Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2018, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, George Blagden, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Rebecca Quin, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid

Možná to začne jako nízkorozpočtová pohádka ze severu, ale s přibývajícími bitvami, která jsou daleko za hranicí televizní dokonalosti, se Vikingové staví do pozice naprosto dominantního hráče dramatických seriálů. Zatímco postavičky Hry o trůny stále melou o ničem, případně jdou a melou o ničem, tak Ragnar a spol. neustále plánují, plují, intrikují a bojují. Prim zde samozřejmě hraje testosteron a nádherná příroda. Mezi nejlepší postavy se však řadí i dvě ženské. Nezkrotná Lagertha i éterická Helga jsou velkými taháky každé scény. Rozdělení děje na více linek ve stylu výše zmíněného seriálu moc bodů nepřineslo. Dalo se to čekat, nudu mnoho lidí nevyhledává. Čtvrtá série je skutečným oříškem na hodnocení. Velký prostor pro nové postavy, z nichž některé baví, některé vytáčí, znovu rozjetí děje na více linek, odstranění hlavní postavy, stažení linek do jedné a epické bitvy bez zbytečných efektů, zato s brutální hromadou komparzistů. Pokud se v závěrečné sérii podaří tvůrcům ospravedlnit dosavadní velký prostor pro naprosto neuchopitelnou postavu, mohlo by jít o velkou pecku. Vzhledem k charakteru postavy mám obavy, že se to nepodaří. 1. série: 80%, 2. série: 90%, 3. série: 85%, 4. série: 80%.(18.9.2017)

Bezesporu kvalitní seriál s úžasnými postavami, které přirostou k srdci a divák jim fandí zuby nehty. Nejradši jsem měl Ragnara,jeho syna, Rolla( byť ten jeden paličák přechází ze strany na stranu), Lagerthu a Athelstana. Nesnáším Flokiho. Lehce zamrzí, že v záporných postavách nikdo vyloženě neexceluje, králové jak Paříže tak Wessexu příliš budící respekt nenavodí. Mínusem pro mne byla i absence nahoty a nízký výskyt krve,což je nevyhnutelné k seriálu takovým rozměrům, ale i bez krve jsou souboje dostatečně výživné, především samotná strategie je zajímavá ( Při Obléhání hradu Paříže jsem téměř nedýchal. Mám to za 90% byť to má mouchy a novější Last Kingdom je pro mne svěžejší a drsnější, bavil jsem se zde dokonale a tehdy se dá odpustit leccos.(17.1.2016)

S01E01-E09. Tak a máme tu koniec prvej série výborného seriálu Vikingovia. Spočiatku mierny rozjazd od tretej časti už aj nejaké boje. Vikingovia sa časť od časti zlepšujú a odkrývajú svoju kultúru, jednotlivé charaktery a veľkoleposť. Parádna atmosféra, výborné herecké obsadenie a skvelá znelka Fever Ray – If I Had A Heart. Môže zamrzieť akurát tak len mierna krvavosť.(2.5.2013)

Dopozeranie prvej sezóny mi zabralo trocha viac času, kdežto druhú som zhltol behom dvoch dní, čo myslím jednoznačne hovorí o progresívnom náraste kvality. Pokiaľ si tretia séria udrží pútavosť a celkovú nadupanosť dvojky, budem nad pomery spokojný. Sláva Ragnarovi, Rollovi, Flokimu, Lagerthe, Athelstanovi a Bjornovi! 1. séria 70% 2. séria 90%(19.7.2014)

Po pátým dílu si zaslouží plnej počet, ovšem pokud to začne sklouzávat k telenovelám typu Hra o blumy, pak ať jim je Odin milostiv. Broiler: Mrtvým Kulichem mě nasrali prazle, tak jen doufám, že aspoň paří ve Valhalle jak Peytlič v bordelu. Edit 9.4. Nemohl jsem dospat, letím k lazebnici a požaduji sestřih na Ragnara.Edit 17.4.: Ty voe, asi jsem editor...no nic, tak u lazebnice vikingské (má privátní korektorka mě upozornila na chybu, nicméně jí neopravím, je to jen žena, ani není štítonoška) celkem bez průseru, tiše jsem svým dvou set decibelovým šepotem zaševelil Na Rááágnááááráááá!!!!!!!!! a jako diškréci jsem jí ohnul přes křeslo a zafuněl Odíííín. Vypadám jako kokot a jsem spokojen... příště jdu do tetovacího salónu... se sekerou. Nádhera!! .....................Cože??? Jen devět dílů?? Teď abych žral několik měsíců sledě... No, a tak se nám to, čeho jsem se bál před třemi lety děje. Jakmile se objeví křesťanští buzíci a začnou kombinovat a překombinovávat je zde další nekonečná nuda stylu Hra o údy, škoda.(5.4.2013)

• - Postava Björna (Nathan O'Toole), syna Ragnara (Travis Fimmel), nosí účes typický pro Normany ze severní Francie z 11. století. V době, kdy se seriál odehrává, tento sestřih ještě zdaleka "nebyl v módě". (Merenre)

• - Kresťanské vojská sú odeté v uniformovanej zbroji s farebným odlíšením od ostatných. Uniforma sa však začala využívať približne v 18. storočí. Dovtedy sa vojská odlišovali hlavne zástavami (preto bolo dôležité, aby vlajka nepadla) a farebnými stuhami na rukách, prilbe a pod. (Plaque)

• - Ragnar Lodbrok (Travis Fimmel) je jeden z nejznámějších norských hrdinů, vypráví se o něm v několika skandinávských ságách a básních. Zatímco jeho potomci jsou skutečnými historickými postavami, není zcela jisté, že Ragnar opravdu existoval. V této postavě se pravděpodobně snoubí několik osobností s fikcí. (Barghest)