Percy Jackson: Zloděj blesku

• Kanada Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (více)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Režie:

Chris Columbus

Předloha:

Rick Riordan (kniha)

Scénář:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (více)

Percy Jackson je napůl člověk a napůl bůh. Teď se ukáže, jestli je také hrdina.  Percy Jackson má ve škole věčně problémy. To je ale to nejmenší, co mu teď dělá starosti. Sice je právě začátek 21. století, ale zdá se, že antičtí bohové z bájného Olympu se rozhodli sestoupit ze svých trůnů a tím i vstoupit do Percyho života. Percy se totiž z ničeho nic dozvídá, že jeho skutečným otcem je Poseidon, bůh moří a vodního živlu. A to mimo jiné znamená, že Percy je napůl člověk, napůl bůh. Aby toho nebylo málo, nejvyšší z bohů, samotný Zeus, Percyho obviní, že ukradl jeho magickou hůl ukrývající blesky… a o níž se bez nadsázky dá říct, že jde o nejstarší zbraň hromadného ničení. Percy se proto musí připravit na nejnáročnější dobrodružství ve svém životě a karty pro něj nemůžou být rozdány nepříznivěji. Nad celým světem se začnou stahovat zkázonosné mraky a tak se Percy vypraví do Tábora Napůl Vyvolených (Camp Half Blood), kde se musí naučit ovládat své nově nabyté schopnosti a dovednosti, aby i díky nim dokázal zabránit hrozící zničující válce mezi bohy. Během výcviku se skamarádí s dalšími mladými polobohy – válečnicí Annabeth, která hledá svoji matku a s kamarádem z dětství a svým ochráncem, Groverem, což je ve skutečnosti statečný, ale značně nezkušený satyr. Percy se s kamarády vydá na transkontinentální výpravu, která je zavede nejen šest set pater nad střechy New Yorku, do výšin bájného paláce na vrcholu Olympu, ale také do pekelného podzemí ukrývajícího se ve skalách za slavným nápisem Hollywood. Na úspěchu jejich cesty závisí osud celého světa i život Percyho matky, kterou se pokusí zachránit ze samých hlubin ohnivého podsvětí. (oficiální text distributora)

romajz15

Tak tohle je fakt blbost. Nejvíc mě dostala scéna, kde obří kráva (minotaurus) hází po Percym jeho auto. Ale scén, u kterých se člověk musí smát jejich trapnosti, je zde víc. ()

VanTom

Roubování starodávných legend a mýtů do soudobého světa bývá vždycky ošemetné, obzvláště pokud se tomu děje pro americké teenagerské publikum (to se pak vstup do podsvětí nachází za nápisem HOLLYWOOD a výtah na Olymp na vrcholku Empire State Building). A když se k tomu navíc přistoupí rutinně a bez zápalu (zdravím, Chrisi), dostaneme nemastného neslaného Percy Jacksona a jeho "potterovskou" partu na fádním questu po státech, při kterém na každém kroku natrefí na nějakou bájnou potvoru (Medúza, Hydra) a titulního zloděje blesku odhalí vyloženě náhodou. ()

zdenny

Sračka, sračka, a do třetice sračka. Dětský tábor, kde si děti hrají se šavličkami, když stačí, aby se polobůh nechal oblít vodou a jde mu to perfektně i bez tréninku. Podle tohoto filmu si americké děti budou myslet, že bájný Olymp se nachází v New Yorku. A nápad s tím, že bohové občas sestoupí na Zemi, aby si zapíchali a nadělali si partu polobohů - no to mě může trefit šlak. Dvojku už ne a pevně doufám, že alespon po sedmičce tato sračka skončí navždy v propadlišti dějin. Tu jednu hvězdu za efekty, zas tak zlý nejsem. ()

Mishqo

50% ... Síce dodrbali grécku mytológiu, ale vrámci filmovej fantázie by som im to vedel odpustiť. Miestami to bolo vtipné, aj keď možno nechcene :D Miestami zas trápne a až príliš americké klišé ... Ale s tým scenárom sa teda vôbec nepochlapili. Našťastie tam bol môj miláčik Logan, ktorý ma nútil to dopozerať dokonca :D ()

Sany33

Columbus týmto filmom Ameriku neobjavil a nekoná sa ani nový Harry Potter. Stále však ide o celkom podarenú kombináciu antiky a súčasnosti. Je však otázne, komu sa páčiť bude a komu nie. Ja som ostal niekde v strede. 50% ()

Mr.Dogman

Vím, že by se to nemělo, ale ono to prostě nejde nesrovnávat s knihou. Kniha mě nadchla, je neuvěřitelně čtivá, a troufám si říct, že mě bavila více než Harry Potter. Film byl ale v mnoha věcech úplně jiný. A to hlavně v příběhu. Řeknu to takhle. Kdybych film hodnotil a neznal knihu řeknu: Jo super, další fantasy, které je v něčem originální, v něčem vůbec. Výprava je skvělá, triky také a vlastně všechno je OK. S Harry Potterem se to dá v klidu srovnávat. Jenže na knihu ohled beru. A to řeknu, to samé jen přidám: Tak změnit se to od předlohy snad ani nedalo. ()

Gerret

Tento film mě v kině příjemně překvapil. Kdyby bylo v kině něco lepšího, asi bych na to ani nešel. Celkem dobrá kombinace herců, efektů a pár vtípků se mi líbila. Brandon T. Jackson s kozlíma nohama byl COOL stejně jako Uma Thurman s hadama místo vlasů :). Škoda, že tam nebylo víc efektů a moc se mi líbil ten závěrečný boj. Hodnocení 70%. ()

blackJag

Revoluce se nekoná (čekal to někdo vůbec?), další bezzubá dětská fantasy. Trapné dialogy, zhovadilá postava černého satira a český dabing, co všechny zápory znásobí. Všechno, co se odehrává ve výcvikovém kempu pro polobohy, říká si o funkci delete... Ale, triky jsou slušné, tempo relativně vyhovující a titulního hrdinu se podařilo obsadit sympatickým teenagerem, pro kterého slovní spojení "herecký výkon" není úplně cizím pojmem. Škoda, mohla to být jízda. Takto si na nářezovou kolizi olympského božstva a naší civilizace budeme muset počkat do doby, než se nějaký bombarďák rozhodne zadaptovat Ílion a Olymp Dana Simmonse :-) 60% ()

svobik

G. I. Joe a druzí Transformers můžou sklonit hlavu, žánr totálního mindfucku má svého nového krále. Už hodně dlouho jsem neměl tak nepříjemný pocit, že si ze mě někdo dělá strašnou prdel. Percy Jackson je vlastně jako videohra: na začátku jsme bleskově uvedeni do situace, seznámíme se s hrdinou, prožijeme první trénink, získáme zkušenosti a pak už jenom chodíme od jednoho minibosse ke druhému, abychom si to nakonec rozdali s ústředním lotrem. Nic předvídatelnějšího jsem za posledních pár měsíců neviděl, a když už ano (a byl to samozřejmě blockbuster), mělo to alespoň lepší triky nebo pár zajímavých nápadů. Percy má bohužel jenom pekelně krásnou Rosario Dawson, což za daných okolností nestačí. Hláška měsíce: "Tak, kde je Hádes? (při odjezdu autem z Las Vegas)" 3/10 ()

ghatos odpad!

Věděl jsem do čeho jdu. Měl jsem náladu si ubližovat, a proto jsem si zvolil tento mučící prostředek. Není to vysloveně film, který diváka naštve, je to tak sladce hloupé a naivní. Lítající conversky a iPhone jako zbraň! Tyto prvky nesporně výrazným způsobem rozšiřují stojaté vody filmového průmyslu. Když do toho přidáté vymazlené příšery, "chytré bohy", kemp polobožských bastardů nebo nadrženého satyra..., vznikne něco...něco...prostě něco. Závěr na Olympu poskytuje přidanou hodnotu, v podobě citové emoční křivky mezi tátou a synem! 15%. ()

zigíš

že to (nielen) starogréckym bohom v súčasnej amerike sluší dávno vieme od neila gaimana ale pravdou je, že (v súčasnej amerike) momentálne frčí týnejdž -cool look- fantasy bez mozku a vo to u percyho presne gou:) pozrime sa na to inak: prídem včera z rachoty, do výplaty ďaleko do putiky (tým pádom) ešte ďalej a mermomocí chcem zabiť čas ..tak čo si pustím buňuela !?:) ()

klima777

Nepokrytě přiznávám, že se mi stýská po Jindrovi Hrnčířovi. Občas prostě sáhnu vedle. Škoda. Potenciál by tu byl. Slobodná Europa kdysi vydala desku s názvem Není to tak zlé; pokud si pamatujete obal, víte, co myslím. Asi takhle dopadl pokus stáhnout řecké bohy na zem (navíc do éry digitálních triků). Nezvládnuté, polovičaté, nicméně koukatelné. ()

Eso_pwned

Tři hvězdy za to, že tam byla každou chvíli nějaká jednotka z Heroes(myslim tu hru od Might and Magic). Ale ty dialogy byly hrozný:D ()

Guzo

Kdybych byl menší, určitě by se mi to líbilo víc, ale přeci jen fandím čemukoliv, co může alespoň trochu oživit fantasy žánr. Škoda, že mi ten konec přišel tak nějak rychle ukončený - že by docházel rozpočet? Ale jinak je to docela příjemná oddychovka.. ()

KASUGI

Čtyři hvězdičky jsou moc, tři zase málo. Takže: tahle antická teen-moderna s režijní rutinou Chrise Columba fantasy žánr rozhodně neuráží. Ona zmodernizovanost a zjednodušenost řeckých bájí tu právě na zábavě přidává. Když to srovnám s nedávno shlédnutým, uboze přeceněným a k smrti nudným Harry Posserem: Fénixův řád, který má téměř 80%(?!!!!!!), musím dát demonstrativní čtyři hvězdy. ///// EDIT: Ale tak jo, 60% je adekvátní, srážím na tři. EDIT: Není, 70% je adekvátní. ()

drackula

Porovnanie s Harrym Potterom je určite na mieste, keďže aj laik nájde príbehových podobností hneď niekoľko a nehovoriac o ortodoxnom fanúšikovi, ktorý ich musí nájsť minimálne za kamión. Každopádne som sa nechal unášať týmto mytologickým svetom, a najmä kvôli tomu, že mám pre tieto báje a legendy trochu slabosť, mi to neboli príliš proti srsti. Nelogickosti tu samozrejme sú, avšak technicky to je spracované slušne a preto som s trochu prižmúrenými očami vcelku spokojný. Nič výnimočné, ale neurazí a príjemne zabavý. 60 % ()

Siri69

Mám moc rád filmy Chrise Columbuse,ale v tomto případě to moc nevychytal !!! Film je zdlouhavý a chvílema nezajímavý... Ale na druhou stranu jsem to dokoukal aniž bych v průběhu filmu měl chuť to vypnout... Takže když to tak shrnu tak dvě hvězdy mi zase příjde málo... 2,5* ()

Kosmik 1

Řecká mytologie na americký způsob, no koneckonců proč ne. Tento samotný fakt mi nevadí. Ke kvalitnímu filmovému zážitku dopomáhá spousta skvělých herců a hereček (Brosnan, Bean, Dawson) a pro mě nový herecký objev Alexandra Daddario, která je v záběrech prakticky neustále, což je jen dobře. :-) Tenhle fakt + výborné triky a vcelku slušný scénář dělají z Percyho Jacksona víc než jen průměrný fantasy film. Pět nedám jen proto, že Cháron byl lepší v Souboji Titánů :-) a abych zbytečně nepřidával, páč na pět to fakt není. 75% ()

Autogram

Grécka mytológia sa v Amerike nezaobíde bez notebookov, mobilov a samozrejme GPS, aby hrdinovia našli, kde na americkom kontinente sa to Grécko aj s bohmi vlastne nachádza. Väčšina trikov je obstojná, ale to nepomôže, keď samotná myšlienka je hlúpa. Škoda, že film je určený pre deti, a tak Alexandra nemohla zaujať ani svojimi prednosťami. ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (více)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (více)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (více)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (více)