Treme (TV seriál)

Treme

Drama / Hudební

USA, 2010 - 2013, 35 h 30 min (Minutáž: 36x60 min)

Khandi Alexander, Rob Brown, Lucia Micarelli, Wendell Pierce, Kim Dickens, John Goodman, Melissa Leo, Steve Zahn, India Ennenga, Clarke Peters, Anwan Glover, Terence Blanchard, Elizabeth Ashley, Stephanie Honoré, Danai Gurira, Lance E. Nichols, Talia Balsam, David Morse, Tarra Riggs, Jon Seda, Ntare Guma Mbaho Mwine, Marc John Jefferies, Derek Cecil, Marco St. John, Yolonda Ross, Letoya Luckett, Victor Slezak, Mahershala Ali, Jim True-Frost, Gary Grubbs, Indigo, Elvis Costello, Ned Bellamy, Tim Reid, Louis Herthum, Mattie Liptak, Glen Warner, Candace Weber, Jerry Katz, Tracy Miller, James Ransone, Marc Menchaca, John McConnell, Levy Easterly, Ashton Leigh, Gralen Bryant Banks, Lucky Johnson, James DuMont, Phil Austin, Brittney Alger, David Joseph Martinez, Nick Gomez, Luis Da Silva Jr., Juliet Reeves, Jaren Mitchell, Christopher Matthew Cook, Dane Rhodes, Han Soto, Tevis R. Marcum, Colin Walker, Jessy Hughes, Dana Gourrier, Matthew Rauch, Michiel Huisman, Jim Klock, Hong Chau, Jay Huguley, Nelson George, Isabella Rossellini, Wilson Bethel, Valarie Pettiford, Rob Steinberg, Jon Eyez, Ron Roggé, Leticia Jimenez, Casey McMurray, Vanessa Cloke, Miles Doleac, Christopher Berry, Ritchie Montgomery, Ato Essandoh, Jackson Beals, Sam Medina, Al Roker, Don Yesso, Kelsey Scott, Dean J. West, Darien Sills-Evans, Ladson Deyne, Alynda Lee Segarra, Billy Slaughter, Jonathan Batiste, Kim Ormiston, Marc Macaulay, Deneen Tyler, Ameer Baraka, Kim Collins, Jim Gleason, Kesha Bullard, James Landry Hébert, Gregory Jbara, Sam Malone, James Carter, Regis Harrington, Carol Sutton, Robert Segari, Divine Prince Ty Emmecca, Davi Jay, Jason Kirkpatrick, Tony Molina Jr., Kenneth Kynt Bryan, Kate Adair, J.D. Evermore, Garrett Kruithof, Rodney Hebert, Lassiter Holmes, Shane Theriot, Sharon Landry, Heather Ashley Boyd, Jacquelyn Twodat Jackson, Douglas M. Griffin, John L. Armijo, Silas Cooper, Ike Jackson, Lloyd Watts, Terrance Collier, Tre Tureaud, Lara Grice, Ian Casselberry, Ivan Neville, Ken Williams, Dan Ziskie, Escalante Lundy, Edrick Browne, Sean Boyd, Yohance Myles, Jon Cleary, Bill Stinchcomb, Yul Vazquez, James Waterston, Leroy Jones, David Jensen, Elton LeBlanc, Anthony A. Kung, Paul Sanchez, Rio Hackford, Ricky Wayne, Reginal Varice, Cindy Williamson, Judd Lormand, Jaqueline Fleming, Patrick Collins, Lyle Brocato, Edwina Findley Dickerson, Vernel Bagneris, Greg Sproles, Donald Harrison Jr., Chris Thomas King, Michael Showers, Corey Glover, Renwick D. Scott II, Jannette Sepwa, Anthony Michael Frederick, Kelly Lind, Carrie Lazar, Marcus Lyle Brown, Frankie Smith, Kyle Clements, Walter Harris, Steve Earle, Adella Gautier, Nicole Barré, Hope Leigh, David Chang, Lucy Faust, Rhonda Laizer, Bill Martin Williams, Sean Gormley, Roger J. Timber, Darryle Johnson

David Simon opět napsal jeden z nejlepších seriálů všech dob! Po několika prvních dílech bych sice nečekal, že něco takového napíšu, ale je to tak. Treme se rozjíždí docela pomalu, buduje atmosféru pozvolna a nikam nespěchá ani při vykreslování charakterů. Výsledek je však o to monumentálnější a přitom vlastně úplně "normální". Treme je místečko plné talentovaných pouličních muzikantů, přičmoudlých zlodejíčků, zkorumpovaných policajtů, ale i několika spravedlivých lidí se srdcem na pravém místě. Prostý lid a hudba v ulicích tvoří Treme a tím myslím jak město, tak seriál. Žádná jiná show zatím nedokázala tak komplexně a přesvědčivě vykreslit život celého města a především jeho kulturu (pozn. beru to tak, že The Wire není fixováno pouze na Baltimore). Zhlédnout Treme je skoro jako být v New Orleans osobně - jeden díl je jako hodinový zájezd do ulic Treme. Naprosto skvělé jsou také postavy, jsou nesmírně zajímavé, ale přitom stoprocentně lidské a přirozené. Každá má svou životní cestu, po které je radost ji skrz obrazovku doprovázet. Řekl bych, že z hlavní devítky je zhruba šest postav lepších než většina lídrů v jiných seriálech a to je co říct! 9/10(21.8.2014)

Feel the music. Přežít den, užít si noc a doufat, že všechno dobře dopadne. Jak poznamená jedna z postav, pracovní morálka v New Orleansu za moc nestojí, čemuž odpovídá i pozvolné tempo vyprávění. Trochu dramatu, trochu klábosení, hodně hudby. Treme je ještě méně akční než The Wire stejného autora. Oba seriály spojuje maximální důraz na postavy a pozornost věnována sociální síti, jež je spojuje. Nic se neděje z ničeho a za ničím zároveň není cítit scénáristický konstrukt, dramatický oblouk nebo jak to chcete nazývat. Když se něco má stát, stane se to: shit happens. Odmítnutí tradičních vyprávěcích prostředků (nediegetická hudba, uzavřené mikropříběhy, cliffhanger) neznamená, že je Treme seriál chladný a že nedokáže vtáhnout. Dokáže, pouze k tomu potřebuje více času. K poznání a pochopení postav. Pak už stačí jen náznak, podaný formálně stejně neokázale jako všechny ostatní, aby vám došlo a aby vás to sebralo. Závěrečná epizoda, kdy se cyklické vyprávění chytrým užitím jediné delší retrospektivy (díky které není vyznění tak beznadějné: prázdné x živé ulice) uzavírá a kdy jsem byl regulérně dojat, je toho důkazem. Co může být lepší referencí pro seriál, než divákova neochota opustit s poslední epizodou jeho hrdiny? Druhá série: Simon se stále nezaprodal. Drama vytváří tak, že nepůsobí vykonstruovaně. Postavy netýrá, ani je nenutí říkat bezobsažné věty typu "miluji tě". Akorát začíná lehce vykrádat The Wire (některé situace i záběry, což je ale věc režisérů), kriminalitu v ulicích New Orleans však využívá mnohem střídměji (a o to působivěji) než tamější hudbu, a pokušení začít psát další detektivní seriál zatím odolal. Během druhé série také vyniklo, jak výraznou postavu hrál Goodman. Možná ke škodě věci, protože kdo za něj bude hledat mezi novými i starými postavami náhradu, zřejmě si na své nepřijde. Téhle vyrovnanosti, kdy nikdo a nic zbytečně nevyčnívá, si však na Simonově práci cením nejvíc. Třetí série: Zůstává jazzové tempo, převrácení žánrových konvencí (do prázdna vyznívající detektivní pátrání, deziluzivní cesta za americkým snem, soudní drama bez rozsudku), neochota sahat po ozkoušených dramatických zkratkách a hledat pro hrdiny ta nejsnazší řešení. Čím dál naléhavěji se ale nabízí otázka, kdy se věrnost metodě mění v tvůrčí stagnaci? Na jednu stranu by to už vážně chtělo výraznější oživení, ale zároveň právě ta konstantní neuspěchanost, nepředvídatelnost a nenucenost obohacuje všechny Simonovy počiny o mimořádný kus pravdy. V podstatě jde hlavně o výsledek toho, že se zde na postavy myslí přinejmenším stejně tolik jako na diváka, jehož požitku není vše bezmyšlenkovitě podřizováno. Málokdo si v televizi, natož ve filmu troufne učinit podobný krok. 90%(10.7.2011)

Někteří přišli o rodinu, jiní o střechu nad hlavou, nepřišli ale o chuť žít, protože duši New Orleans nezabije ani hurikán. Fandové The Wire si v Tremé budou nejspíš připadat jako doma, nejen proto, že Bunk, Lester a pár dalších se tu objeví v nových rolích, ale především proto, že rukopis Davida Simona je tak patrný. Ať už co se týče (pro někoho dost možná nesnesitelně šnečího) tempa či pravidelně propíraných témat (korupce, nevěra), přesto se nejedná o nějakou vykrádačku sebe sama, už jen proto, že Tremé klade o poznání větší důraz na vykreslování každodenního života lidí ze všech vrstev spíš než na nekonečný boj představitelů zákona a zločinu. Katrina z některých vyždímala to nejlepší, z jiných zase to nejhorší, a tak jsou policie a zločin i tady nedílnou součástí příběhu, tentokrát ale jenom jednou z mnoha, nikoli hlavním hnacím motorem příběhu. Tím je tady v podstatě ona duše New Orleans, která dýchá z každého záběru, z pestrobarevných indiánských pochodů na Mardi Gras, opulentního jídla, ze kterého se každému správnému jedlíkovi musejí sbíhat sliny, ale především z neuvěřitelné hudební složky seriálu. Ne nadarmo se New Orleans přezdívá kolébka jazzu, a tak je každý díl od sklepa po půdu našlapaný hudebními čísly, na jejichž výběru i výrobě očividně pracoval nějaký znalec, ale hlavně nadšenec. Já bez mučení přiznávám, že jazz není můj šálek čaje, Miles Davis je jinak cca vrchol mých jazzových zkušeností, u takřka omamných hudebních čísel Tremé jsem si však notoval od začátku až do samého konce, počínaje rozjuchanou a nebezpečně chytlavou otvíračkou, která trefně běží na záběry zdevastovaného města. Hudebníci tu mají talentu na rozdávání, někteří herci ještě víc (kupříkladu Annie, která skutečně fidlá sama, narozdíl od takového přesvědčivě předstírajícího Antoina), postavy jsou živoucí charaktery, které není problém si rychle oblíbit (zamiloval jsem si takřka všechny, žel bohu krom postavy nejkrásnějšího indiánského náčelníka Alberta, kterou vyfásnul zrovna můj oblíbenec z The Wire Clarke Peters, ale výjimka potvrzuje pravidlo), a tak se po pouhých třech a půl krátkých sériích s tímhle městem, touhle partou a podmanivou hudbou jen těžko loučím.(9.7.2015)

Rozhodně netradiční. A o jazzu, mimojiné. Určitě příjemné tempo a postavy všelijaké, úžasně prokreslené, prolínající se a míjející se - ale jsem na začátku, uvidím. Zcela jistě pro náročnějšího diváka a tak trochu fajnšmekra a to já úplně nejsem, takže asi nedocením, ale věřím, že to pro mnohé je lahůdka.(3.2.2011)

Výtečný seriál. Jednotlié příběhy, ze kterých je utkán, jsou samy o sobě zajímavé a člověka přitom napadne, jak liché jsou zdejší nářky v podobných situacích: "tohle se může stát jenom u nás!" Že se rabuje, že člověka zmlátí bezdůvodně policajti, že mu ukradnou trubku a prodají ji do bazaru, že politici neplní sliby... Stává se to všude a často i ostudněji. Ale všechno je jen cosi navíc oproti tomu, co je zde hlavní: ta muzika! A pak ta atmosféra New Orleans, která zcela přirozeně odolává neštěstí, které se na město přivalilo.(26.7.2011)

• - Název seriálu Treme, nabitého muzikantskou energií i vůlí po zdolávání neštěstí, odkazuje na jednu z nejstarších čtvrtí New Orleans, která je důležitým centrem afro-americké a kreolské kultury. [Zdroj: HBO] (Bart)