Vikingové (TV seriál)

Vikings

Vikingovia

Vikings

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013–2020, 65 h 57 min (Minutáž: 44–48 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Donal Logue, Thorbjørn Harr, Ivan Kaye, George Blagden, Nathan O'Toole, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Gaia Weiss, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Niamh Algar, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid, Mei Bignall, India Mullen, Karima McAdams, Anna Åström, Eve Connolly, Greg Orvis, Roisin Murphy, Tomi May, Dean Ridge, Ann Skelly, Erik Madsen, Ragga Ragnars, Leah McNamara, Aron Hegarty, James Quinn Markey, Jay Duffy, Ian Meehan, Richard Ashton, Sean Duggan, Andrei Claude, Danila Kozlovskij, Alicia Gerrard, Bryan Quinn, Serena Kennedy, Lenn Kudrjawizki, Steven Berkoff, Gina Costigan, David Sterne, Kathy Monahan, Alicia Agneson, Fredrik Hiller, Mishael Lopes Cardozo, Phillip Lewitski, Eric Johnson, Neill Fleming, Emma Willis, Nicolas Van Beveren, Kelly Campbell, Ray Stevenson

Vždycky jsem si říkal, že Vikingové by si zasloužili konečně nějaký výborně zpracovaný film a že bych za to dal dokonce všechno možné, no a History přišla s celým seriálem a dokonce lepším, než bych si dokázal představit ve svých nejdivočejších vikingských snech. Travis Fimmel je dokonalý, jeden z těch herců, kteří téměř okamžitě přesvědčí o svých hereckých kvalitách a člověk okamžitě ví, že bez něho by seriál ztratil velmi velkou část sympatického obsazení. A pak je tu Katheryn Winnick - ta štítonoška z těch divokých vikingských snů. 1. série - 9/10 - Mystika, duchovno, kultura, střet kultur, nájezdy, plenění, boj o moc, neočekávané přátelství, manželská krize - vše tak dokonalé, jak jen může být, snad jen ty bitvy trpí nedostatkem rozpočtu. 2. série - 8,5/10 - Mnohé z minula se zintenzivňuje, přidává se výborný anglický král, méně zajímavý vikingský král, zrady, rozkol a orel. Jen finále je nějaké slabší než minule a děje se tu až moc nedovařené politiky. 3. série - 8/10 - Rozpačitá první polovina série s nudnějším dějem a několika hloupými místy je naštěstí plně vynahrazena válkou proti Francii. Epizody s Paříží jsou to nejlepší, co lze najít v televizi.(22.10.2015)

Budú vám tvrdiť, že tam sú nejaké odchýlky od histórie a drobné nedostatky v kostýmoch. Na to sa môžete zvysoka vyprdnúť, pretože inak je to výborná vec s viac ako solídne vystavaným príbehom, veľmi fajn hercami a správne špinavou dobovou atmosférou. Z prvej sezóny u mňa vedie hypnotická epizóda s výletom do chrámu v Uppsale. Čistá pohanská mágia.(7.5.2013)

Důkaz toho, že kvalitní historický seriál se dá natočit i bez účelově drastických a surových scén a že poeticky se dají ztvárnit i rituály lidských obětin nebo krvavá poprava s rozsekáním páteře sekyrou a následným roztažením všech žeber do tvaru křídel ("blood eagle" ve druhé sérii - tak dokonalá scéna, že jsem si ji musela pustit třikrát za sebou). Ze začátku jsem k tomu přistupovala hodně skepticky - čekala jsem, že se prostě budou celou dobu rubat hlava nehlava, ale tvůrci se naštěstí odebrali jiným směrem. Navíc to není tak ukecané jako Tudorovci. Zatím viděny 3 řady.(9.6.2016)

Po první serii velká spokojenost. Celkem nezkresleně představuje to, co Vikingy charakterizuje asi nejvíc. Bojovnost, dobyvačnost, otrlost, sílu, víru ve svoji kulturu. Slušný casting (Travis Fimmel sice nijak extra nordický typ, spíš takový tahák na diváky, ale tady se alespoň vymanil z toho looku oblíbeného koně ze stáje Calvina Kleina) , krásné ztvárnění, kdy se i bez přehnaných exploitačních prvků podařilo představit násilí provázející nájezdy, války a některé zvyky zcela dostatečně. Za plus považuji i vynechání historicky zavádějících kravin jako jsou například helmy s rohy (ty ve skutečnosti vikingové nikdy nenosili). Kulturní rozdíly, pohanské zvyky, otevřený a úplně jiný přístup k sexu, smrti, obětem, než jak jej známe a jak jsme jím poznamenáni i sami z historie křesťanství, všechny tyhle osvěžující momenty, plus osobní dramata postav kolem hlavního hrdiny (zajímavé postavy např. Mnich nebo charakterově komplikovanější Rollo, Ragnarův bratr) mě bavily a opravdu se těším, jak bude vypadat další serie. Zejména, jak se tvůrci vypořádají s odpaněním Ameriky Vikingy, které je mylně připisováno Kolumbovi. Sice to byl jen výčnělek někde kolem labradora a novofundlanďáka, ale, kurva, byli tam dřív!:)(19.5.2013)

Pokud chcete brát tenhle seriál, jako nějakou zajímavou exkurzi do dějepisu, budete nejspíš zklamáni. Pokud ho chcete brát jako nějakou dobyvatelskou ságu, budete spokojeni tak zhruba napůl. V tomhle případě platí pořekadlo, za málo peněz, málo muziky. S nějakým lepším rozpočtem by šel natočit určitě lépe, což se týče hlavně bitev a soubojů. A tak největším kladem zůstává po první sérii mužské osazenstvo. Gabriel dokázal, že má i přes svůj věk charisma na rozdávání a Travise, toho zcela nepochybně ocení ženské osazenstvo. Suma sumárum spíše lehčí zklamání a druhou sérii si já osobně nechám určitě ujít.(14.5.2014)

• - Vikingovia v seriáli majú len minimum škandinávskych predstaviteľov. Medzi postavami prevažujú austrálski, kanadskí, írski a britskí herci. Jedinú výnimku medzi hlavnými postavami tvorí Švéd Gustaf Skarsgård. (ywo666)

• - Keby mali postavy Travisa Fimmela a Alexandra Ludwiga rovnaký vek ako herci, Ragnar by musel splodiť Bjorna v 12-tich rokoch. (ywo666)

• - Postava Björna (Nathan O'Toole), syna Ragnara (Travis Fimmel), nosí účes typický pro Normany ze severní Francie z 11. století. V době, kdy se seriál odehrává, tento sestřih ještě zdaleka "nebyl v módě". (Merenre)