v autě nebo na pláži, když si připravuje výstroj). Ať žijou Čelisti, nesahá jim to ani po kotníky. + krásné záběry moře - scénář, kamera ()

Praxis

Má to vše, co lačný (mužský) divák po krvi toužící, chce. Polonahou kundózní Blake Lively, zubatého žraloka, trocha té rodinné smyčky a roztomilé gore efekty, kterých sice není mnoho, ale přesto velmi potěší. Jo a ochránci zvířat zaplesají, když ani ptáček neumře. Jinak tak trochu skvělé béčko k pivu a kokpornu, které si na nic nehraje, udržuje vás to v permanentním napětí, rychle to odsýpá a krom pár hnusných digi efektů, se i ten žralůček povedl. To by šlo pane... 75% ()

MikO_NR_1909

Scenár tradične trápne tínedžerský s neosvedčenými modernými trendami, ktoré klopíkajú medzi zábermi nenormálnym gýčom. Našťastie je film konštelovaný na efektoch a v rámci žánrov s donekonečna oživujúcimi motívmi "čelustí" žralokov znesiteľné a mierne zábavné. Spomínané efekty vnemu a udržateľnosť - konštalácia samotného filmu na malom priestore zachraňuje výsledné sklamanie. Ako letnú jednorázovku na vypláchanutie tváre morskou vodou ideálne prebratie. Nehovoriac o častom otravnom kriku a nevymáchanou dance muzikou :). ()

Riddick77

Ne, ne, ne! Pohled na Blake Lively v plavkách opravdu nepostačuje k tomu, aby Mělčiny mohly aspirovat ba pouze na !snesitelné! survival drama, natož na solidní (rozuměj zábavné) béčko (je to málo béčkové a třeba vizuál je místy podivně déčkový). Proč? Protože je to strašidelně pitomé, špatně napsané a dokonce i průměrně zahrané, ale - a to je klíčem k celému hodnocení - bere se to celé ultravážně a žádá to po divákovi, aby se emocionálně angažoval (vrcholem je naprosto absurdní scéna s komickou nahrávkou rodině - "nechci abyste trpěli, ale budu vám otevřeně 10 minut bulet do kamery"). Leč divák opravdu nemá proč blonďaté kočce fandit nebo ji litovat... P.S.: Značná část filmu je zcela zbytečně "slowmo", tudíž reálně má snímek tak 60 minut. 2/10! ()

filmsim

Lehce nadprůměrný survival, který však neoplývá nervydrásající atmosférou ani patřičnou vlnou emocí. O hrdinku strach nemáte, i když se Blake Lively snaží, tak nemůže po herecké stránce nijak zazářit. Režie Jaumeho Collet-Serry je taková jako vždycky. Jeho filmy mají náběh na to být něčím víc, ale nikdy nejsou. Napínavé scény umí, jak už předvedl na příklad ve filmech s Liamem Neesonem, ale nikdy nejde až na dřeň. Chvilku jsem měl pocit, že se tento film možná stane milníkem v jeho kariéře, ale pochybný scénář a závěrečné finále plné hloupostí to opět srazilo do vln běčkových produkcí. Vizuální efekty se mění jako film sám, v některých scénách jsou na výborné úrovni, jindy zas jak z laciné produkce od Asylum. Kvůli Blake Lively alespoň těch 6/10. ()

stration

Survival jak má být. Akorát u konce jsem trochu třeštil oči, hlavně nad podivnou smrtí onoho predátora. Jinak ale spokojenost a šikovná šťabajzna. ()

AlistairMir

Krásná ukázka toho, že pro natočení filmu stačí někdy fakt málo. Pár vedlejších herců, jedna blondýna, která se chová více než logicky, jeden racek a extrémně svinskej žralok, kterému zachutnala člověčina. Máme tu tak souboj dvou vůlí - Blondýna dělá co může, aby přežila než přijde pomoc a žralok dělá co může, aby si šmáknul. Napětí krásně graduje a finále s bójkou se povedlo tak, až jsem byl přistižen, že čumím doslova se zatajeným dechem a otevřenou pusou, jak tohle dopadne. Jeden z nejlepších survival filmů co jsem viděl. ()

beran-ek

Za tu poslední třetinu a hlavně konec bych tu čtvrtou hvězdu nejradši nedával, ale rozjezd, střih, kamera a hudba parádní. ()

AffectedFace

ČSFD Hodnocení 11.8 2016 | 65% | Filmové zpracovaní -dva. Věřím, že kdyby se to dostalo do rukou někoho schopnějšího a uviděl bych v roli někoho zdatnějšího a méně uřvaného, určitě by to dopadlo líp, než jak to je. Žralok si to tam šine v okolí moře jako Pánko a mermomocí si musí pochutnat na hlavní hrdince! Napínavé to určitě je, ale do kina jsem na to rozhodně chodit neměl. Když se na to tak koukám, osmdesát sedm minut není rozhodně moc a přežil jsem i daleko delší filmy, které mě nudili, takže jsem se opravdu divil, že u některých scén mi to připadalo jako věčnost. Rozhodoval jsem se mezi 2-3 hvězdy,takže jsem to dal za tři, kvůli úžasnému závěru s titulky! ()

dawe04

Co kdysi bývaly skvělé letní jízdy, jsou dnes malé filmy aneb jak můžou jedna herečka, jedna pláž a jeden digitální žralok totálně rozcupovat všechny očekávané letní velkofilmy. ()