Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2018, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Donal Logue, Thorbjørn Harr, Ivan Kaye, George Blagden, Nathan O'Toole, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Gaia Weiss, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Niamh Algar, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid, Mei Bignall, India Mullen, Karima McAdams, Anna Åström, Eve Connolly, Greg Orvis

Jako dokument o tomto agresivním národu, tak příznačný pro pseudoHistory Channel, možná. Jako regulérní seriál kde mají fungovat nějaké zápletky, příběh a napětí, prozatím silně nedostačující. Pokud bude seriál pokračovat tímto stylem dialogové strohosti a složitosti na úrovni doby kamenné, tak nebude jednoduše fungovat, ne v dnešní době, kterou ovládly intriky GoT a Spartakuse. No a vzhledem k tomu, že seriál je viditelně nízkorozpočtový, netuším čím budou chtít vlastně tvůrci zaujmout, jelikož žádných propracovaných bitev se zjevně nedočkáme. Po prvním díle lehce kladný pocit s nadějnou vyhlídkou do budoucna a neuvěřitelně neodbytným pocitem, že ten blonďatý árijec prostě nakonec skončí v té Americe, i kdyby nechtěl. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- edit: Seriál dospěl k značným změnám směrem k lepšímu! Mimochodem, vynikající hudba! S01: 70%, S02: 50%, S03: 80%(5.3.2013)

Po pátým dílu si zaslouží plnej počet, ovšem pokud to začne sklouzávat k telenovelám typu Hra o blumy, pak ať jim je Odin milostiv. Broiler: Mrtvým Kulichem mě nasrali prazle, tak jen doufám, že aspoň paří ve Valhalle jak Peytlič v bordelu. Edit 9.4. Nemohl jsem dospat, letím k lazebnici a požaduji sestřih na Ragnara.Edit 17.4.: Ty voe, asi jsem editor...no nic, tak u lazebnice vikingské (má privátní korektorka mě upozornila na chybu, nicméně jí neopravím, je to jen žena, ani není štítonoška) celkem bez průseru, tiše jsem svým dvou set decibelovým šepotem zaševelil Na Rááágnááááráááá!!!!!!!!! a jako diškréci jsem jí ohnul přes křeslo a zafuněl Odíííín. Vypadám jako kokot a jsem spokojen... příště jdu do tetovacího salónu... se sekerou. Nádhera!! .....................Cože??? Jen devět dílů?? Teď abych žral několik měsíců sledě... No, a tak se nám to, čeho jsem se bál před třemi lety děje. Jakmile se objeví křesťanští buzíci a začnou kombinovat a překombinovávat je zde další nekonečná nuda stylu Hra o údy, škoda.(5.4.2013)

// Provizorně po pilotu dávám 4*. Rozjezd je slibný, nicméně mám pocit, že tvůrci by toho mohli říct maličko víc, mít na to prostředky. Zkratkovitá režie a rychlé skoky v ději jsou něco, co já nikdy příliš neodcením .. sedí mi spíše pomalejší, povídavější a představovačtější tempo - na druhou stranu, pokud se můj instinkt nemýlí, příběh se rozmělní během dalších dílů a celé tempo tak bude ve finále "akorát" na to, abych si užil krvavou řezničinu a nějaké to "ze života Vikingů". PS. Katheryn Winnick = HOT! EDIT: Po třetím díle končím, seriál mě nechytl, jak by měl.(7.3.2013)

Po prvých dvoch dieloch udeľujem spokojné štyri hviezdičky. Hlavná postava sympatická, prostredie ujde a záporák sa zdá byť riadna sviňa, takže som zvedavý ako to bude pokračovať. // Takže som dopozeral poslednú časť a musím povedať, že sa na to celkom dobre pozeralo. // Dopozeral som druhú sériu a vec sa má tak, že sa mi to veľmi páčilo. Dej bol obohatený o nejakú tú intrigu a nové postavy. Najlepšie časti jednoznačne 9 a 10. Najobľúbenejšie postavy: Lagerta, Priest a Rolo. // Momentálne sledujem štvrtú sériu a dvíham hodnotenie na plný počet. Stal som sa veľký fanúšik tohto seriálu. Najobľúbenejšou postavou sa stal Ragnar, Lagertha je stále perfektná, ale Rolo je už na smiech,,, 85%(8.3.2013)

S01E01-E09. Tak a máme tu koniec prvej série výborného seriálu Vikingovia. Spočiatku mierny rozjazd od tretej časti už aj nejaké boje. Vikingovia sa časť od časti zlepšujú a odkrývajú svoju kultúru, jednotlivé charaktery a veľkoleposť. Parádna atmosféra, výborné herecké obsadenie a skvelá znelka Fever Ray – If I Had A Heart. Môže zamrzieť akurát tak len mierna krvavosť.(2.5.2013)

• - Klášter Lindisfarne, který ve filmu Vikingové přepadnou jako první, ve skutečnosti přepadli dánští Vikingové. Seriáloví Vikingové však očividně žijí u fjordů, které se primárně vyskytují v Norsku a Švédsku, nikoliv Dánsku. Hlavní hrdina Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) je podle legendy Nor. (ppetrnosek)

• - Ve druhé sérii má být jedna postava ukřižována ve Wessexu na rozkaz tamějšího biskupa. Ukřižování však zakázal císař Konstantin I., význačný propagátor křesťanství, již ve 4. století a od té doby neexistují žádné zprávy o ukřižování v Evropě. (Merenre)

• - Kráľ Wessexu Egbert mal v realite skutočne pozoruhodných potomkov. Jeho vnukom bol Alfred Veľký, ktorý v bitke pri Edingtone porazil, a tým definitívne zastavil, inváziu Veľkej pohanskej armády Vikingov, ktorá plienila a rozvrátila Anglicko. Podobne ako jeho starý otec v seriáli, aj Alfred sa zaujímal o kultúru i organizáciu Rimanov a ich bojové vedomosti využil na porážku Vikingov. Vnukom Alfreda Veľkého bol zase kráľ Athelstan, ktorý definitívne vyhnal Vikingov z Anglicka. Je tiež známy ako prvý zjednotiteľ Angličanov (Anglosasov) pod vlajkou Wessexu. (Martinius)