Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

J.J.1972 odpad!

no comment. staci si pozriet tagy: vražda, gangsteři, mafie, nájemný vrah, zrada, podsvětí ...a moj komentar pri "Kmotr I" ... ()

Pythonator

Kmocháček potřetí a tentokrát v rozumnější stopáži. Kvalitativně je to pořád stejné jako první dva Kmotři, takže pro někoho bomba a pro někoho nuda. Pro mě rozhodně pořádná nuda a mafiánství v církvi na tom nic nemění i když to bylo zajímavé. ()

IlMagnifico

Nechce se mi říkat, že třetí Kmotr je vedle prvních dvou spektáklů horší, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je zkrátka jiný. I když se tu Corleonovi pouštějí do vůbec největších politických čacher, pojal Coppola celý příběh stylem komornějším, pro diváka o něco méně náročným a přitom pudícím všechny zúčastněné herce k ještě o něco lepším výkonům. Tah to byl více než šťastný. Kromě toho mu také patří dík za úměrnou délku. Snaha o natahování filmu alespoň na rovné tři hodiny by se totiž tentokrát nemusela vyplatit. Takhle nicméně proběhlo rozloučení s mafiánskou trilogií svěže, důsledně, a co hlavně, důstojně. ()

Stoupa07

Úrovně prvního dílu a pak i nakonec dvojky už trojka nedosahuje. Ale s přimhouřením oka ty tři*. Hlavně proto, že tam je Andy Garcia, Diane Keaton a taky Bižit Fonda... ()

Feacher

Od trojky jsem tolik nečekal, ale zase mě to uneslo. Celý film jsem opět jako u 1 a 2 nemohl spustit oči z obrazovky, načež přišel velmi emotivní závěr. Vše staré zkrátka bude vždy jednou nahrazeno tím novým. Navíc ta hudva je skutečně dokonalá k atmosféře filmu, na což se nesmí zapomínat. Co mě trochu nesedělo byl Al Pacinův účes, který mi ke starému Corleonemu zkrátka nesedí. Jinak opravdu úžasná trilogie a každý z dílů je u mě na 100 ze 100! Boží! ()

Flashheart

Podobně kvalitní jako jednička a dvojka a stejně jako dvojka je tohle čistě smutný až depresivní příběh. Rozklad. Vůbec mě to netěšilo a další shlédnutí přicházejí za hodně dlouhou dobu. Možná oproti předchozím malinko slabší příběh, např. postava Vincenta je dost nedomakaná - z nechtěného nikoho se stal donem jakože jak vlastně? ()

Sefko

Kde začať? Ako som už písal jednotka je neprekonateľný film. Dvojka nadstavuje a zároveň funguje ako prequel. No a trojka ponúka aj niečo také ako záver. O čom sa v predchádzajúcej časti nedalo ani hovoriť. Michael Corleone (Al Pacino) prichádza na koniec svojej cesty. A je to záver na ktorý budete ešte dlho spomínať. Je to tragické, smutné i ironické. ()

MovieCup

Po prvom filme o Krstnom otcovi som si myslel, že to bude najlepšia séria akú som videl. No po zhliadnutí druhého dielu tomu chýbala tá správna šťava. Veľmi tam chýbal Marlon Brando a dĺžka filmu ma začala hnevať. A trojka je vyvrcholenie tejto zničenej trilógie. Jediné záživné a zábavné bola prestrelka na konci filmu. Celý film sa ťahal nudnou atmosférou a zbytočnými scénami. ()

Mr.Jokker

Part 3 nemají moc lidi v lásce a já dokážu pochopit proč ale za mě je to 5*. Líbilo se mi i hořké zakončení kdy Michael pocítil že peníze nejsou všechno a naprosto ztratil chuť žít. ()

Dupac

Komentář ke CODA: Smrt Michaela Corleona (2020): Je krásné, že starý pan Coppola dostal v závěru kariéry možnost sáhnout do Kmotří trojky. Popasoval se s tím tak, že původním sestřihem vlastně už nemá smysl se dál zabývat. Stačí si obě verze pustit po sobě - režisérovi se dá dát skoro ve všem za pravdu. Přesunutí vatikánské schůzky s arcibiskupem na začátek dává úplně jinou dynamiku první třetině filmu, protože je od začátku jasné, o co se hraje a jak velká propast je mezi Michaelovou snahou o vykoupení a dědictvím, které s sebou nese. O každé z vystřižených scén se dá říci, že byla pro spád filmu postradatelná a někde dál je vysvětlená (snad s výjimkou chybějící ceremonie tvořící úvod původního sestřihu, kterou při prvním setkání odsoudí Diane Keaton jako nedůstojnou). Bravo. ()

oskiii

Kvalit prvních dvou dílů třetí Kmotr nedosahuje, ale i přesto je to vynikající završení trilogie. Andy Garcia, coby Sonnyho syn, dává jednu hvězdu navíc. ()

Rozmarýna

Opět skvělé. A líbilo se mi i využití smrti Jana Pavla I. Stydím se, že jsem nepoznala, kdo hraje ve všech dílech Kay. To jsem si přečetla až teď, že to byla Diane Keaton. ()

Monrico

Mozna, ze by si film zaslouzil vic nez tri hvezdicky, ale jelikoz jsem bezprostredne pred nim videl jednicku a dvojku, nemuzu jinak. Treti dil je pro me bohuzel sklamanim. Uz prilis mi pripomina amerecky standard akcniho filmu. Zapletky uz nejsou zdaleka tak komplikovane a dumyslne jako v absolutne nejlepsi jednicke. Divakovi je tu uz prilis hodne napovidano, snad aby nemel problemi se orientovat. Tak hodni tvurci, na divaky, v predchozich dilech nebyli, ale myslim si, ze prave to na skodu nebylo. Cekal jsem mnohem, mnohem vic. Tento "snad" posledni dil uz snad ani nemel vzniknout a nebo se alespon nemusel hlasit k predeslym dvoum povedenym "vazenym gangsterkam". Tohle je pro mne opravdu bezny, americky, akcni film s dobrymi herci, ale chvilemi trapnym dejem. Zlata Sicilie :( ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)