Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2017, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, George Blagden, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Rebecca Quin, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Malcolm Douglas, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery, Elizabeth Moynihan, Markjan Winnick

1.série........... Seriál začíná hodně pozvolna a v prvním dílu se pořádně nic neděje. Další díly už jsou lepší zajímavější a některé i pěkně krvavé. Celkově bych radši viděl víc pospojovaný díly a některý události víc rozvedený. Ale i tak se mi seriál hodně líbil. Úvodní znělka je povedená a k seriálu se hodí. Obsazení je parádní např.: Ragnar Lothbrok je dobrej řezník, kterej je uvěřitelnej. Floki je taky zajímavá postava, docela magor, ale oblíbil jsem si ho. Gabriel Byrne zahrál roly taky parádně a je to pěknej parchant. Hudební doprovod se taky hodil a dodával seriálu pěknou atmosféru. Jediný co mě tak trošku naštvalo je ten konec. Klidně by to sneslo ještě jeden díl :) Teď jen čekat na druhou sérii. Zatím spokojenost. Za mě 90% :) 2. série ........... Zde je hodně zvratů a seriál se někdy i díl od dílu posouvá o několik měsíců a dokonce i let dopředu. Na sjednocenosti celkové série to vliv nemá (Ono taky vymyslet něco když se například nějaký čas staví lodě, aby to nerozházelo děj moc nejde). Opět je zde spousta intrik, zrady a krvavých střetů severských válečníků s anglickými královstvími. Bitky jsou zde krvavější a i rozsáhlejší. Za mě 95% :)(2.5.2013)

Vzhľadom na to, že sa tých šesť dielov dalo zhustiť do dvoch, po šiestich dieloch zatiaľ 5/10 a to nekomentujem bežné vikingské popkultúrne zvyky ako volať kňaza do trojky alebo perfektne oholené nohy a asi nožmi vyformované ochlpenie ohanbia žien. P.S. asi som už rozmaznaný takticky perfektnými Troma kráľovstvami (Sanguo) ale tých Sasov na pobreží by pobila aj banda škôlkárov.(20.11.2015)

Po šestém díle mne tenhle kvazihistorický seriál začíná pomalu pohlcovat. Konečně zase někdo zvedl pohozenou seriálovou fantasy štafetu a poponesl ji o kus dál. Na Hru o trůny to sice nemá, oproti komplexnosti a propracovanosti jejího fantasy světa nabízí spíše přímočarou dějovou linku a spíše efektní vizuální zpracování, drsná éra Vikingů je vděčné téma, ovšem ryzí postmoderna, vždyť absurdním castingovým tahem hraje ústředního typického nordického bojovníka rodilý Australan. :-) Série 1: 90 %, Série 2: 60 %(4.4.2013)

Husté. Drsné a akčné, ale úplne inak ako SPARTAKUS či RÍM. Je tu úžasné napätie medzi postavami. A nikto sa tu netvári, že hlavné postavy sú aj postavami kladnými :-). Tvorcovia si zjavne verili, keď 1. sériu de facto neukončili - ale to je len dobre, lebo scenár vyslovene lákal naťiahnuť "boj o trón" na celú sériu. Takto sa príbeh vyrútil ďalej a ja som bohovsky zvedavý, čo bude nasledovať...(27.2.2014)

Vizuálně podmanivé, neokoukané herecké tváře rozhodně zajímavé a bitevní scény dostatečně syrové. Nicméně sem tam se to přece jen trochu vleče a těch náboženských plků je někdy až příliš. 1. série - 80% Druhá řada je ještě o třídu lepší a není zde takřka žádné hluché místo. Pokud si i třetí série udrží stejné tempo, budu nakonec muset tu pátou hvězdičku přidat. 2. série - 100% Ve třetí sérii to hlavně kolem některých dějových linek sem tam zaskřípalo, párkrát jsme zakroutili hlavou nad nelogickým chováním postav, ale nakonec jsme stejně byli nadšeni nejen poutavými bojovými scénami. Druhou sérii tahle sice nepřekonala, ale pořád jsou Vikings tím nejlepším ve svém žánru. 3. série - 90%(5.3.2013)

• - Northumbrijský král Aelle je skutečná historická postava, vládl v polovině 9. století. Skutečný byl i král Wessexu Egbert - vládl v letech 771-839, kdy jej nahradil jeho syn Ethelwulf, kterého jsme ve 2. řadě taktéž poznali. (Barghest)

• - Ve druhé sérii se objevuje reálná historická postava krále Egberta (Sean Tracy), který je v seriálu viděn velmi často v lázni, a to i při řešení státních záležitosti. To je i historicky potvrzený fakt, Egbert přijímal v lázni i důležité návštěvy. Byl také vynikající plavec. (Merenre)

• - Klášter Lindisfarne, který ve filmu Vikingové přepadnou jako první, ve skutečnosti přepadli dánští Vikingové. Seriáloví Vikingové však očividně žijí u fjordů, které se primárně vyskytují v Norsku a Švédsku, nikoliv Dánsku. Hlavní hrdina Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) je podle legendy Nor. (ppetrnosek)