Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Judas

Nejlepší horor svého druhu všech dob, souhlasím s POMEM, horory jsou obvykle považvány za spodek filmového umění, ovšem tato věc je povýšena opravdu do stavu naprosté dokonalosti. Carpenter potvrdil svou genialitu pro hororový žánr nejen jako režisér, ale také scénárista a hudební skladatel. Do vašeho městečka zavítala smrt :) ()

gombarix

Můj nejoblíbenější horor. Minimalismus, vynikající hudba, Donald Pleasence, děsivá prázdnota probleskující skrze masku. Postaral se o to, že slovo "HALLOWEEN" mi bude navždy evokovat něco báječně, ryze hrůzného :) ()

strikeman

Vzhledem k zdejšímu vysokému hodnocení jsem očekával asi příliš a bohužel se mi dostalo velmi málo (to s The Thing se Carpenter tedy vytáhl o mnoho více - no nebe a dudy). Některé scény mi přišly opravdu až parodické a bohužel to podtrhnul i otřesný český dabing, kdy při zavření očí u vypjatých scén bych nepoznal, jestli se ještě dívám na Haloween, nebo mi to už nějaký vtipálek přepnul na Playgirls... ()

agassi68

Najdesivejšie je to dýchanie pod maskou. Podobný efekt na mňa malo aj dýchanie v skafandroch vo Votrelcovi. Vtedy som musel stiahnuť zvuk aby ma neklepla pepka. ()

Andronikos

(SPOILERY) Štýlový úvod s pohľadom spoza masky a záverečným záberom na zlatého blonďatého chlapčeka s desivo prázdnym pohľadom, nad ktorým stoja od hrôzy nemí rodičia. Fajn, výborný začiatok. Ale má v sebe, mimochodom, ukrytý prvý háčik. Z blonďatého chlapčeka vyrástol silne tmavovlasý mladík. Inými slovami, Halloween podrážajú niektoré logické lapsusy. Za zmienku stojí ešte príliš rýchle zotmenie počas jazdy J. L. Curtis [= Laurie] a N. Loomis [= Annie] po mestečku. Vadí mi tiež zlyhanie Myersovej nôž zvierajúcej ruky v rozhodujúcom okamihu (pri prvom pokuse zasadiť Laurie smrtiacu ranu). A ako to teda bolo s tými Myersovými vodičskými schopnosťami? Druhý problém s Halloweenom spočíva v jeho značnej statickosti a nudnosti po väčšinu doby jeho trvania. Prechádzku s hrdinkami po pôvabnom jesennom americkom malomeste, spestrenú úchylmi, ktorí ich sledujú z auta, v škole či spoza krovia, si môžeme užívať pre zmienenú peknú scenériu či pre pomaly budovanú nervozitu z oných "úchylov". Ale taktiež nemusíme. Môj dojem je polovičatý. Potom sa síce pomery menia, je večer, máme tu poliate šaty, nejaký ten sex, otravné deti, ktoré potrebujú postrážiť, a samozrejme "černého chlapa", ktorý má ďalej stupňovať našu nervozitu. V skutočnosti však akú takú dynamiku zabezpečuje takmer celý čas len neurotický dr. Loomis, otravujúci šerifa a spol. Aby sme úplne nevychladli, dáme si tri vraždy a záverečnú 15-minútovú naháňačku. Skvelý je samozrejme ústredný hudobný motív, ale dostáva sa nám ho bohužiaľ zase iba na začiatku a na záver. Summa summarum: atmosféra nebola zlá a film to bol vcelku kultivovaný, ale až taká výhra to zase nie je (*** až ****?). Dodatok: Halloween z r. 1978 vyniká, ak to môžem posúdiť zatiaľ na základe Halloweenu 2 a H20, v rôznych drobnostiach pri porovnaní so sequelmi. Napr. Myersovi je na chvíľu strhnutá maska a tým je o to viac poľudštený a o samotné vraždenie tu zase až tak nejde. Film taktiež vyniesiol do popredia J. Carpentera a J. L. Curtis, čo je rozhodne taktiež pozitívom. Trochu smutné je, že pôvodne zrejme len ako tradičný hororový otvorený koniec mienené zmiznutie zostreleného Meyersa v samotnom závere sa stalo štartovacím bodom pre nekončiace pokračovania (hoci pripúšťam, že nie všetky musia byť zlé) a tým istú mechanizáciu Meyersa, ktorý mal v "jednotke" svoj príbeh a individualitu, s pribúdajúcimi filmami sa však stal len akýmsi nesmrteľným rozsievačom smrti a maskotom. P. S. Ako pozerám, dosť podobný názor má Dudek, ktorý však má "koule" na to, aby Halloweenu naparil iba **. Ja tak nečiním preto, že v porovnaní so záplavou vyvražďovacích hororov (a iných "skvostov"), ktoré miestami hodnotím aj vyššie, si Halloween nezaslúži až takú ranu. ()

SkyCaptain

Jeden z prvních a pro mě zároveň nejlepší slasher co znám. Geniální hudba, atmosféra a krásná Jamie Lee Curtis. Spolu s věcí jde o nejlepší Carpenterův film. Především bych vypíchnul scénu při které Jamie pomalu jde ze svého domu do domu své kamarádky za zvuku dokonalé hudby a foukání větru - pro mě určitě jeden z nejlepších hororových momentů všech dob ! ()

SidneyP

Ne, fakt jakože ne. První půlhodinu sleduju, jak nějakej chlap jezdí po městě a špehuje jednu holku. Druhou půlhodinu sleduju, jak chlap špehuje tu samou holku, ale tentokrát bez auta. A když se v poslední půlhodině už konečně něco děje, tak... Tak nic. Znuděně pořád sedím dál jako po celej film a jediný, co si z tohoto díla odnáším jsou prsa P. J. Soles, které jdou pořádně vidět asi tak na 5 vteřin - takže zase nic. Je mi jedno, že je to klasika, tohle prostě fakt neberu, sorry. Nebál jsem se, nebavil jsem se, ale jesli jsem se nudil? Jo, až nezvykle moc. 15%. ()

GOREGASM

Carpenterovo absolutní vítězství , a to jak na minovém poli tržeb, které jistojistě překonaly veškerá očekávání, tak v podání filmové hrůzy. Defacto vytvořil kultovní sérii v čele s kultovním zabijákem, Michaelem Meyersem (jedinečná maska), na jeden zátah, a přestože působí první Halloween místy kapánek neučesaně, pokaždé mi při plíživém náběhu legendární hororové melodie tuhne krev v žíle a procenta v hodnocení utěšeně narůstají. Carpenter navíc od prvních minut postavu Michaela Meyerse zcela systematicky démonizuje a nedělá mi potom problém akceptovat, že Michaela téměř nic nerozhodí a vždycky se rád zvedne z ratoliště krve, aby svým obětem oplatil laskavost. Pro hororový žánr jde o jeden ze stěžejních snímků. 100% ()

Akana

Vidět tenhle hororový milník tak před třiceti lety, byl bych pravděpodobně ještě uznalejší, ale ani takhle vlastně nemám vážnější výhrady. Některé okamžiky jsou samozřejmě dneska úsměvné a je tu zaděláno na nejedno budoucí žánrové klišé. Ale ve své době ty lekačky a dějové zvraty tak profláknuté nebyly. A Myersovo mizení a zjevování se má grády i dneska. Pro mě příjemné doplnění mezer v pamětnických žánrovkách, asi jako jednička Elm Street. Jestli se nepletu, tak v průběhu filmu bylo možné sledovat na obrazovce v bytě hlavní hrdinky útržky z původní předválečné verze filmu Věc, jehož remake se pár let po Halloweenu stal Carpenterovým nejslavnějším opusem. ()

Aktivak

Dle mého názoru jeden z nejlepších hororů, který byl vůbec kdy natočen, a to i přes relativně jednoduchý námět založený na vraždění kuchyňským nožem v podání psychopata, který utekl z psychiatrické léčebny. Film vtáhne diváka do děje od první minuty a doslova ho udrží v napětí celou hodinu a půl. Jedinečnou atmosféru dodává strach nahánějící hudba, o kterou se zde postaral sám pan režisér John Carpenter. Ten bezpochyby plánoval pokračování tohoto snímku již v době natáčení prvního dílu, o čemž svědčí otevřený závěr, který umocňuje výsledný pocit z filmu. ()

Qeo

Po dlouhých letech odříkání, jsem se konečně osmělil pustit si tento kultovní snímek. Dokonce mi to vyšlo i na období tématicky spoutané s tímto snímkem. Musím říci, že jsem byl příjemně překvapen. Atmosféra byla hustá jako dýňová polévka a napětí mě trochu zablokovalo krční páteř. Plný počet dát nemohu snad jen pro absolutní nesmrtelnost záporáka. Smekám před Jamie Lee Curtis na kterou bylo radost pohledět :). Sečteno a podtrženo: kotel popcornu, zatáhnout závěsy a ... ()

Radek.SCH

Přínos: Každoroční boom hororů na Halloween. Pravděpodobně zakladatel všech těch hororových klišé (na konci se vypaří, bodnout-nechat ho ležet-on vstane-křičet-utíkat-a znovu dokola). Zjištění že i JLC byla někdy pěkná holka. ()

Raziel_cz

"It was a boogeyman." "As a matter of fact, it was." Horor se zajímavějším a děsivějším zabijákem než Noční můra v Elm Street nebo Pátek třináctého, nezapomenutelným hudebním motivem, dlouhými záběry nepříjemně šmírácké kamery a postavami, které se nechovají jako úplní šulíni. Takhle by to mělo vypadat. Atmosférický, napínavý, děsivý. Takovým způsobem mnou slasher ještě nezacloumal. ()

MickeyStuma

(prodloužená verze) Prvotřídní přelomový hororový thriller plný napětí a strachu. O zcela první tzv. teen slasher thriller se sice nejedná, jak se mnozí mylně domnívají, ale dá se říci, že je to první snímek (dlouhé série) s konceptem nezničitelného sériového vraha, který nemůže být zastaven. Snímek tímto konceptem inspiruje do dneška a to nejen tímto faktem. Velkého rozpočtu nebylo potřeba na to, aby film bortil žánrové hranice. John Carpenter byl ve své době zkrátka mistr svého řemesla. Bylo náhodou, že se ve snímku děti na halloweenský večer dívají na snímek ´The Thing´ z roku 1951, na který John natočil čtyři roky poté remake? Zde netlačil na pilu a naopak daleko více dal prostor plynule budující atmosféře, která je i přes své stáři stále velice impozantní. Impozantní je i úvodní hudba, která se stala doslova halloweenskou hymnou. Výrazně tu vynikla Jamie Lee Curtis a jak už dnes víme, k sérii se dokonce nejednou vrátila. Napětí stoupá pozvolna až do grandiózního finále bez sebemenšího zaškobrtnutí. A na 70.léta to byla teprve pecka. Ona hrůza je místy odlehčena humorem, který má své opodstatněné místo a nijak neruší. ´Halloween´ je vrcholným úspěchem hororového žánru se vším všudy. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)