Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2018, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Donal Logue, Thorbjørn Harr, Ivan Kaye, George Blagden, Nathan O'Toole, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Gaia Weiss, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Niamh Algar, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid, Mei Bignall, India Mullen, Karima McAdams, Anna Åström

Vynikající historický seriál z dílny Michaela Hirsta, autora seriálů Tudorovci (2007-2010) a Camelot (2011). Už to je záruka nádherné podívané. Ano žádné zklamání se nekoná dokonale zpracované, fantastická výprava. Všechny dějové linky jsou velmi napínavé a drastické. Seriál má i prvky dokumentu o době Vikingů. Mohu doporučit dokonalá podívaná.(7.4.2017)

Fantastický casting, to především. Tvůrci správně vsadili na neokoukané tváře (Gabriela Byrne nepočítám, stejně nehraje prim) a všem těm urostlým špinavým, zarostlým, seversky vyhlížejícím typům tu mohutnou sekeru v ruce prostě věříte. Tenhle seriál si vás nezíská hned zkraje, ale s přibývajícími díly vás čapne a zhruba od půlky už s radostí jedete na vlně pohanství a krve. Líbí se mi, že si k hrdinům utváříte ambivalentní vztah – vidíte, že nejsou žádní svatoušci a křesťanům podřezávají krky jako podsvinčatům, ale stejně jim fandíte a přejete jim jejich oddanou víru v pohanské bůžky a uloupené zlato. Výprava je na televizní poměry štědrá, nikde z toho nečouhá televizní sláma, severská atmosféra podmanivá a já už se těším na 2.sérii.__DOPLNĚNÍ po 2.sérii: Zřejmě nejlepší seriál dneška. Osud Ragnara Lothbroka, skutečné historické osobnosti, který toho za život dokázal více, než srovnatelné osobnosti jeho doby, je tak výživný a hutný, že tvůrci mají skutečně z čeho brát a tak se jednotlivé provazané episody sledují jedním dechem. Vše samozřejmě podpořené velkofilmovým "lookem", který ční nad většinou televizní tvorby jiných stanic. Vyvrcholení 2.série je dechberoucí a já mám definitivně nového favorita na poli TV zábavy. Už ať je tu pokračování!!(27.7.2014)

39/49 1. série Pilot neodradil. Jessalyn Gilsig jako vikingská královna? Ó, ano. A celkově je to takový ten druh seriálu, ve kterém když chcete udělat manželce radost, tak ji vezmete sebou na drancovací výpravu a ona je z toho nadšená :) Ragnar Lothbrok na hrad! 2. série je kompaktnější, o píď dokonalejší a hlavně neskonale zábavná. Ať žijí výpady do Heptarchie a dokonalé kariéry štítonošek. 3. série je opět ještě o kus lepší, než ta předchozí, v což se pomalu nedalo ani doufat, ale kombinace nájezdů do sedmi anglosaských království a na Paříž společně s domácími příběhy, ve kterých si nikdo není jistý tím, kde končí realita a kde začínají hry Ásgardských bohů... 4. série je opět velmi chutná, tentokrát žádné zvláštní novinky, snad jen drobné okouzlení Čínou. Ale vše dobré zůstává při starém a naši staří známí na severu, ve Francké říši i v britských královstvích jsou tu s námi. A Athelstanova mučednická smrt získává nový rozměr. 4.10 Stay tuned! Midseason rulez!(8.3.2013)

Vizuálně podmanivé, neokoukané herecké tváře rozhodně zajímavé a bitevní scény dostatečně syrové. Nicméně sem tam se to přece jen trochu vleče a těch náboženských plků je někdy až příliš. 1. série - 80% Druhá řada je ještě o třídu lepší a není zde takřka žádné hluché místo. Pokud si i třetí série udrží stejné tempo, budu nakonec muset tu pátou hvězdičku přidat. 2. série - 100% Ve třetí sérii to hlavně kolem některých dějových linek sem tam zaskřípalo, párkrát jsme zakroutili hlavou nad nelogickým chováním postav, ale nakonec jsme stejně byli nadšeni nejen poutavými bojovými scénami. Druhou sérii tahle sice nepřekonala, ale pořád jsou Vikings tím nejlepším ve svém žánru. 3. série - 90% Čtvrtá řada měla pár slabších míst, za což dle mého může vyšší počet epizod. Děj se tak více rozmělnil a některé díly byly vyloženě natahované. V polovině jsme se navíc dočkali trošku uspěchaného časového skoku a chvilku trvalo, než jsme si na dospělé Ragnarovy syny zvykli. Hlavní událostí byla samozřejmě očekávaná smrt Ragnara, se kterou se nejspíš mnoho fanoušků dosud nevyrovnalo. Ale už bylo zkrátka načase a nesdílím názor, že bez něj už to nebude ono. Závěrečné díly dokázaly, že to půjde i bez Ragnara. 4. série - 90%(5.3.2013)

Přál jsem si sérii, co by dýchala pravou nekřesťanskou atmosférou severu, obešla se bez telenovel, kde by "vikingové" nebyla žádná parta modelů, kde by se pravidelně opakovalo krveprolití bez nějakých větších emocí. Takže to dopadlo výborně. A co se druhé sezóny týče, spokojenost. A dokud to byla řežba na díl tak úplně perfekt, od půlky slabší, tedy přání do příště: jen ať se tahle show drží akce a násilí. Třetí sezona už mě nudou odradila po několika dílech, tak možná někdy...(11.11.2014)

• - Ve 4. díle 2. série si ve Wessexkém paláci Ragnar (Travis Fimmel) prohlíží sochy. Na otázku, kdo je vytvořil, mu jeden Sas odpovídá, že obři, kteří tam žili v minulosti. Sasové přišedší do Anglie skutečně považovali opuštěné pozůstatky rozvinutého římského osídlení - pro ně těžko pochopitelného - za dílo obrů z dávné minulosti. (Merenre)

• - Nájezd Vikingů na klášter na ostrově Lindisfarne z 2. epizody 1. série vychází ze skutečných událostí. Odehrál se v roce 793 n. l. a jakožto první historicky doložený započal slavnou éru vikinského drancování Evropy. (Barghest)

• - Rollo je skutočná historická postava. So seriálovým Rollom zdieľal povesť výborného bojovníka. Dokonca mal prezývku "chodec", lebo bol údajne taký veľký, že nemohol jazdiť na koni. (ywo666)