Francis Ford Coppola přivedl na svět mnoho skvělých snímků, ale svým přepisem románu Maria Puza vytvořil dílo, které patří mezi stěžejní filmy světové kinematografie. Ponechám stranou skvěle typově zvládnuté obsazení herců i jejich geniální empatické výkony, ponechám stranou dokonalou filmovou kameru a obrazové ztvárnění odkazující na to nejlepší z tradice italského neorealismu, jak je to je v americkém filmu možné, jakož i skvělou filmovou hudbu a úžasný vypilovaný scénář (zvláště pointa hrůzně očistného prozření Michaelovi manželky skrze otevřené dveře sledující scénu iniciace nového kmotra je dokonalá) a zaměřím se na vyznění celého filmu. Jistě, je to mafiánská sága a přesvědčivě diváka vtáhne do zákonitostí tradičního rodového světa italské diaspory v USA. Čím nám ale podává svědectví o současném životě v Americe a možná i u nás? Konfrontací tradičního rodového zřízení s pevnou ústřední rolí muže, se všemi jeho bariérami sexismu, rasismu, pokryteckého, byť hlubokého křesťanství, skrytého násilí a touhy po moci a penězích v nás, nevypovídá tento film spíše než o rodině Corleonových o nás samých? Vždyť i my jsme takoví, v kruhu rodinném milí a spořádaní vzorní občané milující své blízké, mimo tyto vazby však je mnohá z našich iniciativ jdoucí proti zájmům celku označována pouze jako NAŠE VĚC ... Cosa Nostra... Kongeniální filmové dílo!(23.11.2006)

Člověk si nemůže říkat znalec filmů a snad ani filmový fanda, dokud neviděl tohle. Dlouho jsem nemohla pochopit, proč to všichni tak vynášejí do nebes (je to přece jen film, ne?), ale po zhlédnutí nejenom, že jsem jedním z nich, ale taky to nadšení plně chápu. Jak to jen shrnout, aniž by se to hodnocení zvrtlo v ódu na dokonalost? Jestli je nějaký film dokonalý, tak to bude tenhle. Jestli mám vybrat jeden film, kterému se nedá nic vytknout, byl by to tenhle. Jestli existuje film ucelenější, a bez jediného rušivého elementu, je to tenhle. Mimořádně natočené a neskutečně perfektně zahrané dílo, s úžasnou hudbou a dechberoucími hereckými výkony. Tolik scén a postav, které vešly do dějin, snad ani nikde jinde nenajdete. Byla by pro každého velká škoda, kdyby se o ten požitek připravil, takže kdo to neviděl, honem napravit! (Tak se to nakonec v tu ódu asi zvrtlo, ale čert to vem, jinak se to stejně popsat nedá!) PS: Marlon Brando je neskutečný!(8.8.2010)

V úlohe decentného mafiána nemohol nikdy nikto vyniknúť lepšie ako Marlon Brando (možno De Niro alebo Al Pacino :), nebesky príjemná hudba pre mňa predstavuje jeden z najlepších soundtrackov vôbec. Otec mafiánskych filmov a legendárny klenot o téme narastajúceho organizovaného zločinu, ktorý si berú na paškál mnohí filmoví tvorci, ale len málo si ich zachováva autorský rukopis a chuť pravej bravúrnej gangsterky.(4.4.2010)

Při sledování tohoto skvělého filmu, jsem si opravdu přál být mafiánem. Je to prostě bezchybný film, který názorně ukazuje, co je opravdu důležité! Čest, omerta a hlavně bezpečí a spokojenost rodiny! Chápu , že vše má své stinné stránky a i nelítostného mafiána mohou začít trápit výčitky svědomí, ale to je nutná daň za život v bezpečí mafie. Ať mi Puzo s Coppolou netvrdí, že nechtěli oslavit skvělou Cosa Nostru i její americkou odnož! Ať žije mafie! Smrt fízlům a práskačům!(20.9.2004)

Pro spravedlnost musíme za Donem Corleonem! ,,Nestál jste o moje přátelství. Chránil Vás stát. A teď po mě chcete spravedlnost. Jednoho dne, který třeba ani nepřijde, tě požádám o službu, ale do té doby přijmi spravedlnost jako dar.“ ,,Kdo další je na seznamu?“....... Pokuď se vám aspoň trochu líbí mafiánský filmy a máte 3 hodiny času a hlavně klidu, neváhejte! Pro filmové fanoušky je to povinnost! Přestože se zde hodně mluví, tak mě ty mafiánský keci dost berou. Co je na nich zajímavýho? Nevím, snad že je autorita M.Branda cítit až do obýváku, J.Caan je všehoschopný nástupce a Al Pacino mužem činu. Neskutečné herecké výkony!!!! ,,Budeme přáteli? KMOTŘE?“ Já jsem jednoznačně pro!!!!(10.9.2006)