Reklama

Reklama

František Filipovský

František Filipovský

nar. 23.09.1907
Přelouč, Rakousko-Uhersko

zem. 26.10.1993 (86 let)
Praha, Česko

Biografie (1)

Vynikající dabér a herec František Filipovský se narodil 23. září 1907 v Přelouči do rodiny flétnisty orchestru Prozatímního divadla, skladatele a kapelníka Františka Filipovského st. Po otci zdědil umělecké nadání, už od dětství hrál na různé hudební nástroje a v kostele zpíval na kůru. V Chrudimi vystudoval kurz při obchodní akademii. Při tom působil ve studentských představení a o prázdninách u venkovských společností. Odešel do Prahy na filozofickou fakultu… (více)

Zajímavosti (47)

  • První televizní vystoupení 1. 5. 1953, ve kterém vystoupil, byla ukázka ze hry „Lakomec“ od Molièra. Mimo jiné obsahovala část, ve které Harpagon naříká: „Kde jsou mé peníze, ukradli jste mi mé peníze.“ Přesně za měsíc byla vyhlášena měnová reforma, která občany země o peníze skutečně okradla. (sator)
  • Se svým slavným souputníkem, francouzským hercem Louise de Funèsem, kterého geniálně daboval, se nikdy ke svému smutku nesetkal. Když ale vyjeli herci Martin a Petr Štěpánek do Francie, poslali mu pohlednici podepsanou jménem slavného francouzského herce. Zda Filipovského pozdrav potěšil nebo pobavil, se již herecká historka nezmiňuje. (sator)
  • Jeho vilu najdeme ve Strašnicích, Okrajní 454/4. (sator)

Galerie (282)

Reklama

Herec

Filmy
1989

Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni (TV film)

1988

Evžen Oněgin (TV film)

1987

Jak básníkům chutná život

 

Pohled z hlubin (TV film)

 

Zuřivý reportér

1986

Chobotnice z II. patra

 

Mladé víno

 

O houbovém Kubovi a princi Jakubovi (TV film)

 

Osudy dobrého vojáka Švejka

Reklama

Reklama

 

Tichá domácnost (TV film)

 

Velká filmová loupež

 

Veselé Vánoce přejí chobotnice

1985

Slunečnice (TV film)

1984

Jak básníci přicházejí o iluze

 

Křižovatka (TV film)

1983

...a zase ta Lucie!

 

Nuž, brány dokořán již otevřete...! (TV film)

 

Ples v opeře (TV film)

1982

Jak svět přichází o básníky

 

Zelená vlna

1981

Buldoci a třešně

 

Otec

 

Otýliina záhada (TV film)

 

Po rozvodu (TV film)

 

Pohádka o mokrosuchém štěstí (TV film)

 

V podstatě jsme normální

 

Zralé víno

1980

1. máj 1890

 

Anna proletářka (TV film)

 

Co je doma, to se počítá, pánové...

 

Den velkého ticha (TV film)

 

Lakovka (TV film)

 

Nezralé maliny (TV film)

 

Pohádka o Honzíkovi a Mařence

 

Přehlídka dobré pohody 1980 (TV film)

 

V hlavní roli Oldřich Nový

1979

Dobrí ľudia ešte žijú (TV film)

 

Historie začíná pod kaštany (TV film)

 

Jablko (TV film)

 

Láďo, ty jsi princezna! (TV film)

 

Nebožtíci na bále (TV film)

 

Příbuzenstvo (TV film)

 

Zmizení herce Bendy (TV film)

1978

Deváté srdce

 

Hejkal (TV film) - vypravěč

 

Ježčí kůže (TV film)

 

Když kluci drží basu (TV film)

 

Lakomec (TV film)

 

Princ a Večernice

 

Vondráčkovo pozdní odpoledne (TV film)

 

Černá ovce (TV film)

 

„Já už budu hodný, dědečku!“

1977

Advokátka

 

Což takhle dát si špenát

 

Děd, otec a syn (TV film)

 

Honza málem králem

 

Jak se budí princezny

 

Jen ho nechte, ať se bojí

 

Rose Mary (TV film)

 

Všichni proti všem

 

Čtvrtý obratel (TV film)

 

Řeknem si to příští léto

 

Štipku soli (TV film)

1976

Bouřlivé víno

 

Hamoun (TV film)

 

Kdy začínáme žít jinak (TV film)

 

Když vyjí vlci (TV film)

 

Náš dědek Josef

 

Preclíková válka (TV film)

 

„Marečku, podejte mi pero!“

1975

Cirkus v cirkuse

 

Dva muži hlásí příchod

 

Král Honza (TV film)

 

Letní romance (TV film)

 

Nadívaní hlemýždi po gaskoňsku (TV film)

 

O princezně Solimánské (TV film)

 

Tisíc a jedna noc (TV film)

 

Tři vstupenky na Strahov (TV film)

 

Čtrnáctý v řadě (TV film)

1974

Hodíme se k sobě, miláčku...?

 

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

 

Konec agenta č. 312 (TV film)

 

Leporelo aneb Patero obrázků z pera Jaroslava Haška (TV film)

 

Muž, který se spustil (TV film)

 

Růžová sobota (TV film)

1973

Hračičkové a kočárek (TV film)

 

Krásná Helena (TV film)

 

Kufr (TV film)

 

Kukačky (TV film)

 

O ševci Matějovi (TV film)

 

Tři nevinní

 

Třicet panen a Pythagoras

 

Vídeňská krev (TV film)

1972

Aféry mé ženy

 

Modrý koberec (TV film)

 

Pokušení mladého muže (TV film)

 

Slepé střevo (TV film)

 

Svatý Michal (TV film)

 

Z nových pověstí českých: Dívčí válka (TV film)

 

Zdravá vdova 29/169 (TV film)

 

Zlatá svatba

 

Šest medvědů s Cibulkou

 

Štědrý večer pana rady Vacátka (TV film)

1971

Dny a noci Komuny (TV film)

 

Drak Šustidrak (TV film)

 

Dívka na koštěti

 

Kocour v bačkorách (TV film)

 

Lásky Emanuela Přibyla (TV film)

 

Marcelka (TV film)

 

Slaměný klobouk

 

Sto dukátů za Juana (TV film)

 

Vražda v hotelu Excelsior

 

Zlý dům (TV film)

1970

Honoré de Balzac (TV film)

 

Kalifův prsten (TV film)

 

Na kometě

 

Nejsem chmýrko na bodláku (TV film)

 

Pinocchiova dobrodružství II. (TV film)

 

Psíčci lorda Carltona (TV film)

 

Vražedný týden (TV film)

 

Ďábelské líbánky

 

Šest uprchlíků (TV film)

 

„Pane, vy jste vdova!“

 

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

1969

Ach, ta vojna (TV film)

 

Ezop

 

Trapasy (TV film)

1968

Lev a jeho brýle (TV film)

 

Na Žižkově válečném voze

1967

Amatér (TV film)

 

Automat na přání

 

Dobrodružství Toma Sawyera (TV film)

 

Obrácení Ferdyše Pištory (TV film)

 

Pinocchiova dobrodružství (TV film)

 

Svatba jako řemen

 

Vltava 12° (TV film)

 

Zločin a trik II. (TV film)

1966

Dům na předměstí (TV film)

 

Fantom Morrisvillu

 

Jak si Honza postavil vzducholoď (TV film)

 

Robin Hood, der edle Räuber (TV film)

 

Sedm koní a vavříny (TV film)

 

Ukradená vzducholoď

1965

Dům v Kaprové ulici

 

Naši furianti (TV film)

 

Ztracená tvář

1964

Archimedov zákon

 

Za pět minut sedm

 

Čintamani & podvodník

1963

Mezi námi zloději

 

O něčem jiném

 

Strašidlo, které se směje (TV film)

1962

Kuřata na cestách

 

Prodaná nevěsta (TV film)

 

V sanitce (TV film)

 

Velká cesta

 

Zlý jelen (TV film)

1961

Chléb a písně (TV film)

 

Chvíle rozhodnutí (TV film)

 

Drobínek (TV film)

 

Pohádka o staré tramvaji

 

Procesí k panence

 

Skapinova šibalství (TV film)

 

Tržiště senzací (TV film)

1960

Chlap jak hora

 

Lišák Pseudolus (TV film)

 

Lucerna (TV film)

 

Srpnová neděle

 

U nás v Mechově

 

Záhady aneb s Karlem Čapkem v soudní síni (TV film)

 

Černá sobota

1959

Dařbuján a Pandrhola (TV film)

 

Jak se Franta naučil bát

 

Medvěd a strašidla

 

Mstitel

 

Tanec kolem družice (TV film)

 

Zpívající pudřenka

1958

Co řekne žena...

 

Hořká láska

 

Morálka paní Dulské

 

O dvou tkalcích (TV film)

 

O věcech nadpřirozených

1957

Florenc 13,30

 

Mládenec madame Hussonové (TV film)

 

Poslušně hlásím

 

Slaměný klobouk (TV film)

1956

Dobrý voják Švejk

 

Hrátky s čertem

 

Nezlob, Kristino

 

Pan Johanes (TV film)

 

Pošťácká pohádka (TV film)

 

Zaostřit, prosím!

1955

Anděl na horách

 

Jan Žižka

 

Muž v povětří

 

Vzorný kinematograf Haška Jaroslava

 

Z mého života

 

Čert a Káča

1954

Cirkus bude!

1953

Expres z Norimberka

 

Komedianti

 

Pohádka o drakovi

 

Tajemství krve

1952

Divotvorný klobouk

 

Haškovy povídky ze starého mocnářství

 

Mladá léta

 

Nad námi svítá

1951

Císařův pekař - Pekařův císař

 

Mikoláš Aleš

1950

Posel úsvitu

1949

Vzbouření na vsi

1948

Kariéra

 

O ševci Matoušovi

 

Červená ještěrka

1947

Nikdo nic neví

 

Parohy

 

Čapkovy povídky

1946

Hrdinové mlčí

 

Lavina

 

Průlom

 

Velký případ

1945

Prosťáček

 

Rozina sebranec

 

Řeka čaruje

1944

Počestné paní pardubické

1943

Experiment

 

Mlhy na blatech

 

Čtrnáctý u stolu

 

Žíznivé mládí

1942

Barbora Hlavsová

 

Host do domu

 

Muži nestárnou

 

Městečko na dlani

 

Okouzlená

 

Přijdu hned

 

Ryba na suchu

 

Velká přehrada

 

Zlaté dno

1941

Gabriela

 

Hotel Modrá hvězda

 

Modrý závoj

 

Nebe a dudy

 

Pantáta Bezoušek

 

Provdám svou ženu

 

Roztomilý člověk

 

Rukavička

 

Turbina

 

Těžký život dobrodruha

 

Z českých mlýnů

1940

Dceruška k pohledání

 

Katakomby

 

Když Burian prášil

 

Konečně sami

 

Madla zpívá Evropě

 

Okénko do nebe

 

Pro kamaráda

 

Prosím, pane profesore!

 

Směry života

 

Vy neznáte Alberta?

 

Život je krásný

1939

Cesta do hlubin študákovy duše

 

Hvězda z poslední štace

 

Kdybych byl tátou

 

Kristian

 

Osmnáctiletá

 

Studujeme za školou

 

U pokladny stál...

 

Venoušek a Stázička

1938

Bílá vrána

 

Co se šeptá

 

Klapzubova XI.

 

Pán a sluha

 

Vandiny trampoty

 

Škola základ života

1937

Advokátka Věra

 

Bílá nemoc

 

Děvčátko z venkova

 

Harmonika

 

Hordubalové

 

Kariéra matky Lízalky

 

Lidé na kře

 

Panenství

 

Svět patří nám

1935

Barbora řádí

 

Hrdina jedné noci

 

Jedna z milionu

1934

Hej-rup!

 

U nás v Kocourkově

 

Z bláta do louže

1933

Řeka

1932

Před maturitou

1930

C. a k. polní maršálek

 

C. a k. polní maršálek (německá verze)

TV seriály
1993

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

 

Mařenka pod šibenicí (E20)

 

Věštba se plní (E07)

 

Arafon (E04)

1988

Delfín Filík

1987

Jája a Pája

 

Jak koupili kouzelný mlýnek (S02E06)

 

Jak připravovali dárek k narozeninám (S02E05)

 

Jak pěstovali smiřická jablíčka (S02E04)

  více epizod (3)
 

Panoptikum Města pražského

 

V tom starém domě (E06)

 

Letní přeháňka (E04)

 

Pohádky z první třídy

 

Školnická pohádka (E05)

 

O králi vejtahovi (E04)

 

O kouzelném kapesníčku (E03)

  více epizod (2)
1986

Chobotnice z II. patra

 

Veselé Vánoce přejí Zelená a Modrý (E04)

 

Všechno napůl! (E03)

 

Blesky nad Čertovkou (E02)

 

Projekt IV. (E01)

 

Jája a Pája

 

Jak plnili jarní přání (S01E03)

 

Jak jim Krkovička přenechal úhor (S01E02)

 

Jak zasadili prasečí ocásek (S01E01)

1984

Bambinot

 

Moje srdcová sedma

 

Rozchody (E03)

 

Rozhodnutí (E01)

 

Pohádky pro benjamínky silničního provozu

 

Zelený panáček (E06)

 

Smutný autobus (E05)

 

Nešťastné kolo (E04)

  více epizod (3)
1983

Létající Čestmír

 

Poslední květina (E06)

 

Rodina na větvi (E05)

 

Geniální rodina (E03)

  více epizod (2)
1982

Dobrá Voda

 

Radost (E07)

 

Pokora (E06)

 

Nástup (E01)

 

Dynastie Nováků

 

Rozchod (E02)

 

Malý pitaval z velkého města

 

Vedoucí partiové prodejny (E07)

1980

Arabela

 

Hrdlička zasahuje (E12)

 

Příliš mnoho generálů (E11)

 

Rumburakova velká šance (E10)

  více epizod (5)
 

Dnes v jednom domě

 

Domov jménem Praha (E09)

 

Obtíže sicilské obrany (E08)

 

Jízdenka do Bagdádu (E04)

  více epizod (2)
 

Luzie, der Schrecken der Straße

1979

Plechová kavalérie

 

Dožínky (E07)

 

Když nastaly deště (E05)

1978

Ferda Mravenec

 

Příhody brouka Pytlíka (E04)

 

Ve znamení Merkura

 

Zákony pohybu

 

Zasloužený úspěch (E13)

 

Starosti se ženami (E12)

 

Štafeta (E11)

  více epizod (8)
1977

Ferda Mravenec

 

Ferda v mraveništi (E03)

 

Ferda v cizích službách (E02)

 

Příhody Ferdy Mravence (E01)

 

Pražská domovní znamení

 

Zahrada

 

O myších ve staniolu (E05)

 

Velryba - Abyrlev (E04)

1976

30 případů majora Zemana

 

Kleště (S02E02)

 

Pojďte s námi za mámou, tátou

 

Zahrada

 

Jak ulovit tygra (E03)

1975

30 případů majora Zemana

 

Loď do Hamburku (S01E09)

 

Bestie (S01E06)

 

Chalupáři

 

Chudák dědeček (E01)

 

Pan Tau

 

Pan Tau odchází (S03E13)

 

Pan Tau a zlatý kufr (S03E12)

 

Pan Tau a Aladinova lampa (S03E11)

  více epizod (9)
 

Pohádky dědečka Cypriána

 

Zahrada

 

O té velké mlze (E02)

1974

Uzlík a Mazlík

1973

Boříkovy lapálie

 

Rajská jablíčka (E02)

 

Pohádky ze šípkového keře

 

Pojďte pane, budeme si hrát

 

Nazdar, kedlubny! (S02E05)

1972

Pojďte pane, budeme si hrát

 

A neříkej mi Vašíku (S02E04)

 

Úsměvy světa

 

O’ Henry (E07)

1971

Pan Tau

 

Pan Tau přichází (S01E01)

 

Pojďte pane, budeme si hrát

 

O pardálu, který voněl (S02E03)

 

Psí kusy (S02E02)

1970

Alexandr Dumas starší

 

Dobytí Paříže (E01)

 

Fantom operety

 

Konec Fantoma (E05)

 

Fantom v nebezpečí (E04)

 

Fantom dělá zmatky (E03)

  více epizod (2)
 

Já a můj pes

 

Pojďte pane, budeme si hrát

 

Co to bouchlo? (S02E01)

1969

Dobrodružství veverky Zrzečky

 

Hříšní lidé města pražského

 

Hra (E11)

 

Kaprova smrt (E10)

 

Turecké náušnice (E09)

  více epizod (2)
 

O klukovi z plakátu

1968

Dreyfusova aféra

 

Hup a Hop

 

Hříšní lidé města pražského

 

Černé rukavice (E05)

 

Lady Macbeth z Vinohrad (E03)

 

Malý a velký vrah (E02)

 

Přísaha (E01)

 

Klapzubova jedenáctka

1967

Pinocchiova dobrodružství

 

Soudničky

1966

Broučci

 

Broučkova svatba (E08)

 

Broučkovy námluvy (E07)

 

Seznámení s Verunkou (E06)

  více epizod (5)
Dokumentární
2015

Tajemství Františka Filipovského (TV film) - a.z.

2006

Příběhy slavných (TV seriál)

 

Velký mistr malých rolí (S07E01)

1989

Předčasný portrét

1982

Dorozumívání zvířat (TV seriál)

1981

Vášeň kinooperatéra:aneb Bašusovo kinotechnické muzeum - vypravěč

1980

Jak se dělá smích

1979

Portrét náměstí - vypravěč

1978

Magistři smíchu

1977

Bijásek

1973

Její první film (TV film)

1970

Muž, který rozdával smích

1969

Herecký kníže z Kampy (TV film)

1968

Odnes’ to všechno čas? (TV film) - a.z.

1964

Automobilisté! Automobilisté?

 

Humor je vážná věc (TV film) - a.z.

 

Romeo a Julie 63

1963

Historie jedné inscenace I.díl:Hovory s Romeem a Julií (TV film)

1962

Medailonograf Františka Filipovského

1958

Vlasta Burian

1953

To bude pochoutka - vypravěč

 

Večery s Jindřichem Plachtou

1947

Daňová morálka

1941

II. Filmové žně

Divadelní záznam
1986

Hamlet

1966

Poprask na laguně

Krátkometrážní
1986

Bakaláři (TV seriál)

 

Děda Myška (S15E39)

1985

Bakaláři (TV seriál)

 

Primář (S14E11)

 

Medvěd (TV film)

1984

Bakaláři (TV seriál)

 

Světáci (S13E26)

 

Vrátný (S13E08)

1982

Bakaláři (TV seriál)

 

Nevěra (S11E27)

1981

Uličnictví pana Čabouna (TV film)

1980

Drátovat, flikovat

 

Vindobóna (studentský film)

1978

Všehochlup

1977

Strašidlo ve škole (studentský film)

1976

Bakaláři (TV seriál)

 

Dlažba (S05E14)

 

O listonoši, který nechtěl chodit

1974

Náš furiant

 

Skokan

 

Sokyně

 

Tanečník

1971

Dohazovač (TV film)

1970

Bližní na tapetě: Muž v domácnosti (TV film)

 

Bližní na tapetě: Obchodník (TV film)

1969

Don Šajn

1968

Pražský Sherlock Holmes (TV film)

 

České pohádky (TV seriál)

 

Kdo snědl holoubátka? (E03)

 

Čirok (TV film)

1967

Láska a chléb (TV film)

 

Případ paní Luneauové (TV film)

 

Tonka Šibenice (TV film)

1966

Autorevue (TV film)

 

Utrpení pana Tenkráta

1965

Vajshoblhák a státní tajemství

1964

Poťouchlé skotačinky života

 

Zkáza Jeruzaléma

1962

Blecha

 

Malá noční povídka: Příběh vodníka Pabla (TV film)

1959

Zlepšovák

1958

Co nebylo ve snáři

1957

Jak krtek ke kalhotkám přišel

 

Konec jasnovidce

1956

Herecké anekdoty (TV film)

 

Platit, prosím!

1953

Novoroční dar (studentský film)

 

První oběd (studentský film)

1947

Kam s ním?

1946

Dárek

1944

Kouříme domovinu

Host

Ovládací panel

Fanklub

(237)

Reklama

Reklama