Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

ad

Film, který se velmi těžce hodnotí, ale nebýt jeho, zela by ve světové kinamatografii veliká ďoura. Písničky ujdou a všechno kolem je takové.... ujeté! A svým způsobem děsivé, no jen řekněte - sedmnáctiletá holka předstírající, že je jí sedm; ocelový robot se sekyrou, který navíc nemá srdce(!); mentálně zaostalý vidlák, kterému kouká sláma z bot; špatně převlečený zoolog, nebo Monty Python, který právě někomu uřízl nohu a snaží se schovat (Monty Pythonův Smysl života); liliputi... Podobná směsice by se stejně dobře vyjímala ve filmu Davida Lynche;) ()

dubinak

Tak na tenhle film jsem byla hodně zvědavá vzhledem k dost kontroverzním konspiracím ze zákulisí natáčení, které kolují po internetu a taky jsem chtěla mít porovnání s knížkou. Ano, tento film je kontroverzní záhada, která obsahuje spoustu prapodivných výjevů a tak nějak z něj jde i díky těm různým teoriím o hercích mráz po zádech. Nicméně, byla jsem spíše překvapená z toho, jak vypiplaná je veškerá výprava a věřím tomu, že to v té době stálo opravdu tolik peněz. Musím i konstatovat, že je to fakt lepší než knížka, která byla tak nějak dost plochá a svým způsobem vyprávění i velice nudná. Ráda tomu dám čtyři, protože jsem opravdu nevycházela z údivu a dostala jsem rozhodně mnohem lepší zážitek, než jsem očekávala, ač je to teda prototyp amerického šlágru jako kráva. ()

MarekT

Jedna z mála honorovaných klasik, která mě moc nezaujala. Pokud jste vyčítali Flemingově "Gone with the Wind" kýč, zde se jej od stejného režiséra dočkáte v několikanásobné míře (i když, posouzení kýče je subjektivní záležitost). Jelikož je snímek také muzikálem, ani to tolik nevadí, protože ty většinou propracované příběhy nemají, ovšem nadšen z toho nejsem. Rád bych jej porovnal i v rámci tohoto žánru. Chybí mu to, co muzikál u mě dělá skvělým - chytlavé písně. Ústřední melodie (dle AFI nejlepší píseň v dějinách filmu) se mi vryla do paměti jen v hrubých rysech a zbytek je víceméně šedivým průměrem. Z hereckých výkonů zaujmula akorát samotná hlavní postava, kterou ztvárnila Judy Garland - jedno z nejvíce sympatických dětí, co jsem ve filmu mohl kdy spatřit. Většinou hrající děti způsobují problémy a nelze jim žádnou větu věřit. To ovšem nebyl případ "Dorotky". Pro tento jednoduchý příběh byla také přijatelná stopáž - sto minut celkem uběhlo, i když si myslím, že některé scény byly trošku natahované, jestli to ale bylo přesně podle knihy, posoudit nemohu. Hodnotím díky vyřčeným pozitivním faktorům třemi hvězdami, film mě neurazil, ale abych si jej cenil tak jak Američané (verdikt AFI - 6.nejlepší film v historii), tak to tedy ne. ()

zette

Misty trochu kycovite, ale jinak se jedna o velmi zdarilou a pravem legendarni americkou pohadku. Pisen "over the rainbow" je nadherna. Z postav me nejvice zaujal Strasak a Drevorubec. ()

Šimpy

Říkáte klasika a oblíbený dětský film? Možná...já ho však jako dítě nikdy neviděl a shlédl jsem ho až v nedávné době...a jsem tedy...nadšen. Jednoduchý, avšak zábavný příběh, krásně vizuálně zpracován s přiměřenými výkony a doplněný skutečně chytlavými písničkami, u nichž jsem se neobyčejně bavil a které mě nakoply dobrou náladu. Jen konec je trochu uspěchán...samotné Dorotčino poznání v závěru je zbytečně zkrácené. Přesto a díky předchozímu hodnocení 4 hvězdičky. "Já nejsem špatný člověk. jsem jen velmi špatný čaroděj." "Rozpouštím se..." ()

Jermann

Bezesporu milá a krásně barevná studiovka plná chytlavých písniček, které je neskutečně těžké dostat z hlavy. Punc legendy jí samozřejmě nelze odepřít, zvláště když se nějaká ta hláška nebo zmínka o Ozu objevuje v každém druhém americkém filmu. A v tom to je.. když na této pohádce vyrůstá každý malý amík, nějaké to kouzlo v něm zkrátka nevyhnutelně zůstane a pak se k Ozákovi rád vrací v jakémkoli věku a má radost, že nějakou referenci někde zpozoruje. Já vyrostl na pyšných/šíleně smutných/jak se budí princeznách s hvězdama všude možně, našich televizních studiovkách a Mrazíkovi .. a legendární WIZARD OF OZ pro mě není ničím víc, než jen zářezem na pažbě filmového vzdělání .. ovšem zářezem moc hezkým. ()

mortak

Kdyby se mi zdálo v deliriu to, co hlavní hrdince, zbytek života strávím na psychiatrii. Ovšem muzikál je to dobrý a patří k těm lepším (i když dle mého nikoliv k nejlepším). ()

KajusaK

Prostě legendární film a také jeden z nejstarších co jsem kdy vůbec viděla a odhodlala jsem se. Překvapilo mě, že je to barevné :)) .. Samozřejmě nemůže nikdo čekat nějaké zachvacující efekty vzhledem k roku výroby (zrovna na začátek války..?wow) ale mě se to líbilo, herci to hráli skvěle i bez dostupné techniky, měli pěkné kulisy a perfektní písničky :)). Pro děti určitě zcela perfektní a bezchybné. ()

majo25

Klasické spracovanie jednej z najväčších a najčastejšie spracovaných anglosaských rozprávkových diel. Úchvatné je hlavne spracovanie, so všetkými tými bohato zdobenými a veľkolepými kulisami v štúdiu a tiež dobrodružnému knižnému námetu. Za toto si tie 4 hviezdy zaslúži. Horšie je to už s alternatívnym spracovaním predlohy s niektorými rušivými elementami, príliš starou hlavnou protagonistkou či uspievaného výsledku, ktorý ma občas iritoval. Jedno očko sa ale prižmúriť napriek zmienenému dá. ()

tom88

Waw, nečakal som tak pekné pozeranie a radosť z toho čo vidím. Naozaj veľmi stará rozprávka s neuveriteľným kúzlom. Zozačiatku výborný vizuál, následná pestrofarebnosť je neuveriteľná. Milé kulisy, zábavné postavy, pekné a zábavné scény. Navyše v muzikálovom prevedení s známymi skladbami veľmi pôsobiace a nadčasové. Strašiak, plecháč aj lev sú jedinečné postavy, tiež aj zlá čarodejnica a pritom je všetko tak jednoducho spracované. Škoda, že mi hlavná postava Dorotka nebola príliš sympatická, inak je to predsa klasika klasík a som rád, že som to videl. Rád si to niekedy zopakujem. 5* je z odretými ušami, ale som rozčarovaný, takže sa prikláňam k lepšiemu. 86% ()

SeanLSD

Priznám sa, že ma prekvapila nestarnúca sviežosť tejto klasiky, ktorú jej môžu závidieť o desaťročia mladšie filmy. Jeden z dôvodov, prečo mám rád Hollywood, starý či nový, nech už je, aký chce ! ()

Splasher

Ding Dong the Witch is Dead... Ale kdepak, koukejte z toho Baronessu Thatcherovou rychle vynechat. Tenhle muzikál jsem začátkem roku zhlédnul při pátrání po samplu Johna McCormacka z písně Plecháč od Grasscut (BTW Díky Ráchel nebo Klárce z R1). Navíc jak všichni víme od Stewarta Leeho, o Thatcherové a Scooby Doo se nežertuje. __ Samotný muzikál je hodně, ale opravdu hodně ze staré školy. ()

LeoH

Zcela výjimečně přihazuju hvězdičku „za zásluhy“, ale bodejť ne, když se o Čaroděje popkulturně otřelo tolik mých oblíbenců: Od Woodyho po Lynche, od Tarantina po Wachowské, od Laurie Anderson po Floydy… Není divu, že když jsem to teď konečně poprvé viděl, připadal jsem si v tom jako doma v pokojíčku. Fantasticky dotažené masky ze staré školy – povinná četba (divba? kukba?) pro každého maskéra či kostýmního výtvarníka. A dojemně vystižená americká duše: půlka ponaučení z příběhu spočívá v tom, že věci a lidi kolikrát nejsou tím, na co si hrají, ale ono je to vlastně často jedno, správně p(r)odaná náhražka poslouží stejně dobře jako the real thing. ()

FritoleXx

Pro Američany kult, pro Čechy ani ne, i když se našli lidé, kteří té hype vlně podlehli také. Fakt, že na tohle dílo odkazuje šílené možnství filmů opět jako Čech nepochopím, jelikož je to uplně obyčejný pohádkový příběh, s nějakým tím morálním ponaučením, což není nic neobvyklého. Samozřejmě s přihlédnutím na rok vzniku film vyniká kostýmy a efekty a zde je teprve o co stát, je to něco jako pro nás... Cesta do pravěku? Kdybych to viděl jako dítě, tak nesnesu množství písniček, které mi dnes již problém nedělají a mám zpívání ve filmech i rád, ale zde zazní celkem jedna hezká písnička, přičemž zbytek je čistě průměrně nezapamatovatelný a ze zpěvu trpaslíků se mi dělalo zle. Jako celek to není špatné, ale zůstanu raději u českých pohádek... ()

filmmovier

Nadčasová klasika, která zcela očividně patří k tomu úplně nejlepšímu zdaleka nejen ve svém žánru. Nadchlo mě to úplně celé - veškeré kostýmy a masky, výprava, kouzelná Judy Garland, opravdu nádherné písničky a samozřejmě příběh, jehož zpracování je vskutku mimořádné. Je to geniální, je to chytré, je to vtipné a já absolutně nechápu, proč jsem Čaroděje ze země Oz tak dlouho vyhýbal. Škoda je snad jenom toho úplného závěru... I tak ale 100 %, opravdu nemám nic, co bych vytknul. Možná bych něco našel, ale není to opravdu nutné. ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland