Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2018, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Donal Logue, Thorbjørn Harr, Ivan Kaye, George Blagden, Nathan O'Toole, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Gaia Weiss, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Niamh Algar, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid, Mei Bignall, India Mullen, Karima McAdams, Anna Åström, Eve Connolly, Greg Orvis

Vynikající seriál, kterému ale do plného hodnocení chybí lepší příběh, výraznější postavy a více se hodící hudba. Uvidíme, co se z toho dál vyklube. První řada - 80% ... Co tvůrci nedotáhli v první řadě, dodělali v druhý. Hustej nářez. Druhá řada - 95% .... Třetí řada - 100% (4.3.2013)

Za začátku hodně předvídatelný seriál, na který se vyplatilo a stále vyplatí koukat díky skvělé hlavní postavě. Travis Fimmel, jako Ragnar neuvěřitelně válí. Chvílemi to hraničí až s přehráváním, ale já ty jeho nevyzpytatelný ksichty žeru. Divně mluví, divně gestikuluje, dělá občas hrozný držky a nikdy nevíte jestli bude s někým kámoš, nebo mu sekyrkou odseká žebra zaživa. Je fajn že dějová linie je dále už kvalitnější a dojde, jak na bitky tak na staré dobré mocenské intriky. Kromě geniálního Ragnara mě hodně baví rozpolcená postava Athelstana, na kterém se hezky projevuje kontrast obou světů. Skvěle právě i díky němu fungoval díl s pohanskou slavností a obětováním, který měl velmi silnou atmosféru. Druhá série je jinak ale rozhodně lepší, než první a jestli třetí ještě zvýší laťku, tak se máme na co těšit.//// Mno tak třetí série začala hodně pozvolna divně, ale konec byl brilantní.(15.8.2014)

Po šestém díle mne tenhle kvazihistorický seriál začíná pomalu pohlcovat. Konečně zase někdo zvedl pohozenou seriálovou fantasy štafetu a poponesl ji o kus dál. Na Hru o trůny to sice nemá, oproti komplexnosti a propracovanosti jejího fantasy světa nabízí spíše přímočarou dějovou linku a spíše efektní vizuální zpracování, drsná éra Vikingů je vděčné téma, ovšem ryzí postmoderna, vždyť absurdním castingovým tahem hraje ústředního typického nordického bojovníka rodilý Australan. :-) Série 1: 90 %, Série 2: 60 %(4.4.2013)

Po prvých dvoch dieloch udeľujem spokojné štyri hviezdičky. Hlavná postava sympatická, prostredie ujde a záporák sa zdá byť riadna sviňa, takže som zvedavý ako to bude pokračovať. // Takže som dopozeral poslednú časť a musím povedať, že sa na to celkom dobre pozeralo. // Dopozeral som druhú sériu a vec sa má tak, že sa mi to veľmi páčilo. Dej bol obohatený o nejakú tú intrigu a nové postavy. Najlepšie časti jednoznačne 9 a 10. Najobľúbenejšie postavy: Lagerta, Priest a Rolo. // Momentálne sledujem štvrtú sériu a dvíham hodnotenie na plný počet. Stal som sa veľký fanúšik tohto seriálu. Najobľúbenejšou postavou sa stal Ragnar, Lagertha je stále perfektná, ale Rolo je už na smiech,,, 85%(8.3.2013)

1. série - 90% - Vzhledem k sepsání dvou alžbětinských filmů a čtyř sérií s Jindřichem VIII. v popředí je jasné, že životní láskou a srdcovou látkou Michaela Hirsta je rod Tudorovců. Je ale dost dobře možné, že jeho nejvydařenějším dílem nakonec bude sága, která sahá ještě o nějaké to století dozadu. Příběh Ragnara Lothbroka a jeho přátel i nepřátel sice začíná pozvolna, ale s každou další epizodou mi tahle nevraživá parta bijců přišla sympatičtější. Ty klíčové okamžiky, bitvy, hádky či přátelství občas díky gradovanému napětí nebo nekompromisním soubojům vypadají jako kdyby u History museli sáhnout do měšce podstatně hlouběji, než pravděpodobně sáhli. 2. série - 80% - Pocit ohromení z příjemně nekompromisního a seriálově i dost jedinečného přístupu je definitivně pryč, ale kvalita naštěstí zůstala a po nešťastně uspěchaném dovyprávění minulých linek hned v prvním díle je čas na nové pořádky. Herecká smetánka v čele s překvapivými vedlejšími triumfy Alexanderem Ludwigem (starší Bjorn) a Thorbjørnem Harrem (Borg) dokáže bez zaváhání prodat veškeré sekání mečem, dlouhé zpomalené pohledy i velkolepě pronášené monology. Při velmi svižném tempu a neselhávající technické stránce tak zůstává jen na divákovi, jestli dokáže přijmout relativně úzké příběhové schéma celé sezóny. S výjimkou odboček Lagerthy nebo Athelstana je celá desítka epizod jen pinkaná ve čtyřce Ragnar-Rollo-Borg-Horik a nebýt každý konflikt tak efektně prokládaný krví a ocelí, mohlo by toho i na malém prostoru být skoro málo. Takhle ale mohou srdce severských válečníků bít dál v očekávání nových plaveb a kořistí. 3. série - 70% - S rostoucí fandovskou základnou paradoxně Ragnarova dobrodružství zlehka slábnou. Pořád to stačí na dostatečnou zábavu plnou čím dál velkolepějších soubojů, ale doby, kdy byla nová epizoda událostí týdne, jsou již dávno pryč. Hirstovy scénáře totiž až trestuhodně opovrhují možnostmi, kdy by se ze zvratu nebo z odchodu některé z hlavních postav mohla stát skutečná událost. Důležitá kapitola severských dějin a legend je dovyprávěna s velkou ctí a v pořádně rozmáchlém duchu, ale rozporuplnost některých charakterů (Floki, Aslaug) na zážitku nezanedbatelně ubírá. 4. série - první část - 50% - Nevím, na čí zodpovědnost padá rozhodnutí udělit seriálu větší počet epizod na rok, ale viním ho za jeden zásadní důsledek. Zabil tím pro mě celý seriál. Přibylo nicneříkajících pohledů do prázdna, bludných výjevů i střípků proroctví, které nám nikdy nic neřeknou. Přibylo vedlejších postav, jejichž přítomnost buď od začátku irituje (krvelačná bratrská dvojice) nebo nedává sebemenší smysl (Yidu). Navíc královské intriky postrádají větší náboj, ať už v případě Erlendura, Ecberta nebo Charlese, a co je nejhorší - děj jede opět v další smyčce, kdy se hlavní část sezóny zaobírá tažením proti stejnému nepříteli jako o sérii dříve. Paradoxně právě ve chvílích, kdy se objeví pablesk dřívější atmosféry, nejčastěji v dějových linkách Rolla nebo Bjorna, je nejsmutněji patrné, jak hrozně nechutným rohlíkem nás Michael Hirst zkouší opít. A vzhledem k tomu, jak moc jsem se v úplných začátcích celých Vikingů zastával, mi to je líto stejně tak moc, jako mě to zoufale štve. 4. série - druhá část - 60% - Pořádným časovým skokem rozdělená sezóna si zaslouží i rozdělený komentář a nutno říct, že při sledování starého Ragnara jsem měl měl pocit, že se seriál dokáže vrátit tam, kam před lety patřil. Jak se ale pozornost přenese na Ragnarovy mladší syny, nedokážu fandit žádnému z nich, což je v kombinaci s podivně jednající Lagerthou a jen malým prostorem pro zestárlého Ecberta pořádný problém. Tempo sice uhání kupředu více než dravě a akční scény jsou snad lepší než kdy dřív, ale zvyšující se počet absurdních úmrtí vedlejších postav, často zcela neodpovídajících dosavadnímu ději, sráží hodnocení o pořádný kus níž. 5. série - první část 40% - Michael Hirst je opilý slávou. Linky, které by dříve sotva stačily na čtyři epizody, natahuje na celou půlsezónu a já trpím a teskním po původních charakterech. Ivar, Ubbe a Hvitserk mohou být zahraní sebelépe, ale veškeré jejich půtky působí samoúčelně, Lagertha dostává dialogy snad za trest a Flokiho cestování tam a zpátky snad musí být vtípkem tvůrců, co všechno ještě divák snese. Množství snových výjevů navíc překračuje i tu poslední únosnou hranici a při armádě válčících kostlivců, kteří vypadli z druhořadé videohry, jsem jen nevěřícně kroutil hlavou a nevěděl, jestli se smát nebo brečet. Dávné seriálové zjevení tak směle pokračuje ve své cestě ke dnu.(29.4.2013)

• - V seriálu často zní norský hudební projekt Wardruna, který má své ohnisko v kultovním jazyce nalezeném v nedávno zapomenutých umění norského šamanismu, Odinových písních a denních činností kultovního života. (Korkyist)

• - Predstaviteľ obávaného Rolla, Clive Standen, bol predurčený pre postavu bojovníka. Okrem urastenej postavy zvláda jazdiť na koni, má zlatú medailu v šerme a trénoval aj thajský box. (ywo666)

• - Vikingové ve skutečnosti o existenci Británie a Irska nevěděli, v seriálu přesto země znají. (Hem.m)