Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Bretodeau

Vzpomínám si, jak jsem byl v okamžiku, kdy jsem dočetl Puzovu knihu přesvědčený, že se naučím italsky a odstěhuji se na Sicílii. Možná, že kdybych viděl film hned potom a ne až mnohem později, mluvil bych dnes skutečně plynně italsky a měl slušně rozjetou kariéru mafiánského bosse. Tím vším chci říct, že na mě film zapůsobil možná ještě více než kniha. Vždy když někdo říká, že knižní předloha je vždycky lepší než film, odpovídám mu, že bych se pod toto tvrzení hned podepsal, ale pod podpis bych připojil malou hvězdičku u které by stálo: "vyjma Kmotra". Tomuto filmu totiž nechybí nic - je věrný předloze (i díky tomu, že se na jeho scénaři Mario Puzo podílell), geniální hudba se vám doslova vtírá pod kůži, Vito Corleone v podání Marlona Branda je snad ještě lepší než ten, kterého jste si při čtení představovali, režie do té doby nepříliš známého Coppoly, který původně neměl tento film vůbec točit, je brilantní a atmosféra tak živá, že chvilkami přemýšlíte, odkud se vynoří Luca Brasi, aby vám podřízl hrdlo. Právě proto je Kmotr jedním z mých nejoblíbenějších filmů a pro filmové odborníky a fanoušky po celém světě jedním z nejvýznamnějších děl světové kinematografie. ()

velkyvezir

Bravurní filmová adaptace Puzzova románu. Nezapomenutelný Brando a Pacino. Tento film snad není třeba komentovat.V kontextu druhého dílu je závěr prvního dílu šílený, jak ukazuje Michaelovu tvrdost, větší, než jakou měl jeho otec. ()

AZbest

Poctivá filmárčina. Nečudujem sa komentárom typu "najlepší film všetkých dôb" (napriek tomu, že u mňa nie je ani v top 10) .. jednoducho genialita vo všetkých aspektoch. Marlon Brando je JEDINÝ možný Vito Corleone... úžasný výkon... neprekvapilo by ma, ak sa nejaký človek túži stať mafiánom po zhliadnutí tohoto snímku (: . ()

jondoe

Francis Ford Coppola dokokonale preniesol na filmove platno moju najoblubenesiu knihu mojho najublubenesie autora. Postavi na platne sa stopercente stotoznili z mojimi predstavami pri citani knihy. Marlon Brando ako Krstny otec bol perektny, ale nezaostavali ani mlady Al Pacino, James Caan alebo aj vyborny John Cazale v podobe Freda.Tento ilm mal potencial stat sa klasikov a stopercente sa mu to podarilo. Videl som ho asi desat krat a pri jeho pozerani sa nikdy nenudim a iba obdivujem predciznu pracu rezisera a vsetkych zucastnenych na tomto dokonalom filmovom zazitku. The Godfather je a asi navzdy uz bude moj najoblubenesi film vobec. ()

bari68

Knihu o ságe rodiny rodiny Corleonovcov som nečítal, viem, veľká chyba, ale jednoznačne vrcholné dielo F.F. Coppoly a hereckých výkonov Marlona Branda a Al Pacina. Klasika gansterských a mafiánskych filmov. 85% ()

GeorgeHans

Úžasný scenár, réžia (Coppola na vrchole), herecké výkony (u mňa vedie neskutočný Brando, ale aj ostatný hrajú bezchybne), strih, hudba a všeko ostatné. Jeden z tých mála filmov, ktoré sú stopercentné v každej jednej zložke. ()

rozbris

Hned od začátku jste vtažení do deje celé rodiny, jako by jste tam už žili od svého narození. Skvělá atmoséra, herecké výkony, dialogy a hlavně skvělí mafiáni. Al Pacino do půlky filmu takový usmrkánek, co nechce zapaadnout do rodiny a radši se stane vojákem, ale nakonec je jediný, kdo může převzít místo Dona a začíná jeho skvělý výstup s nečekanýni obrátkami. Hvězdičku jsem strhl jenom proto, že se dělo málo věci do půlky filmu:-) Už se těším na Kmotr 2... ()

Jaccobos

Zakouřená atmosféra od doutníků, úcta, rodinná hrdost a respekt. Nejlepší přívlastek, který mě k tomuto legendárnímu filmu napadá je STYLOVÝ. Temný klarinet a drnkající mandolína na pozadí celého filmu dokreslují temné doby vlády mafiánských famiglií. Film se velmi věrně drží (úžasné) knižní předlohy. Don Marlon Brando a Don Al pacino s consigliorim Robertem Duvallem jsou přesně takoví, jaké jsem si je představoval v knize (asi je to tím, jak dokonale jsou popsáni). Všechna čest Mariu Puzovi a Francis Ford Coppolovi. Sono cosa nostra >>tohle je naše věc. Svůj svět si budeme spravovat sami, protože je to náš svět, cosa nostra ()

Rudinsky

Klasika prežívajúca a prekračujúca dobu, dozrievajúca ako sicílske víno každým rokom k lepšiemu. Nezasadne prachom, nezasadne zabudnutím, toto je, dámy a páni, ikona, hlavný bod na časovej osi kinematografie. Je to konzervant hercov, ich výkonov, a exaktným prepisom inak geniálnej knihy. V hudbe poznáme Bacha, Straussa alebo Beethovena, vo filme máme Coppolu, Spielberga, Camerona... ()

Benedygtus

TOP10 Marlon Brando jako opravdovy Don, jak se slusi a patri. Skvostna zalezitost bez sebemensi vady na krase a to nejen diky nemu, ale predevsim diky nevsednimu pribehu, ktery byl vypraven s citem skrze genialni scenar a predlohu, rezii a herecke velikany. ()

Cracker

Najgeniálnejšia filmová postava = Vito Corleone. Marlon Brando mi nehovorí veľa ale vďaka Kmotrovi sa mi vryl hlboko do pamäti jeho suverenita a charizma boli obrovské Marlon ozaj skvele:)... Kmotr = Mafiánska klasika, lepšiu nikde inde nenájdete. Al Pacino skvelo prebral štafetu po otcovi, naozaj skvostný zážitok:) ()

SjamK

Tři hodiny s pusou otevřenou údivem, střídavě na Al Pacina, Marlona Branda, znova na Pacina a pak na všechny ostatní. A když film skončil, tak jsem takle seděla ještě nejmíň tři minuty. Je vůbec možné, že jsem Kmotra tak dlouho odkládala? ()

Kuny27

velice povedený krimi film, ve kterém se Marlon Brando a Al Pacino, vyznamenali svými hereckými výkony, a F.F.Coppola se svým citem pro film a režii. Film se velice povedl, ale přesto nenaplnil veškerá má očekávání, protože jsem od toho čekal o trochu více, možná kvůli tomu, že je hned na 4 příčce top filmů, ale i přesto přezevšechno si film zaslouží 5*. Výborné a napínavé scény ve filmu a dobrý soundtrack film ohodně pozdvihli. ()

ryba443

Velmi povedené. Ale určitě doporučuji před zhlédnutím filmu přečíst knihu, kdybych tak neučinil, asi by mi leccos uniklo a chvílemi bych tápal nebo se i nudil.. takhle vám to všechno zapadá a opravdu si ten film užijete. ()

dason

Co by ste vycitali svojmu najoblubenejsiemu filmu. Nic. Tak to nebudem robit ani ja. Ale poviem to hoci aj o o 40 rokov potom co to uz nema zmysel. Oskara pre Pacina a viac takychto filmov. ()

Nemik96

Bezkonkurenční KRÁL všech filmů o mafiánech a gangstrech s nezapomenutelným M.Brandem a A.Pacinem kteří se svými výkony postarali o to Že se kmotr stal nesmrtelným.(Film patří do mé top10) ()

Lisabellla

Musela jsem se podívat ... Je to na pátém místě .. Leč nemohu hodnotit. Je mi líto. Nedocením kvality takového filmu. Polovině jsem nerozuměla, polovině jsem se smála. Ale celek jako takový mne nudil. To je špatné. Na tomto filmu neocením nic a zároveň vše. Snad příliš ženský pohled je toho vinen. Jsem žena. Jsem ráda ženou. Tento příběh mne nijak za srdce nechytl. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)