Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2018, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Donal Logue, Thorbjørn Harr, Ivan Kaye, George Blagden, Nathan O'Toole, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Gaia Weiss, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Niamh Algar, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid, Mei Bignall, India Mullen, Karima McAdams, Anna Åström, Eve Connolly, Greg Orvis

Hodnotit seriál po prvním dílu může jen opravdový mentál s patologickou potřebou se zviditelnit! Je to jako byste viděli prvních pět minut dvouhodinového filmu a vyblili jste fundovaný názor na jeho děj a pointu. Doufám, že se to po nemastném pilotu zvrhne v další Homokamelot a vy se po každé epizodě upřehvězdičkujete xmrti, dementi!(6.3.2013)

Vizuálně podmanivé, neokoukané herecké tváře rozhodně zajímavé a bitevní scény dostatečně syrové. Nicméně sem tam se to přece jen trochu vleče a těch náboženských plků je někdy až příliš. 1. série - 80% Druhá řada je ještě o třídu lepší a není zde takřka žádné hluché místo. Pokud si i třetí série udrží stejné tempo, budu nakonec muset tu pátou hvězdičku přidat. 2. série - 100% Ve třetí sérii to hlavně kolem některých dějových linek sem tam zaskřípalo, párkrát jsme zakroutili hlavou nad nelogickým chováním postav, ale nakonec jsme stejně byli nadšeni nejen poutavými bojovými scénami. Druhou sérii tahle sice nepřekonala, ale pořád jsou Vikings tím nejlepším ve svém žánru. 3. série - 90% Čtvrtá řada měla pár slabších míst, za což dle mého může vyšší počet epizod. Děj se tak více rozmělnil a některé díly byly vyloženě natahované. V polovině jsme se navíc dočkali trošku uspěchaného časového skoku a chvilku trvalo, než jsme si na dospělé Ragnarovy syny zvykli. Hlavní událostí byla samozřejmě očekávaná smrt Ragnara, se kterou se nejspíš mnoho fanoušků dosud nevyrovnalo. Ale už bylo zkrátka načase a nesdílím názor, že bez něj už to nebude ono. Závěrečné díly dokázaly, že to půjde i bez Ragnara. 4. série - 90%(5.3.2013)

Zajímavý seriál o Vikinzích od stanice History. Vypráví příběh o slavném dobyvateli Ragnaru Lothbrokovi. Ten se vydává na západ hledat nové země k dobývání. Spoiler: Ze svých tažení si přivede domů mnicha Athelstana. S ním se spřátelí a vzájemně se učí různé věci. Po neshodě a zradě svým jarlem Haraldsonem ho v souboji porazí a zaujme jeho místo. Poté se spojuje s králem Horikem a společně vyráží dobývat Anglii. Společně taky poté bojují proti jarlu Borgovi. Po neshodách se svou ženou Lagertha odchází a její místo zaujímá Aslaug. Z Lagerthy se později stává jarl Ingstad. Také se s k němu v boji přidává jeho syn Bjorn. A bratr Rollo s mu stojí po boku skoro celou dobu. Ragnar uzavře dohodu s králem Ecbertem a vrací se domů. Tam se nepohodne s Horikem a stává se králem. Po neúspěšné spolupráci v Anglii se Vikingové vydávají do Francie. Paříž je sice těžký oříšek, ale nakonec si s ní poradí. Opět jim k tomu pomůže lest a důvtip krále Ragnara. :) Končí to hodně otevřeně, ale je celkem jasné, jak to bude pokračovat. 4. série je tu a sní i nové problémy v Paříži i doma. Tu nakonec nedobyjí a vrací se domů. Následuje velký časová skok a Ragnarovi synové už jsou dospělí. Poté děj pokračuje dobýváním Anglie a Středomoří. 5. série je tu. Líbí se mi, že jejich společnost byla docela otevřená a demokratická. Takže bojovat mohly třeba i ženy. Hraje tam i jeden český herec. ;) "I'm not intrested in deals."(17.3.2013)

Dlužno přiznat, že jsem to chtěl vzdát už po prvním dílu, nicméně asi i díky tomu, že mě zajímá severská historie, dal jsem tomu ještě příležitost a neskrývám spokojenost. Seriálová rozprávka o válečnících ze Skandinávie ve srovnání s jinými filmovými komerčními produkcemi je zatím asi nejpřijatelnější. Ba co víc, tak koukám, a připočtu-li k tomu jejich specifickou formu relaxace plenicích nájezdů na svých lodích ve středověkém světě, tak to má skutečně historický podklad. Avšak co naplat, vše ostatní mi neodbytně připomínalo spíše příběh z barbarských časů v pohádkové stylizaci.(5.5.2013)

Důkaz toho, že kvalitní historický seriál se dá natočit i bez účelově drastických a surových scén a že poeticky se dají ztvárnit i rituály lidských obětin nebo krvavá poprava s rozsekáním páteře sekyrou a následným roztažením všech žeber do tvaru křídel ("blood eagle" ve druhé sérii - tak dokonalá scéna, že jsem si ji musela pustit třikrát za sebou). Ze začátku jsem k tomu přistupovala hodně skepticky - čekala jsem, že se prostě budou celou dobu rubat hlava nehlava, ale tvůrci se naštěstí odebrali jiným směrem. Navíc to není tak ukecané jako Tudorovci. Zatím viděny 3 řady.(9.6.2016)

• - Seriál má dve verzie - jednu skrátenú, miernejšiu pre americký trh a jednu necenzurovanú, drsnejšiu pre zahraničné televízie. (krasomama)

• - Představitel hlavní role Ragnara Lothbroka, Travis Fimmel, nesnášel natáčení sexuálních scén. Dle jeho slov to bylo trapné a přišlo mu velmi nepřirozené dělat všechny intimnosti před ostatními lidmi. (ArsenalEagle)

• - V prvním díle první série je popraven Eric Trygvasson (Conor Madden) za vraždu, Vikingové však ve skutečnosti místo trestu smrti posílali kriminálníky do vyhnanstvím. (Hem.m)