Vikingové (TV seriál)

Vikings

Vikingovia

Vikings

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013–2019, 65 h 58 min (Minutáž: 44–45 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Donal Logue, Thorbjørn Harr, Ivan Kaye, George Blagden, Nathan O'Toole, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Gaia Weiss, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Niamh Algar, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid, Mei Bignall, India Mullen, Karima McAdams, Anna Åström, Eve Connolly, Greg Orvis, Roisin Murphy, Tomi May, Dean Ridge, Ann Skelly, Erik Madsen, Ragga Ragnars, Leah McNamara, Aron Hegarty, James Quinn Markey

Dlužno přiznat, že jsem to chtěl vzdát už po prvním dílu, nicméně asi i díky tomu, že mě zajímá severská historie, dal jsem tomu ještě příležitost a neskrývám spokojenost. Seriálová rozprávka o válečnících ze Skandinávie ve srovnání s jinými filmovými komerčními produkcemi je zatím asi nejpřijatelnější. Ba co víc, tak koukám, a připočtu-li k tomu jejich specifickou formu relaxace plenicích nájezdů na svých lodích ve středověkém světě, tak to má skutečně historický podklad. Avšak co naplat, vše ostatní mi neodbytně připomínalo spíše příběh z barbarských časů v pohádkové stylizaci.(5.5.2013)

Kdo rád drsný, krvavý a špinavý středověk (navíc z pohledu vikingské kultury, která je neokoukaná a poutavá), ten si tady jistě přijde na své. Jen mi na dramaturgii první série přišlo trochu zvláštní, že hlavní dějová linie vyvrcholí poněkud předčasně a během zbývajících dílů se vlastně už jen připravuje půda pro druhou řadu. Ta je sice o mnoho ambicióznější, ale abych řekl pravdu - ty neustálé intriky, politikaření, zrady a zvraty, které se snaží tvářit strašně překvapivě, nečekaně a nekompromisně, mě s každým dalším dílem bavily méně a méně (předpokládám, že nejsem jediný, komu ten dějový vývoj přišel velice předvídatelný). První dvě série mají tudíž podle mě stejný problém - skvěle se rozjíždějí, ale ke konci už jsou trochu fádní. Ve třetí řadě jakoby se scénáristé z většiny dosavadních "chyb" poučili. Zvraty jsou v ní skutečně překvapivé (a hlavně smysluplné a velmi zásadní) a výborný rozjezd je tentokrát následován výtečným závěrem (dobývání Paříže v posledních dílech je excelentní). Navíc to kvůli onomu zobrazovanému střetu dvou odlišných kultur (vikingské a křesťanské) náramně funguje i jako (nadčasová) metafora (nejen) současného světa. S01: 80 %; S02: 70 %; S03: 90 %; S04: 80 %; S05: 70 %(18.2.2014)

Michael Hirst je na poli historických seriálov už starý harcovník, a jeho skúsenosti vidno aj na zbrusu nových Vikingoch. Malé odchýlky od reality sa dodnes nebyhli nijakému historickému filmu či seriálu, a ani tento nie je výnimkou. Úprimne, mne to vôbec nevadí, pretože sledovať osudy mojich obľúbencov Ragnara Lothbroka, drsného Erika a mierne trafeného Flokiho, krutú vikingskú režbu a intrigy v pozadí, ako aj stret odlišných národov je zaujímavé a poučné, ale hlavne veľmi zábavné. A čo sa pohanskej mytológie týka, je vykreslená tak neskutočne pútavo, až nepochybujem, že by som na ich vieru, ak by som mal tú možnosť, prešiel sám. Nemôžem sa dočkať ďalšej sezóny. 1. séria: 90% ////////// 2. séria: 90%(21.9.2013)

no po prvom diely žiadne veľké nadšenie,... videl zatiaľ po 3diel ale som dosť na pochybách až citeľne moc TV produkcia, a keď aj konečne príde na trošku väčšiu bitku tak sa ňu pozeráte z 3 kilometrov, mi to príde až na moc Anglické predstavenie než Vikingsky Švédske, vo štvrtom diele troška zlepšenie aspoň čo sa bitky na pláži tíka ale aj tak stále to nemá čím ráznejším upútať ani príbehom ani postavou _videl po 8časť ale ničím zvláštnym to nepresvedčilo, nemastné neslané, tá ako že drsnosť visí len niekde vo vzduchu /40%/(25.4.2013)

Konečně věc, na kterou se dá koukat, aniž by se člověk nerozesmál (přiznávám ale, že u posledního dílu jsem to měl jednou namále) a nebo si díky ztrátě času nepřipadal trapně. Každopádně je tohle seriál, který jde svým tempem, má dost solidní atmosféru a herci vědí proč jsou voháknutý v kůži a plátně, a špinavý od bahna. A já jen ve skrytu duše doufám, že druhá série bude stejně dobrá, jako tahle. Za mě 90%(30.5.2013)

• - Postava Björna (Nathan O'Toole), syna Ragnara (Travis Fimmel), nosí účes typický pro Normany ze severní Francie z 11. století. V době, kdy se seriál odehrává, tento sestřih ještě zdaleka "nebyl v módě". (Merenre)

• - Příjmení Ragnara Lothbrook (Travis Fimmel) se dle legend píše Lodbrok. (ricky4)

• - Vikingové ve skutečnosti o existenci Británie a Irska nevěděli, v seriálu přesto země znají. (Hem.m)