Projekt Modrá kniha (TV seriál)

Project Blue Book

Blue Book

(pracovní název)

Historický / Mysteriózní

USA, 2019–2020, 14 h 33 min (Minutáž: 42–45 min)

Tvůrci:

David O'Leary

Daniel Wohl

Aidan Gillen, Michael Malarkey, Laura Mennell, Ksenia Solo, Neal McDonough, Michael Harney, Jill Morrison, Nicholas Holmes, Ian Tracey, Robert John Burke, Matt O'Leary, Jerod Haynes, Currie Graham, Keir O'Donnell, Michael Imperioli, Heather Doerksen, Caspar Phillipson, Sofia Milos, Hayley McLaughlin, Zach McGowan, Spencer Garrett, Kurt Evans, Emily Tennant, Chad Rook, Tony Alcantar, Stephanie Bennett, David Coakley, Jake Manley, Craig March, Annette Reilly, Blake Stadel, Justine Warrington, Patrick Gallagher, Malcolm Goodwin, April Telek, John Emmet Tracy, Jonathan Whitesell, Brendon Zub, Cameron McDonald, Brooke Smith, Mary Black, Kiefer O'Reilly, Christopher Rosamond, Billy Wickman, Adam Greydon Reid, Steven Williams, Colin Murdock, Chris Shields, Thomas Kretschmann, Nadine Lewington, Ben Cotton, Fulvio Cecere, Dee Jay Jackson, Max Lloyd-Jones, Graham Greene, Kevin Christy, Ari Dalbert, Ty Olsson, Robert Egger, Mason McKenzie, Kurt Ostlund, Alex Barima, Austin Eckert, Fred Henderson, Dalias Blake, Thomas Elms, Khalilah Joi, Rohan Campbell, Peter Skagen, Beatrice Kitsos, Bob Gunton, Jesse Irving, Donny James Lucas, Andrew Kavadas, Darren Dolynski, RJ Fetherstonhaugh, G. Patrick Currie, Matthew MacCaull, Todd Thomson, Wesley MacInnes, Brendan Fletcher, Greg Rogers, Jay Hindle, Lesli Brownlee, Mark Kandborg, Kareem Malcolm, Gardiner Millar, Bradford Tatum, Curtis Caravaggio, Pete Antico, Peter Graham-Gaudreau, Bronson Pinchot, Catherine Lough Haggquist, Dan Zukovic, Christopher Heyerdahl, Jesse Hutch, Spencer Grammer, Liam Hughes, JoBeth Williams, Quinton Boisclair, Daryl Sabara, Michelle DeShon, Brian Markinson, Chris William Martin, Michael Filipowich, Michael Shanks, Kelly-Ruth Mercier, Jason Burkart, Willem van der Vegt, Derek Smith, Colm Feore, Harrison MacDonald, David Kaye, Christopher Pearce, Khalilah Joi (a.z.), Matt O'Leary (a.z.), Robert John Burke (a.z.), Ian Collins, Tyler Gibson, Maddy Hillis, Rene Rosado, Atlee Smallman, Craig Haas

Nalákalo ma herecké obsadenie, české meno hlavnej postavy a predovšetkým prehlásenie, že dielo bolo vytvorené na základe skutočných prípadov, ktoré projekt Modrá kniha riešil. Po obidvoch sériách som však práve z tohoto najväčšieho ťaháku zostal najviac sklamaný. Okolo reality ten seriál skutočne veľmi nešiel. To by mi ani ale až tak nevadilo keby bolo vedeckému prístupu umožnené prejaviť sa na plno. Narážam na veľké množstvo záberov, ktoré neboli ďalej vysvetlené. Vo väčšine častí sa objavilo niečo extrémne čo Ďalej nebolo vôbec objasnené. To však môžeme pričítať aj tomu, že seriál bol zrušený a k týmto veciam sa nedostali. Môžeme však polemizovať aj o opačnej situácii, že práve toto množstvo nevysvetlených scén mohlo za zničenie diváckej túžby, sledovať seriál. Seriál sa snažil vyšponovať napätie do neskutočných hodnôt. Avšak to malo za následok jav, ktorý poznáme z počítačových hier. Na konci cutscény vždy postava povie niečo extrémne prehnané aby hráč vo svojej nekonečnej zvedavosti rýchlo dohral ďalší úsek hry a dozvedel sa vysvetlenie. To by v seriáloch existovať nemalo. Tento prístup vytvára nudné časti kedy divák rovnako dostane prehnanú hlášku ale pritom vie, že buď sa odpoveď dozvie až o dve časti neskôr alebo vôbec. Teda po hláške čaká bombu ktorá ale nepríde. Keď nepríde každých 15 minút, je niečo zle. Seriál sa často dostal do zóny čisteho sci-fi kedy nedával zmysel, pretože podporoval fantazmagóriu a nie skepticizmus a vedecký prístup. Aj napriek prehnanej snahe o budovanie napätia a občasným šialenostiam z hláv tvorcov som si ale seriál obľúbil po prvej sérii. V polovici druhej série som už ale začal pretáčať dopredu časti, ktoré som vedel, že budú znovu spomenuté alebo nevýznamné. To by som si pri naozaj dopre rozprávanom príbehu nemal môcť dovoliť. A tak na konci druhej série som už len chcel vedieť posledné info o mužoch v čiernom a misii na antarktíde ale ani toho sa mi nedostalo....a tak aj napriek dobrým hereckým výkonom, vernému zobrazeniu vojenskej (de)mentality a ignorancie som nakonci bol sklamaný. Celkovo 3 hviezdy. Pôvodne boli štyri ale po dopísaní tejto recenzie som si už nie takí istí týmto hodnotením.(8.6.2020)

Tohle se mi líbí.V podstatě něco dalšího na způsob Akt-X.Nějaký ten historický základ s menším či větším přikrášlením.Kdo může říct,co je pravda a co ne...co nám všechno bylo zatajeno,upraveno a podáno polovičatě.A konečně Aiden Gillen hraje nějakou kladnou a sympatickou roli.Dr.Hynek je zapálený profesor,který chce vždycky odhalit celou pravdu...i když o to druhá strana moc nestojí.Hlavně jeho kolega,kterému jde akorát o splnění rozkazu a dokázání,že to není žádné UFO..i když vidí,co vidí.Ale postupem času se to u něj trochu zlepšuje.Zvlášť,když si armáda hraje svoji vlastní hru a nechce,aby o tom někdo věděl a přeci nemůže být něco odhaleno,co by ohrozilo jejich plány.Pánové z armády nejsou moc sympatičtí.A když máme to závodění USA vs Rusko a snažení se přechytračit druhé,tak tu máme třetí zainteresovanou stranu - a to ruskou větev,které se vetřela nic netušící a lehce vyplašené Mimi do života.A do toho čtvrtou stranu,která je nejtajemnější..a kdo ví,o co jí pořádně jde.*S01-90%(30.3.2019)

Akty X odohrávajúce sa v divácky vďačnejšej a zaujímavejšej dobe s tým že kvalita jednotlivých dielov nie je tak kolísavá ako pri Aktoch x. Hlavné duo spolu funguje, od Aidana Gilena som nečakal že mu rola tak sadne kedže ho mam zafixovaného stále ako Littlefingera, ale ukázal že je pán herec. 1. séria 7/10 2. séria 8/10(21.5.2020)

O tomto seriály som absolútne nevedel a o to viac ma prekvapil. Ako dieťa som vyrastal na Mulderovi a Scullyovej a tajne som dúfal, že sa objaví ešte niečo čo sa im priblíži. Podarilo sa! Projekt modrá kniha je chuťovka pre každého fanúšika Aktov X. Áno projekt je založený na real story doktora Hyneka, ktorý musí bojovať s konšiparčnými teóriami, real faktami ale podarí sa mu objasniť všetky prípady? :)(19.6.2020)

Po prvej sérií môžem povedať, že ma seriál milo prekvapil a dokonca viac než som čakal. Aidan Gillen v hlavné úlohe úplne skvelý. Nechcem zase nejak preháňať, ale tento seriál môžeme považovať za "nextgen" alebo taký reboot Aktov X. Je to o blízkych stretnutiach tretieho druhu a navyše v atraktívne retro dobe. V dobe, kedy fičala Area 51. Neviem či brať za plus alebo mínus to, že v každej epizóde sa venujeme vždy inému prípadu. To môže znamenať, že niektorá časť môže mať raz nudný príbeh. Ale je pravda, že v 1.sérií sa to ešte nestalo. Ja sa ako milovník tejto doby, v ktorej je seriál zasadený, môžem len kochať či už vozovým parkom, alebo kostýmami. Očakávam 2.sériu.(22.11.2019)

• - Generáli vo vypočúvacej miestnosti stoja na mieste bez pohnutia. Ich poloha v miestnosti sa však v jednotlivých záberoch mení. (koba)

• - Edward Rizzuto (Michael Imperioli) sa zobudí, keď v televízii počuje The Howdy Doody Show (od r. 1947). (koba)

• - Profesor Hynek (Aidan Gillen) má český původ. Narodil se sice v Chicagu, ale oba jeho rodiče byli Češi. (Martrix)