Kriminálka Staré Město

• Slovensko Kriminálka Staré Mesto
TV spot 8
Slovensko / Česko, (2010–2013), 12 h 19 min (Minutáž: 52–59 min)

Zuzana Fialová, Matěj Hádek, Milan Lasica, Emília Vášáryová, Tibor Babarcai, Peter Šimun, Marián Slovák, Boris Farkaš, Táňa Pauhofová, Alexander Bárta (více)

Série(2) / Epizody(13)

Nový česko-slovenský kriminální seriál České televize, Slovenské televize a společnosti Trigon, zasazený do každodenní reality životem kypícího bratislavského Starého Města. Ale tak jako je současný zločin mezinárodní, tak i naše příběhy se budou odehrávat v širším, česko-slovenském prostoru. Svoji úlohu v seriálu hraje především pestrobarevný vzorek typických obyvatel malebné bratislavské čtvrti, lidí se svými rozmanitými, často smutnými osudy. Nejen drobné krádeže, ale i vraždy z vášně, či skandální aféry s mezinárodním dosahem stojí v centru tohoto poutavého vyprávění, plného napětí, zajímavých psychologických postřehů i nadlehčeného humoru. (Česká televize)

honajz odpad!

Tady na tý točně jsem to říkal: Je to marný, je to marný, je to - marný... Podobně marný jsou všechny česko-slovenský pokusy o moderní akční krimi seriál. Dáme tam cool roztřesenou kameru, zelené filtry, prostřihy na tepající město v noci (ve dne se tam asi nežije či co, jen v noci), cool drsnou policistku a zápletku, kterou prokoukne od začátku každé malé děcko. (Resp. máme pět lidí, tři jsou policajti a jeden zastřelený, kdo je vrah?). Pak tu máme moudrého stařešinu v důchodu, který byl svině, ale nyní rozdává rady a arabské kafe... A dialogy, mankote, ty vymýšlel který pacient blázince? U tohoto seriálu je prostě všechno špatně, řídký děj hloupě natahovaný, charaktery ploché, herecky je to celé nevýrazné, o hrdinech toho moc nevíme kromě povrchních detailů a překvapivě jediný, kdo tady hraje nad průměr, je Hádek. ----- Čím to, že stará Panoptika a Hříšní lidé dodnes fungují a dá se na ně koukat i po letech, i když nemají filtry a rozklepanou kameru a cool drsné policisty? ()

Kimon

Nevím, co by vlastně chtěli, zde na ČSFD ti věční odpůrci tuzemské (i slovenské) filmové tvorby. Asi nacházejí uspokojení v duchem pokleslých zámořských škvárech, ale to neznamená, že se musí nevhodně hned projevovat při každém novém tuzemském počinu a za každou cenu bez rozumného uvážení jen a jen kritizovat. Samozřejmě, tento seriál má své mouchy, připouštím že tento styl točení zrovna rád nemám, ale neznamená to, abych usedl k monitoru, nalovil ČSFD a začal kolem sebe plyvat slova odporu. Mám takový dojem, že tihle plyvači špíny přisoudí nálepku "odpad" či jednu nebo dvě hvězdy automaticky každému tuzemskému filmu, ale na Robina Hooda z USA produkce nedají dopustit. Kriminálka Staré město je z hlediska toho, co nám doposud ČT1 nabízela, dalo by se říct, skok k lepšímu. Osobně toho moc vytknout nemůžu, snad jen z důvodů vyšší akčnosti vložené velmi nepravděpodobné akce (bokovky) naší přeemancipované nebojácné hlavní hrdinky. I ty nekonečné nepochopitelné návštěvy u staršího zkušeného kriminalisty dokážu strávit. Nepovažuji tento seriál za nějaký extra trhák v oboru CZ krimi, ale průměrnou známku si zaslouží, přestože je doslova přecpán konspiračními schůzkami kriminálníků v naprosto nepochopitelných místech squatterským brlohů. Prostě tam, kde kriminálník v kravatě září jako hovno na papíru - to se týká především serie 2. ()

Gwaihir

Po velmi dlouhé době opět došlo na česko-slovenskou spolupráci v seriálové tvorbě a nutno říct, že to nedopadlo vůbec špatně. Atmosféra noční Bratislavy je skutečně působivá a jednotlivé případy jsou docela uvěřitelné, možná také proto, že nejsou nikterak zbytečně překombinované. Linie rodinných vztahů překvapivě neruší a komentáře bývalého šéfa většinou dobře baví. Hlavní ale je, že celý seriál zůstává v našich vodách, a to i svým poklidnějším stylem. S1 - 65 %, S2 - 70 % ()

MartinezZ

Zajímavé případy, zajímavé osazenstvo kriminálky s lehce nevyjasněnými vztahy, Zuzana Fialové ze které jsou všichni paf, Matěj Hádek, který mi tu nevadil. Potud OK. Problémem mi byla máma (Fialová), kašlající na syna, kterého tak furt měla na krku babička nebo exmanžel, která namísto syna věnovala mnohem více času svému bývalému šéfovi nebo po barech. Taky jsem nechápal, jak vyšetřovatelka leze svému bývalému šéfovi, u něhož má také indície o tom, že by nemusela kdákat všechno, chodí právě kdákat všechno i v průběhu vyšetřování. Neseděla mi ani místy dost křečovitě patetická hudba, navozující jakousi důležitost a osudnost okamžiků tehdy, když šlo o prd. A cukavou kameru si mohli autoři také odpustit - není akční, je roztřesená. Perličkou byla v posledních dílech asi ona opsudovat, kdy hlavní postavy případů se s Fialovou setkávali ně některých místech ještě dřív, než se v ději vůbec projevila jejich role - to působilo poněkud scénáristicky trapně. Přesto se na to dalo koukat a jak je vidno, aj na Slovensku se umí dělat přinejmenším obstojné kriminálky ;) ()

UncleG

Zádsadní informace, kterou nám ČT zapomněla sdělit: Nejedná se o seriál kriminální, nýbrž o "rodinná pouta" z kriminalistického prostředí. Čili přeloženo: do mrtě rozředěná břečka, kde se 45 minut z každé hodiny děje naprosté houbelec. Scénář slabý, režie chatrná a mixáž československých dialogů jakoby posouvala děj příběhu do jakéhosi fiktivního Slovako-Czeko-Neverlandu. Jedním slovem: Zíííííív ()

slunicko2

Malý pitaval z velkého města po třiceti létech. 1) Kriminálka rozhodně není akční seriál, ani si na něj nehraje. Určitě by neškodilo atraktivnější a coolovější zpracování jednotlivých případů. 2) Obávám se ovšem, že pak by seriál popřel sebe sama. Vždyť tady nejde o napínavé vyšetřování. Filmy chápu spíše jako svého druhu sociologickou sondu, která jaksi mimochodem odhaluje aktuální slovenskou společenskou atmosféru. Civilní vyšetřovatelka Fialová s výraznou tváří se výborně doplňuje s rovněž civilním lidsky chybujícím Hádkem i dalšími zdánlivě nevýraznými členy týmu. Vše pak glosuje ironicky cynický bývalý policejní šéf Lasica. 3) Zobrazení rodinného zázemí vyšetřovatelky (jako jediné ve filmu) dobře symbolicky vystihuje slovenské (a potažmo i české) rozpaky nad současným stavem společnosti, který je takový, jaký je, a málokoho uvádí do nadšení. 4) V době, kdy píši tento příspěvek, je na ČSFD celkem 67 komentářů, z toho v 15 pisatelé sami uvádějí, že viděli pouze první díl a v dalších minimálně 10 je totéž zřejmé ze způsobu hodnocení. Co na to říci? Snad jen, že geniální komentátoři, schopní zhodnotit celý seriál na základě jednoho dílu, zcela určitě neskončí v mém buddy listu. ()

YURAyura odpad!

Jednim slovem: OTRESNE! Desivy casting, scenar k placi, nepresvedcive vykony, nuda z toho kape jak z jihoamericke telenovely. Vysetrovani se deje jaksi mimochodem a nahodne - prideme do baru a tam zciasta jasna potkame nekoho, kdo je pro dalsi patrani nejpodstatnejsi. A daleko dulezitejsi je podle scenaristu nudny soukromy zivot policajtu. Charismaticti herci dostali minimum prostoru - Deci, Roman, Langmajer a hlavni lajny prevzali jalove postavy na cele s Lasicou a neuveritelne odpudivou vysetrovatelkou, ktera si bez sveho mentora nerozhodne jestli si vytre pravou nebo levou. Absenci jakekoli nadsazky ci humory nemuze zachranit ani "Dempsy". Jedina slusna vec je uvodni znelka, ale i ta mi prijde odnekud obslehla - Dexter atd. ()

IceQueen

Je trošku škoda, že seriálu chýba dej a aspoň priemerné herecké výkony, inak by to bol skvelý a napínavý seriál. ()

kinderman

Je to problém, když máte postavit seriál na nesympatické herečce, jejíž jedinou polohou je permanentní naštvanost a z té vyplývající způsob mluvy- kulometná kadence dohnaná za hranici srozumitelnosti. První 4 epizody nic zvláštního, jako by se tvůrci nedokázali rozhodnout, zda to bude spíš o případech, nebo o vztazích (ač díl trvá hodinu, připadá mi stopáž vždy dvojnásobná). Nejpřirozenější herec jednoznačně M.Hádek, proto ta užovka v autě ve 4.epizodě?! ()

Petroff

Název mě posílá do kolen... Tohle je fakt moc. Neviděl jsem ani znělku - ani zahraniční "předlohy". Ale dobře těm hercům tak. Kdyby se líp učili, mohli dělat normální práci, za kterou by se eventuelně nemuseli stydět. ()

Beagle

Viděla jsem zatím jeden díl, takže moje hodnocení berte s rezervou, ale vůbec mi to nepřišlo špatné. Zuzana Fialová s Matějem Hádkem jsou docela solidní dvojka, děj měl spád a rozhodně se neuchyloval k trapnostem typu Kriminálka Anděl z produkce TV Nova. Jenom se mi nelíbí snaha imitovat názvem seriálu produkci z cyklu CSI, tvůrci si tím spíš trochu škkodí. ()

Martin741

LOL. Kriminalka stare mesto : to akoze vykradanie vsetkych moznych SI ES AJ a zasadene do prostredia Pastekova /Bratislavy/ so sucasnymi "celebritami" co sa premavaju po Panelakoch a podobnych fekaliach? Jedina vynimka je snad len herec Lasica /Srdecny pozdrav ze Zemekoule, Tri Veterani, Kto je za dverami/ ten je na rozdiel od tych "celebrit" skutocnym hercom. Ked vidim, jak sa fuchtle a cvarga z Panelakov, Ordinacii, VKV a podobnych "klenotov" pretrca aj v tomto, mam zlu naladu a chut vytat scenaristovi hajzlovou kefou po papuli. Na haku mam aj ucast precenovaneho Donutila /Dedictvi aneb Kurvahosigutntag/. Nasiel som vsak aj jedno pozitivum : atmosferu nocnej Bratislavy, ktora ma miestami nieco do seba. Preto 30 %. ()

Wormboy

Hmm...co sme sa dozvedeli z prveho "skutocne" kriminalneho cs.serialu? V Bratislave je na okresnej kriminalke 6 ludi, ktori maju pre svoj obvod jedneho vysetrovatela, su zaroven aj operativnopatraciou skupinou, okrem pripadov, ktore ma jedna z ich kolegin, velmi ani nemaju co robit, kedze zvacsa maju bez mensich problemov cas jej pomoct, hoci aj ide o vec nespadajucu do ich posobnosti, co nie je zriedkavo. Tychto sest ludi este doplna jeden znalec, ktory je lekar, technik, trasolog a ktoviecoeste v jednej osobe. Pre kriminalnikov je tato skupinka v podstate neskodna, pretoze nebyt jedneho senilneho policajta na dochodku a jedneho nenapadneho informatora, by v podstate sami na nic neprisli. A ano, maju rodinne problemy, malo casu na rodinu, blablabla....To je asi tak vsetko k obsahovej stranke o prvom "skutocne" kriminalnom seriale ;) No a z formalnej stranky? Amaterizmus najhrubsieho zrna, ktory sa prejavuje v absencii akejkolvek snahy o prinesenie niecoho, co by za sebou mohlo zanechat potesenie aj pre divaka nebaziaceho po Ordinaciach a podobnych slovenskych dielach. Kriminalka Stare Mesto pod ktoru sa s velkou slavou podpisal Dominik Dan, ktoreho knihy mam inak rad, je hlupost kolosalnych rozmerov, ktora ma kazdym jednym dielom rozculovala viac a viac a na podklade ktorej mozem s kludnym svedomim skonstatovat, ze Mesto tienov bol naozaj vydareny kriminalny serial. ()

zette

Pro me je tento serial mile prekvapeni, zvlast kdyz vezmu v potaz fakt, ze se prevazne jedna o slovenskou produkci. Neni sice natolik dobry, jako podobny serial Pripady 1. oddeleni, presto me bavil. Zuzana Fialova mi v hlavni roli dvakrat sympaticka nebyla, nikde vsak neni psano, ze by kriminalistka sympaticka byt mela a po herecke strance bez vyhrad. Co mi ovsem vadilo nejvice byla postava byvaleho policisty Milana Lasicy. Fialova k nemu chodila jako do housli a jejich dialogy byly vesmes nejhlussi mista jednotlivych epizod. A to ze randi s jeji mati bylo jasne jiz v uvodu... Pripady vysetrovani byly zajimave, mozna jen Cerveny had uz byl celkem pres hranu verohodnosti. Z postav se mi nejvice libil Peter Simun. Tesim se, az mrknu na pokracovani druhe serie. ()

SeanLSD

Síce žiadna sláva, ale aspoň snaha. Keď už nič iné, tak aspoň pokus skopírovať tentokrát iný žáner... Uznávam, že kriminálky teraz letia, že ich výroba nie je taká náročná ako u iných žánrov aj že mnoho originálneho sa v nich vymyslieť nedá, naši tvorcovia ju však dokázali obohatiť o prvky, ktoré vedia najlepšie = vzťahové a rodinné. Inak nechápem, k čomu je dobré, keď máme milión dielov Bruckheimerových peciek. ()