Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

hacho

Film ma dobre sceny, uvadi nas do zajimaveho prostredi, ale pri sve delce nejde, aby se clovek nezacinal nudit. ()

Emzet

Někde za tím vším, za Pacinem hrajícím "dalšího gangstera" (až si nejsem jist, jestli středostavovské publikum je s to rozlišovat mezi Michaelem Corleonem a Tony Montanou... nebo alespoň do té míry, do jaké by nejspíš bylo záhodno), za De Palmou evokujícím studenou neonovost osmdesátek, kteréžto zasazení je pro tento příběh neskutečně vhodným, za onou kolosální stopáží, která je poněkud omluvena, když už ne zdůvodněna, poutavostí příběhu a příhodnou snahou o epický dojem, o majestátní tragédii... za tím vším by nemělo zapadnout, že na scénáři má zásadní podíl Oliver Stone. Antikapitalistický pamflet, příběh o lidské nenasytnosti, o nezaplnitelnosti oné vnitřní, bezedné touhy, o komodifikaci všeho... ten lze natočit různými způsoby. PTA o téměř čtvrtstoletí později ve svém There Will Be Blood (2007) ukázal možnost mýtickou, metafyzickou, archetypální, Scarface se mnohem více veze na vlně Zeitgeistu a jakkoliv od rozporuplného, byť převážně záporného charakteru Tonyho Montany nedává ruce pryč, přeci jen jako by více implikoval, že nejde ani tak o něj samého, jako o místo a dobu, které mu dají prostor... --------------- Větší přesah zde nehledat (a i ten zdá se uniká tolika lidem, kteří přiznávají osobní inspiraci v reálném životě tady v tomto filmu, mezi což bohužel nepočítám jen jistou sortu hiphoperů), přesto, Pacino, klasický příběh o vzestupu a pádu a neuvěřitelná prosycenost atmosférou osmdesátek činí ze Scarface nezapomenutelný zážitek. Ale už jsem jej asi viděl až mockrát. ()

Pawlisman

Ač to dlouhé chvíle vypadá na jednu z nejlepších gangsterek, spousty mafiánských zrad a bojů o moc, jak to v takovém podsvětí asi vypadá, snímek- podle mého- časem má stále méně a méně co nabídnout a v závěru se již (stejně jako Tony) lopotí a jen hledá cestu jak to vše, jakž s takž s úctou zakončit. Proto také, ač jde o skvělou podívanou a zábavu, pouze za čtyři. 8,5/10 ()

chalp

Chladnokrvná jazda drobného gangstra Tonyho Montanu z dna až na samotný vrchol v rytmoch diskohudby 80. rokov a bezchybnej kamery, možno trošku slabším scenárom, ale tento film Vás na toľko „vcucne“ že si to ani nevšimnete :) Al Pacinov najlepší a najuveriteľnejší herecký výkon vôbec! I'm Tony Montana! You fuck with me, you fuckin' with the best! ()

wampire23

Dôkaz toho, že spojenie dvojice De Palma a Pacina musí zákonite priniesť nezabudnuteľný zážitok a ďalší kinematografický skvost, ktorý by nemal chýbať v žiadnej vitrínke slávy. Tentoraz sa nehráme na gangstera ,,dobráka", ktorý napriek tomu, čím sa živí, dodržuje mravný kódex a diváci s ním sympatizujú (ako napríklad s Carlitom, Michaelom Corleonom a podobne). Tentokrát sa nám predstaví drsný a arogantný Tony Montana, ktorému nezáleží na nikom, iba samému na sebe. Napriek tomu nás vtiahne do prostredia, kde vládnu drogy, peniaze a moc, aby nám ukázal, ako sa tento príbeh vždy skončí. De Palma svojou unikátnou režijnou schopnosťou drží celý snímok vo veľmi svižnom tempe, takže človek sa za tie skoro tri hodiny ani chvíľku nenudí. Al Pacino so skvelým španielskym prízvukom a vulgarizmami s kadenciou väčšou ako kanón zo záveru filmu nás nenechá vydýchnuť. Za zmienku stojí ešte mladučká Michelle Pfeiffer, ktorá si zahrala Tonyho manželku. Človeku sa až nechce veriť, že v skutočnosti nikto z hercov nešňupal ,,yeyo":D. ()

masiko

Mafiánské filmy mám velmi rád. A čím větší bylo mé očekávání, tím větší je mé zklamání. Zdlouhavé, nudné... Ani by mi nevadil přehnaně fuckující Al Pacino, ten je ještě z toho lepšího, a možná jsou 2* trochu kruté, ale emočně tak prázdný film si dle mého názoru prostě více nezaslouží. Nechápu co tohle dělá v Top 200 ()

JoVanGogh

Patril mu svet, ako to aj chcel... avšak nič netrvá večne. Tony Motana skončil tak, ako mal. Ešte som nevidela film s tak dlhou metrážou, ktorý by mi nedovolil od neho odtrhnúť oči, ani sa len mrknúť na progress trvania. Al Pacino a jeho ohromná kubánska angličtina, mafiánsky spôsob "zdolávania" prekážok a kopce koksu ma doslova prilepili ku kreslu. Aj popri Krstnom otcovi je to najlepší gangsterský film, aký som videla. ()

memoman

Další z vynikajících klasik mapujících život mafánského hlavouna,který se nejprve dostane ze dna na vrchol a z úplného vrcholu až do smutného konce. Al Pacino svou roli zahrál výtečně. Jako kubánský drogový magnát Montana je přesně takový,jak si ho přejeme vidět,nebo jaký by měl být člověk jeho profese. Nekompromisní,neústupný,co nejde pro ránu ani pro kulku daleko,pokud jde byznys nebo o své blízké. A který se často cítí osamělý,to málo svých blízkých osob si žárlivě až fanaticky hlídá,a nakonec se ve všem ukáže jako neúspěšný. Záverečný masakr v jeho haciendě vypovídá o tom,že za vší tou tvrdostí byl velmi citlivý a čato zlomený,jen to v sobě dobře skrýval. Celý film provází nádherná dojemná hudba a v režii režisérského inovátora thrillerů a dramat Briana De Palmy máme další nezapomenutelnou gangsterku o drsném a smutném životě mafie. ()

vozihnoj

Tak nevím, asi jsem už všech těch Kmotrů, Goodfellas, Amerických gangsterů a podobných gangsterek přesycen. Zklamaně musím říct, že nyní mě Al Pacino nerozcupoval na cucky (teda snad až na jeho smrt), jak je jeho dobrým zvykem. A ani 170 min. dlouhá stopáž mi na závěrečném nadšení nepřidalo. Tak nevím. ()

cupito

Jedna z absolutních jedniček mezi filmy. Dokonce ani nevadila snížená kvalita (barevná pobledlost) staré nahrávky. Brilantní Al Pacino a sexy Michelle Pfeiffer v roli Hancockové, gangsterské dvojnásobné manželky. ()

Salmayo

Al Pacino opět parádně zahrál drogového mafiána, který se "jednoduše" vydrápal z umejvače nádobí až na samý vrchol. "Na tomhle světě mám jen svou odvahu a svý slovo, a to mi nikdo nevezme!" ()

werewolf69

Chladnokrvné, nemilosrdne a zároveň v každom smere tak dojemne. Al Pacino je v role Tonyho Montanu taj nesmierne presvedčivý. Zvláštnosťou je že aj keď je to hlavná postava človek nevie že či mu ma fandiť, alebo ho nenávidieť. Priznám sa že tento film som si zamiloval hneď od prvého zhliadnutia. A taktiež nemôžem vynechať záverečnú hudbu ktorá mi po rozume chodila ešte dlhu, dlhočiznu dobu. Vskutku veľmi osobný snímok. ()

RomanHyde

Parádní mafiánský film, kterým si Brian de Palma vyzkoušel toto téma a o pár let později tyto zkušenosti dotáhl k dokonalosti u Carlitovy cesty. Al Pacino ve Zjizvené tváři hraje Tony Montanu, který přicestoval do USA z Kuby co by uprchlík a začal pracovat jako poskok pro mafii. Díky své bezohlednosti a touze po penězích se brzy vypracoval na toho nejvlivnějšího a největšího padoucha. Al Pacino je neuvěřitelně uvěřitelný a celý film je sympatický i tím, že si na nic nehraje a nemá žádné hlubší ambice, jako pozdější Carlitova cesta. Zjizvená tvář obsahuje taky několik nezapomenutelných momentů, ze kterých bych vyzdvihl naturalistickou scénu s motorovou pilou na pozadí hlasitě puštěné muziky. Prostě solidní prácička! ()

M.E.K.Y

Ty jo, Oliver Stone se opět vytáhl, tenhle bezmála tříhodinový snímek o skutečně nejbrutálnějším gangsterovi všech dob je unikátní! Když se teď zpětně ohlédnu nad životem Tonyho Montany, tak už jen ten scénář stál za to, ho shlédnout! Muž, který se od píky, bez ničeho, dokázal vypracovat až na samotný vrchol! Stačilo k tomu jen krapek odvahy, štěstí a především být ambiciózní, což Tony rozhodně byl. Nespokojil se s málem, chtěl všechno, za jakoukoli cenu! A jak už to tak bývá, ohraná fráze: "kdo chce moc nemá nic", platila i tady. Čím výše Tony stoupal, tím si také dělal více nepřátel, a když už byl na samotném vrcholu, neunesl to, začal se utápět v alkoholu, koksu a úplně z toho "zmagořel". Tím, kam se celý příběh a jeho postava ubíraly bylo jasné, že to rozhodně nemůže skončit dobře! Závěrečná přestřelka v jeho domě byla stylová, přesně takhle si představuji vyrovnávání účtu mezi "gangy" v Miami, i když někomu by se to mohlo zdát přehnané... Na roli Tonyho rozhodně nemá každý herec, ale Al Pacino byl prostě nepopsatelný! Více než výborně dokázal zahrát tuto obtížnou roli kontroverzního, zhrzeného, arogantního, spontálního mafiána, který mnohdy dříve jednal, než myslel a proto často za svým cílem chodil i přes mrtvoly! Film je dosti dlouhý, a samozřejmě se nevyhne hluchým místům, ale to asi málo který snímek s takovou to délkou. Když si vzpomenu, jak Tony začínal, jako prodavač párku :-D a kam to nakonec dotáhl, tak rozhodně nelituji, že jsem nad Zjizvenou tváří strávil celé odpoledne, protože fakt stojí za to ujít ten kus cesty s ním!! ()

Pitrsss

Nejlepší gangsterka všech dob. Tři hodiny trvající jízda, plná akce, extravagance, stylu, vtipu a koksu. Say Hello to My Little Friend! Oblíbený film. ()

Atheas

No bylo to přesně takové jak jsem to čekal snad trošku horší, ale Al Pacino, mi snad tak nesrovnatelně uvizl v hlavě jako Michael Corleone, že nemohu si připustit ostatní jeho filmy moc k tělu. ()

RomeroIsGod

Gangsterská klasika s Al Pacinem aka Tonym Montanou aka Nepotřebuju Nikoho Z Vás. Neskutečně zahraný, perfektní tempo - ani minutu ze tří hodin jsem se nenudil, výborná hudba, výborný všechno. Tuna nezapomenutelnejch scén(motorová pila apod.) a kurva hodně koksu. Film, kterej zpopularizoval světu slovo yeyo :-) 100% ()

JM87

Oproti těm sračkám, co se točí v dnešní době, je tohle skvost, sice dávám jenom 4 hvězdičky, ale je to prostě kvalitní podívaná. Tu jednu hvězdičku ubírám za tu druhou část filmu, ten cholerickej Al Pacino mi nesedl tak moc, jako poskok, kterej se dostává k moci. ()

WinstonS

Prachy, sex, násilí, tuny kokainu a extravagantní Al Pacino v jedné ze svých nejlepších rolí, kterou mu napsal. tehdy na kokainu závislý Oliver Stone. Martin Svorsese tvůrcům řekl "Je to skvělý film. Ale připravte se, že vládci Hollywoodu budou váš film nenávidět, protože je přesně o nich", Dustin Hoffmann při premiéře usnul, Kurt Vonnegut a John Irving znechuceně opustili sál. Když jsem tenhle film viděl poprvé já, byl jsem v extázi (filmové). Tohle je snímek, který definoval celou kategorii gangsterských filmů. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru