Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2018, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Donal Logue, Thorbjørn Harr, Ivan Kaye, George Blagden, Nathan O'Toole, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Gaia Weiss, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Niamh Algar, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid, Mei Bignall, India Mullen, Karima McAdams, Anna Åström

Přál jsem si sérii, co by dýchala pravou nekřesťanskou atmosférou severu, obešla se bez telenovel, kde by "vikingové" nebyla žádná parta modelů, kde by se pravidelně opakovalo krveprolití bez nějakých větších emocí. Takže to dopadlo výborně. A co se druhé sezóny týče, spokojenost. A dokud to byla řežba na díl tak úplně perfekt, od půlky slabší, tedy přání do příště: jen ať se tahle show drží akce a násilí. Třetí sezona už mě nudou odradila po několika dílech, tak možná někdy...(11.11.2014)

"Cattle die, kinsmen die. All men are mortal. Words of praise will never perish nor a noble name." Vikingové utišili můj neukojitelný hlad po krvi, severských mýtech, copatých mužích i drsných ženách. V paprscích všemohoucího Ódina, nechť jsme hodni píti medovinu Valhally, čest a slávu!(16.4.2013)

Špína, jedna dračí loď, krev, nejlépe rozmazaná po ksichtu, objevování kouzla mořeplavby, celkem paráda. Občasné odkazy na klasickou literaturu mě nerušily, proč vikinskému válečníkovi nevložit do úst něco z Kupce benátského. Tím posledním dílem to ale podělali, nemyslím "kostky jsou vrženy", myslím tu Královnu koloběžku první, pizizubou ke všemu. Ragnare, chcípni!(12.5.2013)

Tak po sedmém díle jsem hodně nadšen (tj. konečně zabili toho smrada .. abych nespoileroval neřeknu kterého :))). Jinak, hlavní hrdina je dost charismatický, výprava se mi hodně líbí, příběh není úplně blbý (i když to cestování je na mě nějak moc zkratkovité). No ... sice můžu mít výtek kolik chci, ale ať už (u Odina) vyjde další díl :)(25.4.2013)

Michael Hirst je na poli historických seriálov už starý harcovník, a jeho skúsenosti vidno aj na zbrusu nových Vikingoch. Malé odchýlky od reality sa dodnes nebyhli nijakému historickému filmu či seriálu, a ani tento nie je výnimkou. Úprimne, mne to vôbec nevadí, pretože sledovať osudy mojich obľúbencov Ragnara Lothbroka, drsného Erika a mierne trafeného Flokiho, krutú vikingskú režbu a intrigy v pozadí, ako aj stret odlišných národov je zaujímavé a poučné, ale hlavne veľmi zábavné. A čo sa pohanskej mytológie týka, je vykreslená tak neskutočne pútavo, až nepochybujem, že by som na ich vieru, ak by som mal tú možnosť, prešiel sám. Nemôžem sa dočkať ďalšej sezóny. 1. séria: 90% ////////// 2. séria: 90%(21.9.2013)

• - Podle severské mytologie se do bájné Valhally dostanou skutečně pouze lidé padlí v boji. (ricky4)

• - V seriálu jsou Járlové líčení takřka jako neomezení vládci. Na konci 8. století v době začátku vikingských nájezdů však mezi těmito lidmi přetrvávala "vojenská demokracie", která byla feudálním typem vlády nahrazena až mnohem později během pokřesťanštění. (Merenre)

• - Skalní plošina, na níž Ragnar (Travis Fimmel) sedí v závěru desátého dílu druhé série, se jmenuje Preikestolen, v překladu "Kazatelna". Nachází se v kraji Rogaland v jihozápadním Norsku a jde o jednu z nejnavštěvovanějších přírodních památek v Norsku. (Barghest)