Vikingové

Irsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Scénář:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Série(6) / Epizody(89)

Atewi

První série - 65%, druhá série - 85%, třetí série - 100%, čtvrtá série pro mě konec seriálu 40%; celkově 70% ()

Yamatosan

Kdo v tom hledá historii nemůže hodnotit positivně. Je to spíše viking-fantasy. Ale dost dobrá 🙂 ... Od třetí řady mi už Ragnar přijde trochu "to už jsme viděli" a zajímavější mi přijdou např. Floki a Rollo. ... Čtvrtá řada strašný sešup kvality, a ta Číňanka - doprdele už! I tolik proklínaná pátá série se ještě nějak dala snést, ale ta poslední - no snažím se předstírat, že to nikdy nevzniklo, to byl z valné většiny čistý odpad. ()

Bull

Tenhle seriál mi strašně připomíná hru o trůny,Hobita a pána prstenů.Z těhle čtyř bych Vikingy dal na druhé místo hned po hru o trůny.Na třetí místo dávám pána prstenů a na čtvrté místo Hobbita.Shrnu to:Velmi napínavý a akční historický film který se pořád zlepšuje. ()

Unrealik

Po první sérii to je za pěkné tři hvězdičky. Čekal jsem tedy ale více... A hodnocení nechávám stejné i po druhé sérii. ()

xi.xaO

Ako aj pri GoT je treba pretrpieť prvý celkom nudnú sériu, ale za to potom vám dá seriál to čo by ste očakávali. Brutalitu, krv, sex, špinavosť, intriky, výborne spracované bitky a veľa ďaľšieho. Spor, na ktorej neni kladnej postavy a všetky strany majú svoje zápory aj plusy, dáva seriálu nový rozmer, kde raz fandíte kresťanom a potom zase "pohanom" Postavy sú napísané vcelku dobre (neni to ako v GoT, kde vám 30% postáv lezie na nervy už len pre to, že sú na scéne. Arya). Na čele všetkého je výborne strárnení Ragnar Lothbrok, ktorý sa až po 4. sériu druhú časť správa ako absolutný imbecil, ale akonáhle (spoiler) zomrie, tak vtedy si uvedomíte ako výborna postava on je. Ďalšie za ním nezaostávajú, čo je len dobre. Sú veci, ktoré je aj treba vytknúť, napr. náboženstvo je niekedy vážne na extrémnej úrovni, čo sa niektorým nemusí páčiť (áno, athelstan myslím teba). No som zvedavý ako sa toto vyvrbí, zatiaľ som nadmieru spokojený. RAGNAR LOTHBROK: "It gladdens me to know that Odin prepares for a feast! Soon I shall be drinking ale from curved horns. This hero that comes into Valhalla does not lament his death. I shall not enter Odin’s hall with fear. There, I shall wait for my sons to join me. And when they do, I will bask in their tales of triumph. The Aesir will welcome me. My death comes without apology. And I welcome the Valkyries to summon me home!" ()

lubbax

vizuálně vymazlené, ale příběhově velká slabota. kafemlejnkový dialogy po pár dílech lezou docela na nervy. viděna první série, druhou nedám. ()

skrob

Do 3. série je to čím dál lepší - taková směs mystiky, hrdinství a napětí a navrch pár zajímavých zvratů. Ale 4. série šla brutálně dolů, Některé zajímavé a sympatické postavy umřely a ostatní včetně Ragnara se začali chovat jak totální idioti. Potom co některé části příběhu byly extra blbé/otravné - například královna Aslaug nebo ta kravina s loděma, které by si frantíci "určitě nevšimli"... jsem to odpískal. ()

Ja.Malachi

nesiaha last kingdom u ani po päty :)..skúsil som tomu dať šancu..ale nejde to ..možno keby som to pozrel pred last kingdom..ale po..je to nepozeratelné...nič tam nefunguje tá jedna* je za niektoré väčšie bitky ktoré sa celkom dali...kým tam neboli tý hlavný"herci" akože...:D,chýba tomu atmosféra-surovosť-uveritelnosť-pravá stredovekovosť...nech sa západ snaží ako chce surový-špinavý stredovek nedokáže verne vytvoriť ani stými milionmi čo do toho dá...vždy je tam cítit-vidieť tú umelosť a "čistú"špinu...umelé kulisy..(rozhádzaná slama po rovnej podlahe ešte neznamená že je to ako v stredovekom sídle)..:D ()

Drussus

V prvních čtyřech sériích naprosto famózní seriál, postavený dokonce velmi zhruba na historických událostech. První normandský vévoda se opravdu jmenoval Rollo například, opravdu za odměnu bojoval za Franckého císaře, ale bratr Ragnara to opravdu nebyl. Například. Ale jinak první čtyři série, naprosto famózní. Herecké výrazivo, výkon Fimmela jako Ragnara, je naprosto unikátní. Ovšem do páté série, se nám už namontovaly tydlencty západní "hodnoty". Čiže naprostá multikulturní pomýlenost, kdy podle tvůrců v části Itálie byl např. muslimský chalifát. V 9-10 století se taky určitě ani na dvorech vládců nejedlo příbory, ale to je jen taková hloupost. Že ženský na rozdíl od chlapů v seriálu nestárnou se už dá překousnout trošku hůř. Pátá série byla i mnohem nudnější než první čtyři. Ale stále se těším na její závěr. ()

tulen

O historické věrnosti nemůže být moc řeč - sice jsou použita jména skutečných historických postav, ale vše je zamíchané do guláše, který s historií nemá moc společného. Jako středověká fantasy to ale docela funguje a dá se na to koukat. ()

breebee

Seriál se snad nejvíc likeable postavama. Zároveň je takovej miloučkej a osvěžující, protože i když se Vikingové s nikým nemazlí, tak některý jejich chování je ve srovnání s tím typickým středověkým křesťanským hrozně fajn a je vyloženě příjemný to sledovat (vztah Ragnara a Athelstana, "rozvody", postavení žen atd.). Naopak mě teda nebere ta Wessexová linka a jsou mi tam vyloženě všichni naprosto ukradený. Co mě dalšího trochu obtěžuje je to přeskakování podle mě důležitých scén, který mohly být dost emotivní (někdo umře, někdo otěhotní, chápu, že je to častý, ale stejně). Jinak mě to ale baví. Zatím jsem ve třetí sérii a těším se na Ragnarovi syny. // update. I "druhá" generace mi přišla skvělá, měsíce po dosledování seriálu ho mám stále na paměti a těším se na poslední sérii. Všechny syny jsem si moc užila, čekala jsem, že si nejvíc oblíbím Ivara, ale nakonec tomu tak nebylo, mám je ráda opravdu všechny tak podobně stejně (jen Bjorn a jeho pokřivený vztahy už jsou trochu klišé). Zvyšuji na 5 hvězd. ()

Sidenius

Oceňuji svereskou mytologii v seriálu která je poměrně přesná (Odin, Thor, Walhala atd.. ) námět mi přišel trochu nudnější. Krásná výprava a exteriéry. Určitě pro mne lepší než např. Tudorovci ačkolivěk od stejného autora. Kontrast křesťanského světa a severských božstev je také zajímavý. Koukni na to Beru :) ()

km_

Na začátku to vypadalo vizuálně poměrně podmanivě, ale už tam bylo jasné, že s historií to bude mít společného pramálo. Žvatlající Vikingové, co se topí v krvi, zatímco křesťané jsou odevzdaní v náručí boha a místo boje se jen modlí? Lol. No dobře, ne všechny seriály a filmy jsou učebnicí historie, je normální, že se prostě znásilní motivy, ale s mírou. Celkově se uvěřitelnost děje a zápletek blíží nule, stejně jako úroveň dialogů, kde bychom stěží hledali nějaký hlubší dialog, většinou se řekne, moji bozi jsou lepší, těším se do Valhally, teď pojďme šukat. Herecké výkony jsou dost ovlivněné nejspíš touhou režiséra udělat z Vikingů trochu pornoherce, trochu MMA bojovníky. Na začátku to ještě bylo trochu lepší, dalo se to odpustit díky poměrně napínavému ději, ale očividně rozkaz zněl jasně, všechno se bude gradovat. Takže pokud někdo na začátku vypadal jako Viking, tak postupem času se na něj nabalilo tolik kérek, vlasového tuningu a řasenky, že vypadal někde mezi Jackem Sparrowem, Conchitou Wurst a maorským bojovníkem. Chápu, že poptávka po severské mytologii je velká a má potenciál pro seriál, ale to už to rovnou mohli říznout i s narkomafii, která je asi tak stejně populární, a bylo by to stejně tak uvěřitelné. Pokud si odmyslím bojové scény, které se v random čase boj zastaví, aby se na sebe mohli bez dialogů a hlavně následků na zdraví koukat hlavní postavy, bojové scény, kde se podle potřeby mění počet bojujících lidí, kde jednou k dobytí Anglie stačí pomalu tucet Vikingů, načež se pro rodinné půtky sejdou tisíce, tak se seriál zkrátí minimálně o půlku, což by vzhledem k obsahu sdělení bylo pořád příliš dlouhé. Dialogy jsou úplně bez myšlenek, točí se stále dokola, neustále tam jsou extrémní projevy emocí, ale ta emoce tam úplně chybí, takže se na to jen koukám a občas mám fakt pocit, že jde o TikTok cringe kompilaci místo seriálu. Asi to zkrátím tak, že jde o obdobu Velmi křehkých vztahů s trochu lepšími hereckými výkony a nafouklým rozpočtem na kadeřníky, maskéry a kostýmy, zasazené do vyrabovaného světa Vikingů řízlého s pornem, kde by se děj dal přirovnat ke psovi, co se snaží překousnout tekoucí proud vody. Ale pořád se na to se skřípáním zubů člověk chce dodívat, třeba kvůli nějaké marginální dějové linii jako třeba Flokiho Island, takže celkově slabší podprůměr. ()

futislav

Jeden z povedenějších historických seriálů, který se částečně opírá o historické skutečnosti a dobře vystihuje dobovou atmosféru. Některé díly bohužel sklouzávají k upovídanosti a nic moc se neděje. Klasický průběh některých dílů "začátek - akce, 40 minut řešení duševních rozpoložení hrdinů, závěr - akce jako lákadlo na příští díl". Ale jinak jsem se na každý další díl docela těšil. Trochu vadí detaily, kdy Ragnar se svou štítonoškou prakticky nestárnou a z Bjorna už je málem dědek, ale dá se to skousnout. Celkově seriál hodnotím jako povedený ()

dinzbir

Jsem u páté série a tak nějak mi dochází, proč jsou Norové na tom tak bídně s genetickým fondem a proč v současné době kradou děcka (a svým způsobem pokračují v tradici drancování) přes agenturu Barnevernet!!! Co se seriálu týče.... na Spartacuse to nemá. Nicméně je to prošpikováno, krom "tradic", intrikami, zradami a zhýralostí, která je psychopatům - i v dnešní době - vlastní, takže pokud chcete pochopit modus operandy takových lidí, prosím. Jinak je mnoho lepších seriálů. ()

Baroque

kvalitne remeselne zvládnutá rozprávka, ktorá nemá s realitou absolútne nič spoločné. už po prvej sérii mi však išiel hlavný hrdina dobre na nervy. žeby pokus o zaradenie sa do elity charakterových hercov? márna snaha. hlavne ten jeho rádoby temný a zároveň cukrovkový kukuč plus lacné tiky v tvári, ktoré mali zrejme pôsobiť ako prejav osobných dilem. svoj prejav si môže nechať do posilky. tam môže zabodovať u náckovských blbiek. o to viac mi prišiel sympatický geniálny blázon floki. to, čo najviac poteší, sú však neuveriteľne krásne ženy. ostatné série nijako zvlášť nepobavili, skôr kvalitatívne a obsahovo upadali do sféry klišé a nudy. ku koncu to bola už fakt neznesiteľná nuda. štyri hviezdičky si to určite nezaslúži. precenené. ()

klaranapoli

Kdybych mela hodnotit historii a drahou vypravu serialu tak bych dala 5* ale kdyz se na to podivam z pohledu meho jakozto serialoveho maniaka tak jsem se musela opravdu hodne nutit abych se divala na dalsi dily a abych to vubec dokoukala celé. Nemluve o tom kdyz pak jedna serie mela 20 dilu tak to bylo opravdu nekonecny. A neustale se opakujici bitvy (ten proti tamtomu ti pak zase proti sobe) pro mne byly bohuzel nudny a nezazivny. Tenhle serial musite videt to ano uz jen skrz historii a nadhernou prirodu, ale nevim jestli kazdeho bude opravdu bavit. ()

Juratt

Parádní seriál, který člověka zpočátku hrozně vtáhne a postupně se na něj začne koukat jen ze sentimentality a kvůli tomu, že je přeci jen občas ještě odměněn suprovým dílem nebo alespon malou částí. První 3 série bomba, s vyšším počtem dílů na sérii a bez Ragnara to už prostě nebylo ono. Výhodou pro tvůrce je i to, že osoby vystupující v seriálu byly vlastně pololegendární, jelikož se jednalo převážně o pohanské země, tak chybí historické prameny z té doby. Nicméně některé věci si tvůrci opravdu mohli odpustit, například že by Kyjevská Rus na počátku své existence měla zrovna touhy dobývat chudé Norsko, když kolem sebe měla daleko více bohatších a slabších sousedů, navíc je to dost z ruky... no nevím tuhle linku bych tam teda nedával. Každopádně 5* za zpracování zajímavého tématu, dobrou práci s hudebními motivy, výkony některých herců, napětí i emoce. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku