Lovec a zálesák Allan Quatermain se vrací do Afriky, aby pomohl krásné Jesse zachránit jejího otce. Toho drží v zajetí jeden z domorodých kmenů, protože jako jediný ví, kde hledat bájné doly krále Šalamouna, v nichž se nachází poklad nepředstavitelné hodnoty... Profesor Huston je unesen tureckým darebákem Dogatim a jeho společníkem, plukovníkem německé koloniální armády, Bocknerem. Zanedlouho se Afrikou prodírá malá výprava, kterou vede Allan Quatermain. Quatermain se nechal najmout profesorovou dcerou Jesse Hustonovou. O skutečném účelu výpravy se však Allan Quatermain dozvídá až v malém městě Tongole, kam výprava dorazila. Jesse zde hledá obchodníka s egyptskými starožitnostmi, Kassama, se kterým se její otec měl údajně sejít. Přímo v městečku se ji ale pokusí unést Dogati s Bocknerem, kteří Quatermainovu výpravu již nechali sledovat zvědy. Naštěstí se Jesse podaří už z jistého zajetí uniknout a Quatermain jí následně pomůže zbavit se jejích pronásledovatelů. Quatermainovi se ale také podařilo vyslechnout německé plány ohledně převozu uneseného Jesseina otce do Barnudy, kde je hlavní německý tábor. Quatermain si s Jesse a černochem Umbopoem počkají na německý vlak a naskočí na něj. Jejich snaze osvobodit profesora velmi pomůže i útok místních povstalců na soupravu. Když se jim ale po různých eskapádách podaří skutečně profesora osvobodit, ten jim oznámí, že už svým trýznitelům prozradil cestu ke hledaným dolům. Quatermain i Jesse ihned pochopí, že je třeba Němce s Dogatim zastavit, nebo alespoň předběhnout, a tak zabránit, aby se poklad dostal do nesprávných rukou. Jelikož Dogati a Bockner s částí své výpravy dál pokračovali vlakem, Jesse a Quatermain řeší problém, jak je dohonit. Naštěstí je nedaleko, jak jinak, německé polní letiště a na něm několik letadel. Jesse s Quatermainem nepříliš bystrým Němcům ukradnou letadlo. Německý pilot, který je pronásleduje, je nedokáže sestřelit a Quatermain ho mistrným kopem do hlavy pošle k zemi. Bohužel, jak se ukáže, letadlo, ve kterém letí Quatermain a Jesse, je také poškozeno, a oni se jen tak tak zachrání seskokem. Zdá se, že místo, kde seskočili, je jen kousek od hledaných dolů krále Šalamouna. Jenže oba cestovatelé jsou obratem zajati nepřátelskými domorodci, kteří si je chtějí uvařit v obřím kotlíku k obědu. Jesse a Quatermain kotlík rozhoupají a on se převrhne. To je zachrání. Dalšímu pronásledování Jesse a Quatermaina zabrání útok německé výpravy vedené Bocknerem a Dogatim na tábor kanibalů. Jesse a Quatermain znovu utíkají, nicméně nemusejí utíkat příliš daleko. Zachrání je totiž domorodci, kteří žijí na stromech. U nich se mají oba cestovatelé jako v ráji. „Stromoví lidé“ je dokonce dopraví až na hranici dalšího domorodého kmene, který žije právě u dolů krále Šalamouna. Kukuvanové ovšem tak přátelští už nejsou. Ihned Quatermaina s Jesse zajmou a chtějí Quatermaina předhodit krokodýlům... (TV Prima)

salahadin

Hmm, myslím, že úplně nejvýstižnější komentář bude, když napíšu, že už v deseti letech mi ten film přišel poněkud blbý... možná by filmu prospělo, kdyby nepůsobil jako vietnamská kopie krtečka ()

kingik

Než Sharon Stone památně přehodila své unikátní dolní končetiny, navlékli ji do šortek a košile, aby dobrodružný čas strávila ve společnosti novodobého dobrodruha Richarda Chamberlaina, v té době zažívající hvězdné postavení. Ačkoliv jejich družbu převálcovala konkurence jménem Indiana Jones a Jack Colton, dali si v plodných dobrodružných časech dvojí sraz. A jak asi mohl dopadnout dobrodružný film, na jehož scénáři se podílel Gene Quintano, inklinující k žánru parodie, a režijně se ho ujal J.Lee Thompson, jehož filmografie neskýtá zrovna ceněné filmy? No, celý film je scenáristicky a režijně značně nevyrovnaný. Osciluje mezi výpravnou poetikou Indiana Jonese a komediálností Honby za diamantem, načež svůj tvůrčí handicap dohání neutuchajícím až zběsilým tempem, sexappealem Sharon Stone a sympatickým Richardem Chamberlainem. Hodně nevyrovnanou technickou úroveň zpracování mají akční scény, při jejichž realizaci je hojně využíváno strašlivě nepovedené zadní projekce i snadno identifikovatelných dublerů. Určitě se však v nich najde cit pro nadsázku a sympatické parodistické vyznění. Kapitolou samou o sobě je obsazení záporných rolí. Obsazení Johna Rhyse-Daviese lze ještě chápat jako ironický akt pro příznivce jeho role z Indiany Jonese, Herbert Lom už asi svůj strastiplný výkon nezachrání tvrzením, že se jedná o jakousi satisfakci za Poklad na Stříbrném jezeře. Zesnulý hudební génius Jerry Goldsmith o nějakých sedm let později reagoval na opětovné setkání s vaginálním Základním instinktem Sharon Stone nápaditým hudebním doprovodem, ovšem tentokrát zažil jakési nenápadité hudební období, tudíž zapamatovatelné hudební téma se nekonalo. Celkově se jedná o relativně svižnou dobrodružnou zábavu a milou upomínku jedné zašlé filmové éry. 7/10 ()

AGAMENON

Výborný dobrodružní snímek z 80. let (já je prostě miluju), který je sice okatou vykradačkou Indyho, byť ani on není bůhví jak originální. Krásné přírodní scenérie Zimbabwe, dynamická režie veterána J. Lee Thompsona (i když mi vadili občasné zrychlovačky a nepříliš povedená zadní projekce), jako vždy kvalitní hudba Jerryho Goldsmithe (mám ji radši jak u Indyho), ale hlavně Richard Chamberlain (Stoneovka hraje šíleně) v dokonalé formě. Krásné vzpomínky na dětství. ()

klerik

Miestami fakt zle natočené (a občas aj zahrané), ale neustále to má ten šialený parodický podtón, že sa pri tom vlastne bavím.... ()

dopitak

Kdyby to nebyla parodie a vykrádačka Indiana Jonese (vč. hudby prsknuté se Star Wars), mohli z toho vytlouct jakž takž dobrodružný film. Ta pasáž se stromovými lidmi visícími hlavou dolů je výborná a dalo se na ní navázat z africké přírody dost, jenomže tvůrci dali přednost ateliérové jeskyni a umělotinám, z nichž vypadali vlasy i Lomovi. Začátek dobrý, konec děs běs. Nefunguje ani jako parodie. Kamera je celkem fajn. SS nádherná. ()

Flego

Viem, že to nie je žiadny Indy... ale netreba byť taký krutí... Dobrá hudba Jerryho Goldsmitha, pekná snaživá Sharon Stone a dobre sa zabávajúci Richard Chamberlain dokážu získať diváka natoľko, aby zabudol na každodenné starosti. Je to báječná zábava na nedeľné popoludnie. A o to ide. ()

honajz

Dobrodružná podívaná, která se nebere naštěstí vážně. Logické nesmysly jsou mi ukradené, neb sem patří. Sice je to levná a béčková produkce třeba oproti Indiana Jonesovi, ale pobaví. Má pár nudných chvilek, ale není jich naštěstí moc. Různé hlášky a skvěle podané souboje mi to vynahradily. Ano, bavil jsem se skvěle, ta chemie mezi oběma hlavními hrdiny fungovala, na mladou Sharon se dobře kouká, občas oba dobře hrají i mimikou, což by zrovna tady nečekal. A souboj v podvozku vlaku, obří kotel (!), stromoví lidé, gramofon nebo skok o tyči jsou velmi neotřelé nápady. Co jsem chtěl, jsem zde dostal - zábavu, pohodu, vtipy, dobrodružné akční scény, pohoda. ()

ancientone

Ruka v ruke s nízkym hodnotením, King Solomon's Mines je ultimátny mix dvoch najbizarnejších estetík amerického filmu. Zúfalo zlá hra na Indianu Jonesa v sebe prepája absurdnú exotickosť, závratné etnické stereotypy a infantilnosť starých dobrodružných/mysterióznych filmov (napr. Face of Fu-Manchu) s toporným, okato lacným, nahlúplo machistickým a v neposlednom rade obdobne detinským štýlom akčných Béčok z 80-tych rokov (vzorový model: Missing in Action). King Solomon's Mines síce nedosahuje dychberúcu insitnosť tvorby bratov Priorovcov, no aj tak sa môže hrdo prehlásiť za jednu z najväčších dobových anomálií (nielen v rámci produkcie Cannon films). ()

Lacike

Quatermainove dobrodruzstva som doteraz nepoznal, ale dufal som, ze uvidim nejaku lacnejsiu beckovejsiu verziu Indyho. Namiesto toho som mal pocit, ze sledujem nejaku staru grotesku od Charlie Chaplina. Akurat to bolo farebne a malo to zvuk. Uz jak som videl meno Menahem Golan ako producent, tak som zbystril pozornost a tusil som, ze mi ten divny mix humoru nesadne. A mal som pravdu. Jednu hviezdicku davam za skvely Goldsmithov soundtrack, ktory ako jediny v tomto filme za nieco stal. Dvojku radsej vynecham. ()

Dale

Porovnávať to s Indym nemá zmysel, ale ako dobrodružná komédia to celkom funguje. Síce veľmi nenáročná a jednoduchá, ale na nič viac sa ani nehrá. ()

corpsy

Samozrejme, že Indy Jones je jediný a jedinečný. Tento film však ponúka toľko ´´guilty pleasure´´ zábavy, že sa neštítim maximálneho hodnotenia. Chamberlain je skvelá kópia Indiana Jonesa, Sharon Stone je veľmi sexy, dej ubieha rýchlosťou blesku, plno akcie, nejaká ta nadprirodzená potvora a záporáci maximálnych rozmerov. Jeden z najzábavnejších dobrodružných filmov 80. rokov. ()

sidzej

Vcelku zábavná a pozerateľná vykrádačka Indyho s pôvabnou Staron Stone (niet divu že sa uchádzala o úlohu Willie Scott v Chráme skazy takmer v každej druhej scéne mi ju pripomínala). Kvalít Indyho však Bane pochopiteľne ani z ďaleka nedosahujú. Richard Chamberlain má od charizmy Harrisona Forda pomerne ďaleko, hudba Jerryho Goldsmitha nie je taká chytľavá ako Williamsova a réžia J. Lee Thopsona nie je taká svižná ako Spielbergova. Tento film žiaľ narozdiel od Indyho značne ohlodal zub času a pôsobí v dnešnej dobe zašle. Našťastie akčných scén je požehnane takže nuda v žiadnom prípade nehrozí. Milujem dobrodružné filmy a tento mal všetko čo má podobný film mať, akurát že potenciál bol zúžitkovaný len na polovicu (kolísavá kvalita humoru a priemerné dialógy na tom majú doslova leví podiel). Rád by som videl vysokorozpočtový remake najlepšie v produkcii Bruckheimera s kvalitnými hercami, výpravou, trikmi, hudbou, s lepšie vykreslenými charaktermi postáv a s lepšou réžiou. 60% ()

spaceboyCZ

Pro me to ma stejne kouzlo jako Honba za klenotem Nilu nebo Honba za diamantem...vzpominky na detstvi a tyto dobrodruzne filmy :)). Zabava, legrace...krasna Sheron :) ()

MartinezZ

Bezkonkurenčně nejhorší, nejnudnější, nejnezajímavější a nejhloupější díl Indiho. A ani to namaskování Forda jsem nepochopil, vůbec jsem ho nepoznával. Takový fail :( ()

Historik

Ten film je příliš ztřeštěný, příliš sám sebe zlehčuje až paroduje, tady to zkrátka tvůrci přepískli. Jinak musím říci, že vyčítat tomuto příběhu, že napodobuje Indiana Jonese, není úplně fér, zvlášť když si uvědomíme, že je to právě naopak. Spielberga s Lucasem inspirovali k vytvoření Indiana Jonese právě dobrodruhové typu Alana Quatermaina. ()

Ridick

sprosta bachorka vezuca sa na vlne uspechu indiana jonasa. nechyba tam primitivna zapletka dostat sa z bodu A do bodu B, zalubenie a sama tupa akcia bez najmensej stipky logiky. ()

kaylin

Snímek "Doly krále Šalamouna" skutečně až příliš připomíná styl Indiana Jonese, ale není to tak vtipné není to tak cool, jen je to něco, co to napodobuje. Bohužel ani ty kaskadérské scény nevyznívají moc dobře. Chamberlain je fajn, Sharon je hezká, ale nic moc víc. Dobrodružný film, ale bez pořádného drivu. ()

Mikita

"Dal jsem příkaz, aby šli ke mně a podívejte.......ehm, oni utíkaj pryč." nebo "Oni pořád jen utíkají. Viděl jste někdy utíkat německou armádu? Viděl?Chacha............... Tak teď vám to předvedu." nebo "Sakra. Dvakrát sakra." nebo "Vy nejste v nesnázích, vy nesnáze způsobujete." Tento film pochybné kvality je prošpikovaný podobnými hláškami. Musíte se smát a začne vám být jedno, koho a co vykrádá. Okouzlí vás ústřední dvojka (přispívá k tomu i dokonalý dabing Jany Paulové, sem opravdu sedne). A nebo taky ne. Je to opravdu hodně velká vykrádačka, přesto má i své momenty, které potěší. Vystihl to uživatel Cervenak 58% ()

Rakosnicek77

Slabší odvar Indiana Jonese, přesto srovnatelně kvalitně obsazený a tak nezůstalo jen u tohoto filmu. Postava Allana Quatermaina v podání Richarda Chamberlaina nebyla poslední o rok později následoval film Allan Quatermain a Ztracené Město zlata. ()

Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

21.11.2015

Jméno Allan Quatermain už jste možná slyšeli. Sean Connery si tohohle dobrodruha zahrál v Lize výjimečných, adaptaci stejnojmenného comicsu Alana Moorea, a posléze se už nikdy nevrátil před kameru.… (více)