Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2018, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Donal Logue, Thorbjørn Harr, Ivan Kaye, George Blagden, Nathan O'Toole, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Gaia Weiss, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Niamh Algar, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid, Mei Bignall, India Mullen, Karima McAdams

Možná to začne jako nízkorozpočtová pohádka ze severu, ale s přibývajícími bitvami, která jsou daleko za hranicí televizní dokonalosti, se Vikingové staví do pozice naprosto dominantního hráče dramatických seriálů. Zatímco postavičky Hry o trůny stále melou o ničem, případně jdou a melou o ničem, tak Ragnar a spol. neustále plánují, plují, intrikují a bojují. Prim zde samozřejmě hraje testosteron a nádherná příroda. Mezi nejlepší postavy se však řadí i dvě ženské. Nezkrotná Lagertha i éterická Helga jsou velkými taháky každé scény. Rozdělení děje na více linek ve stylu výše zmíněného seriálu moc bodů nepřineslo. Dalo se to čekat, nudu mnoho lidí nevyhledává. Čtvrtá série je skutečným oříškem na hodnocení. Velký prostor pro nové postavy, z nichž některé baví, některé vytáčí, znovu rozjetí děje na více linek, odstranění hlavní postavy, stažení linek do jedné a epické bitvy bez zbytečných efektů, zato s brutální hromadou komparzistů. Pokud se v závěrečné sérii podaří tvůrcům ospravedlnit dosavadní velký prostor pro naprosto neuchopitelnou postavu, mohlo by jít o velkou pecku. Vzhledem k charakteru postavy mám obavy, že se to nepodaří. 1. série: 80%, 2. série: 90%, 3. série: 85%, 4. série: 80%.(18.9.2017)

Husté. Drsné a akčné, ale úplne inak ako SPARTAKUS či RÍM. Je tu úžasné napätie medzi postavami. A nikto sa tu netvári, že hlavné postavy sú aj postavami kladnými :-). Tvorcovia si zjavne verili, keď 1. sériu de facto neukončili - ale to je len dobre, lebo scenár vyslovene lákal naťiahnuť "boj o trón" na celú sériu. Takto sa príbeh vyrútil ďalej a ja som bohovsky zvedavý, čo bude nasledovať...(27.2.2014)

39/49 1. série Pilot neodradil. Jessalyn Gilsig jako vikingská královna? Ó, ano. A celkově je to takový ten druh seriálu, ve kterém když chcete udělat manželce radost, tak ji vezmete sebou na drancovací výpravu a ona je z toho nadšená :) Ragnar Lothbrok na hrad! 2. série je kompaktnější, o píď dokonalejší a hlavně neskonale zábavná. Ať žijí výpady do Heptarchie a dokonalé kariéry štítonošek. 3. série je opět ještě o kus lepší, než ta předchozí, v což se pomalu nedalo ani doufat, ale kombinace nájezdů do sedmi anglosaských království a na Paříž společně s domácími příběhy, ve kterých si nikdo není jistý tím, kde končí realita a kde začínají hry Ásgardských bohů... 4. série je opět velmi chutná, tentokrát žádné zvláštní novinky, snad jen drobné okouzlení Čínou. Ale vše dobré zůstává při starém a naši staří známí na severu, ve Francké říši i v britských královstvích jsou tu s námi. A Athelstanova mučednická smrt získává nový rozměr. 4.10 Stay tuned! Midseason rulez!(8.3.2013)

Konečně věc, na kterou se dá koukat, aniž by se člověk nerozesmál (přiznávám ale, že u posledního dílu jsem to měl jednou namále) a nebo si díky ztrátě času nepřipadal trapně. Každopádně je tohle seriál, který jde svým tempem, má dost solidní atmosféru a herci vědí proč jsou voháknutý v kůži a plátně, a špinavý od bahna. A já jen ve skrytu duše doufám, že druhá série bude stejně dobrá, jako tahle. Za mě 90%(30.5.2013)

Fantastický casting, to především. Tvůrci správně vsadili na neokoukané tváře (Gabriela Byrne nepočítám, stejně nehraje prim) a všem těm urostlým špinavým, zarostlým, seversky vyhlížejícím typům tu mohutnou sekeru v ruce prostě věříte. Tenhle seriál si vás nezíská hned zkraje, ale s přibývajícími díly vás čapne a zhruba od půlky už s radostí jedete na vlně pohanství a krve. Líbí se mi, že si k hrdinům utváříte ambivalentní vztah – vidíte, že nejsou žádní svatoušci a křesťanům podřezávají krky jako podsvinčatům, ale stejně jim fandíte a přejete jim jejich oddanou víru v pohanské bůžky a uloupené zlato. Výprava je na televizní poměry štědrá, nikde z toho nečouhá televizní sláma, severská atmosféra podmanivá a já už se těším na 2.sérii.__DOPLNĚNÍ po 2.sérii: Zřejmě nejlepší seriál dneška. Osud Ragnara Lothbroka, skutečné historické osobnosti, který toho za život dokázal více, než srovnatelné osobnosti jeho doby, je tak výživný a hutný, že tvůrci mají skutečně z čeho brát a tak se jednotlivé provazané episody sledují jedním dechem. Vše samozřejmě podpořené velkofilmovým "lookem", který ční nad většinou televizní tvorby jiných stanic. Vyvrcholení 2.série je dechberoucí a já mám definitivně nového favorita na poli TV zábavy. Už ať je tu pokračování!!(27.7.2014)

• - Hadi, kteří jsou v 15. epizodě 4. série "All His Angels" nasypáni do jámy a následně se plazí po Ragnarovi (Travis Fimmel), jsou skuteční a jedná se o krajty, užovky a hroznýše - nejedovaté a neagresivní druhy běžně chované v teráriích. Hadi, kteří Ragnara koušou, jsou digitálně dodělaní. (cze.Oi)

• - Ragnar Lodbrok (Travis Fimmel) měl ve skutečnosti ještě tři syny - Hasteina, Erika a Agnara. Ani jeden z nich není v seriálu zmíněn. Hastein přitom v reálu zastával důležité postavení nejen jako Ragnarův prvorozený syn, ale i jako vychovatel a mentor Björna (Alexander Ludwig), Ragnarova druhého syna. [Zdroj: Wikipedia.org] (Paganfairy)

• - Veľa nepresností nesú používané prvky zbroje. Wessexskí vojaci majú na hlavách tzv. Sturmhaub - prilba typická pre neskorý stredovek a novovek. Ostatní kresťanskí vojaci používajú viaceré typy prilieb tzv. normanského typu, ktoré boli v obľube až o niekoľko storočí neskôr, ako je zasadený príbeh. Vikingovia tu nepoužívajú takmer žiadnu zbroj, často bojujú do pol pása nahý, pričom vikingské prilby a aj zbroje boli veľmi pestré a bojovníkom dodávali ešte aj desivejší vzhľad. (Plaque)