Vikingové

(TV seriál)
  • Irsko Vikings (více)
Akční / Drama / Historický / Dobrodružný
Irsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, (více)

Série(6) / Epizody(89)

Nový historický seriál z dielne Michaela Hirsta, autora seriálov Tudorovci (2007-2010) a Camelot (2011). Vikings sledujú dobrodružstvá Ragnara Lothbroka (Travis Fimmel), ktorý bol najväčším hrdinom svojej doby. Predstavujú výpravné prerozprávanie severských ság o Ragnarovi, jeho vikingských spolubojovníkoch, rodine a ukazujú jeho nástup na pozíciu kráľa všetkých kmeňov Vikingov. Ragnar nie je iba neohrozeným bojovníkom, ale zosobňuje aj severské tradície spočívajúce v oddanosti bohom. Podľa legendy totiž Ragnar nie je nikto iný, než priamy potomok Odina, vládcu všetkých bohov a boha vojny a bojovníkov. (Incantator)

Cervenak

Budú vám tvrdiť, že tam sú nejaké odchýlky od histórie a drobné nedostatky v kostýmoch. Na to sa môžete zvysoka vyprdnúť, pretože inak je to výborná vec s viac ako solídne vystavaným príbehom, veľmi fajn hercami a správne špinavou dobovou atmosférou. Z prvej sezóny u mňa vedie hypnotická epizóda s výletom do chrámu v Uppsale. Čistá pohanská mágia. ()

Lima

Fantastický casting, to především. Tvůrci správně vsadili na neokoukané tváře (Gabriela Byrne nepočítám, stejně nehraje prim) a všem těm urostlým špinavým, zarostlým, seversky vyhlížejícím typům tu mohutnou sekeru v ruce prostě věříte. Tenhle seriál si vás nezíská hned zkraje, ale s přibývajícími díly vás čapne a zhruba od půlky už s radostí jedete na vlně pohanství a krve. Líbí se mi, že si k hrdinům utváříte ambivalentní vztah – vidíte, že nejsou žádní svatoušci a křesťanům podřezávají krky jako podsvinčatům, ale stejně jim fandíte a přejete jim jejich oddanou víru v pohanské bůžky a uloupené zlato. Výprava je na televizní poměry štědrá, nikde z toho nečouhá televizní sláma, severská atmosféra podmanivá a já už se těším na 2.sérii.__DOPLNĚNÍ po 2.sérii: Zřejmě nejlepší seriál dneška. Osud Ragnara Lothbroka, skutečné historické osobnosti, který toho za život dokázal více, než srovnatelné osobnosti jeho doby, je tak výživný a hutný, že tvůrci mají skutečně z čeho brát a tak se jednotlivé provazané episody sledují jedním dechem. Vše samozřejmě podpořené velkofilmovým "lookem", který ční nad většinou televizní tvorby jiných stanic. Vyvrcholení 2.série je dechberoucí a já mám definitivně nového favorita na poli TV zábavy. Už ať je tu pokračování!! ()

T2

no po prvom diely žiadne veľké nadšenie,... videl zatiaľ po 3diel ale som dosť na pochybách až citeľne moc TV produkcia, a keď aj konečne príde na trošku väčšiu bitku tak sa ňu pozeráte z 3 kilometrov, mi to príde až na moc Anglické predstavenie než Vikingsky Švédske, vo štvrtom diele troška zlepšenie aspoň čo sa bitky na pláži tíka ale aj tak stále to nemá čím ráznejším upútať ani príbehom ani postavou _videl po 8časť ale ničím zvláštnym to nepresvedčilo, nemastné neslané, tá ako že drsnosť visí len niekde vo vzduchu /40%/ ()

KevSpa

Vizuálně podmanivé, neokoukané herecké tváře rozhodně zajímavé a bitevní scény dostatečně syrové. Nicméně sem tam se to přece jen trochu vleče a těch náboženských plků je někdy až příliš. 1. série - 80% Druhá řada je ještě o třídu lepší a není zde takřka žádné hluché místo. Pokud si i třetí série udrží stejné tempo, budu nakonec muset tu pátou hvězdičku přidat. 2. série - 100% Ve třetí sérii to hlavně kolem některých dějových linek sem tam zaskřípalo, párkrát jsme zakroutili hlavou nad nelogickým chováním postav, ale nakonec jsme stejně byli nadšeni nejen poutavými bojovými scénami. Druhou sérii tahle sice nepřekonala, ale pořád jsou Vikings tím nejlepším ve svém žánru. 3. série - 90% Čtvrtá řada měla pár slabších míst, za což dle mého může vyšší počet epizod. Děj se tak více rozmělnil a některé díly byly vyloženě natahované. V polovině jsme se navíc dočkali trošku uspěchaného časového skoku a chvilku trvalo, než jsme si na dospělé Ragnarovy syny zvykli. Hlavní událostí byla samozřejmě očekávaná smrt Ragnara, se kterou se nejspíš mnoho fanoušků dosud nevyrovnalo. Ale už bylo zkrátka načase a nesdílím názor, že bez něj už to nebude ono. Závěrečné díly dokázaly, že to půjde i bez Ragnara. 4. série - 90% ()

verbal

Hodnotit seriál po prvním dílu může jen opravdový mentál s patologickou potřebou se zviditelnit! Je to jako byste viděli prvních pět minut dvouhodinového filmu a vyblili jste fundovaný názor na jeho děj a pointu. Doufám, že se to po nemastném pilotu zvrhne v další Homokamelot a vy se po každé epizodě upřehvězdičkujete xmrti, dementi! ()

Galerie (1 670)

• Seriál má dve verzie - jednu skrátenú, miernejšiu pre americký trh a jednu necenzurovanú, drsnejšiu pre zahraničné televízie. (krasomama)
  • Kráľ Wessexu Egbert mal v realite skutočne pozoruhodných potomkov. Jeho vnukom bol Alfred Veľký, ktorý v bitke pri Edingtone porazil, a tým definitívne zastavil, inváziu Veľkej pohanskej armády Vikingov, ktorá plienila a rozvrátila Anglicko. Podobne ako jeho starý otec v seriáli, aj Alfred sa zaujímal o kultúru i organizáciu Rimanov a ich bojové vedomosti využil na porážku Vikingov. Vnukom Alfreda Veľkého bol zase kráľ Athelstan, ktorý definitívne vyhnal Vikingov z Anglicka. Je tiež známy ako prvý zjednotiteľ Angličanov (Anglosasov) pod vlajkou Wessexu. (Martinius)
  • V seriálu často zní norský hudební projekt Wardruna, který má své ohnisko v kultovním jazyce nalezeném v nedávno zapomenutých umění norského šamanismu, Odinových písních a denních činností kultovního života. (Korkyist)