Vikingové (TV seriál)

Vikings

Vikingovia

Vikings

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013–2020, 65 h 57 min (Minutáž: 44–48 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Donal Logue, Thorbjørn Harr, Ivan Kaye, George Blagden, Nathan O'Toole, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Gaia Weiss, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Niamh Algar, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick, M.E. Lewis, Robert Follin, Keith McErlean, Richard McWilliams, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Laurence O'Fuarain, Bosco Hogan, Anthony Brophy, Dagny Backer Johnsen, Paul Reid, Mei Bignall, India Mullen, Karima McAdams, Anna Åström, Eve Connolly, Greg Orvis, Roisin Murphy, Tomi May, Dean Ridge, Ann Skelly, Erik Madsen, Ragga Ragnars, Leah McNamara, Aron Hegarty, James Quinn Markey, Jay Duffy, Ian Meehan, Richard Ashton, Sean Duggan, Andrei Claude, Danila Kozlovskij, Alicia Gerrard, Bryan Quinn, Serena Kennedy, Lenn Kudrjawizki, Steven Berkoff, Gina Costigan, David Sterne, Kathy Monahan, Alicia Agneson, Fredrik Hiller, Mishael Lopes Cardozo, Phillip Lewitski, Eric Johnson, Neill Fleming, Emma Willis, Nicolas Van Beveren, Kelly Campbell, Ray Stevenson

Spektakulární podívaná pro milovníky historických ság, krásné severské přírody a syrové reality dob dávno minulých. Ve mně osobně vyvolal tenhle seriál touhu vypravit se na cestu po skandinávských krásách, dozvědět se více o severských legendách, naučit se norsky nebo si nechat vytetovat nějaký mytologický symbol... krátkodobě je to ale především touha vidět hned další epizodu. Jediná skvrnka na vikingském slunci je pro mě nepochopitelná angličtina, kterou by měli mluvit na britských ostrovech a ne ve Skandinávii. Přesto dávám po dvou sériích 90% a děsím se dne, kdy dokoukám poslední díl.(4.1.2016)

Ja som veľmi spokojný. Seriál sa síce striktne nedrží histórie, takže tu nemôže byť ani reči o historických súvislostiach, je tu i veľa časových nezrovnalostí, ale upútal ma svojou naturálnosťou a príjemným dejom. Na čom si dal seriál naozaj záležať je zobrazenie ťažkého, drsného života vikingov a pohanskej mytológie. Toto sa tvorcom naozaj podarilo, asi takto to mohlo vyzerať medzi vikingami. I preto dávam plný počet a už sa teším na druhú sezónu.(19.7.2013)

Po první serii velká spokojenost. Celkem nezkresleně představuje to, co Vikingy charakterizuje asi nejvíc. Bojovnost, dobyvačnost, otrlost, sílu, víru ve svoji kulturu. Slušný casting (Travis Fimmel sice nijak extra nordický typ, spíš takový tahák na diváky, ale tady se alespoň vymanil z toho looku oblíbeného koně ze stáje Calvina Kleina) , krásné ztvárnění, kdy se i bez přehnaných exploitačních prvků podařilo představit násilí provázející nájezdy, války a některé zvyky zcela dostatečně. Za plus považuji i vynechání historicky zavádějících kravin jako jsou například helmy s rohy (ty ve skutečnosti vikingové nikdy nenosili). Kulturní rozdíly, pohanské zvyky, otevřený a úplně jiný přístup k sexu, smrti, obětem, než jak jej známe a jak jsme jím poznamenáni i sami z historie křesťanství, všechny tyhle osvěžující momenty, plus osobní dramata postav kolem hlavního hrdiny (zajímavé postavy např. Mnich nebo charakterově komplikovanější Rollo, Ragnarův bratr) mě bavily a opravdu se těším, jak bude vypadat další serie. Zejména, jak se tvůrci vypořádají s odpaněním Ameriky Vikingy, které je mylně připisováno Kolumbovi. Sice to byl jen výčnělek někde kolem labradora a novofundlanďáka, ale, kurva, byli tam dřív!:)(19.5.2013)

Po jednom velkém restu co sem měl v podobě Game of Thrones, sem se po doporučení více známých vrhl na Vikings. Po dvou sériích mohu zatím konstatovat mírné zklamání, krom Ragnara zatím žádná výrazná postava a není to ani tak krvavé jak sem očekával. Uvidíme co bude dále. První série 7,5/10. Druhá Série 7/10. Třetí série lepší než obě předchozí. Hlavně díky posledním 3-4 dílům a díky dění v Paříži. Floki chci Tě vidět umřít hroznou smrtí :-) Třetí série 8/10. 4. Série - 7/10*(5.1.2018)

Vždycky mne udivovalo, že vikingské ságy a jejich tajemný život zůstávají stranou zájmu filmařů, a když se někdo o něco pokusí, moc to nevychází. Tohle ovšem filmaře rehabilituje. Vynalézavě vedené drsné příběhy, realistická středověká špína, herci jsou pravými Vikingy, ponurá hudba navozující napětí i tam, kde v ději zdánlivě není, na výpravě se už vůbec nešetřilo... - zkrátka paráda.(18.1.2014)

• - Ragnar Lodbrok (Travis Fimmel) měl ve skutečnosti ještě tři syny - Hasteina, Erika a Agnara. Ani jeden z nich není v seriálu zmíněn. Hastein přitom v reálu zastával důležité postavení nejen jako Ragnarův prvorozený syn, ale i jako vychovatel a mentor Björna (Alexander Ludwig), Ragnarova druhého syna. [Zdroj: Wikipedia.org] (Paganfairy)

• - Katheryn Winnick, která hraje Ragnarovu (Travis Fimmel) ženu Lagerthu, byla po většinu natáčení jediná žena v hereckém ansámblu. (Barghest)

• - Ve druhé epizodě je hned několikrát zmiňován severský bůh Thór. Pochází se slavné severské mytologie, z písně "Edda". Některým může Thór též připomínat postavu z knihy "Hobit" od J. R. R. Tolkiena. I to je pravda, Tolkien se totiž jmény často inspiroval v "Eddě". (ricky4)