Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2017, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, George Blagden, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Rebecca Quin, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin

Dlužno přiznat, že jsem to chtěl vzdát už po prvním dílu, nicméně asi i díky tomu, že mě zajímá severská historie, dal jsem tomu ještě příležitost a neskrývám spokojenost. Seriálová rozprávka o válečnících ze Skandinávie ve srovnání s jinými filmovými komerčními produkcemi je zatím asi nejpřijatelnější. Ba co víc, tak koukám, a připočtu-li k tomu jejich specifickou formu relaxace plenicích nájezdů na svých lodích ve středověkém světě, tak to má skutečně historický podklad. Avšak co naplat, vše ostatní mi neodbytně připomínalo spíše příběh z barbarských časů v pohádkové stylizaci.(5.5.2013)

Za začátku hodně předvídatelný seriál, na který se vyplatilo a stále vyplatí koukat díky skvělé hlavní postavě. Travis Fimmel, jako Ragnar neuvěřitelně válí. Chvílemi to hraničí až s přehráváním, ale já ty jeho nevyzpytatelný ksichty žeru. Divně mluví, divně gestikuluje, dělá občas hrozný držky a nikdy nevíte jestli bude s někým kámoš, nebo mu sekyrkou odseká žebra zaživa. Je fajn že dějová linie je dále už kvalitnější a dojde, jak na bitky tak na staré dobré mocenské intriky. Kromě geniálního Ragnara mě hodně baví rozpolcená postava Athelstana, na kterém se hezky projevuje kontrast obou světů. Skvěle právě i díky němu fungoval díl s pohanskou slavností a obětováním, který měl velmi silnou atmosféru. Druhá série je jinak ale rozhodně lepší, než první a jestli třetí ještě zvýší laťku, tak se máme na co těšit.//// Mno tak třetí série začala hodně pozvolna divně, ale konec byl brilantní.(15.8.2014)

Ten pravý vikingský zážitek na jaký se čekalo od knižních příhod Vikinga Vikiho a komiksové série Northlanders. Jde hlavně a především o přímočarou oddechovku, která však nedělá ze svého diváka tupce a to i navzdory tomu, že si mnohdy dělá z historické věrnosti dobrý den. Vadí to? Ani v nejmenším. Nejvíce na obtíž je tak všudypřítomná rozháranost; poslední dvě epizody jsou o něčem zcela jiném a zcela jinak než zbytek série a tak je to tu se vším. Nejmarkantnější to je na Travisi Fimmelovi. Čert vem že se australský akcent snaží skrývat tak nešikovně, že si šlape na jazyk. Jeho problém není dokonce ani to, že neumí hrát, jako prostý fakt že se nesnaží hrát. Jeho „hereckou“ odpovědí na vše, od lovu vysoké přes spánek až po sledování krutého vybíjení nejbližších, je šibalský úsměšek, přihmouřené oko; prostě pohled modrá ocel v praxi. A v čem je ta rozháranost? I když ho všichni přehrávají rozdílem několika tříd (včetně fakanů!), tak to moc nevadí, jelikož z něj sálá charisma, díky kterému není problém uvěřit, proč mu všichni baští, že změní zaběhnuté pořádky. Ve výsledku první sezóna plní stejnou úlohu jako její hlavní hrdina Ragnar Lothbrok v hlavní dějové lince; jde především o příslib do budoucna. Druhá řada nabízí v zásadě to samé, akorát sevřeněji a v zásadě se stále dokola opakovaným konceptem "jednu či dvě epizody zvyšujeme skrze intriky tenzi mezi postavami a pak je necháme vyrubat". Což špatně není, problém (i když to je příliš silné slovo, spíše zádrhel) ovšem je, že je to v politicko-vztahové linii standardní (jednou i vyloženě debilní) a tedy průhledné; je vesměs dopředu jasné, kdo koho, jak a proč podrazí/pomiluje/dekapituluje. Každopádně by nebylo na škodu přestat si hrát na něco ambicióznějšího než na co to má. Ono by bohatě stačilo držet se na poli přímočaré (ne hloupé!) historické rubačky. V té poloze to Vikingům sedne stejně nejvíce. Třetí řada se hned na počátku rozdrobí v několik nesouvisejících linií, které pouze variují témata i průběh v seriálu již "probrané" a přešlapují to na místě až to pěkné není. Ovšem celou sérii mohutně z vod nezáživnosti tahají závěrečné epizody s obléháním Paříže. Najednou je to plně soustředěné na jedno místo a i díky (ne však pouze) tomu jsou to rázem staří dobří Vikingové. Doufám, že si z toho tvůrci vezmou ponaučení do příštích řad. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 3/5 |(22.10.2013)

Nedělní nuda mě po dlouhý době opět zahnala na Netflix, na němž se v uplynulých týdnech objevila spousta novýho obsahu. Nejvíc mě však zaujali Vikingové. Seriál, o kterym jsem si zprvu myslel, že bude pubertálním znásilněním severský mytologie, tak i diváka. Místo toho divák sleduje, kterak se skrze bláto a krev střetávají původní divocí seveřané s pomatenými křesťany a do toho se sami mezi sebou řežou a zrazují v touze po moci. Ačkoliv ne seriálová špička, rozhodně to mile překvapilo (jak mě sere Hra o trůny, tak mě baví tohle). Velmi solidních 7/10!(29.5.2016)

No nejlepší to není, protože tomu chybí překvapní a nějaká zapletitější akce, je to hrozně předvídatelý. Ale na druhou stranu velmi zajímavé prostředí, krásně vykreslená krutost seveřanů a jejich zvyky, takže to za shlédnutí stojí. 3-4 hvězdy, spíš ke čtyřem podlé mého názoru. Taky mi trošku vadí několik maličkostí v obsazení. Je například do zvláštní, jak norští válečníci, kteří jsou samý sval a obrovská postava, mají drobné a krásné ženy. Třeba to tak vážně bylo, ale spíš mi to příjde jako působení na "oko", aby to hezky vypadalo, ale k tom prostředí my ty jejich ženy nějak moc nesedí. Co se teda týče vzhledu...(25.4.2013)

• - Příjmení Ragnara Lothbrook (Travis Fimmel) se dle legend píše Lodbrok. (ricky4)

• - Veľa nepresností nesú používané prvky zbroje. Wessexskí vojaci majú na hlavách tzv. Sturmhaub - prilba typická pre neskorý stredovek a novovek. Ostatní kresťanskí vojaci používajú viaceré typy prilieb tzv. normanského typu, ktoré boli v obľube až o niekoľko storočí neskôr, ako je zasadený príbeh. Vikingovia tu nepoužívajú takmer žiadnu zbroj, často bojujú do pol pása nahý, pričom vikingské prilby a aj zbroje boli veľmi pestré a bojovníkom dodávali ešte aj desivejší vzhľad. (Plaque)

• - Hadi, kteří jsou v 15. epizodě 4. série "All His Angels" nasypáni do jámy a následně se plazí po Ragnarovi (Travis Fimmel), jsou skuteční a jedná se o krajty, užovky a hroznýše - nejedovaté a neagresivní druhy běžně chované v teráriích. Hadi, kteří Ragnara koušou, jsou digitálně dodělaní. (cze.Oi)