Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Bodega_Bay

Toho dne byl tatínek poněkud neklidný.....a tohle je vlastně jediná epizoda, kterou jsem dokoukala a která se mi, přiznám se, moc líbila. Celkově bohužel nemůžu jinak...v první řadě z morálních důvodů, v druhé řadě i z těch filmových....žádné velké kvality tento seriál nedosáhne, i kdyby se okrájel na nezbytný krimi děj. ()

teseth

Ano je to komunistický seriál, ano je to propaganda, ano jsou tam stupidní dialogy ale... Co opravdu stálo za shlédnutí jsou povídky Studna, Bestie, Kvadratura ženy, Strach, Vyznavači ohně, Vrah se skrývá v poli. To jsou díly, které i přes některý zbytečný povídání stojí opravdu zato vidět. ()

agent00074

Tento seriál mám v oblíbených, ne snad proto, že bych vyznával ideologické myšlenky ve stylu: drž hubu a krok jinak pudeš do uranovejch dolů.. ale prostě proto, že je dle mě vyjímečně dobře (nechme teď stranou pravdu) natočený… každý díl má svoji atmosféru, ještě dokreslenou muzikou… další vecí, která přispívá k výjimečnosti tohoto seriálu je herecké obsazení cca 100 známých herců se objevilo v různých rolích.. stejně tak výprava byla velice nadprůměrná (na Československo) … každopádně 4* (ale nezapomínám) ()

Sevprince

Odpad dát nemůžu, řemeslo je kvalitně odvedeno. Jako detektivní seriál vážně kvalitní. Ale pokud člověk jen trošku ví o tom, co se děje a dělo kolem, pokud jen trochu ví, o čem ten seriál vlastně je, pak je kvalita zpracování jedno. ()

DrobnohledX

4 hvězdy za několik mistrně natočených a zahraných dílů (a samozřejmě kamera, střih, hudba). Nehodním politcký podtext ale film/serál. Komu se to nelíbí nechť si vy**re woko. ()

moorks

Hodnotit tento seriál jde velice těžce. Jak už tady bylo napsáno, střídá lepší díly se slabšími, ale v celkovém hodnocení je to určitě výrazné seriálové dílo, i když na to nejlepší,co bylo natočeno,to zdaleka nemá. Ale prostě Brzobohatý jako kapitán Bláha pro mě zůstane vždy nejoblíbenějším padouchem v české seriálové a filmové tvorbě. ()

Otan

Jedno hvězdu jsem dal za díl o Plastikách,protože jsem si ho přeložil opačně,než soudruzi zamýšleli,abych to pochopil.Jinak naprosto jasný komunistický výplach a jasné vítězství komunismu nad celým světem.Je zarážející,že se na našich tv stanicích neustále opakuje.Bůh ví kdo tyto stanice ovládá,ale mě je to jasné.Už jenom jak se soudruzi derou k moci je jasnou ukázkou toho,že ještě horší seriály budou stále častěji k mání. ()

baroko16857

Divák buď tento seriál přijme jako kultovní detektivky zkušeného režiséra (nejen kriminálek), a nebo ho smete jako "komunistickou agitku" do propadliště dějin, kam podobné věci patří. Jsem si jistý, že bylo velmi šťastné, že realizace Majora Zemana byla zadána právě Sequensovi, protože v jiném případě by pravděpodobně ty režimu vyhovující žvásty daleko víc vystoupily do popředí a detektivní příběhy by tento "nedostatek" už asi nezachránily. Majora Zemana chápu pouze jako skvělé detektivky a jako koncert mnoha - zdůrazňuji mnoha skvělých herců - nejen Vladimíra Brabce, kterému účast v Zemanovi někteří lidé stále vyčítají. Patrně nejodpornější, co se týče záměrných lží a deformovaných názorů, jsou díly: Vrah se skrývá v poli, Hon na lišku a samozřejmě Štvanice. Myslím, že ideoví tvůrci tohoto "nařízeného" podkladu pro scénář buďto byli sami ovlivněni, aby psali "dle rozkazu shora", a nebo (v tom horším případě) trpěli "normalizační paranormální iluzorní paranoiou". Tyto díly jsou jednak s velkou mírou nadsázky "k smíchu" - a při znalostech skutečného stavu věcí naopak "k pláči". Kromě jmenovaných tří dílů jsou všechny ostatní ovšem povedené a nápadité kriminálky. Bestie, Vyznavačí ohně, Rubínové kříže, Loupež sladkého "i" jsou téměř hororové. Třetí housle jsou příjemná legrace. Kvadratura ženy, Dáma s erbem, Romance o nenápadné paní gradují tak překvapivě, že zmínky o např. nacistických šlechtických rodech ani nevnímám. Mám rád Zemanovky. V podstatě je moc dobře, že vznikly! Je to totiž největší filmový pomník normalizace, a to v dobrém i zlém. Není ale na místě dávat cokoli za vinu filmařům. Víme dnes přece moc dobře, jakým způsobem soudruzi dávali lidem "na vybranou". Jak byste to zvládli vy? ()

NeverEver

Tohle nikdy nebude dilo, ktere by stmelovalo davy, ba naopak, vzdy bude vyvolavat rozporuplne reakce. Mezi 30 dily jsem nasla nekolik, kterym bych dala 5* (Kvadratura zeny, Tatranske pastoralie a Studna); 4* by si urcite zaslouzily (Medirytina, Strach, Proklete dedictvi nebo Bestie). To ze se pak v nekterych dilech projevuje politicke pozadi, kontext udalosti apod. je zcela logicke, protoze ad1/ byly natoceny v urcitem politickem rezimu a ad 2/ v te dobe se tyto veci proste dely. Politicke dily (a nekdy i nohem vice politicky motivovane nez v serialu o Zemanovi) nalezneme i u tak skvelych "zapadnich" serialu jako Profesionalove ci Dempsey a Makepeace. Ja musim smeknout pred panem reziserem, ze se snazil pojmout cely serial co nejvic civilne, nekdy s nadsazkou a humorem a pokud uz musel zahrnout "propagandu" tak se snazil tak ucinit "co nejmin". Ano, jsou tam dily, ktere me nebavily a s detektivkou nemely nic spolecneho, spis slo o vypln pro dokresleni udalosti v politice (a dokazu si predstavit, ze to byly dily "na objednavku"), ale i tak si myslim, je videt snaha odsunout "politickou kasi" na vedlejsi kolej a budto se zamerit na jednotlive osoby a jejich osud (Stvanice) nebo na akci a exteriery (Poselstvi z nezname zeme). Po filmarske strance je to uzasny vytvor, ktery maloktery cesky soucasny film ci serial muze v dnesni dobe zastinit. Herecke vykony me utvrdily v tom, ze na place kazdy odvedl "maximum". Celkove tedy davam 3*. ()

franti11 odpad!

Odpad jenom proto, že v hodnocení není kategorie sračka !!! Natočit takový svinstvo chce opravdu silný žaludek. Herci co v tom hráli jsou taky pěkní šmejdi a kecy o tom že měli strach to odmítnou jsou jenom výmluvy. Viz komentář od LIMY ten řekl všechno ()

demovka

30 případů jsem poprvé viděla, když jsem byla ještě velmi malá. Neměla jsem ještě na to věk posuzovat cokoliv jiného než jen probíhající obrázky. A viděla jsem film o neobvyklé vraždě, o starých rodičích a nejistém synovi. Vůbec jsem tomu nerozuměla. A do paměti se mi nevryl nějaký normalizační ulízaný major Zeman, ale houpající se starý muž se sekerou, umírající stará maminka a také posekaný syn vylézající ze studny. Ten díl hodnotím vysoko za úžasnou atmosféru. Také si pamatuji díly, kdy někoho honili na kolejích a kdy řeší rodinu, svoji ženu a syna. Mám ráda detektivky a příběhy, kdy musím přemýšlet. Takže já tyto příběhy posuzuju jako detektivní případy. ()

pan_Bily

Původně jsem tento seriál vůbec nechtěl hodnotit. Pak že jo. Ale nakonec se nemůžu rozhodnou jak ho ohodnotit. Vyvolává ve mě rozpolcené pocity, které korespondují se zdejším hodnocením. Pravdu má jak např. golfista, tak na druhé straně i např. Lima. Obsah a účel je takový jaký je, bohužel. Ale způsob jakým byl seriál natočený po filmařské stránce není špatný (na tehdejší dobu a v porovnání s mnoha dalšími seriálovými „vrstevníky“) a i některé herecké výkony v některých dílech by si zasloužily kladně ohodnotit. Hvězdičky nedávám (zatím), ale o něco bližší je mi názor a hodnocení golfisty. ()

Bohdy67

Jeden seriál, dva rozdílné úhly pohledu. Na jedné straně výborný kriminální seriál s tak výbornými díly jako Bestie,na druhé absolutně nechutná propagandistická sr**a korunovaná Štvanicí. Suveréně nejhorší díl celé série. Případy vražd, loupeží a nacistických zločinů v prvních patnácti dílech byly klidně na pět hvězd. To co následovalo od dílu Bílé linky, byl humus nejtěžšího kalibru a ten nejhorší úkaz estébácké propagandy jaký jsem zatím viděl. Co mě hodně zaráželo, byli opakující se role jedněch a těch samých herců v různých rolích...Nejvíce asi v prvních dílech seriálu. Navíc známí herci a důležité, byť vedlejší postavy...Celkově tři hvězdy a kíbl hnusu a to co dokázali komunisti vyprodukovat za svinstvo 50% ()

trx2010 odpad!

V seriálu zní většinou velmi zdařilá hudba. Některé z dílů jsou skutečně zajímavé a dobře natočené. Hodnotím ale celou sérii a tak nemohu jinak, i když jeden nebo dva díly by byly na čtyři až pět hvězd. Pokud ale ze všech dílů odstraníme bolševickou propagandu, nezbyde nám téměř nic. I fašisti uměli točit hezký filmy o dobru a zlu a o tom jak jsou fajn. Jako malej kluk jsem se na to s babičkou díval a zdálo se mi to dobré a místy děsivé. Když jsem byl už dospělej a tuze moudrej tak jsem si to dal celé znovu a svůj postoj musel přehodnotit. Děsivé je to pořád, ale už z jiných důvodů. Díky souvislostem, které mi jako dítěti nedocházeli je ale dnes téměř každý díl naprosto stupidní. Na současné reprízy se už nedívám, protože při sledování v pravidelnných intervalech bliju. ()

Georginek odpad!

Komíni se mi budou plést do života i po 24 letech - v poslední době mě serou čím dál víc........ A tato moc povedená propagandistická parodie na seriál o životě Komínů a jejich rozkuřovačů mě nepřestává překvapovat. Hlavně to, že na tuhle socanskou sračku narážím neustále náhodou na různých kanálech a patřičně se mi z toho zvedá kufr...... Ale české stádo, které vyhodilo 5 mega za Troškovřesky, které čte BLESK a AHA - jako naše nejčtenější ehm "noviny" diskutuje na Novinkách ( a to jich 90% neví, že je to server Rudého práva ), volí Zemana a podobnou svoloč, podporuje tu sviňi Putina, chtělo by referendum o daních, Unii, Euru, gripenech, zákonech a ústavě a přitom o tom ví úplný hovno by si skutečně, jak psal kolega Verbal, zasloužilo genocidu. ()

Himbajz

Já na to nekoukám jako na propagandu. Já to mám prostě rád - jako seriál. Ať mě třeba komunisto bijci umlátí, ale, kdo napíše že to je kinematografický odpad, tak si nevidí ani do vlastních trenek. Major Zeman protíná tu nejhorší dobu. Ten zhnusený 48 rok a dál. Je to svinstvo, o tom žádná. Ale co to má kua společného s díváním na seriál? Notabene na dobrý seriál..... No, každopádně, každý může být rozdílný názor. To bejvá... ()

mirage.cz.

asi nejde nejak souhrnně hodnotit tak nesourodé a kontroverzní dílo. Kdo si chce myslet,že se jedná o dobrou kriminálku či dokonce detektivku, tak at si to myslí.... Podle mě major Zeman nevyšetřil snad skoro nic, pořád tak nejak tlačí na lidi až se sami přiznají, ale nebudu zobecňovat,takže jednotlivě: 1díl Smrt u jezera: (40%) tak tady to Zeman hned na uvod natře všem prvorepublikovým policajtům, kteří podle kaliny nejsou stejně k ničemu a začíná nová epocha policejních složek...samozřejmě že komunisti jsou ti dobří a všichni ostatní zlí.... 2.Díl Vyznavači ohně (90%), tak tento díl je dle mě asi nejlepší, excelující Munzar, zajímavá zápletka a dokonce i napětí a akce a dle mě snad snesitelná politika. 3.díl Loupež sladkého „I“ 25% nuda, nuda a zbytečný díl....beru to jako uvedení budoucího majora Hradce do seriálu. 4. díl – Rubínové kříže (50% jeden z poměrně zdařilejších dílů,ale záver je tak nejak bez tempa. 5. díl – Hon na lišku (40%) tady nevím jak hodnotit, dobrý výkon Prachaře a Brzobohatého, ale oslavu znárodněného průmyslu snad nemůžu brát ani jako vtip. 6. díl – Bestie (40%) toto by jsem nazval "aneb jak jsme nedopadli krále šumavy" , 7. díl – Mědirytina (65%) opravdu vcelku vydařená detektivka. 8. díl – Strach (10%) tady už to pomalu přechází do sci-fi.... 9. díl – Loď do Hamburku (40%) poměrně zajímavý díl,ale je to dejově nedotažené a naivní.... 10. díl – Vrah se skrývá v poli (65%) můj oblíbený díl.... ve kterém "u zdi" na chvilku vítězí spravedlnost zosobněná bývalýmy důstojníky československé armády doškolená u amerických židů....pod ochranou farářů a hajných co za války udávaly komunisty... ...jen toho Emana mohli ušetřit..... 11. díl – Křížová cesta (30%) tak tady jsme se zase vypořádali s církví.... 12. díl – Kleště (30%) tak tady se zase nic pořádně nestane ani nevyšetří....ale Bláhovi tradičně fandím. 13. díl – Romance o nenápadné paní (50%) tak jeden z tech lepších....ale spousta nesmyslů okolo. 14. díl – Konec velké šance (20%) sice je tady Bláha.... ale díl tak nejak předznamenává kam se bude seriál ubírat.... 15. díl – Kvadratura ženy (50%) toto je alibi pro ostatních 28 dílů,že se nejedná o politickou propagandu....nicméně labilní Zeman nenadchne. 16. díl – Dáma s erbem (20%) tak politické oponenty, západní letce a církev už seriál poplival, ted byla na řadě šlechta.... ale je z toho rozvláčná nuda. 17. díl – Prokleté dědictví (60%) netradičně opravdová kriminálka i s akcí... a kulisa šachty je více než údernická. 18. díl – Bílé linky (25%) úvodní komentář o rozděleném berlíně mluví snad asi za vše....a Bek to nezachrání. 19. díl – Třetí housle (0%) tady nevím kam autor mířil... 20. díl – Modrá světla (20%) mjr Hradec přiletí a zase to všem natře a celá partička mu z prahy na dálku fandí. 21. díl – Pán ze Salcburku (20%) tentokrát si tvůrci berou na mušku emigranty.... 22. díl – Tatranské pastorále (20%) tady se k vyšetření případu použije vskutku nová metoda rekonstrukce.....a navíc do serálu přibude snad nejslabší článek ....ten uječený agilní slovák....jak já ho nesnáším. 23. díl – Šťastný a veselý (15%) tady už se tak trochu vaří z vody....24. díl – Klauni (15%) snaha očernit všechny nedělníky a nekomunisty už začíná být trapná....25. díl – Štvanice (0%) trapnost nad trapnost...... 26. díl – Studna (35%) to vás všechny ten záběr na starého Brůnu se sekerou tak omráčil,že ani nevíte o čem ten díl je? snad nejpolitičtější ze všech politických dílů..... Zeman všem dokáže že jen pravý normalizační komunista dokáže vyšetřit tak zapeklitý případ.... přitom jestli jsem se pozorně díval, tak (zase) nevyšetřil vůbec nic. 27. díl – Rukojmí v Bella Vista (60%) Bondovka? proč ne :-) 28. díl – Poselství z neznámé země (60%) pokračování Bondovky.... jen mohli nechat Jirku přežít. 29. díl – Mimikry (30%) tak o tom nevím co si mám myslet.... ani po tolika letech to na mě nepůsobí důveryhodně :-) 30. díl – Růže pro Zemana (20%) na záver ještě přinese kytku samotná angelika v podání Janžurové nebo naopak?? Každý díl má možná nejaké klady a zápory,ale jako celek to je strašný brak..... () (méně) (více)

mire.k

Perfektně řemeslně udělaný seriál. Co se týká řemesla, tak málo současných seriálů se mu může rovnat. o hereckých výkonech nemluvě. Problém je s obsahem některých dílů (ty propagandistické jsou evidentně blbé). Ale takových zkreslení vidíme v devíti z deseti současných seriálů. Každá země má své bezpečnostní složky. Každá kinematografie glorifikuje své. Pokud se na to dívám jako na zábavu tak nevidím důvod hodnotit jinak. Pokud to někteří komentující považují za dokument nebo evidentně seriál neviděli, pak chápu jejich hodnocení. Kdo chce řešit zločiny socializmu ať se realizuje v politice. To by ale nesměly volby dopadat tak jak dopadají. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička