Vikingové (TV seriál)

Vikings

Vikingovia

Vikings

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013–2020, 65 h 57 min (Minutáž: 44–48 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Donal Logue, Thorbjørn Harr, Ivan Kaye, George Blagden, Nathan O'Toole, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Gaia Weiss, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Niamh Algar, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid, Mei Bignall, India Mullen, Karima McAdams, Anna Åström, Eve Connolly, Greg Orvis, Roisin Murphy, Tomi May, Dean Ridge, Ann Skelly, Erik Madsen, Ragga Ragnars, Leah McNamara, Aron Hegarty, James Quinn Markey, Jay Duffy, Ian Meehan, Richard Ashton, Sean Duggan, Andrei Claude, Danila Kozlovskij, Alicia Gerrard, Bryan Quinn, Serena Kennedy, Lenn Kudrjawizki, Steven Berkoff, Gina Costigan, David Sterne, Kathy Monahan, Alicia Agneson, Fredrik Hiller, Mishael Lopes Cardozo, Phillip Lewitski, Eric Johnson, Neill Fleming, Emma Willis, Nicolas Van Beveren, Kelly Campbell, Ray Stevenson, Desmond Eastwood

Hovnotit po šestém dílu mi snad povolí i ultrapřísný verbitch! Takže - dost dlouho jsem hledal důvody, proč sundat resumé na čtyřku, abych nevypadal jako nějaký spartakiádní nadšenec. Zklamal, nenašel. Možná by mohl historický kanál přisypat nějaké ty love, aby Norků bylo v záběrech povícero a Brit nevypadal jako beznadějný sirotek. Zkrátka trochu té epiky. Jenže mé já vlastní atrofovanou sadu fantasie, pročež si i u hrátek s malými kašpárky představím Borise Godunova. A u řadové osoby ženského pohlaví domyslím fešný xycht. Jsem šťastný člověk. Kurva šteluňk, to je ale sympatická banda, ti znásilňující a vraždící bezvěrci, co? Snad jim tam onen kněžourek nezačne zesírat životní návyky. .....Ne že bych byl velikým znalcem severských popěvků, ale neměl Ragnar nejprve napadat Francii, než se juknul k pihatým křivozubcům na ostrovy? To je jedno, s úsměvem příslušníka národa bez mořského pobřeží radím jen - kuchni je všechny, frajere! ...... Vysvětlení pro píchače do mé hnědi - zajisté že vím, co značí pojem ,,atrofovaný". F tom byl ten ftip, né? Taky už nevím jaký...(15.4.2013)

Po jednom velkém restu co sem měl v podobě Game of Thrones, sem se po doporučení více známých vrhl na Vikings. Po dvou sériích mohu zatím konstatovat mírné zklamání, krom Ragnara zatím žádná výrazná postava a není to ani tak krvavé jak sem očekával. Uvidíme co bude dále. První série 7,5/10. Druhá Série 7/10. Třetí série lepší než obě předchozí. Hlavně díky posledním 3-4 dílům a díky dění v Paříži. Floki chci Tě vidět umřít hroznou smrtí :-) Třetí série 8/10. 4. Série - 7/10*(5.1.2018)

1. série - 90% - Vzhledem k sepsání dvou alžbětinských filmů a čtyř sérií s Jindřichem VIII. v popředí je jasné, že životní láskou a srdcovou látkou Michaela Hirsta je rod Tudorovců. Je ale dost dobře možné, že jeho nejslavnějším dílem nakonec bude sága, která sahá ještě o nějaké to století dozadu. Příběh Ragnara Lothbroka a jeho přátel i nepřátel sice začíná pozvolna, ale s každou další epizodou mi tahle nevraživá parta bijců přišla sympatičtější. Ty klíčové okamžiky, bitvy, hádky či přátelství občas díky gradovanému napětí nebo nekompromisním soubojům vypadají jako kdyby u History museli sáhnout do měšce podstatně hlouběji, než pravděpodobně sáhli. 2. série - 80% - Pocit ohromení z příjemně nekompromisního a seriálově i dost jedinečného přístupu je definitivně pryč, ale kvalita naštěstí zůstala a po nešťastně uspěchaném dovyprávění minulých linek hned v prvním díle je čas na nové pořádky. Herecká smetánka v čele s překvapivými vedlejšími triumfy Alexanderem Ludwigem (starší Bjorn) a Thorbjørnem Harrem (Borg) dokáže bez zaváhání prodat veškeré sekání mečem, dlouhé zpomalené pohledy i velkolepě pronášené monology. Při velmi svižném tempu a neselhávající technické stránce tak zůstává jen na divákovi, jestli dokáže přijmout relativně úzké příběhové schéma celé sezóny. S výjimkou odboček Lagerthy nebo Athelstana je celá desítka epizod jen pinkaná ve čtyřce Ragnar-Rollo-Borg-Horik a nebýt každý konflikt tak efektně prokládaný krví a ocelí, mohlo by toho i na malém prostoru být skoro málo. Takhle ale mohou srdce severských válečníků bít dál v očekávání nových plaveb a kořistí. 3. série - 70% - S rostoucí fandovskou základnou paradoxně Ragnarova dobrodružství zlehka slábnou. Pořád to stačí na dostatečnou zábavu plnou čím dál velkolepějších soubojů, ale doby, kdy byla nová epizoda událostí týdne, jsou již dávno pryč. Hirstovy scénáře totiž až trestuhodně opovrhují možnostmi, kdy by se ze zvratu nebo z odchodu některé z hlavních postav mohla stát skutečná událost. Důležitá kapitola severských dějin a legend je dovyprávěna s velkou ctí a v pořádně rozmáchlém duchu, ale rozporuplnost některých charakterů (Floki, Aslaug) na zážitku nezanedbatelně ubírá. 4. série - první část - 50% - Nevím, na čí zodpovědnost padá rozhodnutí udělit seriálu větší počet epizod na rok, ale viním ho za jeden zásadní důsledek. Zabil tím pro mě celý seriál. Přibylo nicneříkajících pohledů do prázdna, bludných výjevů i střípků proroctví, které nám nikdy nic neřeknou. Přibylo vedlejších postav, jejichž přítomnost buď od začátku irituje (krvelačná bratrská dvojice) nebo nedává sebemenší smysl (Yidu). Navíc královské intriky postrádají větší náboj, ať už v případě Erlendura, Ecberta nebo Charlese, a co je nejhorší - děj jede opět v další smyčce, kdy se hlavní část sezóny zaobírá tažením proti stejnému nepříteli jako o sérii dříve. Paradoxně právě ve chvílích, kdy se objeví pablesk dřívější atmosféry, nejčastěji v dějových linkách Rolla nebo Bjorna, je nejsmutněji patrné, jak hrozně nechutným rohlíkem nás Michael Hirst zkouší opít. A vzhledem k tomu, jak moc jsem se v úplných začátcích celých Vikingů zastával, mi to je líto stejně tak moc, jako mě to zoufale štve. 4. série - druhá část - 60% - Pořádným časovým skokem rozdělená sezóna si zaslouží i rozdělený komentář a nutno říct, že při sledování starého Ragnara jsem měl měl pocit, že se seriál dokáže vrátit tam, kam před lety patřil. Jak se ale pozornost přenese na Ragnarovy mladší syny, nedokážu fandit žádnému z nich, což je v kombinaci s podivně jednající Lagerthou a jen malým prostorem pro zestárlého Ecberta pořádný problém. Tempo sice uhání kupředu více než dravě a akční scény jsou snad lepší než kdy dřív, ale zvyšující se počet absurdních úmrtí vedlejších postav, často zcela neodpovídajících dosavadnímu ději, sráží hodnocení o pořádný kus níž. 5. série - první část - 40% - Michael Hirst je opilý slávou. Linky, které by dříve sotva stačily na čtyři epizody, natahuje na celou půlsezónu a já trpím a teskním po původních charakterech. Ivar, Ubbe a Hvitserk mohou být zahraní sebelépe, ale veškeré jejich půtky působí samoúčelně, Lagertha dostává dialogy snad za trest a Flokiho cestování tam a zpátky snad musí být vtípkem tvůrců, co všechno ještě divák snese. Množství snových výjevů navíc překračuje i tu poslední únosnou hranici a při armádě válčících kostlivců, kteří vypadli z druhořadé videohry, jsem jen nevěřícně kroutil hlavou a nevěděl, jestli se smát nebo brečet. Dávné seriálové zjevení tak směle pokračuje ve své cestě ke dnu. 5. série - druhá část - 60% - Vzepětí v podobě gradujících konfliktů a větší uvěřitelnosti většiny klíčových postav ničí vykonstruovaná a neúměrně natahovaná islandská nicota. Stejně tak skokově napínavější a velkolepější bitvy zaujmou mnohem lépe, než když se svého času simulovala taková Paříž, ale každá podobně velkofilmová chvíle je vykoupena Ivarovým bláznivým (a vzápětí olitovaným) rozhodnutím. Zkrátka půlsezóna plná razantních nejen kvalitativních rozporů, která seriál až překvapivě zachraňuje, jakkoli opět nechává častěji umírat zajímavé charaktery na úkor těch vyčerpaných.(29.4.2013)

Michael Hirst je na poli historických seriálov už starý harcovník, a jeho skúsenosti vidno aj na zbrusu nových Vikingoch. Malé odchýlky od reality sa dodnes nebyhli nijakému historickému filmu či seriálu, a ani tento nie je výnimkou. Úprimne, mne to vôbec nevadí, pretože sledovať osudy mojich obľúbencov Ragnara Lothbroka, drsného Erika a mierne trafeného Flokiho, krutú vikingskú režbu a intrigy v pozadí, ako aj stret odlišných národov je zaujímavé a poučné, ale hlavne veľmi zábavné. A čo sa pohanskej mytológie týka, je vykreslená tak neskutočne pútavo, až nepochybujem, že by som na ich vieru, ak by som mal tú možnosť, prešiel sám. Nemôžem sa dočkať ďalšej sezóny. 1. séria: 90% ////////// 2. séria: 90%(21.9.2013)

Za začátku hodně předvídatelný seriál, na který se vyplatilo a stále vyplatí koukat díky skvělé hlavní postavě. Travis Fimmel, jako Ragnar neuvěřitelně válí. Chvílemi to hraničí až s přehráváním, ale já ty jeho nevyzpytatelný ksichty žeru. Divně mluví, divně gestikuluje, dělá občas hrozný držky a nikdy nevíte jestli bude s někým kámoš, nebo mu sekyrkou odseká žebra zaživa. Je fajn že dějová linie je dále už kvalitnější a dojde, jak na bitky tak na staré dobré mocenské intriky. Kromě geniálního Ragnara mě hodně baví rozpolcená postava Athelstana, na kterém se hezky projevuje kontrast obou světů. Skvěle právě i díky němu fungoval díl s pohanskou slavností a obětováním, který měl velmi silnou atmosféru. Druhá série je jinak ale rozhodně lepší, než první a jestli třetí ještě zvýší laťku, tak se máme na co těšit.//// Mno tak třetí série začala hodně pozvolna divně, ale konec byl brilantní.(15.8.2014)

• - Lagertha (Katheryn Winnick) má ve filmu pověšené náušnice na současných bižuterních měděných háčcích s kuličkami. (Geriel)

• - Ve druhé sérii se objevuje reálná historická postava krále Egberta (Sean Tracy), který je v seriálu viděn velmi často v lázni, a to i při řešení státních záležitosti. To je i historicky potvrzený fakt, Egbert přijímal v lázni i důležité návštěvy. Byl také vynikající plavec. (Merenre)

• - V prvním díle první série je popraven Eric Trygvasson (Conor Madden) za vraždu, Vikingové však ve skutečnosti místo trestu smrti posílali kriminálníky do vyhnanstvím. (Hem.m)