Gotham - Série 1 (série)

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014–2015, 16 h 13 min (Minutáž: 43–50 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, David Mazouz, Zabryna Guevara, Sean Pertwee, Robin Lord Taylor, Erin Richards, Camren Bicondova, Cory Michael Smith, Jada Pinkett Smith, John Doman, Richard Kind, Victoria Cartagena, Andrew Stewart-Jones, Drew Powell, Daniel Stewart Sherman, Michael Kostroff, Grayson McCouch, Clare Foley, Jon Beavers, Polly Lee, Willa Fitzgerald, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Lili Taylor, Wayne Duvall, Kyle Massey, Joey Starr, Joseph Latimore, Carol Kane, Frank Whaley, David Zayas, Dan Bakkedahl, James Colby, Krista Braun, Hakeem Kae-Kazim, Makenzie Leigh, Lucille Sharp, Daniel London, Kett Turton, Genevieve Hudson-Price, Peter Maloney, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Doris McCarthy, Mark Vincent, Alex Ziwak, Susan Misner, Christopher James Baker, Kim Director, Dan Hedaya, Anthony Carrigan, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Jared Brito, Nicholas D'Agosto, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Gabriel Rush, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Morena Baccarin, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., Peter Scolari, Adrian Martinez, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Charlie Tahan, Dashiell Eaves, Eisa Davis, Johnny Alonso, Steve Mason, Cameron Monaghan, Mark Margolis, Jeremy Bobb, James Monroe Iglehart, Marcin Paluch, Milo Ventimiglia, David O'Hara, Jonny Coyne, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Michael Goldsmith, Marko Caka, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Dan Ziskie, Nicholle Tom, Perry Yung, Colm Feore, Gabriel Hansen, Michael Potts, Daniel Davis, Juliette Beavan, Aly Mang, Chris Chalk, Brian Distance, Marija Skangale, Alex Corrado, Chelsea Spack, Abbi Snee, Danielle Guldin, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Angel Rosa, Taber Cross, Genoveva Rossi, Elliot Villar, Sean Ringgold, Tonya Glanz, Babs Olusanmokun, Peter Jay Fernandez, Adam Carbone, Jake Choi, Robbie Tann, Erica Camarano, Odiseas Georgiadis, Danny Mastrogiorgio, John Clarence Stewart, Tuffy Questell, Brian Donahue, Berto Colon, Victor Cruz, Robert G. McKay

Scott White

David Ekstrom

Scénografie:

Doug Kraner, Richard Berg

Kostýmy:

Lisa Padovani

Komentáře uživatelů k sérii (14)

27.9. 2014 : Pilot mega luxus. Stan Lee je mi svědkem, že jsem velkým fanouškem i Batmanovské mytologie (což asi jako jediné od DC), ale k seriálu jsem měl ze začátku velké pochybnosti. Arrowa jsem sledoval skoro od začátku, započal i Gotham, to je úplně jiné kafe. Skvěle napsaná, brilantně uchopená noir detektivka s jednou sympatičtější postavou než druhou a pečlivě vypiplanou geekovskou atmosférou. Takto se na to musí. Asi ze všeho nejvíc mě pohltil casting, přičemž sice znám odjinud pouze Donalda Logue, což naopak přispívá na faktu, že si herce nespojujete s jinými rolemi a užíváte si jejich postavy. Ke castingu nemám jedinou výtku (Catwoman, Penguin, Falcone úžasní). Těším se na další díly...EDIT 8.6.2015 : Jelikož jsem u výše zmíněných seriálů změnil názor, u Gothamu tak trošku taktéž. Seriál začal výborně, platonicky jsem zamiloval do Catwoman, Gordon ačkoliv občas házel divné xichty, tak celý seriál dokázal utáhnout a hodně mě zajímala linka s Brucem a Alfredem. Celkově první sérii hodnotím velice pozitivně a moc se těším na druhou, ovšem předfinálové díly a samotné finále mě nezaujalo tolik ačkoliv to bylo zamýšlené velkolepě, bohužel jsem měl občas pocit trapnosti (Příkladem budiž Tučňákův "proslov" nad městem). Ale to jsou jenom drobnosti, bavilo mě to sledovat a vydržím i nadále. Best moments : 1) Magor Joker sice nevynikl nijak extra, ovšem mě i na malém prostoru dokázal zaujmout. 2) Ochutnávka Edvarda Nygmy, jehož každá scéna stojí za to. 3) Prostě Selina Kyle! 4) Loajální Butch .....75%(14.2.2017)

Před premiérou Gothamu jsem měl velká očekávání a ta se naštěstí z velké části vyplnila. V první řadě musím pochválit dvě věci. Za prvé Gotham samotný, ze kterého prohnilost doslova čpí. Druhou věcí je skvělý casting (až na jednu dvě výjimky). Absolutně nejlepší je Ben Mackenzie v hlavní roli Jima Gordana. V těsném závěsu jsou pak Harvey Bullock a budoucí Penguin. Naopak mě bohužel zklamal Alfred. Jinak samotný pilot se povedl velmi dobře. První polovina se sice trochu pomaleji rozjíždí, ale ta druhá opravdu stojí za to. Těším se na další díly. Pilot za 90 % Další díly (kromě Arkhamu) se bohužel pilotu zatím nevyrovnaly. Edit: Po kompletní sérii ponechávám čtyři hvězdy. Jako hlavní klady přetrvávají atmosféra a herci, nakonec všichni (až na víme koho). Na plný počet to zatím není, máme tu skvělé epizody. např. ty s Arkhamem nebo poslední čtyři díly, ale také dost úplně průměrných dílů. Pokud si ale druhá série udrží laťku posledních dílů, máme se na co těšit. 80 %(25.2.2016)

seriál pořádně neví čím se chce stát, žádnej pořádnej příběh se nekoná, to až někdy od půlky ale do té doby utrpení, kde se řeší ty nejlacinější případy jak v seriálu Lucifer...přítomnost Denta potěší ale žádnej spěch, Two Face nebude ještě ani ve třetí řadě ale nevadí....vlastně kromě posledního dílu si už dnes vůbec nepamatuju co se tam dělo(12.6.2017)

Většinu času je první série tak 3*. Strhává to přílišná epizodičnost, ačkoli se skrze ní promotává i několik delších příběhů (Nygma, Tučňák, Fish, Bruce), ale ty jsou tak naředěný, že se ve výsledku mezi těma jednotlivýma případama dost ztrácí. Navíc příběh okolo Tučňáka a hlavně Fish je až na výjimky docela nudnej a Fish místama dost cucaná z prstu. Za to ten Nygmův je každou epizodou zajímavější a zábavnější, stejně jako celá jeho postava, ač se zřejmě od předlohy trochu liší. A to je další problém. Tvůrci se hodně nechali unést svojí fantazií a tak některý postavy působí vůči jejich jiným ztvárněním dost podivně a odlišně od předlohy - Scarecrow, Dollmaker, Ogre, Barbara (WTF?)... na druhou stranu zmíněnej Nygma je dost super, Tučňák jako postava se dá, Alfred je sympatickej sluha, na Gordona si člověk po pár epizodách zvykne... a Jerome? Stačil jeden úsměv v jediný epizodě, aby si člověk představil, koho by asi tak mohl představovat (a v prvních dvou epizodách druhý série v tomhle trendu skvěle pokračuje). Za tyhle postavy a nabušených pár posledních epizod dávám slabší 4* a pokračuju k druhý sérii, jejíž začátek se zatím profiluje hodně nadějně.(27.9.2016)

První sezóna Gothamu mě mile překvapila. Celou řadu prostoupila dokonale temná atmosféra, za sebe musím ocenit propracované intriky jak v podsvětí tak i na GCPD. Stejně tak chválím casting, obsazení jednotlivých postav bylo podle mě skvělé, stejně tak mě potěšil jejich vývoj. Hlavní dějová linie fungovala výborně, občas mě lehce zklamal děj vedlejších příběhů, ale jako celek mě první série velice bavila a jen mi potvrdila, že mě v současnosti daleko více berou "superhrdinské" seriály než celovečerní filmy.(19.11.2017)

22 častí strávených nad týmto seriálom mi dáva nesmiernu chuť do života, komfort a obrovský priechod mojej už teraz veľkej fantázií. Dúfam, že to tak aj zostane a popravde je mi úplne jedno, že to má nedostatky, či už z pohľadu znalca príbehu, alebo klasického diváka.(18.10.2016)

• VanTom

Z těch navzájem neslučitelných počátků DC hrdinů i padouchů mám už obecně hlavu v pejru a tady přibývá kvantum dalších. Tentokrát ve formě epizodické kriminálky ze zločinem a korupcí prolezlého města; a některé případy by i vykazovaly zábavně komiksový potenciál, kdyby se jim věnoval dostatek prostoru. Seriál totiž paralelně sleduje osudy mnoha plochých pitoreskních figurek, povětšinou otravných (Tučňák, Selina, Nygma, Ivy) či rovnou nesnesitelných (Fish Mooney, Barbara, Tučňákova máti) - čest výjimkám (Bruce Wayne, Alfréd, detektiv Bullock). Zamýšlené pojítko v postavě Jima Gordona žel naráží na to, že jeho nasupenost, solitérnost a zabejčenost ho řadí přinejlepším k těm prvně zmíněným. No a neustálé přeskakování mezi postavami pak nedává pořádně vyniknout žádné z nich a všechny dějové linky roztřišťuje, banalizuje a oklešťuje.(28.6.2017)

1. série Gothamu je veledílo, jasně má to pár much ale prostě nemůžu si pomoct. Postavy jsou úžasné, příběh je skvělý, herci jsou skvěli, hudba, která je epická a mnoho dalšího. Prostě 5 hvězd bez váhání. B+ (80%) (upraveno)(12.5.2019)

Posledních pár let nám DC Comics dopřává opravdu kvalitní televizní podívanou a když se ohlásil Gotham, který je samozřejmě součástí Batman univerza (mého nejoblíbenějšího vůbec), tak jsem přirozeně ihned patřičně zpozorněl. Abych byl upřímný, tak jsem se začal i trochu obávat, jestli to bude dosahovat kvalit, které si takovýto počin rozhodně zaslouží. Pohled na začátky a první krůčky jak padouchů, kteří se teprve stanou nejobávanějším zlem Gothamu, tak i klaďasů, jakými jsou Bruce Wayne a jediný nezkorumpovatelný policista Jim Gordon, je určitě pohled zajímavý a myslím si, že do této doby je to látka zatím nezpracovaná. Tvůrci proto mají volnější ruku co se týče osudů hlavních postav. Herci se svých postav zhostili opravdu dobře a i nová postava, v komiksech se nevyskytující, která byla vytvořena pro tento seriál působí věrně podle "gothamského" světa intrik a lží. Škoda, že to na mě jako celek občas působí tak béčkově, ale uvidíme jak bude seriál pokračovat dál. Potenciál to má, a ikdyž je to můj momentálně nejmíň oblíbený DC seriál (po arrowovi a flashovi), jako nenáročná oddechovka působí více než dobře. Po první sérii - 65%(26.5.2016)

Řekl bych, že to co dělá seriál zajímavé, rozvoj Gothamu po zavraždění Waynových rodičů, ho zároveň i limituje. Uvidím, co další série(3.2.2018)

Ben McKenzie vyrostl, z prosluněného O.C. se přestěhoval do temného Gothamu a vzal práci jako detektiv u místní policie. A zrovna v tu chvíli jsou zavražděni rodiče Bruce Wayna, budoucího Batmana. Příběh(y) před začátkem zrození nejtemnějšího detektiva na světě, Batmana, jsou spíše ve stylu C.S.I.: Gotham, ale jen ze začátku, kde se seznamujeme s postavami. Poté, už pomalinku nabírá na obrátkách korupce u policie, boj mezi gangsterskýma rodinama Maroni a Falcone, sem tam nějakej ten šílenej vrahoun a pár originů budoucích nemesis temného rytíře. Nejlepší vývoj a ztvárnění postavy bez pochyby patří Robinu Taylorovi jako Oswaldu Cobblepotovi alias Penguin. Opravdu bravůrně zahrané. Dále začátek přerodu otravného forenzního technika Eda Nygmy v Riddlera v podání Coryho Michaela Smithe. Kdybych měl všechny ty originy jmenovat byl by to dlouhý seznam, kde by nechyběl Jonathan Crane - The Scarecrow, Red Hood, budoucí Arkhamské vězení, malá Selina Kyle jako Catwoman nebo malá Ivy Pepper jako Poison Ivy. Je toho moc a je to parádní noirovka. Poslední díl první řady nám toho dal spoustu a ukázal jak moc jsou detektivové Gordon a Bullock zapletení do podsvětí Gothamu. Tvůrci si první řadou vytvořili prostředí plné intrik a postav a ve druhé řadě se do toho můžou pořádně opřít.(11.11.2018)

Ku Gothamu som sa bohužiaľ dostal neskoro. Ale chcem to dobehnúť. Hlavne po dobrej prvej sérií. Oproti seriálom ako Arrow, Flash alebo Legendy sa mi na Gothame páči tá brutalita, ktorá proste sedí k psychopatickým indivíduám Batmanovej mytológie. Tá ma skvelé postavy a Gotham ich zvládol pekne previesť do seriálovej podoby. Neviem sa rozhodnúť či mám radšej správneho Gordona alebo sarkastického Harveyho. Obaja sú skvelý, ostatné postavy ale taktiež nezaháľajú. Oswald Cobblepot je úžasný a ľúbi sa mi ako všetkým a všetkými manipuluje. Edward Nygma sa dá pochopiť a je zaujímavé sledovať jeho činy. Mrzí ma slabá účasť Scarecrowa (i keď viem, že v štvrtej sérií dostane o dosť väčší priestor, na to sa teším) A troškou kritiky zahrniem aj Brucea, ten mi trošku občas malinko liezol hore krkom.Ale inač som spokojný.(2.4.2018)

Super seriál, skoro všechny díly byli tak na 5 hvězd, ale moc se me nelíbil 1 díl, ale to je tak skoro u každého seriálu, že začátek je špatný. Super postavy dost dobře to hráli, hodně se mě líbili postavy Penguin, Fish a Gordon asi moje nejoblíbenější postavy bez váhání. 95%(27.7.2019)

7/10(24.3.2019)