Percy Jackson: Zloděj blesku

• Kanada Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (více)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Režie:

Chris Columbus

Předloha:

Rick Riordan (kniha)

Scénář:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (více)

Percy Jackson je napůl člověk a napůl bůh. Teď se ukáže, jestli je také hrdina.  Percy Jackson má ve škole věčně problémy. To je ale to nejmenší, co mu teď dělá starosti. Sice je právě začátek 21. století, ale zdá se, že antičtí bohové z bájného Olympu se rozhodli sestoupit ze svých trůnů a tím i vstoupit do Percyho života. Percy se totiž z ničeho nic dozvídá, že jeho skutečným otcem je Poseidon, bůh moří a vodního živlu. A to mimo jiné znamená, že Percy je napůl člověk, napůl bůh. Aby toho nebylo málo, nejvyšší z bohů, samotný Zeus, Percyho obviní, že ukradl jeho magickou hůl ukrývající blesky… a o níž se bez nadsázky dá říct, že jde o nejstarší zbraň hromadného ničení. Percy se proto musí připravit na nejnáročnější dobrodružství ve svém životě a karty pro něj nemůžou být rozdány nepříznivěji. Nad celým světem se začnou stahovat zkázonosné mraky a tak se Percy vypraví do Tábora Napůl Vyvolených (Camp Half Blood), kde se musí naučit ovládat své nově nabyté schopnosti a dovednosti, aby i díky nim dokázal zabránit hrozící zničující válce mezi bohy. Během výcviku se skamarádí s dalšími mladými polobohy – válečnicí Annabeth, která hledá svoji matku a s kamarádem z dětství a svým ochráncem, Groverem, což je ve skutečnosti statečný, ale značně nezkušený satyr. Percy se s kamarády vydá na transkontinentální výpravu, která je zavede nejen šest set pater nad střechy New Yorku, do výšin bájného paláce na vrcholu Olympu, ale také do pekelného podzemí ukrývajícího se ve skalách za slavným nápisem Hollywood. Na úspěchu jejich cesty závisí osud celého světa i život Percyho matky, kterou se pokusí zachránit ze samých hlubin ohnivého podsvětí. (oficiální text distributora)

PiLgRiM

No tak tohle jsem ještě neviděl. Je mi líto všech HERCŮ, kteří to tu zde museli přetrpět ve vedlejších rolích coby bohové nebo antické bytosti. K hlavnímu slovu se zde dostanou "herci", kteří jsou typicky americky nesympatičtí. Stejně nesympatický je scénář, který je tak hloupý, že by se za to měl scénárista stydět. Výprava na úrovni nepoužitých věcí a prostor z Narinie se střídá s docela hezky provedenými záběry "antických" prostor. Ale jakmile se děj odehrává v americe je to prostě hloupé, nevtipné a pro děti místy i sprosté. Tohle je jedno z největších zklamání vůbec. Ta 1 hvězdička je za to, že se těch pár herců co se tam místy mihli a za toho zkamenělého kytaristu v medůzině zahradě. ()

Maki89

trapny pribeh, nanic herci okrem tych, co si strihli cameo - rad by som vedel ako ich na to vobec nahovorili... nudil som sa + nadaval som za zhovadenie greckych baji.... no co uz... 3/10 ()

Bobik9

Cris Columbus celkově umí podobné filmy (viz. první dva Potterové). Ani tento kousek nebyl vůbec špatný. Dobrý spádný příběh, pár vtipných omažiků, slušná akce i efekty, několik výborných herců v menších rolích, jediné co tomu lehce chybělo byly někdy až příliš jednoduché a odfláklé dialogy. Některé scény navíc byly ohromně zkrácené a přesto se z nich dalo vytěžit víc. Ale přesto, v každém případě je to příemně strávený čas. ()

Monoxid

Bezduchých komedií o teenagerech, kteří přišli k superschopnostem jak slepý k houslím, nacpaných levnými triky (neodkazuji na rozpočet, ale na genialitu hrdinů) a rádoby souboji (všimněte si jak hlavní ženská postava nastavuje meč, aby jí do něj mohli ostatní praštit), už jsem se taky přejedla. ()

Phietros

Percy mě mile překvapil, příběh a akce ve stylu Harryho Pottera, celkově vše ve fantasy teen rytmu a propojení s dávnými řeckými mýty, velice originální.. Když se Percy dozví, že jeho otec je bůh Poseidon a že i on má nadpřirozené schopnosti začíná to pravé dobrodružství. Navíc co jej obviní Zeus, že ukradl jeho blesk se Percy musí na vlastní pěst se svími přáteli postavit nejrůznějším nástrahám a sehnat 3 perly, aby se dostal na horu Olymp včas a nedošlo k zničení světa. Rád se na tuhle fantasy podívanou mrknu i na v dalším pokračování :) ()

uiu

Zmítám se někde mezi dvěma až třemi hvězdičkami, ty tři samozřejmě s přimhouřením oka k tomu, že film je už od prvního pohledu určen mládeži nanejvýš do 15 let. Snaha o to, aby se americké děti zajímali o řeckou mytologii je očividná, takže pro všechny, kdo neviděli Souboj Titánů (ať už klasický nebo remake), je nám vysvětlena hierarchie bohů na Olympu a setkáváme se s obludkami typu Medúza nebo Hydra. Hlavní hrdina je teenager Percy, který zjišťuje, že je synem Posseidona, tedy že je polobůh a zjišťuje, že má cool superschopnosti spojené s vodou. A jak už to v takových rodinných komediích bývá, má něco za úkol, kde se ukáže jeho statečnost, soudržnost s přáteli a samozřejmě láska, která vzplane mezi ním a další polobohyní, jejichž rodiny se navzájem nesnáší. Celý film je jen snůška šíleného střihu, kdy scény nedávají vůbec smysl a vůbec začátek je tak špatně sestříhaný, "aby to už co nejrychleji začalo", že vlastně ani žádný solidní začátek neexistuje. Jedno filmové klišé za druhým, špatné digitální efekty, tuctová dívka Percyho srdce a kopa známých tváří - Uma Thurman (Medúza), Pierce Brosnan (kentaur), Sean Bean (Zeus), bohužel film nezachrání. ()

Nihlathak odpad!

Já bych si přál, aby to viděl můj bývalý gymplácký učitel, pan doktor Mareš, ctihodný dějepisář. Vlastně nepřál, protože by svět o tuto osvícnou persónu, kterou ani nezná, přišel. Kdo proboha na takové slátaniny dává peníze? Vždyť to ani nemohlo moc vydělat v kinech. Já měl takový vztek! Dejte ty prachy mně, já natočím, jak se někde válí exkrementy, a bude to mít větší smysl. Ať se jde Percy Jackson bodnout i se svým z psychopatického mozku vzešlým scénářem, dialogy a vůbec vším, co se v tom velkoblábolu vyskytuje. 56% na ČSFD mi vyráží dech. 0%!!! Je to jen důkaz, že americké produkční pomalu nahrazují šimpanzi se sáčkem popcornu místo hlavy. A ten popcorn je bohužel prolezlý červy a malomocenstvími všeho druhu. Columbus zavinil, že první dva díly Pottera jsou nesnesitelně sladké až zubokazné, tak co jsem od něj vlastně čekal. Tak proč se tak rozčiluju? ()

BoncheR

Žiaľbohu dosť úbohý pokus o spojenie Gréckej mytológie s modernou dobou. Nič zaujímavé tu nebolo a už vôbec neodporúčam pozerať. Strata času. /40%/ ()

terunka003

..mno, všechno špatně..a jelikož je to film pro děti školou povinné, neměli zasadit děj alespoň do Řecka? Zajímavý že řečtí bohové slézají z Olympu jen v Jůesej, a tam se množí, a nakonec to vypadá, že si tam na mrakodrapu udělali jako sídlo. A nějaký tři perly, jsou taky v Americe, to ne snad. Jste normální? Jo a nesmím zapomenout na oduševnělé kecy amerických rodičů, sorry, Kevine, ale ta role otce ti nesedí. ()

TerezD

Bezduchá slátanina pro děti. Kromě děje i efekty občas opravdu pokulhávají, mytologické příšery působily tolik počítačově až je těžko uvěřitelné, že tato blbůstka vznikla před osmi lety. Abych pořád jenom nehejtovala, snímek měl i světlejší momenty a občas byl i maličko zábavný. ()

hroubek

Jedna z mála fantasii, která se povedla. Pokud to vyjde můžeme se těšit dalších dílů. Columbus předvádí digitální orgie a vcelku slušné souboje(souboj s Medůsou je nejlepší) které jsou obaleny velkou dávkou humoru. Režisér sehnal herecký ansámbl za který by se nemusel stydět jen kdyby dostali víc prostoru.Největším záporem filmu nelogické a občas hloupé chování postav. Od filmu jsem dostal co jsem chtěl, jen toho mohlo být víc. ()

drake31

Veľmi vydarený film ktorý sa zaujímavo opiera o grécku mytológiu. Božské obsadenie bohov, niektoré postavy fakt výborné hlavne Grover ( Brandon T. Jackson kraľuje). Vizuálna stránka je veľmi dobrá a hudba taktiež. Skoro niet čo vytknúť ... len občasný náznak nudy v mojej tvári. ()

yeniczek

Zábavná a efektní jednohubka, která potřebuje rychle druhý díl, který musí být lepší. Na to, že se jednalo o začátek série mi chyběla hloubka v příběhu, hlavně na začátku. Pak se to rozjede a můžete se jen kochat a smát:) Za zmršený začátek a pár opravdu velkých nelogičností "jen" za tři... A Narnia by se měla podívat, jak se to dělá:) ()

Danny F.

Dobrodružný příběh, který vykrádá nápad a lá Souboj Titánů. Vizuální stránka s akcí je rovnoměrně rozprostřena v dějové linii, což se během filmu každou chvíli něco děje a to si na filmech velmi cením. Není zde chvíle aby se divák začal nudit, žádné zbytečně dlouhé a nudné dialogy (to nesnáším). 80% ()

VasaX

Další z kousků kde z obyčejného nýmanda se stane pan vyvolený a během pár dnu se vycvičí tak, že mezi všemi supertáborníky v kempu frajerů, co od rána do večera trénují, je pořád on ten frajer největší, i když zrovna přišel, a vzápětí (vlastně i před tím...) poráží ty nejzdatnější soupeře. Nabrnkne si vlastní dobrodružství s pár kamarády (a budoucí vyvolenou), které si v podstatě i sám zrežíruje. Antycké míty dostávají teenagerovsky-vzpupný políček do tváře. Já mám antiku a antické mýty a pověsti rád, takže jsem místy málem zaplakal. Co se týče hlavního představitele a jeho role, nevěřil bych mu ani jeho vlastní obličej. V zájmu zaprášených a přecpaných filmových skladů s omyly kinematografie doufejme, že tohle byl první a zároveň poslední díl... ()

Aven

Knižní předlohu neznám, ale řekl bych, že bude stejně blbá jako film. Překousl bych to, že řecká mytologie je naroubována do amerického prostředí, ale to by ten film musel být zábavný a stát za to. Nestojí a to z mnoha důvodů - hlavní hrdina je absolutně bez charismatu, jeho společnice je strašně nesympatická a především, scénář neuvěřitelně idiotský. Columbus se do dvou hodin snažil narvat absolutně všechno z řecké mytologie, počínaje minotaurem, hydrou, medůzou (btw Uma byla cool:) a konče létajícíma converskama. Navíc jako by nevěděl, jestli točí film pro děti nebo pro dospělé - děti budou nadšeny, dospělí absolutně ne, protože těch pár "dospěláckých" fórků vyšumí. I přes tyto chyby by však percy byl celkem zábavný, to by však na plátně nesměly lítat takové perly jako - Matka: "Jsi syn Poseidona a kdyby to vyšlo najevo, byl bys v nebezpečí. Proto žiju s tím plešatým, smaradlavým debilem, co se ke mně chová jak k hadru. Musíš to pochopit, jeho pronikavý pach přebije ten tvůj, podle kterého by tě našli." ()

Brain-D

Hodně slabá variace na Souboj Titánů. Nestačilo, že vznikl remake, ono muselo vzniknout ještě tohle ! Nebýt kozla ochránce, který byl celkem na pohodu nigga a všechno řešil tak na pohodu, by to bylo na míň. ()

Hennesy

Celkom prekvapenie....a celkom príjemne. Čakal som väčšiu šumienku a hlavne som si nemyslel, že sa budem vedieť pozerať na toho mamľasa Lermana takmer dve hodiny. Ale vydržal som v pohode, ba priam som sa aj zabavil. Trápnosti veľa nebolo, slávni herci v rolách bohov a tvorov z gréckej mytológie potešili /iba Uma Thurman medúzu až tak neuhrala/ - síce to mňa pôsobili trocha skratkovite, ale odsýpalo to v tempe, takže si rád pozriem aj dvojku. A hodnoteniu pomohli aj vtípky s "plešatým kreténom" :D ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (více)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (více)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (více)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (více)