Pozůstalí

• USA The Leftovers
Drama / Fantasy / Mysteriózní
USA, (2014–2017), 26 h 58 min (Minutáž: 51–73 min)

Předloha:

Patrick Somerville (kniha)

Hudba:

Max Richter

Justin Theroux, Amy Brenneman, Ann Dowd, Christopher Eccleston, Michael Gaston, Natalie Gold, Marceline Hugot, Emily Meade, Liv Tyler, Max Carver (více)

Série(3) / Epizody(28)

Když dvě procenta lidské populace náhle beze stopy zmizí, svět se usilovně snaží pochopit, co se stalo. Děj nového dramatického seriálu HBO z dílny Damona Lindelofa a Toma Perrotty se odehrává o tři roky později a vypráví příběh těch, kteří zůstali. Adaptace Perrottova bestselerového románu přináší originální pohled na fenomén biblického Nanebevzetí - není totiž zcela jasné, zda šlo skutečně o něj. Seriál se odehrává na malém newyorském předměstí a sleduje postavu Kevina Garveye (Justin Theroux), náčelníka policie a dvojnásobného otce, který se snaží udržet zbytky zdravého rozumu ve světě, v němž tento pojem dávno ztratil význam.

Dramatický seriál z produkce HBO od Damona Lindelofa (držitel ceny Emmy® za seriálový hit Ztraceni), natočený na motivy bestsellerového románu Toma Perrotty (spolutvůrce a výkonný producent), se soustřeďuje na obyvatele malého města, jejichž předsudky jsou rozmetány následkem globální události zvané Nanebevzetí, při níž dvě procenta světové populace zmizela beze stopy, zatímco ostatní zůstali. Ve druhé řadě, která se odehrává čtyři roky po osudném Nanebevzetí a rok po událostech zachycených v první sérii, se nyní již bývalý náčelník policie Kevin Garvey a jeho nově vzniklá rodina - dcera Jill, přítelkyně Nora Durstová (která při Nanebevzetí přišla o manžela i děti) a nemluvně Lily (jež bylo na konci předchozí řady odloženo před Kevinovým prahem) - stěhují z hořících trosek Mapletonu ve státě New York a zapouštějí kořeny v Jardenu v Texasu, desetitisícovém městečku, kterému se přezdívá Zázrak. Je to totiž jediné město na území Spojených států, ze kterého nikdo nezmizel. Kevin se zde spřátelí s afroamerickou rodinou Murphyových a doufá, že v tomto moderním ráji konečně najde klid a úlevu. Jenže i tady nakonec svádí boj s novými démony (a duchem Patti Levinové), neboť bolestně blízko jeho nového domova dojde k tragické události, jež nápadně připomíná Nanebevzetí. V New Yorku mezitím Kevinova bývalá manželka opouští Provinilý zbytek - ty tiché, bíle oděné nihilisty, kteří kouří jednu cigaretu za druhou - a přesvědčí svého syna Toma (bývalého chráněnce zesnulého léčitele Holyho Waynea), aby jí pomohl členy společenství zachránit a změnit k lepšímu, sem tam i k horšímu. (HBO Europe)

Mo.

Best cult idea ever a Kevin Garvey jako jedna z nejsympatictejsich hlavnich postav v serialovych dramatech vubec. Tomu, ze tu maji The Leftovers relativne nizke hodnoceni se nelze divit, protoze vetsina lidi, co na tenhle serial zacne koukat ocekava uplne jiny zanr, nez dostane (viz nize) a jsou tak nutne zklamani. Navic pvnich par epizod serialu pusobi neprehledne a je nutno tomu dat sanci, protoze pribeh se do sebe zacne skladat az zhruba po prvnich dvou epizodach. /spoiler alert/ Zcela otevrene: Tohle neni sci-fi/mysteriozni serial plny zahad. Ve skutecnosti neobsahuje vubec zadne mysteriozni prvky. Jedina nadprirozena vec, ktera se v nem za celou dobu odehraje je ono uvodni zmizeni 2% svetove populace. Od te chvile scenarista divaka dovedne taha za nos, jelikoz tak nejak cekame, ze to bude sci-fi, cehoz je vyborne vyuzito ve scenach, ktere se daji vykladat budto jako, ze se deje neco nadprirozeneho anebo tak, ze postava zacina jednoduse magorit (reaguje ohybanim reality na to co se ji deje). Druhe vysvetleni je prilis "jednoduche", takze logicky cekame nejake dumyslne sci-fi vysvetleni, ale to se prekvapive nikdy nekona. Prestoze to casto vypada, ze ted se tedy konecne dozvime co se vlastne stalo nebo ze ted se prece zakonite musi dit neco, v cem ma prsty buh, andele, mimozemstane nebo erupce na slunci, serial nikdy nesklouzne ke sci-fi. A nutno podotknout, ze dikybohu! Protoze se znovu a znovu v kazde scene jen divame na to, o cem tenhle serial ve skutecnosti je neboli "Jakym zpusobem se lide vyrovnavaji s traumatem." Dukazem jest to, o co se v serialu snazi Guilty Remnant - pripominat lidem jejich bolest a nenechat je zapomenout na to, co se stalo jen proto, ze to boli - coz je samozrejme neco, co je v nasi spolecnosti naproste tabu a uprimne se divim, ze nejaky takovy kult neexistuje. Kazdopadne v ostatnich dramatech je pouzita nejaka konkretni realna udalost, nekomu nekdo umre pri autonehode, nekdo nekoho opusti a tak dale. Zde je pouzito ono zahadne zmizeni 2% populace jako zakladni ramec na kterem lze ukazat do jakeho silenstvi se my lide dostavame, kdyz chceme uniknout vlastni bolesti a smutku a kdyz se snazime vyrovnat s nejakou hroznou zkusenosti. O nicem jinem to neni, zadne nadprirozeno se ve skutecnosti nekona a jsem si jisty, ze do skonceni serialu se onen duvod zmizeni sto padesati milionu lidi nikdy nedozvime. A je to jedine dobre. To je cele. Pokud se na to jste schopni divat jako na psychologickou studii, tohle dilo si neskutecne uzijete, protoze se jedna o naprosty masterpeace. Mimochodem cele to dost pripomina Lynche, ale je to podstatne prehlednejsi a srozumitelnejsi a rozhodne nelze Lindelofa obvinovat z nejakeho "artu" nebo "intelektualni masturbace" ci zamerneho nezodpovezeni dulezitych otazek - vse ve scenari lze pochopit pokud clovek vnima emoce postav a veskere akce postav davaji dokonaly smysl (jestlize chapete, ze rozhodnuti lidi nejsou racionalni, ale ridi se emocemi). Kadopadne rozhodne jedno z nejpromakanejsich psychologickych dramat vubec a slast pro dusi narocneho divaka. [--] Po letech zkouknuto znovu, bez debat full 5* () (méně) (více)

Mimomisu

Uz jsem to asi nekde rikal a obavam se, ze to budu rikat jeste mockrat, ale hodnotit serial po pilotu je jako po prvnich deseti minutach filmu. Davalo by vam to smysl? Vite, ze to hodnoceni se ukazuje tady v praho nahore zprumerovane? Vite, co je to prumer?.............OK.............tak si nechte hvezdy az na skonceni serie (je to blbejch sest epizod) ()

geimz

1. séria: Ťaživý, depresívny seriál, ktorý nesadne každému a je trochu nevďačný k divákovi. Ak však sadne, tak je to jazda. A mne teda sadol. Tu (narozdiel od Lostu) som ochotný akceptovať tvrdenie, že je to seriál o postavách, a nie o záhade, pretože dej jednotlivých dielov je na tom stavaný a jasne to vidieť. Do úplnych emocionálnych výšin Leftovers dostáva vynikajúca hudba a skvelí herci, a postavy a ich príbehy sú natoľko zaujímavé, že tá hodinka mi zbehne tak rýchlo, ako pri žiadnom inom seriáli. Jednoznačne si tento seriál vyžaduje trpezlivého diváka, pretože odpovede na určité otázky sú zodpovedané až v neskorších dieloch, čo však pre mňa pridáva na príťažlivosti, že sa jednoducho Leftovers odlišujú od bežných seriálov tejto doby. Nečakám, že sa dozviem, čo sa stalo s 2%, a popravde ma to ani príliš nezaujíma. Som však mimoriadne zvedavý, ako sa bude vyvíjať príbeh postáv a do akých situácií ich privedie. Fantastická, netradičná záležitosť. 90% 2. séria: Aj razantná zmena prostredia a tak trochu aj celkového feelingu nielenže seriálu neuškodili (keďže už nebolo z čoho adaptovať), ale ho dokonca povýšili na ešte vyššiu úroveň. Celá druhá séria tak pôsobí neuveriteľne sviežo, neopozerane, s novými postavami a záhadami, ktoré sa ale takmer všetky absolútne uspokojivo vysvetlia. Samozrejme okrem toho najväčšieho. Ôsmy diel, International Assassin, je mimochodom úplnou chuťovkou a bombastickou hodinou televízie, ktorej sa tento rok vie priblížiť akurát tak Fargo. Neuveriteľný zážitok, potenciál seriálu dotiahnutý takmer do dokonalosti, a ja sa už len neviem dočkať, ako to všetko skončí v tretej sérii. Chvalabohu, že seriál bol obnovený a chvalabohu, že nebude naťahovaný do nekonečna. 95% 3. séria: Každý jeden diel tretej série je ako plnohodnotný hodinový film, každý diel iný, každý diel neskutočne silný, natlakovaný emóciami. Záver nejednoznačný, ale s rezolútnym koncom pre postavy, čo je to hlavné, v čo mohol inteligentný divák tohto seriálu dúfať. Ďakujem, Leftovers, za neopakovateľný zážitok. 100% ()

Maslord

Po pozretí celej prvej série hodnotím seriál vysoko pozitívne, zároveň sa otvára veľa možností ako sa popasovať s pokračovaním. Pilotom seriál až tak veľmi nezapôsobil a preto som pozrel všetko až neskôr, po kompletnom skončení prvej série. Seriál má aj na 5*, ale budú to natrvalo maximálne 4* kvôli nepochopiteľne agresívnemu propagovaniu fajčenia. ()

krauset

Autorovi nelze přisuzovat vlastnosti jeho díla. Ale pokud bychom to na moment udělali, budu-li posuzovat showrunnera Damona Lindelofa jen podle jeho umění, pak je to ateista píšící ty nejlepší biblické příběhy. Ve Ztracených se zabývá Očistcem, ve Watchmen Genesis a v Pozůstalých mesiášstvím, potopou, mučednictvím, zázrakem. Už intro úvodní série dramatu o tom, co by se s rodinami i s naším duševním zdravím stalo, kdyby se jen tak vypařila padesátina obyvatel země, ilustruje kvazievangelijní přístup k dramatu. Lindelof má geniální pochopení pro mýtus a dovede fantasticky pracovat s podobenstvím, takže drobné příběhy nabývají velké symbolické hodnoty. A jelikož zmatení hrdinové důvěřující těmto symbolům, ty pak mají skrze jejich činy reálné důsledky. Od prvního okamžiku atmosférický, podobně jako mlčenlivý kult v bílém dokáže včasně mlčet a nechat působit obraz a hudbu. Je to seriál, který umí psychologický patos, kde každé gesto má svůj význam. Tři série, každá za 10/10. Konzistentně brilantní, mrazivý počin. ()

Druury

Tenhle serial si me naprosto ziskal.. Nikdy bych neveril ze budu vyzadovat pri sledovani tolik bolesti.. z tech lidi to primo cisi.. a verim jim totalne vsechno.. Chtel jsem konecne neco neumeleho.. neveseleho a realneho.. a dostalo se mi presne to co jsem chtel.. Jak se vlastne citi ti, co tu po nekom zustali. Co resi ? jak se citi.. osobne bych tohle nechtel zazit, nicmene prozivam to na 100% se svymi oblibencemi.. nemuzu dat jinak nez 9/10.. 5*.. a tak nizke hodnoceni si tohle urcite nezaslouzi.. vy co nevite co hledate, tak na to proste necumte! a nebo nehodnotte.. Ja taky nesnasim star wars, prijde mi to jako hrozna picovina.. mam k tomu proste odpor.. nehanil bych to lidem, ktere to bavi jen z osobnich duvodu.. jdete se vysrat a koukejte si na americky happy endy, kdyz nehledate tohle. ()

barteca

Zatím v očekávání, jen aby nepřepálili tajemno jako v Under Dome, pak to přestává bavit. Justin Theroux zazářil i ostatní obsazení předvádí špičkové výkony. Rozhodně hloubkový ponor do psychiky postav, něco tak detailního se ještě nevidělo. 2017 Po fenomenálním dialogu obou protagonistů v komorním závěru třetí řady zvyšuji na plný počet. a třešinkou je hudební podkres Pachelbelem. Klid a mír.....Špičkový seriálový počin druhé dekády. ()

phoebe79

To, co jinde může fungovat (u Lynche apod.), tak tady to fakt nejde nejde nejde....Je to děsný. Pořád čekám s dalším dílem, kdy to nebude stát za h.... a je to horší a horší. Dokoukám to ze zvědavosti, ale v obrat moc nedoufám. Nicméně je to škoda, některé postavy jsou zajímavě rozehrané a dobře zahrané, hudba strhující. Mohla to být pecka, žel "méně je někdy více" zde platí dvojnásob. Škoda. I tak ale z původního hodnocení zvyšuju na tři...Po posledních dílech 1.série zvyšuju na čtyři hvězdy...nečekala jsem obrat k lepšímu, ale stalo se! ()

El-Barto

Jeden z nejzajímavějších seriálů poslední doby. Po pilotu jsem nic extra nečekal a po celých deset dílů jsem si říkal, že se to hrozně snadno může zvrtnout v do sebe zahleděnou krávovinu. Naštěstí se tak nestalo. Protože Lindelof na to jde jinak a hraje na tíživý emociální drama. Kdo chce odpovědi hned, tak má smůlu. A že jich divák chce hafo hned po pilotu. Lindelof všechno jemně naznačuje a hlavně o historii postav, který jsou dost zajímavý. Justin Theroux je opravdu fenomenální a daleko přehrává všechny ostatní. Jenom doufám, že příští řada bude směřovat trochu víc k nějaký pointě (tím nemyslím návrat nebo velký odhalení) a pak bych byl úplně spokojenej. První řada 7/10. Miracle je hrozně pošahaný místo a když na konci John říká, že nechápe, co se děje, tak jen souhlasně kejvám makovicí. Ale ani by mi nevadilo, že se nechytám. Spíš jde o to, že i když je druhá řada zdánlivě dějově vymakanější, tak mě přesto po chvíli přestali Pozůstalí bavit. Druhá řada 7/10. ()

JoSte

Podivnost z toho přímo sálá. Škoda, že místy dost na úkor smysluplnosti scénáře/děje. Doporučuju zkusit aspoň pár epizod. 4* (edit: Druhá série byla přímo famózní, s jistotou zvyšuji na 5*.) ()

Gandiri

Po zhliadnutí pre mňa unikátnej epizódy "International Assassin" môžem konštatovať, že žiadnemu seriálu sa nepodarilo vyvolať toľko emócii vo mne než sa to podarilo The Leftovers...Síce som nečítala Alighieriho Božskú komédiu, ktorá je rozčlenená na Peklo, Očistec a Raj, tak mi táto epizóda vyvolala určitú interakciu s týmto dielom...Napriek tomu, že v seriáli zatiaľ nie je všetko úplne objasnené, verím, že tvorcovia nás len inteligentne naťahujú...Zatiaľ hodnotím na 95% ()

zahadum

Najoriginálnejší seriál od čias Mestečka Twin Peaks....silne depresívne a silne atmosferické...bližšie a lepšie to napísala : evulienka3 s ktorej komentárom sa úplne stotožňujem vo všetkých bodoch. Platí ale len pre prvú sériu...druhá séria je zmes niečoho čo možno ani tvorcovia nevedia opísať. ()

Mathew234

A zrazu boli preč. Jedno žmurknutie a osoba, ktorú milujete a neviete si bez nej predstaviť svoj život je preč. Každá jedna časť tohto skvostného seriálu bolela. Už len predstava toho, že by som sa ocitla na mieste hlavných hrdinov je nepredstaviteľná. Každý, kto má v sebe aspoň štipku empatie to musel prežívať pomerne intenzívne. Celý čas som s napätím čakala či sa vlastne niekedy vôbec dozvieme čo sa s nimi stalo. A moja zvedavosť bola uspokojená. Na tento príbeh nikdy nezabudnem a už vôbec nie na fenomenálne herecké predstavenie hlavných hrdinov. "Over here, we lost some of them. But over there, they lost all of us." ()

Jeremiah

Na subjektivní zhodnocení tohoto seriálu jsem se odvážil až po shlédnutí prvních dvou sérií. Celou dobu to se mnou házelo na 3 nebo 4 hvězdičky. Nakonec jsem se přiklonil ke čtyřem. Důvod ? Velmi dobré herecké výkony hlavních představitelů, kvalitní hudební doprovod a co mě opravdu potěšilo byl, po hodně dlouhé době, velmi zdařilý dabing ! Myslím, že Gondík i Slavíková našly svoji optimální parketu. Jako třešnička na dortu zde bylo hodně krásných hereček :) ()

fixaman

Opravdu nechápu, co na tom komu přišlo nepřehledné? To bych pochopil třeba u Hry o trůny, kde je tak 5x víc postav a dějových linií, ale tady? Mně se Leoftovers trefili přesně do vkusu. Perfektní tempo, skvěle vybraní herci, temná a tajemná atmosféra (trošku Twin Peaks), výborná hudba... Sedlo mi tu naprosto vše a už se nemůžu dočkat dalších dílů. HBO opět drží laťku proklatě vysoko. ()

char_t

Typický Lindelof. Zmatené, nejasné, rozpačité. Stejně jako tehdá u Lost vzdávám po pár dílech, nudí mě to. Ale co já vím, třeba, stejně jako tehdá u Lost, se po pár sezónách nechám přesvědčit k dokoukání první řady, a pak mě to stejně jako tehdá Lost nepustí, ale zatím zůstanu u dvou hvězd a dál se nudit nenechám. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů