Iron Man

• USA Iron Man

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

hippyman

velmi příjemné překvapení, asi i díky nižšímu očekávání, ale po akční, příběhové a efektové stránce je Iron Man téměř dokonalý... nenudil jsem se ani minutu, což se mi u dvouhodinovek zrovna často nestává... tedy palec dávám nahoru a to vysoko. 90% ()

Deimos

KINO/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +Robert Downey Jr. je Iron Man, film je zábavný, příběh je zajímavý -akce mohla být vydatnější, finále mohlo být velkolepější, hudba nemusí sednou každému i když k filmu sedí dokonale/// Iron Mana jako filmu jsem si všilm už před dvěma lety, ale původně mě moc nezaujal, komixs jsem nečet a tak jsem vlatně postavu vůbec neznal. Natož jakékoliv souvislosti v příběhu. Až trailer mě silně zaujal a začal jsem se na film těšit. Ze všech filmů mi tento kousek nejvíc připoměl Robocopa (moje srdeční záležitost). I proto je výsledné hodnocení o fous lepší (5%) než jsem původne zamýšlel. Celá ta myšlenka a tvorba Iron Mena je prostě zajímavá a okouzlující. Fakt je, že ze všech žánrů mám asi nejraději sci-fi a z tohoto žánru mě nejvíce fascinují roboti (Robocop, Terminátor, Já robot, Transformers). Přitejte si k tomu nálepku "film podle komiksu" a už tímto u mě mají tvůrci předem vyhráno. Pokazit by to už jen mohl děj samotný, ale to v tomto případě taky nehrozí. Jediné co budu kritizovat, tak je samotné zpracování, efekty, akce a kamera. Je to dobré, ale je toho málo. Trošku mi to připomělo i Transformers, ale pokud bych filmy postavil vedle sebe, tak tento ve všech zmíněných aspeketech zaostává a samotné finále vás o tom jenom přesvědčí. Ale snažím se to pochopit. Je to první film, který měl především za úkol představit nového hrdinu v nablízkaném zbroji a to vyžaduje určité ústupky od bezhlavé akce. Ale veřím tomu, dokonce si na to vsadím, že dvojka bude v tomto směru mnohem nabušnější. "Hele co to tamhle letí?" "To je pták?" "Ne je to letadlo" Ne je to Superman!" "Ale kdepak, to je přece Iron Man" :-)/// Celkem 82%/// Podruhé viděno v TV 24.4.2010 chvilku před premiérou pokračování, tak snad bude stejně povedené. ()

Rosomak

Iron Man je film, který má náboj, soundtrack složený z těch nejlepších rockových pecek, charismatického Roberta Downeyho, a dostatečně nahláškovaný scénář. Co víc chtít... ()

salahadin

Iron man, Superman, Spiderman, X-man, Fantastic Four,... všechno to jsou blbosti s nadupadným rozpočtem, slaboduchým příběhem a mizernými postavami, které hrají jako v ochotnickém divadle za pár šupů, s tím rozdílem, že tady těch šupů dostanou víc, mnohem víc. Štěstí, že hlavní hdina má masku, jinak by hrál stejně blbě jako herci bez masky. Samej superhrdina, už začínám mít dojem, že všichni tihle superhrdinové pracují pro KGB a vylíhli se jako houby po děšti z pera Danielle Steelové zmutované Erichem von Dänikenem. ()

Stegr

85% - Technologická superbomba! Tohle prostě nemělo vizuální chybu! Už se mi dlouho nestalo, abych byl takhle proplesknut novým filmem, co se speciálních efektů týče. Co dál? Iron Man na nás vyrukoval s celkem povedeným hereckým obsazením, kterému vévodí nejen hlavní hrdina s tváři Roberta Downey Jr., ale i plešatýdudelebowskinářezzáporák Bridges! Pomyslnou třešničkou na dortu byla velmi příjemná Gwyneth Paltrow. Co mi naopak nesedlo, bylo 1) až trestuhodně málo těch parádních akčních sekvencí! Iron manových zásahů v poušti to chtělo mnohem mnohem víc! 2) trochu slabší finále, ten megaplecháč byl už trochu moc. Dva stejně velcí a bylo to pro mě ok, protože takovéto final fighty v komixových adaptacích prostě byly, jsou a budou, takže proti nim nic nemám, ale příště zmenšit, jo? P.S. Scéna po závěrečných titulcích docela sranda, ale nakonec proč ne, že? ()

Aky

V rámci žánru nepochybně nadprůměrný film, k čemuž přispívá větší přítomnost hlubších myšlenek, než bývá obvyklé, a zejména pak síla osobnosti a herectví Roberta Downeyho. ()

Rosaviva

The truth is...I'm Iron Man" Prvotně musím vyzdvihnout velmi dobře vybraný casting, včele s neuvěřitelně charismatickým Robertem Downey Jr., který prostě a jednoduše je Tony Stark. 126 minut uběhlo jako voda a ve výsledku se mi to moc líbilo, strhlo vás to do děje a pustilo až na konci. Jedna z těch lepších superhero origin. 4* ()

Cappuccino

Príjemná pop-cornová záležitosť, ktorá by však bez R. Downeyho dopadla nie zrovna prívetivo. Hlavným problémom bude stopáž. Dve hodiny na film bez rozumnej zápletky? Veľmi zlá voľba. Trocha detské, trošinku málo sarkastické (rozhodne pritvrdiť na hláškach hlavného predstaviteľa!). Mnoho scén by sa malo pridať, bez iných by sme sa naopak obišli. Ale aby nebolo toľko tej kritiky, ja osobne nie som sklamaný. Na komiksovku slušná záležitosť a tie tri hviezdičky sú veľmi blízko štvrtej, už, už..skoro. ()

vteco

Výborný počin, který představuje vznik onoho již známého Iron Mana. Hlavní dominantou zde ovšem není železný oblek, nýbrž jeho představitel v podobně Roberta Downey Jr., kterému charisma opravdu nechybí. Co se týče samotného příběhu, není zde moc co očekávat, ale zápletka se všemi zvraty či hlavním padouchem rozhodně nezklamou a zaujmou. Potěší i nenásilné a jednoduché vtípky. Velice kvalitní jsou taktéž efekty či výborný rockový soundtrack. [90%] ()

HAL

První Iron Man nejspíš skutečně zůstane jediným Marveláckým filmem proti kterému nemám žádné výraznější námitky. Mohl by tu být výraznější záporák, mohlo by tu být víc akce, mohlo by tu být i epičtější finále... Ale baví mě. A daří se mu naplnit beze zbytku jeho "žánrovou škatulku" - je to svižný a sympaticky zábavný komiksový film. Bez velkých ambicí tak předvádí Tonyho Starka jako lehce cheesy verzi Jamese Bonda, který je prostě cool sám o sobě, a váže na něj příběh jen v tak nezbytné míře, aby jeho hláškování a blbnutí se superoblekem nepůsobilo samoúčelně... a to je všechno co si můžu od Marvelu přát. A od Downeyho taky, protože on se pro tuhle roli narodil a rodiče ho pro ni vychovali. Charisma až na půdu, šibalsky sarkastická hláška na každém kroku, přičemž ani nepůsobí jako karikatura... a i ta akce mu jde kupodivu dobře od ruky. Hlavně je tedy v prvé řadě "zábavná" a až potom "akční" - jednotlivé akční scény tak mají pointu v prvé řadě chytře vtipnou a ne jen mega-explozivní (tedy pravý opak Transformers 2, btw). 8/10 ()

ChewieDC

Rozhodně to není lepší než první dva X-Men, ale pořád je to hodně slušná comicsová adaptace, která stojí a padá s hlavní postavou. A ta je prostě naprosto famózní, nikdo nemohl zahrát Tonyho Starka lépe než Robert Downey Jr. Vlastně ve výsledku jsem nespokojený jenom s tím finále, kde se ze záporáka stává to největší myslitelné comicsové klišé. A to i přesto, že se režisér všem těm "comicsovým klišé" v průběhu filmu dost okatě chytře vysmívá. ()

Satan

Obsadit Roberta Downeyho Jr. jako Tonyho Starka byl geniální tah. Ta míra mezi arogancí, namachrovaností, sex appealem, humorem, šarmem a drzostí je tak přesně trefená, že by to snad nikdo jiný neuhrál. První velký film v monstrózním MCU nevyniká ani tak akcí nebo vyprávěním, ale právě typem hrdiny. Vždyť jeho poslední věta ve filmu odstartovala největší novodobý komiksový vesmír, na který se zpětně nechytal ani Spider-Man, ani X-Meni a později se spálili u DC. Přiznaní superhrdinové jsou přeci jen mnohem víc cool než ti utajovaní. P. S. bavila mě spíš až druhá půlka po "záchraně" [Přesná stopáž: 126 min] ()

liskam

Veliká paráda a šou, kterou si člověk poamatuje hodně dlouho. Kvalítní kladný i záporný hrdina staví tento film mezi nejlepší akční sci-fi které jsem viděl. Navíc mi ani nevadilo to množství amerických vlajek, tak nějak jsem cítil, že je divák má brát s nadsázkou. Navíc Robert Downey Jr. je v roli Iron Mana naprosto famozní! Za mě 90% ()

mzss1

Naprosto perfektní film od MARVEL tvůrců. Povedl se skvělý nápad s moderní technikou robotických zařízení. Nejvíc ze všeho se povedlo propojení ve filmu hlavního hrdiny Roberta Downeye. Je to postava s neuvěřitelnou povahou. Jeho hlášky diváka naprosto baví. Ostatní herci jsou na tom rovněž dobře. Film má dobrou hudbu, příběh dokonalý, zpracování bezchybné, dlouhá stopáž filmu sedla, film nemůže nudit. Nějaká scéna se občas najde, která tam moc nesedí + podobné minichyby, ale to je jen detajl. Konečná akce skvěle natočená. Jsem nadšen a proto nemůžu hodnotit jinak než na slušných 96% = ***** ()

k212

Použiju fádní slova: zábavné - maximálně, komixové - minimálně, trikově - velmi povedené, herecky - úžasné, hudebně - více než poslouchatelné. 80% ()

kingik

Iron Man svou největší přednost našel v hlavním představiteli Robertu Downeym. Vše ostatní se mu tu dost podřizuje a on to nenápadně ovládá. Nápady by byly, ale režisér Jon Favreau není typem režiséra pro comicsové adaptace. Vinou jeho nesourodé režie film občas ve výsledku trpí, a pokud dojde na pokračování, doporučuji výměnu režiséra, který filmu dodá stylovost. Zde je vše tak nějak rozkouskováno a pořádný tmel tomu chybí. Své si odehrála i Gwyneth Paltrow a neztratil se ani Jeff Bridges, který už ale v minulosti zahrál i lépe. Film stojí a padá s Robertem Downeym. 60% ()

dennykr

S radostí jsem se po spoustě let vrátil k testování prvních tří Marků. A pořád to funguje! Obzvlášť cením nádhernou práci s montážemi, trochu brakovým stylem a promyšleně vystavěný úvod! Pár řádků jsem napsal tady. ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří