Hunger Games: Síla vzdoru 2. část

Hry o život: Drozdajka 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Německo, 2015, 137 min

Zase ta velká gesta, propaganda, mediální manipulace, totalita a jako bonus tentokrát kulisy Berlína. Důstojný konec solidní série, kterému se ale nepodařilo překročit stín vržený HG: Catching Fire. PS: Ty podzimy bez Katniss Everdeen budou teď rozhodně šedivější.(20.11.2015)

Problém s Hunger Games je v tom, že téma se značně vyčerpalo v prvních dvou dílech, vůbec poprvé jsem si tak přála, aby se tvůrci vydali více blockbusterovou cestou a vykašlali se na nějaké filozofování o fungování světa a společnosti, po čtvrté už to působilo naivně, zvlášť když toto filozofování je prokládáno rozhovory o tom, koho z chlapců si hlavní hrdinka nakonec vybere. Akční scény jsou výborné, nechybí jim dravost a působivost, jen je jich málo. Film to nevyrovnal ani v emocionální rovině, postavy zde sice umírají jako na běžícím páse, ale divák se s žádnou nestihne pořádně sžít. Z nejsilnějších momentů série pak také nebyl úplně vytěžen potenciál. Bez debat jde o důstojné zakončení, jen pocit, že to mohlo být lepší, u mě převládá.(22.11.2015)

Kam se tahle série dostala, mě upřímně docela dost mrzí. První i druhý díl jsem si poměrně užil, první dokonce i víc. Boj za svobodu a proti tyranii prezidenta Snowa graduje, hodně se mluví, hodně se utíká, hodně to nudí. Když jsem viděl druhý díl, čekal jsem u třetího (rozděleného na dva) hutné a velkolepé finále. První polovina byla o dvou nevzrušivých hodinkách, prostě leccos špatně. A dost kritiky. Vyvrcholení je krapet lepší, ale říct, že jsem spokojený, zdaleka nemůžu. Banda děcek a dalších nevýrazných dospěláků prochází rozbombardovaným městem, občas jim jde o kejhák, občas se pokoušejí o kejhák diváků, jakmile začnou mlít o smyslu života. Mistrná práce kostymérů a maskérů z prvních dvou dílů je tatam, pohybujeme se v šedivých ruinách z jak nějakého akčního béčka, rafinovaných pastí se také nedočkáme, efektů, které by stály za zmínku, je zoufale málo. Nějaký technický standard tady sice (i vzhledem k rozpočtu) máme, ale prostě nestrhne. Hlavní symbol hnutí odporu s tváří Jennifer Lawrence naštěstí dál baví. Kdo se před prvním dílem obával, že půjde o tupou dobrodružnou fantasy romanci, oddychl si, kdo po posledním dílu očekával, že se dočká velkého završení série, může litovat lístků do kina. Dravost, dynamika a nápaditost šly holt na hodně dlouhou pauzu na čůrání.(13.3.2016)

• kulyk

A máme zde historicky první finále soutěže ,,Co bude větší píčovina"! Z filmů, vilně se povalujících po ploše a chytajících lelky, prach a filcky od složky s krycím názvem P-rn- jsem si dovolil nominovat následující hity, které delší čas prokrastinuji: Hladový gejs - Mocinkygej, díl druhý (síla vzorů) a Vlak do Buzanu Pusanu. Pročpak že jsem po nich nesáhl ihned po zakoupení, ptáte se? Mám své důvody, mám. Zhůvěřilostí o blbečce či blbečkovi, co ve svém pubescentním zápalu a ukrutné neschopnosti zachraňují svět mám již tak trošku plné klektáky, a vlaky nesnáším, jsou pro pitomce. Ovšem vše krásné musí jednou skončit a dnes skončilo i období blažené nevědomosti. Už jsem to viděl. Ajvaj ajvaj. Tak tedy: V prvním kole se proti sobě staví Kaknis, vyzbrojená lukem, šípem, kozama, stále odulejší tlamou a tou svou silou vzdoru, oproti ní se s výrazem čerstvě penetrovaného štěněte do ringu šteluje devítiletá So-ja Kim, vlastnící jen plachý pohled ve svých očkách mongoloidní laně. Gong, obecenstvo ztichlo, samou nervozitou si hryže prsty až u samé prdele. Zbytečně, protože hrdinka z filmů o Hrách vo život se sama poutá do morálních dilemat a malé děcko, taková ta tabula rasa, v klidu vítězí kontumačně. Nevadí, snad se situace vystříbří v mači následujícím. Pýta kontra EE-septik Kim. Očekává se hladký průběh, hebkomodrý klaďas (byť tedy těžce retardovaný) zajisté smete pouhým pohledem záporníka z nejzápornějších, takového, co kolem krku nosí provaz z pupečních šňůr, osázený sušenými bulvičkami albínských novorozenců. A ejhle. Pýta nám zmatečně bloudí po bojišti, našlapuje do provazů, pláče a z levé trencle vypouští nažloutlou tekutinu. EE-Kim, který díky tomu již ví, kde soupeř ponáší nádobíčko, jej v poklidu a férově zezadu poltí požárnickou sekerou. No nebudeme to natahovat - takto končí prakticky každý souboj, a to i tehdy, když proti sobě vystrčím (jindy vcelku schopnou) Můrovou a toho posledního, nejpomalejšího zombíčka s vylámaným chrupem a ujetými chodidly. Je to tristní. Buď stárnu a mé povadající libido již nedokáže reagovat na rozpuklé cecky Lawrencový, jak by mělo, nebo se to celé zvrátilo v naprosto slaboduchou zábavu pro lobotomizované.... jistě to první, nebudu si fandit. Zato korejská reklama na prostředek veřejné popravy vysloveně nadchla. A to jsem se toho bál setsakra více, než oproti hodnocenému výměšku. Tak tedy - tímto jsem spláchl dva komenty najednou a mějte mě rádi!(5.11.2016)

Po minulé tragédii přecejen zlepšení. Několik scén, jako například ta olejová potěší. Dlouhé je to jak 14 dní a jen silou vůle bych dokázal tuhle sérii zhlédnout na jeden pokus. Myslím si že se jedná pro mě o uzavřenou kapitolu, kterou si už nikdy více nepřečtu. Tyhle young adult série mě v podstatě vůbec nezajímají a v budoucnu se situace jen těžko zlepší. 55%(14.3.2016)

Konečně je konec¿ Na co se teď ale bude s přítelkyněma chodit? :-D Kde začít? Málo Woodyho Harrelsona, málo Stanley Tucciho...moc Liama Hemswortha a...moc Jennifer Lawrence :D Jo vypadá to, jako jeden velkej vtip, ale napočtvrté už mě štvala úplně nebetyčně. Asi budu muset znova kouknout na dvojku, ale silnou ženskou hrdinku jsem v ní vážně neviděl vůbec..pouze sebestřednou, zamlklou a vyhýbající se svému poslání. Její jmenovec režisér opět o třídu lepší, než ten fušer z prvního dílu, tentokrát to však vyznívá takřka naprázdno. WTF momentů se zde najde mraky a oné pověstné předvídatelnosti také. Abych ovšem jen nehanil, najde se zde jedna scéna v podzemí, která přímo vybízí k lekačce, scéna však plynule pokračuje dál. Naproti tomu jedna nejmenovaná postava hrdinně zabíjí jakési bezoké stvoření, aby vzápětí...hrdinně a zcela očekávaně zařvala. Ještě nikdy jsem snad v komentáři nerozváděl takhle obsáhle jednotlivé scény, ale druhá část hladových her bez hladových her mě pěkně nasrala (ta první ne, protože tam jsem spal). Po jedné scéně pro Roberta Kneppera a Gwendoline Christie. To jako proč? Kromě toho, že někdo z castingu evidentně miluje seriály jiný důvod nevidím :D...Jedna ze zdejších zajímavostí je fakt bomba:D . "Smrt herce Philipa Seymoura Hoffmana (Plutarch Heavensbee) zkomplikovala filmařům práci, jelikož měl před sebou ještě 7 natáčecích dnů, na které se už bohužel nemohl dostavit. Některé záběry byly proto dodělány digitálně.". Chudák Seymour se nemohl dostavit..hm to je škoda, toho jsem vždycky rád viděl :) Dost černého humoru...teď tu bolestnou skutečnost...cenu za nejpříšernější vlasy. Hrdinně ji obhajuje Julianne Moore, ale Natalie Dormer se nechce jen tak vzdát. Donald Sutherland se pro změnu neučesal vůbec :-D A Katniss nosí příčesek. Elden Henson z Daredevila (Pamatujete na tu souvislost se seriály? Tohle je už nějaký pátý herec, co se proslavil v seriálu a hraje zde...já vím Mahershala Ali je sice černoch, ale nezapomínejme na jeho fenomenální House of Cards) je zas chudák po většinu filmu nemluvný a pak se dozvíme, že přišel o jazyk...aha! Mně ty jeho posunky byly divné. Další věc...jistojistě mi nějaký hungergamesácký fanatik vpálí do xichtu, že vzít Peetu na onu výpravu mělo smysl a dobře by se vyjímal v reklamách na rebelské hnutí...Sakra, ten kluk ale neni v pořádku..ví to on, ví to všichni a stejně jde a nějakýho nonemea shodí do ropné řeky. Whatever...to se zvládne. Dál už mě teď nic nenapadá, raději. Nikdy jsem se nesnažil hledat takovýhle blbosti a poukazovat na ně. Obvykle si s sebou do kina beru takto labilního kamaráda a pak se tomu společně zasmějem, stejně jako u první části téhle teen frašky. Jak už jsem ale poznamenal, tady jsem se prostě nasral :D a nepomohl tomu ani líbivý závěr jako vytržený z červené knihovny (omyl vlastně z Harryho Pottera 8 :-D). Proč teda dávám celé tři hvězdy a ne mínus tři! Protože i přes to všecko je cítit řemeslná zručnost a snaha to dotáhnout nějak uspokojivě do konce. Nenudil jsem si přes lehce nadsazenou stopáž, pouze jsem necítil, že koukám na něco ohromného a velkolepého..na předraženej blockbuster. Jsem vlastně rád, že je tomu konec..No vlastně nevím, protože konec není, tuto ságu nahradí (lépe řečeno už nahrazuje) tucet dalších...nadržené fanynky třeste se! PS : holoň...to je naprostý vrchol hipsterství! ...60%...[23.11.2015_Cinema City_Flora](23.11.2015)

• Wacoslav1

Tak a je to za mnou a nechci se srát z komentem. Poslední díl takovej standart, jako vím o větších píčovinách. Nicméně tím z touhle sérií definitivně končím a počkám si radši na další Divergenci která mě baví o dost víc.40%(6.12.2015)

Ještě předchozího dílu jsem se zastával, ale tady už bohužel převládlo zklamání. Jako ukončení velmi solidní série se mi to příliš nezamlouvá. Myslel jsem, že to bude ukončení, které opravdu chytne/dojme/uchvátí, ale to se bohužel nestalo. Možná až to dám podruhý tak to bude lepší, ale v tom kině mě to prostě nějak nesedlo. Katniss jako by už ztratila dech, z té zajímavé postavy se stal jen stín. Předvídatelný konec tomu taky nepřidal. Celkově ten děj celého filmu nebyl nic moc, i když jako celek lze tuto sérii hodnotit spíše kladně. Moc mě mrzí, že si pro nás tvůrci na závěr nepřipravili nějakou pecku. 65%(3.2.2016)

• Shakers

Sklamanie. Nemyslím si, že Francis Lawrence je zlý režisér, ale toto ho asi moc nebavilo a len zhrabol prachy, inak si neviem predstaviť ako je možné, že záverečný diel je taký dlhý a nudný. Myslel som si, že sa to rozdelilo na dva diely kvôli obsahu, ale tuším, že sa už všetko rozdeľuje iba kvôli prachom. Na to, že to ma byť záverečný diel je to strašne nudné, mdlé, nezaujímavé, Katniss nejaké vodcovstvo a hrdinstvo vôbec neveríte. Predlhou nepoznám, ale verím, že napätia bolo v kniha viac ako tu, pretože tu sa podarila iba jedna scéna v kanály s príšerami. Jeden s najhorších záverov série čo som videl. Ešte, že ten James Newton Howard tam spoľahlivo funguje. Obľúbený soundtrack: Sewer Attack, Your Favorite Color is Green. 50% - 2*(22.6.2016)

Knižní adaptace fajn. Přesně jako podle knihy. Ovšem celkové pojetí, které celý film prakticky prokecalo, aby ho vzápětí proložilo scénami z muty atakující můj krevní tlak, se mi úplně nezamlouvalko. Katniss jako pseudohumanista, trapný scény u vlaku, docela jsem litovala, že to tu blbku nezabilo. Pro mě zcela vítěz: Prezident Snow a Johana. Dvě geniální postavy perfektně ztvárněné. závěr filmu příšerný, dokonale to vystihuje záchvat smíchu nějaké ženy v kině. Odevzdaný výraz Katniss a nechutné dítě. Katastrofa.(23.11.2015)

No a je to. Zazvonil zvonec a pohádky je šlus. Nejlíp si to zhodnotila Everdeenová sama, když na konci prohlásila, že "po tolika letech už není moc co říct." Souhlas, akorát že ona to teda nebyla žádná hitparáda už od samýho začátku. Teď už jenom doufám, že milejdy Collinsová nemá v šuplíku složku se štítkem "Síla vzdoru 3. část, epilog číslo 1."(7.12.2015)

Povinnost splněna. Druhá část je o stupínek lepší než předešlá část, která byla hrozně nudná, tady se pořád něco dělo, někdo umíral. Druhý díl zůstává nepřekonán. Povedená teenage série.(21.11.2015)

Z té teen vlny, kterou spustilo Twilight, my vlastně Hunger Games byly nejsympatičtější, i s ohledem na slabší první díl. Poté se režie chopil Francis Lawrence a rozdíl příštupu k látce byl obrovský, najednou fungovalo napětí, postavy už nebyly na facku, akce v rámci možností měla drive, atd... Ovšem vyvrcholení trilogie knížek mě na plátně zklamalo. Překvapivě unylé tempo na každém druhém kroku střídá nezájem o postavy, nemluvě o absenci větší porce akce. Řemeslo je to sice slušné, peníze jsou vidět, brutalita pořád trvá, ale na zasloužený závěr téhle série to nestačí.(19.11.2015)

• Pilda17

Ukázka závěru, jak nemá vypadat. Jak se očekávalo druhý díl není z daleka překonán. Pokles dolu je ohromující, tento díl uzavírá tuto ságu a definitivní sráží do kolen. Velké zklamání, nudný děj, laciné efekty, možná akce se občas snést dala, ale i přesto nic nefunguje jak by mělo. Já osobně kromě druhého dílu nejsem spokojený a vracet se rozhodně nikdy nebudu .. 2/10 = 25%(22.5.2016)

• S.Quentin QUALE

Pro mě hodně velký zklamání a nejhorší díl. Francis Lawrence je z obliga, ten předvádí standardní kvalitu, kterou ještě šperkuje minimálně třema parádníma scénama, bohužel Suzanne Collins to neustála. Všichni tady píšou, nevím proč, jak je druhá část Síly vzdoru lepší než první, no ani hovno, řeknu vám. Jo, v předfinále se hodně kecalo, ale aspoň to dávalo smysl a člověk z dialogů mohl něco vytěžit. Tady? Kecá se minimálně stejně, ale když jsou pak i tak dost průhledný karty na stole, člověk se ptá, jestli se k tomuto musel opravdu dostávát přes dvě hodiny. Mně vyvrcholení příběhu přišlo teda hodně naivní, laciný a rozhodně ne inteligentní. Čekal jsem zvraty a podrazy, nikolivěk putování "společenstva luka a šípu". Vysvětlí mně někdo, proč lezla parta lidí kdesi kanálama, když pak došla na místo určení ve stejný okamžik jak všichni ostatní? Jako dvě hvězdy jsou krutý, ale dávám je v rámci série, protože toto fináe scénáristická slabota je. Jinak 60% a Hunger Games jako celej 75% pobere.(21.11.2015)

"You love me. Real or not real?" Těžko se mi začíná psát, protože vlastně nevím co říct. Ani nevím, jak slovy vystihnout co pro mě všechno THG znamenají. Film byl natočený skoro perfektně, Francis Lawrence už potřetí ukázal jak se mají točit knížky podle filmové předlohy. Mrzelo mě ale, že tam bylo tak málo Johanny a vlastně byl vynechaný veškerý "vztah", který si s Katniss v knížce vytvořila. Stejně jako ve všech ostatních filmech byl Finnick odsunutý totálně do pozadí, jako naprosto vedlejší postava. Já už jsem si zvykla, stejně jako jsem si zvykla na to, že Sam i v těch několika minutách, kdy má prostor, dokáže Finnickův charakter zahrát líp, než jsem kdy doufala. Některé scény jsem si představovala trošku jinak, ale nemůže být všechno podle mých představ. Co mi na filmu trošku vadilo bylo to, jak se postavili k akčním scénám. Ať už na ulici, kde se spustila past, v tunelech, nebo v závěru - všechny mi přišli hrozně zmatené, kamera zabírala nejdřív tohle, pak támhle to a ve výsledku jsem někdy vůbec nevěděla, kde kdo je a co se děje. Naopak jako plus jsem viděla to, že se nesnažili po americku hrát na city a ždímat ze všech smrtí co nejvíc emocí. Zpracování epilogu se mi v knížce líbilo mnohem víc, tady mi to přišlo až takový..nepatřičný. Ale to už je detail, většina epilogů stojí za houby. Jinak ale film dosáhl mého očekávání a byl důstojnou tečkou za skvělou knižní (i filmovou) sérií. Bezkonkurenčně 5*. "...but there are much worse games to play."(1.12.2015)

• liskam

Tak to nakonec přeci jen dokázali posrat. Tfuj. Za mě 45%(16.1.2016)

No sex scene?XD OK a teď vážně... Po prvním zhlédnutí 4-3-1-2. V rámci "Hunger Games" ovšem první zhlédnutí nic neznamená, neboť zatímco první díl mě napoprvé mile překvapil a druhý nikterak nenadchnul (taková přehnanější kopie jedničky...), napodruhé jsem zaznamenala obrat o 180° - jednička mě nudila tak, že jsem ji ani nedokoukala a u původně kritizované dvojky jsem se příjemně bavila. Finální pořadí je tudíž do opětovného zhlédnutí dvojité "Síly vzdoru" stále ve hvězdách.;-) A co že se to v posledním díle "tak vydařilo"? Určitě akční scény, kterých je sice poskrovnu, ale o to lépe vypadají, Peeta (miluju postavy, kterým někdo ubližuje), Howardův hudební doprovod a vlastně i ty scény "ukecané", protože narozdíl od jiných filmů mi prostě sedly. Nejvíce však potěšilo zapracování na dramatické stránce (bomby, úmrtí hlavnějších postav apod.), která funguje skvěle - jen škoda, že až v posledním díle. Co bych naopak vytkla, je těžká předvídatelnost, zakončení série jako takové je to ale stále důstojné. Proti tomu epic failu na konci "Pottera"...(29.12.2015)

• teutates

Víc trapný konec to už ani nemohlo mít. Parádná drozdajka na konec. Z celé "trilogie" byla snad jedna pozeratelná část...(7.12.2015)

• Sonnery

Kdyby sex končil takhle slabým vyvrcholením, lidí by ho přestali provozovat.(17.10.2016)

1 2 3 4 5 9 17 25 33