Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

ChillThomas

To že Al Pacino patří mezi mé oblíbené herce to se ví.. Ale že to je právě kvůli tomuto skvostu to už ne.. . Tento film mi trvalo než sem si sehnal jako první jsem ho měl na VHS jen v originálním znění bez titulků což nebylo pravý ořechový, pak jsem si ho sehnal na internetu ale jen s Dabingem ale vše se změnilo po naučení být torrentovým pirátem, tam jsem si to pořídil v anglickým znění a dodal jsem CZE titulky o a to byla bomba film je prostě úžasný a hlavně pro ty z vás co to ještě neviděli tak jedině v originálním znění dabing je hodně špatný .. A jak je možný že je tento film tak parádní .. no je na to jednoduchá odpověď .. .. Scénář = Oliver Stone . . ....Režie= Brain De Palma .. A hlavní herec Pan s velkým P Al Pacino.. Film překonal všechny věci co se dalo, změnil pohled na svět a lidi, přiblížil vás k americkému snu, a že z drog dopadnete jak troska, hlavně bombastický děj a plno akce a také kočku Michelle Pfeiffer. Z 25 000 trestanců na Floridě co uteklo před režimem Fidela Castra .. byl jen jeden kdo měl předurčeno být kokainovým králem, byl to Antonio Montana ... Tony .. je takový trochu vizionář a má v sobě plno agrese .. ale rozdává i moudra jako tento .. "In this country, you gotta make the money first. Then when you get the money, you get the power. Then when you get the power, then you get the women. " .. Ve filmu se objeví mnoho hlášek který se vám uloží v paměti na dlouhou dobu a posledních 20 minut je ze soudku ULTRA EPIČNOST .. !!! You wanna fuck with me? Okay. You wanna play rough? Okay. Say hello to my little friend! !!!!! ....... TENTO FILM JE PŘESNĚ TEN KVŮLI KTERÉMU VZNIKLO CSFD .. ()

Tigran

Zpočátku jsem nechápal, proč je zrovna tento film tak kultovní, ale naštěstí se vše v dobré obrátilo. Když se řekne "herecký koncert", tak se mi od teď vybaví Al Pacino v roli Tonyho Montany. Četl jsem tu názor, že film později ztrácí tempo a je škoda, že se z Montany stává troska. Já mám na to právě opačný názor a začal jsem se bavit až když přišly ke slovu opravdové emoce. No a závěr pro mě zůstane kultovním masakrem. Jako celek zatím hodnotím čyřma hvězdičkama, možná se po druhém shlédnutí výsledek ještě zlepší. ()

JK-Stinger

Drsná gangsterka o vzestupu a pádu jednoho kubánského imigranta. Zbraně, drogy, obchod a smrt v čele s parádním Al Pacinem, králem všech mafiánů. ()

crozet

Podobenství o homo Mafia - život, dílo, psychologie a společenský kontext. Al Pacino jako představitel solitérního hrdiny, pokud možno nejlépe sveřepého a bezohledného zločince, patrně nemá a neměl v moderním filmu konkurenci. Postačí jeho pohled, popř. jakoby idiotsky pootevřená ústa.. V jeho stínu pak zůstává i mistrovská kamera. Jinak opět oceňuju podpis doby, kdy byl film točen - móda, auta, hudba, styl, mimika, gesta, myšlení a ...historie samotná (ano, z dnešního pohledu cheesy, až výsměšné, ale nemohu se ubránit jistému pocitu nostalgie a dojmu hlubší filmové autenticity; za fotrismus se omlouvám). Celé pak poněkud dlouhé a ke konci už je člověk unaven, ale v životopisném žánru je to asi OK. Krásné šaty žen. ()

Hepy13

Tenhle film jakoby počítačové hře Grand Theft Auto:Vice City vypadl z oka, a nebo spíše obráceně? To je fuk, nicméně kopie to je dokonalá. Startovní kariéra gangstera - lehčí úkoly s postupným vypracováním se až na velkýho bosse. Za žádnou cenu nesmí chybět havajské košile, velký káry, drogy, prachy, drsný situace a hlášky, a především krásné ženy. Tedy zde stačí pouze jedna krásná bohyně na celý film - Michelle Pfeiffer! Překrásná hudba a nejlepší výkon Mistra Al Pacina jaký jsem od něj kdy viděl! Pokud bych chtěl někým být tak Tony Montanou :-) Mám jednu otázku "Proč to bylo sakra tak krátký?" U závěrečných titulků jsem si říkal, víc víc chci ještě víc! ()

Jaroslaf

nezapůsobilo na mě ani na několikátý zhlédnutí. Tony Montanu nemůže mít nikdo rád, nelze s ním sympatizovat. Na co se tam teda mám jako koukat, co mě má bavit? Hudba je taky příšerná. Osmdesátkový syntetizátory se hoděj jedině do Terminátora. ()

Nolanofil

Nevadia mi dlhé filmy, pokiaľ sú výborne zahrané a majú pútavý dej. A SCARFACE obidva aspekty výborne splna a k tomu je brutálne surový, krvavý a neuveriteľne realisticky natočený. A Al Pacino je herecký boh, ktorý mal mať doma minimálne 10 Oscarov, ak nie aj viac. ()

waits

Al Pacinovo pojetí sobeckého emigranta s tahem na branku jistě nezestárnul, skoro všechno ostatní ale ano. Některé scény mohou být po letech vnímána až jako nechtěně parodická (tance v diskotéce, závěrečná střílečka), celý ten interiérový luxus připomíná Ikeu, děj je jednoduchý dialogy prostinké. Al Pacino dovede pár scén podat tak, že vnímáte jen jeho, scénář by snesl víc hlubších momentů (pochybností Pacina o smyslu toho, co dělá v restauraci, morální dipolma při odpálení bomby), v ten moment má daleko víc co hrát. Největší brzdou je ale osmdesátková hudba, která nedovede vyvolat ani zdání svobodného života, strach, napětí..no, ničeho. Ještě že byla éŕa kláves Jana Hammera a poprockových kapels dlouhými vlasy nafoukanými do trvalé a la Hewis and the News tak krátká! ()

Tomislav

Slušný rozjezd, trošku slabší střed a stupidní konec. Nebýt té pakárny na schodišti, kdy Pacino, kterému by mohl v tu chvíli cedník závidět počet děr, ještě stihne vykosit polovinu konkurenčního gangu, dal bych čtyři hvězdičky. Ať mi ale nikdo neříká, že to v závěru muselo sklouznout do kalných vod ubuhé střílečky. ()

Honza dAve

Byť dlouhá, tak také napínavá a výpravná gangsterka o tom, jak zločinci z Kuby na chvíli patřil svět, s excelujícím Alem Pacinem, s - jak už to bývá - smutným koncem, a také s výbornou kamerou. ()

deathka

Film slušný. Jednu hvězdičku ale musím ubrat za naprosto otřesný a rušivý hudební doprovod, který svou michalodavidovskou syntezátorovou otravností dokonale narušoval vyznění některých scén a působil spíše jako komický prvek. ()

Martyr

170 minut ubehlo ako voda. Nie ze by bol Scarface najlepsi mafiansky film aky som kedy videl ale pravdepodobne mal v sebe nieco, co chyba ostatnym. Mozno tu prirodzenu agresiviu a brutalitu, ktoru ako keby Al Pacino ani nehral ale bola mu prirodzena. Jednoznacne jeho najlepsia rola aku som mal moznost vidiet. Pribeh vobec nie je zlozity, skor priamociary, nesustreduje sa na nejake detaily obchodov s narkotikami ale na zivot a jeho prekvapenia. Skoda, ze som mozno cakal trochu viac. Al Pacino za 100% a celkovy dojem z filmu 85% ()

Zeek

Skvělý Al Pacino, nádherná Michelle Pfeiffer, výborná dobová hudba. Prostě nejlepší gangsterka. Moje hodnocení: 90% ()

TaanStari

No, nebylo to zase tak dobrý jak se říká, občas je to vyprávěno dost zkratkovitě (přes šílenou 170 minut dlouhou stopáž), ale GTA: Vice City je moje oblíbená hra a hodně scén a odkazů je v ní poznat. ()

Ramone11

He was Tony Montana... The world will remember him by another name... SCARFACE. Jojojo... Al Pacino, mafiani, drogy, 70.-80.léta... co více si prat... snad jen The World is Yours!!! ()

JohnnyB.

Scarface u mě na 4 hvězdičky nedosáhl (těsně). Nejspíš to bude tím, že nedávno před ním jsem viděl, dle mého názoru, lepší Carlitovu cestu a hlavně nesrovnatelně lepší Kmotry. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru