Dobyvatelé ztracené archy

• Česko Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (více)

Profesora archeologie, Indiana Jonese, navštíví ve škole dva muži z armádní rozvědky. Informují ho, že nacisté zřejmě objevili místo, kde má být ukryta slavná archa úmluvy, schránka, do níž Židé uložili desky s deseti přikázáními, které dostal Mojžíš od Boha. Indiana dostává nabídku, aby archu našel a nacistům ji odvezl přímo před očima. Armáda zaplatí výdaje. Indiana na nabídku přistoupí a odlétá do Nepálu, kde se má nacházet u jeho známé Mary talisman, který může pomoci při hledání archy. Indiana sice Mary objeví, ale také zjistí, že jsou mu v patách nacisté. Ti Mary přepadnou a snaží se ji o talisman připravit. Naštěstí ji Indiana zachrání a s talismanem oba odletí do Káhiry. Tady se Indiana dozví od svého přítele Sallaha podrobnosti ohledně německého postupu vykopávek. Indy zjistí, že s Němci spolupracuje jeho dávný nepřítel, Francouz Belloq. To už ale i Němci vědí, že Indy s Mary dorazili do Káhiry, a pokusí se oba zabít. To se jim sice nepovede, nicméně podaří se jim unést Mary. Indy a Sallah se vetřou na německé archeologické naleziště a Indy se spustí do místnosti s modelem původního umístění archy. Tady díky amuletu objeví místo, kde má kopat. Indy a Sallah se na toto místo v noci vypraví a za pomoci několika dělníků skutečně najdou hrobku, ve které je archa uložena. Bohužel Němci je spatří a Indyho a Sallaha obklíčí. Počkají si, až Indy a jeho lidé archu z hrobky vyzvednou, a následně do hrobky za Indym shodí i Mary... (TV Prima)

rsimonyi

Skvěle vymyšleno - dobrodružné, fantastické, komediální, napínavé, akční a vše namícháno ve správném poměru. Steven Spielberg a George Lucas vytvořili skvělou filmovou kultovní sérii a Harrison Ford se pro roli Indiana Jonese prostě narodil. ()

RomanHyde

Dnes již KULT. Nová dimenze kvalitní filmové zábavy, kterou si kdykoliv můžu dát znovu a znovu. Celá trilogie (vlastně již tetralogie) je obrovským přínosem do celosvětového filmového děditství, neuvěřitelně nadčasová a bude bavit i děti našich dětí stejně jako baví syny našich otců!!! ()

Brejlil

Někdy je zábava číst si komentáře. Takový Radiq o dějinách filmu netuší vůbec nic, a nemá tedy ponětí, na co (mimo jiné) Indy navazuje. Ty filmy pro odpolední dvojité promítání, na které s láskou vzpomínají američtí režiséři narození za války a krátce po ní, to byla čirá zábava. A logika, věrohodnost, propracovaná psychologie, to se v nich opravdu nevyskytuje. Indy je více než důstojný pokračovatel této tradice, a přidal k ní i hodně navíc: promyšlený scénář, vysokou technickou úroveň a kvalitní herecké výkony. Spielbergova režie je podle mně přesně ta směs novátorství a nostalgie, kterou Indy potřeboval. A že to někdo nechápe? K čertu s ním. ()

Oxymoron

Co napsat o Indym? Celá trilogie (a doufám, že i čtvrtý díl neshodí vysoko nasazenou laťku) nabízí několik životních výkonů. Životní role Harrisona Forda, životní produkce Georgea Lucase, životní režie Stevena Sp... no to asi ne, ten měl těch životek přece jen trochu víc :) Prostě dokonalá a netrapná směsice dobrodružství, komedie, fantasy a já nevím čeho všeho ještě - zakladatel žánru takovýchto filmů. Kde by bez Jonese byli všechny ty Mumie, Lovci pokladů, Flynn Carsen a další? Já vím kde, ale psát to tu nebudu. Díky Indy. ()

cherita

Ani nevím, proč jdu s hodnocením tak vysoko. Snad jenom z radosti nad tím, že taky existuje film, na který se může dívat celá naše rodina, aniž by kterýkoli z nás přišel k trvalejší psychické újmě. A takových je bohužel poslední dobou čím dál míň. ()

(Z)denny

Když jsem poprvé šel na tento film do kina, tak jsem ani netušil co mě čeká. V první minutě sledování mi padla čelist až na zem a byl jsem schopen ji sebrat až hodně dlouho po skončení závěrečných titulků. Protože byl pátek podvečer, tak jsem si tento snímek dal na večerním promítání ještě jednou a v sobotu dvakrát.. Ten chlap v klobouku, s koženým bičem u pasu a osobitým humorem mi učaroval.. A i přesto, že se bojí hadů, je to podle mě správnej chlap.. ()

Domec

Ford ve svých nejlepsich letech. Jako Indy je nenahraditelny - charizma, vtipnost, nadhled. Podle me prulomova dobrodruzna serie, ktera do ted nebyla prekonana. Vsechny ostatni filmy kde se honi za pokladem jsou na jine urovni. Indy proste nestarne :) ()

JK-Stinger

Klasika, která nikdy nezklame a dá se sledovat pořád dokola. Plno vtipů a dobrodružství v honbě za pokladem, pasti, slizcí záporňáci, sympatická partnerka, k tomu hudba Johna Williamse...No už teď to je dost kladů na plné hodnocení a to by se jistě další našly, například teď i možnost vidět v HD, což ze snímku dělá zase ještě o stupeň lepší podívanou. ()

Furmi

Klišé, trápnosť, nelogičnosť v každom druhom zábere a fantasmagorické spracovanie ktoré priam neznášam a hovorím tu pritom hlavne o nesmrteľnosti hlavnej postavy. Spielbergove filmy sa delia na 2 kategórie. Tie kvalitné, umelecké snímky ktoré pohladia na duši a tie druhé komerčné snímky s ktorých mal režisér len slávu a peniaze ale same o sebe neznamenali až tak veľa. A toto je pre mňa Indiana Jones. Vôbec nechápem čo je na tomto filme tak hodnotného, ceneného a asi ani nepochopím ale 100 ľudí 100 chutí a mne toto na chuť neprišlo ani zďaleka. Dobrodružná jazda pre malé deti. 45% ()

ursinko

Prvý diel Indiana Jonesa som videl ako posledný. Nič to neubralo na pôsobivosti a doteraz ho môžem kedykoľvek vidieť znova a znova... ()

Brylin

Klasika dobrodružných filmů pod taktovkou pana režiséra Spielberga. Příběhu se dají vytknout snad jen téměř nadlidské schopnosti Indyho, technicky věru máloco. Vyzdvihl bych přesvědčivý výkon chlapáckého Harrisona Forda i velmi povedenou hudbu. Silné čtyři hvězdy. ()

divisak

Jako opravdu malý špunt jsem po prvním shlédnutí (ještě na satelitu na jedné z německých tv. stanic) ze spaní křičel, že jsou všude kolem mě hadi. Byl to snad první film, který jsem od Spielberga viděl, což se mi stalo osudným, protože jsem si tohohle pana režiséra do smrti zamiloval. Kdo by nechtěl zažít alespoň zlomek z dobrodružství nejznámějšího profesora archeologie. Výborná podívaná s neméně výbornou hudbou Johna Williamse a s pro Indyho typickým humorem. ()

Hepy13

Naprosto fenomenální! Když jsem Indyho viděl poprvé, tak jen nevěřícně zíral. Ani se mi nechce věřit že film vznikl už v roce 1981. Triky, akce, napětí, kvalita filmu, všechno vypadá jako by to bylo tak maximálně 10 let staré. Harrison Ford v nejlepší formě. My hold máme fiktivního Járu Cimrmana a amíci zase svého Jonese. ()

Lilloos

Jak jen mě takovéhle filmy nebaví! S největší pravděpodobností se jedná o parádní dobrodrůžo, to ale já posoudím těžko. ()

costa

Tak jsem si pustil toho legendárního, nesmrtelnýho Indiho, kterýho všichni milujou a je to velkej kult. Posekal by Bonda, protože je to prej ještě větší řízek. No a co jsem to vlastně viděl? Sám nevim. Archeologa, kterej si to takhle učí a najednou má jet sólo do Egypta počořit náckům archu a zachránit svět. Áda tam asi poslal mentální ústav z Heidenheim an der Brenzu, nebo jinak si nedokážu vysvětlit tu debilitu každýho fricka do jednoho. Nehledě na to, že DAK v tý době ještě neexistoval, na to ale kálí pes. Tadlencta směska valečnýho/dobrodružnýho/akčního/komedie/parodie (fakt nevím, jak se tomudle průjmu dohromady říká) je zatím mimo moji dimenzi chápání. Nicméně jsem necinkal klíčema a už sem se narodil do doby, kdy frčí něco jinačího. Vidět něco takovýho muselo bejt porno oproti Diskopříběhu. To naprosto chápu. 7/10 ()

M1k9

Bezesporu ikonický film, ale v dnešní době nemá čím zaujmout. Dnes to jsou avangers či jiné obdoby akčňáku pro kina, ale pořád je to de fakto to samé. Tím pádem pak pro filmového kritika nezbývá nic lepšího na práci, než se brodit v detailech a mikro rozdílech. Třeba jako obvykle herci. Samozřejmně že H.F. byla úžasná volba do hlavní role, ale mile mě překvapila i charismatická Karen Allen, která se nenechala zastínit. --- Co bych tedy na filmu zlepšil? V žádném okamžiku film nešel ani trochu do hloubky, žádné kecy navíc. Indy prostě vzal zlatou lebku a bylo vymalováno. Bezduchá akce šla rozšířit o "zpomalení". Větší pozornost by si zasloužily artefakty a navození jejich unikátnosti. Mysteriózní atmosféra by neuškodila. Prostě pár přechodů mezi akcí a neakcí. Takhle to je jen vyčerpávající maraton. --- Závěr je mimochodem dost odbytý. 7/10 ()

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (více)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (více)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (více)