Vikingové

(TV seriál)
  • Irsko Vikings (více)
Akční / Drama / Historický / Dobrodružný
Irsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, (více)

Série(6) / Epizody(89)

Nový historický seriál z dielne Michaela Hirsta, autora seriálov Tudorovci (2007-2010) a Camelot (2011). Vikings sledujú dobrodružstvá Ragnara Lothbroka (Travis Fimmel), ktorý bol najväčším hrdinom svojej doby. Predstavujú výpravné prerozprávanie severských ság o Ragnarovi, jeho vikingských spolubojovníkoch, rodine a ukazujú jeho nástup na pozíciu kráľa všetkých kmeňov Vikingov. Ragnar nie je iba neohrozeným bojovníkom, ale zosobňuje aj severské tradície spočívajúce v oddanosti bohom. Podľa legendy totiž Ragnar nie je nikto iný, než priamy potomok Odina, vládcu všetkých bohov a boha vojny a bojovníkov. (Incantator)

Recenze uživatele Eliott k tomuto seriálu (93)

Vikingové (2013)

Vikingové nastartovali jako vynikající seriál z něhož první a druhá série byly naprosto neuvěřitelné. Třetí již byla trochu slabší, ale stále dobrá, ale pak už se to štábu všechno postupně hroutí. Nejsou schopni diváka dostatečně zaujmout. Bojové scény jsou čím dál tím ubožejší a převážně posledních seriích jsou zmatené a nudné. Tvůrci nám tímto způsobem neustále dokazují svoji neschopnost zrealizovat funkční bitvu čítající více než 20 účastníků na jedné straně. A mimo to, jelikož se obvykle pokouší o něco uměleckého, tak do bitev vkládají různé flashbacky, metafory a jakési ,,tripy" vize. Nic uměleckého jim však nevychází a tak maximálně svoji neschpnost zvýrazní. To činí jako poslední koukatelnou sérii tu čtvrtou (druhá polovina je asi lepší) Mimo to zrady začínají být předvídatelné a často nepromyslené a tím padem naprosto náhodné. V celém seriálu se také hromadí vyložené hloupostí, které diváka tak korát naštvou. PS: Show od 4 série v jednom kuse uráží inteligenci diváků a hlavních postav jelikož se tam hromadí píčoviny, odpuštěné a nebo spíše zapomenuté zrady, nelogičnosti, rozporuplné chování, teleportace, či dokonce zmrtvýchvstání jednotlivých postav. Po smrti Ragnara se seriál nevyplatí nadále sledovat a pátou a šestou sérii bych bez váhání hodnotil odpadem. Celkově 60% ()

Série 1 (2013) (S01)

Takhle když se na to opětovně koukám, tak mne až rmoutí, jak moc se pozdější série odklonili od originálu. První série má podstatně svižnější tempo, děj je plný zajímavostí o světě vikingů a perfektně promyšlených zvratů a hlavně neobsahuje žádné viditelné historické ani příběhové přeslapy. Co se bojových scén týče, jsou natočeny v menším měřítku a to štábu vážně jde, proto jsou schopni vytvořit několik legendárních záběrů z bitev. 95% PS: I když je tato řady ukončena prazvláštně a poslední díl se mi zdál jako nevyhovující, stále jsem byl z celkového výsledku nadšený! ()

Vyvlastnění (2013) (S01E03)

Kněz a jeho vztah s okolím a Ragnarem je skvělým obohacením příběhu. ()

Soud (2013) (S01E04)

Jedna z nejlepších epizod celého seriálu. Skvělé seznámení s bojovností a taktikou seveřanů. Také se Ragnar projevil jako brilantní stratég a útok se zneužitím křesťanských zvyků se mi nadmíru líbil. ()

Přepadení (2013) (S01E05)

Jedna ze slabších epizod, ale nepochybně důležitá pro budování atmosféry. 90% ()

Pohřební obřad (2013) (S01E06)

Hail, Earl Ragnar. Scéna které mi vehnala do očí slzu. Mimo to byl díl neuvěřitelně dobře proveden a moc se mi líbila část kdy Haralson vyjadřoval svůj respekt k Ragnarovi. ()

Královské výkupné (2013) (S01E07)

Asi nejlepší epizoda celé série. Bitky bravůrně zvládnuté a zasednutí křesťanů a pohanů k hostině prostě nemělo chybu a bylo i velice vtipné. Také chválím dobře vybraný vedlejší charakter Tostiga. ()

Oběť bohům (2013) (S01E08)

Není pochyb, že tohle je nejslabší epizoda první série, ale přesto zanechala vysoký průměr. Díl má jen malou hodnotu co se příběhu týče a vlastně se zde setkáme jen s dalšími zvyky a projdeme si celou oslavu před obřadem jako na tripu v doprovodu zajímavé hudby. ()

Čas změn (2013) (S01E09)

Další pomalejší i když dějově důležitá epizoda. Jako finále však naprosto nehodící se. V první sérii slabší průměr. ()

Série 2 (2014) (S02)

Nejlepší série Vikingů a s tím kam se seriál ubírá, jsem si jistý, že tou nejlepší i zůstane. Stejně jako série první, děj je plný zajímavostí, zvratů a propracovaných bojových scén. Síla seriálu také tkví ve vztazích a skrytých ambicích hlavních postav. Spoilery-> Obzvláště bych vyzdvihnu úsilí Flokiho a Siggy neb to vypadalo, že zradí až do poslední chvíle a prokázali tak svou důležitost v seriálu. Dále jsem byl během série nadšený z Rolla a Bjorna, kteří zde byli nejsympatičtějšími hrdiny. Ženám jako vždy dominovala Lagertha a z Wessexu jsem si téměř okamžitě oblíbil krále Ekberta a následně vzájemný vztah mezí ním, Athelstanem a Ragnarem. 99% ()

Válka bratrů (2014) (S02E01)

Počáteční bitka nemá obdoby. Následně přichází zvolnění, které však ničemu nevadí a epizodu jsem si užil. ()

Invaze (2014) (S02E02)

Odvážný časový posun a další výtečná bitva. ()

Zrada (2014) (S02E03)

Rolo je zpět! Jedna z nejlepěích epizod celé show. Pokrok ve Wassexu se mírně zpomalil, ale v závěru dokonalá obrana Katagattu. ()

Oko za oko (2014) (S02E04)

Nejlepší částí epizody je závěr. Emoce zde fungují na jedničku. ()

Odpovědi psané krví (2014) (S02E05)

Další brutální akce a bitva mezi mezi Jarly je nejzářnějším místem celé epizody. ()

Nesmiřitelní (2014) (S02E06)

Kdyby jste se mne zeptali o 2 epizody dřív, jestli si to Jarl Borg zasloužíl. Bez váhání bych řekl, že ano. Výsledek však byl takový, že jsem mu po tomhle díle odpustil a alespoň bych zmírnil jeho trest. Bjornovi části zde nejslabší a nesnáším tu otrokyni. Naopak mou nejoblíbenější částí je ,,sorry that the ambiance of Kattegat awoken you". Skvělé vykoupení Rolla, který se stal jednou z mých nejoblíbenějších postav! ()

Krvavý orel (2014) (S02E07)

Vývoj se opět zpomalil a epizoda je převážně o politice a také jak název napovídá, o krvavém orlu. ()

Ivan Bezkostný (2014) (S02E08)

Ne až tak podstatná epizoda, ale rozhodně neurazí. ()

Volba (2014) (S02E09)

Další velká bitva, ačkoli nepatří mezi moje nejoblbenější, pár skvělých bojových záběrů se zde najde. ()

Modlitba Páně (2014) (S02E10)

Nemám nejmenších pochyb, že tohle byla a bude nejlepší epizoda celé show. Horik si svoji zradu rozjel moc hezky, ale Ragnar to prostě udělal líp. ()