Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

J. T. Kirk

Al Pacino je prostě rozený mafián. Tony Montana nemohl dostat lepšího představitele. Skvělý příběh o tom, jak z ničeho udělat něco a nakonec díky tomu, že máte něco všechno ztratíte. Nebrat vlastní zboží, dobrá rada, jenom kdyby se jí všichni řídily. Ta přestřelka na závěr v domě Tonyho Montany je prostě něco nezapomenutelného. Prostě je to jedna z nejlepších gangsterek co jsem viděl, ale na Kmotra, nebo Tenkrát v Americe prostě nemá, ale to asi žádný film... ! The World Is Yours ! ()

*Colorado

Rozhodně mě to nadchlo a to od úvodních vteřin. Přiznávám, že Kmotra jsem ještě stále neviděl (a nespěchám na to), ale tady byl Al naprosto famózní. Líbila se mi hudba, která dokreslovala atmosféru 80.let. ()

Hapretor

Filmu, v mých očích, nejvíce uškodil až moc akční závěr. Nafetovaný asi "dekagramem" kokainu kokot Tony Montana si vezme zbraň ála Rambo a skoro všechny "Tichuanské" máničky vykosí sám? A co těch "zbytečných" 12% na bezpečnost? K čemu teda byly? Když mu tam pak vlezli snad každym oknem a dveřma? No, trapárna. A ani celkově to není tak poutavý, jak jsem očekával. Al Pacino sice hraje dobře, dyť taky je fakt dobrej herec, ale jeho postava mi teda vůbec neimponovala. Michelle Pfeiffer je nádherná ženská, ale tady byla její postava vlastně úplně zbytečná. Takže splnila akorát úlohu okrasy. Další herci jsou jen takový tmel. Kdyby film byl zakončen např. - Tony Montana sedí v tom křesle, před nim se tyčí "Everest" z kokainu, zaboří do něj hlavu a nasává, mezitím tam před něj nastoupí pár chlápků se samopalama, on vzlédne, má nos jak mentál od tý bílý sračky a zařve: "Vypadněte z mýho baráku!", na to ho roztřílej, a on zase zaboří hlavu do toho "Everestu" kokainu. Pak je pomalu a postupně vzdalující se záběr od něj až ke dveřím, že je pak vidět celá místnost. Tak si představuju dobrej konec, oběť vlastního úspěchu, sám "utopen" ve sračkách, které ho vyzvedly až na vrchol - dám hvězdy 4. Já vím, trochu "Kmotrovský", ale funguje to. Takto dávám tři a říkám věčná škoda. ()

Kharsh

Výborný film. Al Pacino jako šílený drogový gangster je opravdu famózní, přesto role v Kmotrovi mu slušela o kousek víc. :-) Ale i tak je to u mě za plný počet. ()

Rokle

I když se o závěru zmiňuje většina rubrik a internetové filmové portály pějí ódy o skvostém vyústění života Tonyho Montany, tak mě paradoxně konec zklamal. Po celou dobu, kdy se Montana drápal na vrchol a jednal jako největší boss pod sluncem, jsem to díky Al Pacinovu bezchybnému výkonu žral i s navijákem. Jeho vyjednávání, kámoši, spolupracovníci, rodina... jeden velký skvost. Ale jak jsem již zmínil. Ta jedna hvězdička padla kvůli posledním dvaceti minutám. Upozorňuju na netradiční a přitom neuvěřitelně fungující hudební složku. ()

Luk Skywalker

Jelikož je film z roku 1983 a já viděl před pár dny, tak mi přišel neoriginální a průměrný. Přesto, že hlavní roli ztvárnil Al Pacino, který patří mezi mé nejoblíbenější herce, tak mě film místy nudil. Zřejmě to bude i délkou filmu, 170 minut to je jak Director's Cut, klidně by stačilo 120 minut. Jinak Al Pacino zahrál skvěle život, vzestup a pád kubánského gangstera. ()

S.Dedalus

značně nevyrovnaný filmový zážitek solidní výprava a kamera příšerná osmdesátková hudba a účesy trefná parodie na americký sen až příliš do sebe zapadající a tím pádem i snadno předvídavý scénař jenže tomu všemu vévodí famózní al pacino takže prostě musím hodnotit celek pozitivně ()

Majkak

Tony Montana by docela rád, kdyby udělal v životě něco dobrého, ale problém je, tím způsobem se nedá rychle a celkem bez námahy vydělat fůra peněz a bez peněz nemůžeš mít ani pořádnou ženskou. Alespoň se tedy snaží chránit před neřestí svoji sestru, byť tak nějak proti její vůli a současně ji nezakrývá, jak je to pěkné žít bohatě za peníze, které pochází ze zločinu. Dost brzy je zřejmé, jak Tony skončí. Psychologická stránka není silnou stránkou filmu. Tony je chvíli chladným zabijákem, který jde nekompromisně za svým cílem, chvíli nešťastným feťákem. Závěrečná přestřelka je sice pěkným podíváním, ale realita by takto efektní zřejmě nebyla. ()

Radek.SCH

Dlouho jsem váhal, než jsem si pustil, protože obecně nemám rád tyhle dlouhostopážní klasiky, ale kombinace Kuby, 80. let, mafiánů a Pacina podpořená (hekto)litry krve byla parádní. Škoda jen toho "životopisného" nádechu. Už jsem viděl spoustu jiných filmů typu dostat se na vrchol a spadnout na hubu. Závěrečná přestřelka ikonická. - 80 % ()

kkarx

Jak se člověk vyrovná s tím když dostane všechno po čem touží? Skutečným cílem není výsledek ale cesta k němu. To Vám připomene Tony Montana ztvárněný dokonalým Al Pacinem :) ()

ondramiko

Z ulice až na vrchol světa takto by se dal charakterizovat děj tohoto filmu.Myslím si, že v tomto filmu zahrál Al Pacino svojí životní roli.Je tu několik nezapomenutelných scén - zejména ta v restauraci ( "Jsem darebák" ) a závěrečný masakr. Na tuto vynikající gangsterku jen tak nezapomenu. Dávám jasných pět hvězd! ()

hororwatch

Stejně jako v Kokainu s Deppem má tenhle film téměř 3 hodiny a reflektuje život Tonyho Montany ode dna až zase zpátky ke dnu. Tady není co popisovat a v čem si libovat. Zkrátka komu není po chuti tohle krimi prostředí tak prosim, ale já se v těch machinacích bosů, obchodů nesvárů, korupce apod. vyžívám. ()

Akana

Mohlo to být na plný počet a čestné místo vedle všech tří Kmotrů, kdyby... později vysvětlím. Naprosto strhující Al Pacino, který dokázal Montanovu charakteru vtisknout dokonalou soudržnost a logický vývoj. Monumentální dějový oblouk, který zároveň zůstává oběma pilíři v realitě (no dobrá, ten závěrečný pilíř už moc ne, ale z hlediska dramatické výstavby stojí stejně pevně). Oproti podobným flmům (Kmotři, Carlitova cesta, Casino) je Zjizvená tvář výrazně expresivnější, emoce z ní přímo stříkají, o krvi nemluvě. Skoro všechno je tu úchvatné. Ale celou dobu se mi v hlavě převalovala jedna kardinální otázka: PROČ GIORGIO MORODER? Doba vzniku neomlouvá, i tehdy se dala pořídit hudba, která aspoň neruší. Kdyby Brian De Palma najal nějakého nýmanda, rutinéra bez talentu, který by mu dodal průměrný symfonický podkres, bylo by to stokrát lepší než tahle synťáková hrůza. Fakt škoda, protože jinak je to masakr a jeden z Pacinových největších hereckých koncertů. 90% ()

RakeW

"Push it to the limit!" Viděl jsem to už dvakrát nebo třikrát na DVD, přesto jsem neodolal letošnímu uvedení "digitálního remastru" do kin (díky, Aerofilms!). Přiklepnutý do sedadla jsem hltal jednu scénu za druhou. Nerozumím ostatním ohledně "emoční prázdnoty", ve mě tenhle film naopak vzbuzuje emoce velmi silné (i když je to po většinu času "jen" čistá kinematografická radost) a vždycky když zazní Tony's Theme (třeba už při dokumentárním otvíráku v titulcích), tak mě příjemně mrazí v zátylku. Pacinův Tony Montana je prostě Devil in Disguise (což je název velmi slušného komiksového prequelu k filmu). "Come here, give me a kiss." ()

DannyBoon

Scarface v kině. Nudil jsem se. Během první půlhodiny je jasné, co se s kým stane, kdo koho sejme, kdo koho sbalí. Což je u skoro tříhodinového filmu zásadní problém, není? Co bylo fuck : Hudba 3x fuck, stopáž, scénář ( Oliver Stone mě zřejmě neumí nijak překvapit), (ne)kubánský přízvuk Tonyho Montany, režie davových scén, unylost Michelle Pfeiffer, buranování Al Pacina, opakovaný detail Al Pacinových očí za doprovodu zlověstného syntezátoru. (IMDb: 137. v Top 250) ()

Folky

Výborné. Al Pacino tu předvádí výborný výkon a jako nesympatický arogantní hazjl do role přesně pasuje. Ale k dokonalosti tomu stejně něco chybí. A proto se mi ta pátá hvězdička příčí. ()

animario

Potom,co jsem si přečetl Limův komentář prakticky nemám, co bych napsal. Naprosto se s ním ztotožňuju ve všech bodech. Zjizvená tvář želbohu není kulervoucí opus jaký jsem očekával z legend, co ho předchází, ale emočně plochá gangsterka na dílo režisérova formátu (právě emoce jsou dle mýho v podobných filmech, glorifikujících násilí a gangstery, podstatnou složkou, ale tady úplně chybí). Al Pacino ale odvádí v roli arogantního narkobarona solidní výkon. Scarface pro mě zůstane ikonou jen z triček a plakátů, nikoli z filmovýho plátna. Vidět ho v devadesátých letech, možná bych hodnotil jinak. Lo siento,Tony... ()

Iwiiik

Tony je drsňák, který sice měří metr dvacet, ale umí skvěle skákat a v nejvyšším bodě skoku bravurně plivat svým nepřátelům do tváře! Když film začal a objevil se Al s jizvou na ksichtě, bylo jasné, že bude setsakramentsky zlej! A děj? Hromady peněz, nosy plné koksu, nelítostné vraždy a zákony podsvětí s atmosférou třicátých let.. Prostě pohodovým tempem šlapající, skvělá gangsterka s (pro tento žánr) charakteristickou stopáží. Ač Scarface sice ničím nepřekvapí, ani v nejmenším nezklame. Byl bych zajisté s chutí použil plnou palbu, ale ta koncovka...to snad ne...opravdu nebylo třeba uzavřít snímek ala akční béčko. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru