Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

lahvi

Co říct. Krásnej film, kterej už ale vidět nechci. Zatímco u předešlých dílů srdce plesá nad veškerou tou sílou, eleganci, chytrostí, dokonalostí hlavní postavy...tady se člověk musí koukat, jak ten stejný hrdina stárne, pomalu umírá a strácí to nejcenější ve svém životě. Takle úzko mi už z žádnýho filmu asi nikdy nebude. Zasranej, zkurvenej debilní konec! Hned jsem si zas musel pustit jedničku, abych "se z toho dostal" a pokochal se zas tím vším, kvůli čemu jsem se do této trilogie zamiloval. ()

hnusnynene

Tři kmotři, tři nové herecké objevy. Ale zatímco De Niro a Al Pacino uchvátili, García nějak ne. Nemění na tom nic nominace na Oskara, asi jako Kubánec tolik jako Ital necítí... Koneckonců, kolik dalších skvělých rolí měl, ve srovnání s předcházejícími? ()

vena199204

Výborné zakončení nejlepší gangsterské ságy historie. Třetí díl není tak dokonalý jako první dva díly, ale pořád je to skvělá podívaná. 90% ()

Honey007

Završení velkého příběhu ve stylových italsko-operních kulisách. Je pravdou, že se oproti předchozím dílům jedná o "ten slabší" kousek, ale i tak je to ve srovnání s běžnou filmografií naprosto výjimečné dílo. Úžasná paralela stárnoucího dona otce a syna a pohled do frustrovaného nitra člověka, který chtěl změnit svůj svět, ale nedokázal to. Al Pacino a Garcia předvádí opravdový herecký koncert, který opět strhává, škoda jen slabšího obsazení vedlejších rolí (Sofia Coppola, George Coppola). Ale i tak, Kmotr je Kmotr. 90% ()

Indio

Hystorie se opakuje (Andy Garcia) a z některych organizací se jen tak nedostaneš (Al Pacino). Pokračujeme v nastavenym standardu, všeobecně se ale míní, že tento díl je nejslabší. A já se ptám proč? vždyt bez znalosti předchozích dvou dílů by to byl oslavovanej nadprůměr. Možná proto, že je tam par scének ktery už tady dvakrát byly, možná proto jak je těžky vidět, pozor Spojler, Michaela takovou silnou skoro nesmrtelnou osobnost uvadat a umřít. Hodně dobrej film a pokud budeme tři díly tehle mafiánské sagi brát jako jeden suprkrutopřísnej film tak srovnávat nic nemusíme. ()

JesseJames37

A do třetice se to kurva vydařilo.... Trojky bejvají na samé dně podřadnosti svých předchůdců a i když je Kmotr tři slabší než předchozí dvoj díl za svýmy předchůdci zaostává jen opravdu nepatrně. Tempo se trochu vytratilo, ale koulo, atmosféra a nádhera nikoliv. smoatný závěr ze sicílye je naproso famózní. Třetí díl tvoří závěr trilogie, a tohle je nejlepší třetí díl e všech filmů na světe acelé to funguje jako nejlepší filmová trilogie všech dob a nejlepší mafiánský film na světě. Když řeknu Kmotr, nemyslým první díl série,, myslým tím trilogii, protože jeden díl bez druhéhé se neobejdou a tvoří zktrátka legendu mezi světovýmy filmy na světě. 93 % Opět bohužel neviděno v kině..... ()

mirec2211

Úžasný film s úžasným hereckým obsadením. Milo ma prekvapil Andy Garcia. Al Pacina snáď nemusím ani spomínať. Perfektný dej. Vôbec som nemal pocit, že by som sa nudil. Hovorí sa, že pokračovanie prvej časti je len a len horšie. V prípade trilógie The Godfather to neplatí a drží si stále svoj vysoký štandard. Za mňa jednoznačne plný počet hviezd. ()

Ware

Dôstojné zakončenie trilógie. Najslabší diel série, napriek tomu ide stále o skvelý film, pri ktorého sledovaní behá často mráz po chrbte. Al Pacino je ako Michael Corleone stále skvelý, jeho spoveď a záverečný výkrik sa zaradili medzi to najlepšie, čo sme mali možnosť v celej trilógii vidieť. A aj vďaka úchvatnej záverečnej časti filmu v opere, dávam aj tretiemu kmotrovi ***** ()

Gedzby

Že by dvojka překonala vynikající jedničku? Že by trojka překonala dvojku? Z mého pohledu ano. Trojka na mě působila nejemotivněji, líbila se mi i něžná Sofia s krásnými rty... Nedokážu si představit lepší zakončení série. Vidím zde vývoj člověka, jak se mění jeho cíle a priority. ()

krysarr

Absolutne nesrovnatelny s dvojkou, natoz jednickou... proti tomu neskonala nuda a ani nekonecne utahane vrazdeni v opere tomu moc nepomuze :) ()

Martazoe

Na kmotra trojku jsem se dívala z nostalgie, protože miluji první a druhý díl. Nějak jsem se ztratila v ději a chvílemi se i nudila. Nicméně atmosféra se nevytratila, Al Pacino zase válí a když film skončil měla jsem chuť si rovnou zajet na Sicílii, abych ten pocit, co nejvíc podržela. ()

mr_radek

Kdyby to vše skončilo po druhém díle, asi bych se nezlobil. Al Pacino jako zestárlý Don se chystá na odpočinek a jeho minulost ho začíná dohánět, odkrývá city, lituje svých činů. Andy Garcia alias Sonnyho syn mi přijde až moc "divoký", ale svou roli zahrál velmi dobře. Děj tak nějak pomalu plyne a plyne, ale závěrečná půlhodinová scéna z opery bylo něco famózního, kdy s napětím neodtrhnete oko od obrazovky. A konec? Koukal jsem s otevřenou pusou a nemohl uvěřit, co se stalo. Z následných flashbacků mrazí po zádech. I přesto, že se tento díl prvním dvou nevyrovná, je to stále žánrová špička a celá trilogie s Donem Corleone se navždy zapsala do historie kinematografie zlatým písmem. ()

zimi

Nudila mne jednička, nudila mne dvojka a trojka pro změnu je nejhorší, tak promarněný čas! Ale své publikum má, tak na jednom nezáleží! ()

fuskoric

Neviem či existuje lepšia trilógia než je Godfather. Záverečné dejstvo dáva tragickú bodku za v skutku smutným príbehom Michael-a. Jeho zúfalý pokus viesť "legitímny" život ho napokon stojí všetko. Analógií najmä s prvým dielom je veľa, ale na kvalite to neuberá. P.S.: Najlepším donom bol jednoznačne Brando ;) ()

Kosir

Maximální hodnocení trochu ze setrvačnosti, avšak dobře uzavírá celou ságu. Tak proto. Kruh se uzavřel a zabják po právu dostal to, co po celý život rozdával. Je to smutné, zároveň mu to patří. Zbývá se ptát: "Bylo mu to zapotřebí?" Odpověď: "Ano, takových je dost, co to potřebují." Naštěstí nejsme všichni stejní! ()

LordLaser

Tento film je slabší než predchádzajúce 2 diely, čakal som viac a taktiež to nemuselo byť až tak príšerne dlhé, niektoré pasáže vo filme nemuseli byť, kazilo to dojem, avšak spracovanie, herecké výkony, dialógy sú na vysokej úrovni ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)