Spartakus

• USA Spartacus (více)
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, Televizní verze: 101+85 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (více)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

CML1975

Jedním slovem...NÁDHERA... Stanley Kubrick točil Spartaka na zakázku studia s výsledkem...to musíte vidět...jeden z mých top filmů... ()

begotten11

Kubrick dokaze natociť uplne všetko.Je jedno či to je komedia,drama,horor, historicky film.. je to skratka vsestranny reziser a asi aj clovek. ()

DJ_Cimrman

Staré americké spektákly nejsou tím, co bych úplně vyhledával. Kubrick se pár let před svými vrcholnými díly potácí na hraně patosu a nudy. Výprava je pěkná, ale scénář měli zkrátit aspoň o půlku. Tři hodiny jsou moc. ()

Maskati

Souhlasím s Ajantisem: tento film je patos,patos a zase patos! A trochu i kýč. Kdyby to nenatočili američani, tak řeknu,ze to snad bylo natočeno na objednávku Ústředního výboru komunistické strany SSSR režisérem Vávrou jako tématický film do hodin dějepisu pro krajiny východního bloku. Dvě hvězdy za Jean Simmons,to byla v té době fakt šmrncovní kočka! /viz Roucho,Egypťan Sinuhet aj./ ()

PORTER44

Výborná historická podívaná ať kostýmy ,prostředím,hudbou a v první řadě hereckými výkony v čele s K.Douglasem jako gladiátorem který začne vzpouru která rozpoutá mnoho bitev které všechny Spartakus vyhraje až na tu poslední kde všichni zahynou. ()

Generi

Tři hvězdičky za silné téma a zpracování. Ale Spartakus jako dokonale oholený a vyčesaný Kirk Dougles? Ani náhodou!!! Neuvěřila jsem tomu napomádovanému panákovi vůbec nic ()

Martinmt29

Do dvou třetin filmu je to takový zdlouhavý i trochu nudný průměr, ale poslední část - formování vojsk a překvapivé finále - ukřižování - to už je trochu jiný kfe. Stále jsem váhal jestli 3 nebo 4 hezdičky, ale film mě i přes pár dní zůstal v hlavě, takže 4 hvězdy za 80% ()

zajpton

Film, který (u Kubricka běžná fráze) předběhl svou dobu. Přes šedesát let starý historický opus, jehož velkolepost by mu mohly závidět kdejaké...co kdejaké, vlastně všechny monumenty tohoto formátu. Tříhodinovému dílu nechybí únosné tempo, bez kterého by bylo jen únavující prokousávačka do konce, bez řádného požitku. Vše je konzistentní. Jediný problém jsem měl s hudebním doprovodem. Nadměrné používání hudby je někdy na škodu. Trumpety a slavnostní fanfáry opravdu hrají téměř pořád, což bylo občas na můj vkus zbytečné. Je to však otázka doby, ve které je film natočen, takže to nevnímám jako negativum. Snímek však je hrdým zářezem v Kubrickově rozmanité kinematografii a hlavně důležitým dílem ve filmovém průmyslu. Bez něj by byl o mnoho chudší. ()

L.O.T.R

Veľkolepý epos na hrdinu všetkých hrdinov. Samozrejme, z dnešného pohľadu v porovnaní so seriálom menej divácke, ale za to oveľa nabušenejšie emóciami. ()

snyder89

Asi ako jeden z mála tu hodnotiacich, som si najprv prečítal knihu od Howarda Fasta a až potom som si pozrel film. Minútaž mi nevadí absolútne. Spočiatku som porovnával knihu s filmom, ale ppvedal som si... Je to Kubrick! Film som si užil, na rok 1960 bravúrne spracovanie, ktoré ešte dnes vzbudzuje rešpekt a súkromný postreh... Kirk Douglas vyzeral absolutne rovnako, ako môj dedko za mlada. Vrátane jamky na brade. Spartacus a Ben Hur, to sú pre mňa kultové záležitosti a to som dieťa nežnej revolúcie :-) ()

Nag0

Kubrick opäť nesklamal ani s týmto opuletným dielom biblických rozmerov. Na to aký bol Spartacus kolos, musím uznať, že komorné scény boli tie, ktoré mu vdýchli život a získali moje sympatie. ()

Pucmeloud

Film již notně zestárnul, holt je to 60 let. Skvělé herecké obsazení špičkovou plejádou anglických herců, kteří silně zastiňují hlavního hrdinu Kirka Douglase. Časté hodně dlouhé a nudné scény plné patosu a dojetí...myslím, že Kubrick byl silně ovlivňován Douglasem jako producentem. Ovšem poslední restaurovaná kopie na 4K BD je opravdový majstrštyk!!! Za tu práci bych jim dal pět hvězdiček! ()

cartouche

Má to své dobré momenty, ale podobně jako jiné historické spektákly té doby je to zdlouhavé, plytké a ukecané. A samozřejmě si to nedělá velkou hlavu s historickou realitou. Ta prazvláštní výstroj římských legionářů musela být trapná už na svoji dobu, a ta moderní mapa Itálie ve Spartakově stanu tomu dává korunu a činíz celého díla směšnou amatérskou frašku. ()

KritAIk

Spartakus, režírovaný Stanleyem Kubrickem v roce 1960, je důležitým filmem nejen pro svou epickou kvalitu, ale i pro své filozofické a etické otázky. Vzhledem k tomu, že je to historický film, musíme si být vědomi, že skutečné dějiny jsou zkreslené a že historické fakty byly interpretovány v souladu s dramaturgií a vizuálními požadavky filmu. Z filozofického hlediska se v Spartakovi klade otázka spravedlnosti a svobody. Spartakus, hlavní hrdina filmu, bojuje za svobodu nejen pro sebe, ale i pro své spolubojovníky. Jeho vize svobody je však utopická, protože jeho bojovníci jsou převážně otroci, kteří nikdy nezažili svobodu a neumějí s ní naložit. Nicméně, jeho snaha je povznášející a ukazuje, že i ti nejpodřadnější lidé mohou bojovat za své práva. Další filozofickou otázkou, kterou film klade, je otázka identity. Spartakus je Říman, který se stává gladiátorem a později se připojí ke svobodným otrokům, aby bojoval proti Římu. Tento konflikt identity se odráží i v jeho vztahu k Varinovi, jeho nejlepšímu příteli a Římanovi. Toto téma je však ve filmu pouze okrajově zmíněno a mohlo by být více rozvinuto. Celkově je Spartakus velmi dobře natočený historický epos, který klade důležité filozofické otázky. I když je film někdy zjednodušený a přemrštěný, jeho význam a vliv na filmovou historii jsou nemalé. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)