Příliš bujná fantazie dvanáctileté "budoucí spisovatelky" Briony Tallisové odstartuje tragický příběh, který nenapravitelně změní osudy tří lidí. Vinou vlastní nezralosti a série nedorozumění nařkne mladého zahradníka Robbieho Turnera (James McAvoy) ze znásilnění nezletilé sestřenice. Nadaný chlapec, který původně mířil na lékařskou fakultu, končí ve vězení. Toto obvinění ale ničí život i její sestře Cecilii (Keira Knightley), která Robbieho bezhlavě milovala. Když si záhy už o něco starší Briony (Romola Garai) uvědomí, co napáchala, je už pozdě. Cecilia zavrhla celou rodinu v čele s ní a odstěhovala se do Londýna, kde se živí jako zdravotní sestra. Robbie výměnou za zkrácení trestu narukoval do armády a ve Francii se snaží zastavit postupující Němce. Briony na cestě za vykoupením nastoupí do ošetřovatelského kursu a díky utrpení, které kolem sebe dennodenně vidí, konečně dospívá. S tím souvisí i rozhodnutí postavit se svým dvěma obětem tváří v tvář a respektovat jakýkoli trest. Možná se tím očistí, možná to ale na vykoupení nebude stačit. Možná to ani nestihne, protože Londýn se připravuje na masivní bombardování. Možná všechny tři čeká úplně jiný konec. (Bontonfilm)

Ivoshek

Romantický filmy nemám rád. Vlastně ani nevím, proč se mi tohle líbilo. Asi že to je celý takový britský. Ale líbilo. ()

Janek

Jsem rád, že mé tisícáté hodnocení padlo zrovna na Pokání. Film si mě definitivně získal pětiminutovým záběrem v polovině snímku. Něco takového předvedl minulý rok Cuarón v Children of Men. Atonement mě přesvědčilo svou poctivostí a vynalézavostí. Skvěle vystavěný scénář, který je podkreslen úžasnou hudbou (psací stroj do rytmu piánového motivu je výborný). Joe Wright je geniální co se vedení herců týče - naprosto čistá práce (mě osobně nejvíce překvapil neokoukaný McAvoy). Pár výtek bych asi měl (SPOILER - hlavně poněkud násilné vsunutí přítomnosti ke konci filmu), ale v podstatě musím být nekritický, protože jde o čistou filmařinu, kvůli které se vyrábějí plátna a já bych přál kameramanovi, scénáristovi a režisérovi nějaké ocenění. 90% ()

Sofia

Krása. Z každé scény tohoto filmu sálájí emoce – vášeň, touha, bezmoc, bolest, smutek...krásně nasnímané obrazy, od kterých nelze odtrhnout oči (včetně hrůzných obrazů z válečné nemocnice), bezchybné výkony všech zúčastněných (potěšila mě i má oblíbenkyně Brenda Blethyn v roli Robbieho matky). Scéna v knihovně mi zůstane v hlavě (a ve snech...) ještě hodně dlouho...Při posledních pěti minutách filmu nastalo v kině hrobové ticho, což si závěrečné vyústění plně zasloužilo. V mých očích film dokonce předčil i svoji předlohu (což ale možná způsobilo i to, že jsem to četla v angličtině a McEwanův jazyk je hoooooodně bohatý a obtížný...). Pro zajímavost – roli moderátora v rozhovoru se starou Briony na konci filmu ztvárnil Anthony Minghella – režisér Anglického pacienta a Návratu do Cold Mountain. ()

fleker

jako končim s koktavejma kámošema...vo filmech mi toho kokouši mužou řict možná hodně,,,,ale tu ostudu, když v osum večer u pokladny žádám dva lístky na romantický drama Pokakání mi to fakt nevynahradí ()

Ilicka

Pokání je obrazem fantazie a citu, zamyšlením nad smyslem básnění. Co nám dává snění? Může změnit život, zničit něj? Může vysněná fikce napravit křivdy? A stejně jako ve Zvětšenině se polemizuje nad relativitou pravdy. Brionina pravda je totiž úplně jiná, než pravda Cecille, což dokazuje opakovaný náhled na stejnou událost z jiného úhlu pohledu. *** Jednoduchý příběh nenaplněné lásky, jeden nešťastný omyl, tři poznamenané osobnosti - to prostřednictvím zdánlivě komplikovaných vyprávěcích postupů a obrazů představuje Joe Wright. Sekundují mu překvapivě výborní herci, kteří náboj mezi svými postavami takřka fyzicky přenesli na plátno; a samozřejmě mu nahrává i předloha Iana McEwana a vynikající hudba. *** Při sledování této precizní romance, mi čas utíkal neobvykle rychle, ale díky hypu kolem Oscarů mě neohromilo tak, jak by asi mělo. ()

claudel

Lhal bych, kdybych tvrdil, že se u mě nedostavilo mírné zklamání. Knižní předlohu považuji za jeden z nejkrásnějších milostných příběhů, jaký kdy byl napsán. Nutno podotknout, že se silným tragickým zabarvením. První část ve filmu je zvládnutá výborně, místy do detailu. Druhá část představuje asi největší problém, zatímco v knize je čtenářsky nejpřístupnější, ve filmu působí unyle, rozvláčně a chaoticky. Nicméně třetí část a epilog posunují film do uměleckých výšin, ty jsou skutečně bravurní, tak nějak jsem si to v knize představoval. Výběr herců se také podařil, celkově mírně nadprůměrný zážitek. ()

ARI50

Někdy se k filmu dostanu kvůli herce či herečky a dost se těším, tady jsem nedostal vůbec nic zajímavého, příběh mě nebral herci hráli normálně, hudba se dala sotva poslouchat. Drama a romantika a film spojený do sebe se nepovedl. ()

Ištván87

V kině jsem byl skoro jedinej chlap. A musím přiznat, že mě jen tak něco nedojme a jsem spíš smíšek, tak na konci pokání jsem měl co dělat, abych se nerozbrečel. Díky precizní režii, dokonalé kameře (díky bohu za pětiminutovou scénu na pláži v Dunkirku), podmanivé hudbě a úžasným hereckým výkonům-Jak je možný, že ani James McAvoy, ani Keira Knightley, která u mě tímhle filmem stoupla o 200%, nebyli alespoň nominovaní na Oscara? Díky tomuhle všemu a ještě přidané hodnotě - scénáři - mě tenhle film naprosto psychicky rozsekal. Díky Joe Wrighte. ()

kajda.l

Nečekaně přepálený cukrkandl, který spíše docení naše drahé polovičky. Holt se nějak nemůžu zbavit dojmu, že krásné obrázky a podmanivá (mě uspávající) hudba, zákonitě neudělá výjimečný film. A k hereckým výkonům..na dámy se dívalo pěkně (Keira, Romola), ale Jamesi Mc Avoyi jsem neuvěřil jediné gesto, pohled či údajný "osudový" cit, který na svou drahou i nás diváky pokoušel přenést. Celý jeho výkon působil hrozně bezemočně, znuděně a ploše. Ne, že bych o filmu očekával mnoho, ale výsledek považuju za mírné zklamání. Prostě pokud na mě nejvíc emocionálně zapůsobí válečná scéna střílení koní, tak asi není vše OK. 70% ()

becki_tu

První půlka strašidelně nudná, druhá půlka strhující. Celkově solidní drama, které má místy tendenci sklouzávat k nudě a často to nevynahradí ani poetická kamera nebo melancholická hudba. Z tohoto filmu si však budu pamatovat luxusní scénu na pláži (bez střihu) a závěr, který mě navzdory celkově neučesanému příběhu příjemně překvapil. ()

Beastmaster4

Krásný, tragický a dojemný příběh, který nám ukazuje křehkost lidského života a osudu. Stejně jako kamínek vhozený do zrcadlové plochy vodní hladiny rozvlní její tvář a vlnky se stávají příčinou dalších událostí, tak scéna s vázou odstartuje nechtěné události. Stačí jen letmý pohled, milné pochopení, obraz vytržený z kontextu předcházející události. Právě onu zničenou vázu vidím v příběhu jako alegorii na lidský život, jehož směr určuje každý v našem okolí, každá lež, každá nepochopená situace určuje naší cestu. POKÁNÍ vyniká krásnou symbolikou stejně jako obrazností a herectvím. Keira Knightley mě právě tady přesvědčila jak dobrou herečkou je. James McAvoy je mi trnem v oku všude a ani tady se to nezměnilo, možná i díky němu jsou to "jen" čtyři hvězdy a ne pět. Film je upřímnou omluvou za chyby nás všech, za chyby, které jsme učinili ve věku nerozumnosti a bláhovosti. Film je příběhem lidské beznaděje, ve chvílích kdy se setkáme se lží, kterou nejsme schopni vyvrátit. POKÁNÍ je jedním z nejlépe zpracovaných romantických dramat a nebýt pro mě nesympatického J. McAvoye... ()

prome

Tohle se nedá popsat pár slovy, ale také by se o tom nemělo moc rozepisovat. Tohle se musí vidět. Tohle je totiž velmi citlivý snímek se silným příbehem, který vás pohltí už v úvodních minutách a nepustí do konce. Mě naprosto dostal. 9,5/10. ()

Sawy

Tohle je jeden z těch snímků,které když se do člověka dostanou,tak ho na konci pěkně rozsekají a vy na to pak myslíte třeba měsíc.V mém případě se to Pokání bohužel úplně nepovedlo,ale přesto je to poctivá ukázka skvělé filmařiny,kterou evidentně točil někdo moc talentovaný.Někdo jménem Joe Wright.Tenhle režisér je jednoznačně tou nejkladnější stránkou filmu,už Pýcha a předsudek byl krásný film a tady se to jen potvrzuje.Ta šestiminutová nepřerušovaná scéna pochodu na pláži u Dunkirku se mi vryla do paměti na celý život.Na pomoc si Joe vzal skvělé herce.Pro Jamese McAvoye se stal rok 2008 průlomový.Před ním jsem ho měl zafixovaného jako toho otravného osla nebo co to bylo z Letopisů Narnie,ale díky Pokání a Wanted už to pro mě navždy bude jen a pouze James McAvoy,jeden z největších současných hereckých talentů.Věřil jsem mu fakt každou větu,kterou pronesl,všechny polohy jeho role.A Keira Knightley,ta je krásná a hraje tak,že definitivně umlčela všechny svoje kritiky,že je jen hezkou tvářičkou.A ta hudba,to je kapitola sama pro sebe.Akademie má štěstí,že alespoň tady Pokání ocenila,protože nikdo jiný by si to v téhle kategorii nezasloužil.A ten konec je zdrcující,jistě.Ale nedokázal jsem si ho prožít tak,jako někteří jiní,nevím proč.Kvůli tomu ubírám tu jednu hvězdičku s tím,že po druhém zhlédnutí to možná změním.A taky jsem zapomněl na senzační Saoirse Ronan.V jejím věku hrát takhle dobře a naprosto zastínit další dvě přestavitelky té samé role,je až neslušné.85 % ()

Morholt

Emocionální záležitost ve všech směrech, která mě na konci naprosto rozložila a zároveň jsem se "rozzuřil" na Wrighta, protože takhle to podle mě prostě skončit nemělo. Ovlivněn bezprostředními dojmy jsem pasoval Keiru a Jamese McAvoye na pár století a to, co předváděly Romola Garai a Saoirse Ronan se taky hned tak nevidí. Stejně tak se dá jen v superlativech mluvit o scénách z Dunkerqu. On je vlastně celý film jeden velký dvouhodinový superlativ. 95% ()

Richie666

S panem Wrightem já mám problém už od Pýchy a předsudku. Jeho vyjádření emocí je pro mě španělskou vesnicí a styl vyprávění naprosto nepopsatelnou kombinací nudy a vzteku. Ať mi proboha nikdo netvrdí, že něco tak uboze naivního a nezvládnutého, jako je tento snímek, má být vrcholem romantického žánru. Zatuchlá a nekonzistentní dějová linka, která mimojiné trpí hodně velkým efektem fade-in, je postavená na emočně naprosto sterilním prostředí McAvoy-Knightley a nedokáže se absolutně rozvinout v to, co já osobně bych od romanťáku očekával. Ostatní postavy jsou nedotažené a vyprávění ve stylu prd scénu sem - prd scénu tam, tu a tam flashback, dopis či zasnění, občas taky nějaké to přešlapování na patách se záběrem na krásnej trávník, pche, no to jsem si mohl pustit screensaver na motivy Pána prstenů. A jestli si pan režisér myslí, že budu jako dojatej, když to po takové sračce nakonec přijde zachránit babka se slovy: "ten dopadl tak a tamta zas onak, jenže jsem to tam nenapsala" a vy se teď dojmete, protože to vlastně všechno bylo moc krásný a smutný zároveň, tak to vám teda řeknu, že už spíš a raději uvěřím Aštaru Šeranovi, že nás miluje a pomáhá nám, než abych propadl tomuto mozkovému průjmu pana Wrighta. ()

N.Strauber

Působivá podívaná ano, kvalitní herci také. Ale jinak se mi i přes silný příběh a přes slabší prostředek i jednoznačně pětihvězdičkový potenciál hlavou honí stádo otazníků - nebo spíš honilo, dojmy se moc dlouho neudržely. Jako by si režisér nebyl jistý, co přesně chce divákům předložit. Myslím, že bych mohl souhlasit s komentářem charlosiny - s tím rozdílem, že já to neviděl v kině a jsem o hvězdičku štědřejší hodnotitel. :-) Co nemůžu nikdy ocenit: když jednu postavu v trochu jiném věku začne hrát někdo typově zcela jiný, zatímco dvě o něco starší ústřední postavy vypadají z důvodu logického a správného ponechání hlavních, bohužel nikoli sympatických hereckých představitelů (Keira Knightley a James McAvoy), vypadají stále stejně. Těšil jsem se na výstup Vanessy Redgrave. Byla perfektní, to ano. Ukázala, že především v zobrazování emocí je podstatně lepší než velmi solidní mladší kolegové. Avšak bohužel její prostor byl asi tak třetinový v porovnání s "oscarovým cameem" Judi Dench v Zamilovaném Shakespearovi, takže filmu, který byl pak spěšně ukončen, to ani nějak výrazně prospět nestačilo. 80%, kterých se filmům za čtyři udělené hvězdičky automaticky připočítá, je zasloužených a odpovídajících - byť bych dal jinak možná jen 75, když o tom tak přemýšlím... ()

seale

Po letech jsem shlédla Pokání znovu a uzráleji doceňuji jeho kvalitu. Skvost po všech filmových směrech. ()

ScarPoul

Pre mňa dokonalá ukážka filmárčiny. Keira Knightley hádam nikdy nebola taká krásna ako v tomto filme. Jej elegancia, jej úsmev, spôsob akým si Wright pohrával z detailom. A nie len pri nej, ale pri všetkých a pri všetkom. Tá pulzujúca esencia príbehu obsiahnutá v tej najkrajšej podobe akú len viem predstaviť. Od nádhernej kamery - kde kraľuje hlavne jednozáberovka na pláži a finálny monológ, cez originálnu hudbu až po precíznu réžiu a bezchybné herecké výkony. To všetko je namixované v úžasnom príbehu, aký chytí za srdce. Wright bude pre mňa vždy režisérom kostýmových filmov a príbehov z minulosti. Zároveň je to režisér, ktorý pripravil pre Keiru tri nezabudnuteľné filmové úlohy. Pre mňa môj osobný favorit na oscaroch 2007 a jeden z najobľúbenejších britských filmov. ()

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky