Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

džanik

Ve své době z toho musely být děti (i dospělí!) na větvi. I dnes film baví svými barvičkami, písněmi, výpravou a vůbec takovou jakousi nevinnou pokrizovou meziválečnou rozjuchaností. Osobní žebříček sympatie: 1. Strašák, 2. Plecháč, 3. Lev. ()

FilmFan24

Krásně barevný technicolorový muzikál pro malé i velké diváky. O kvalitách snímku, kde si každý najde to "své" svědčí i fakt, že oscarová píseň "Over the Rainbow" je známá dodnes. ()

togaf

Musím přiznat, že jsem nečekala tak dobré kostýmy od filmu z roku 1939, ale byly úžasné. Chytlavé písničky a krásná Judy jsou jen dva z mnoha kladů tohohle filmu. Jen mi trochu vadilo, že je Dorotka o pár let starší než by měla být... ()

Hamaradža

Spočiatku okúzlený citlivým rozprávkovým poetizmom a priam detským očarením farebným filmom, ku koncu už príjemne prekvapený dospeláckym nadhľadom a vtipom. Magické, krásne. ()

Aleee89

Na Čaroděje ze země Oz jsem se chystala nějakou dobu a podvědomě jsem cítila, že tohle prostě musím vidět, že je to klasika. Navíc je titulní píseň Over the Rainbow má oblíbená, takže nebylo co řešit. Film mě v dětství minul, ale hned na začátku se říká, že je pro všechny, kdo mají dětské srdce, tak snad se k těm lidem ještě řadím. Každopádně toho, že mi v dětství unikl, je mi líto. Pomalu si dělám seznam, co všechno jednou pustím dětem svým, tohle tam patřit bude. Na jednu stranu krásné a pohádkové, ale na druhou stranu trochu přeslazené, papundeklové kulisy vás možná přestanou po chvíli bavit, kromě Over the Rainbow zde nebylo moc zapamatovatelných písniček... Ovšem i přese všechno stojí za to Čaroděje ze země Oz vidět, dívat se na něj očima té doby, ne dnešníma očima, no a pak mu leccos odpustíte. ()

hygienik odpad!

Kedysi ako malému decku mi viacerí ľudia rozprávali o Ozovi a odkazovali sa pritom na knižku, ktorá je vraj stokrát lepšia. Bola. Dodnes si pamätám jej obal aj radosť, keď som ju čítal. Bola iná ako našinské rozprávky - originálna. Film z Judy Garlandovou je v mojich očiach antitézou mojich predstáv. Ničí moje spomienky na knižku a podsúva mi toporné masky, je to celé skôr smiešne, než pekné. A samotná Judy sa na Dorotku vôbec nehodí. ()

d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Umenie' ◘◘◘◘ MFF Cannes 1939 - jeden z filmov, ktorý mal byť zaradený v súťažnej sekcii plánovaného prvého festivalu v Cannes. Ten sa nakoniec kvôli vojne nekonal (retrospektívne film uviedli na festivale v roku 2002 spolu s ďalšími piatimi filmami - "Union Pacific", "Lenin v oktyabre", "La piste du nord", "The Four Feathers" a "Goodbye, Mr. Chips") (zdroj: wiki) ()

Jonash87

Rozhodně zdařilá adaptace a pěkná pohádka, v níž je hned několik "mouder" do života a spousta pěkných písniček, zejména legendární Over the Rainbow. Přesto, nejspíše kvůli tomu, že jsem film neviděl coby malý, ale až teď v sospělosti, mi zde něco chybělo. Nedokázal mě zcela vtáhnout a neužil jsem si jej naplno - ale třeba k tomu dojde až časem. Takhle 70 %. ()

Martin741

Nadherna rozpravka, ktora nic nestratila na svojom kuzle ani po 74 rokoch. Je to klasika /Golden Age of Hollywood/ a do tej sa nekope. 100 % ()

Aljak

Toto je proste klasika, ktorá aj po vyše 70 rokoch bude stále evergreen. A na tú dobu, kedy to vzniklo to je naozaj až nadmieru vydarené a prepracované. Judy Garland a jej Over the Rainbow je proste nezabudnuteľné, a ešte aj dlho bude (aj vďaka mnohým novším coverom). Ten príbeh Dorotky a čarodejníka už toľko krát obletel svet, že asi niet človeka, ktorý by ho nepoznal. Napriek tomu ma to vždy dokáže ešte očariť, nielen kvôli krásnemu posolstvu, ale aj tým množstvom symbolov, ktoré sú tam použité (domov, srdce, rozum, odvaha). Pre mňa je to jeden z tých najmilších príbehov vôbec, aj keď uznávam, že japonská animovaná verzia Oz no mahō tsukai z roku 1982 sa mi páčila ešte o niečo viac - teda obzvlášť tou svojou podobou a ešte väčším dôrazom na symboliku. ()

M.i.k.e

když už bylo nedávno to osmdesáté výročí,nastal čas odmazat další rest filmové klasiky a nemůžu říct,že bych byl zklamán.Nadšen tedy taky nejsem a Oz nejspíš nebude klasika na kterou bych koukal opakovaně každý rok,ale prakticky do puntíku splnil to co jsem čekal.Je to barevné (pěkně a dost),hodně se tu zpívá a celé je to takové až roztomile naivní a přehrávané.Jakkoliv většinou muzikály nevyhledávám,tak tenhle je naštěstí z doby,kdy písničky byly povedené,chytlavé a tady mi nevadila ani jedna.Jo a taky mi Oz pomohl zpetně pochopit některé fóry v parodiích a taky lehce docenit novou Raimiho verzi...70% ()

Stanley

Nemám zrovna v oblibě muzikály, proto nedokážu hodnotit výš. Na tomto díle bych však jistě vyzdvihl přinejmenším povedené kostýmy a věrohodné kulisy, v nichž se vše odehrává. Příběh jsem si díky příliš častým muzikálovým vsuvkám, které se stávaly pomalu otravnými, moc neužil a s nostalgickou slzou v oku jsem raději vzpomínal na krásnou japonskou kreslenou verzi Čaroděje, kterou jsem několikrát viděl před mnoha lety. ()

shyster

Doteď jsem si myslel, že Američani nedokáží natočit opravdovou pohádku. Ale po shlédnutí Čaroděje musím uznale sklonit hlavu. Čaroděj má všechno, co má mít správná pohádka. Trochu toho napětí, poučení, které nesmrdí kýčem na míle daleko a je podáno vtipně, a hlavně vynikající herce, kteří zážitek z filmu posouvají ještě o kousek dál. ()

Nautila

Zabte mě, ale já si tomu dám jednu hvězdičku. Mám ráda příběhy s těmi ostatními hrdinkami, jako byla Alenka a Wendy, ale Čaroděj ze země Oz mi byl nesypatický už jako prckovi. A tohle filmové zpracování tomu dalo korunku. Příšerná Dorotka je na facku, kulisy a kostýmy z přebarveného cukrkandlu na zvracení a uječené kýčovité písničky jakbysmet. Je to tak šíleně infantilní a smrdí to americkým předválečným idealismem na sto honů (Víte co, jak takové ty reklamy pro hospodyňky). Sice pár vtipných věcí tam je (nějaké výroky jsou hodně morbidní, makové pole a Dorotky neustálé "Oohh!"), ale celkově mi tohle přineslo jen znechucení. Promiňte, chápu, že pro tu dobu to byla technicky bomba, ovšem...uh silné a hlavně přeslazené kafe. ()

Sinn

Nádherná a milá pohádková klasika, s nejlepší Over the rainbow verzí (co to ten špekoun zkouší) a výbornou Ding Dong! The Wicked Witch is Dead. ()

BarryLyndon

Moc krásné a kouzelné, ale nemohu si odpustit poznámku, že u nás se v tomto žánru točily lepší kousky a lépe stravitelné. Takový Zeman..... 9/10 ()

joker.george

Technická stránka je něco neskutečného a díky svému poctivému pojetí funguje až na pár detailů dodnes, přepálenosti navzdory. A stejné je to i s příběhem, který dokáže přes všechny ty roky stále bavit a zaujme nejen nejmladší diváky. A já bych se klidně obešel bez písniček a ve filmu bych nechal jen mluvené a graficky odlišné části. (Netflix) ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland