Andor

• USA Andor
USA, (2022–2024), 20 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvůrci:

Tony Gilroy

Diego Luna, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain (více)

Série(2) / Epizody(24)

V nebezpečných časech se Cassian Andor vydává na cestu, která z něj udělá hrdinu Povstání. (Disney+)

Bachy

Tohle vážně s každým dílem roste a nechme teď stranou, jak nízko Andor začíná. Je opravdu krásný vidět dospělý příběh ze světa Star Wars a važmě si toho. ()

Chrustyn

V rámci vše Star Wars seriálů a možná i všech filmů, nejtemnější a nejdospělejší přídavek, který nebude po chuti příznivcům přebarvených, novodobých filmů z této frenčízy ale všichni, kdo očekávali čerstvý vítr, pomalu upadající série, zde ho najdou. ()

Darneth

Andor je přesně tím, v co SW fandové snad ani už nedoufali a co tak zoufale potřebují. Přesto je většinou neprávem ignorován a kdoví, zda se proto v budoucnu ještě takového mástrpísu dočkáme. Kromě dvou slabších epizod je však seriál jeden velký mind blow! Dospělý, studený, syrový, pomalý, hloubavý, brutální nejen architekturou, nýbrž i nehynoucím tématem. Impérium je zde konečně vyobrazeno jako důstojný oponent, takové jako bylo na počátku a jaké jsem si vždy přála vidět, ne jako podržtaška a jouda. Líbí se mi také tahle šedá zóna, kterou Tony načrtl napříč celou sérií. Co vše je systém schopen udělat, aby nás udržel na obojku? Co vše jsou lidé schopni obětovat pro lepší časy, pro svobodu, jejíž úsvit, jak již řekl Luthen sám, třeba nikdy nespatří? Finální manifest je výstižný a dostačující. Sama se divím, že to pouštím z úst, ale díky...Disney. "There will be times when the struggle seems impossible. I know this already. Alone, unsure, dwarfed by the scale of the enemy. Remember this. Freedom is a pure idea. It occurs spontaneously and without instruction. Random acts of insurrection are occurring constantly throughout the galaxy. There are whole armies, battalions that have no idea that they’ve already enlisted in the cause. Remember that the frontier of the Rebellion is everywhere. And even the smallest act of insurrection pushes our lines forward. And then remember this. The Imperial need for control is so desperate because it is so unnatural. Tyranny requires constant effort. It breaks, it leaks. Authority is brittle. Oppression is the mask of fear. Remember that. And know this, the day will come when all these skirmishes and battles, these moments of defiance will have flooded the banks of the Empire’s authority and then there will be one too many. One single thing will break the siege. Remember this. Try." ()

sharky

technicky je to na špičkové úrovni, ale děj se strašně vleče a postavy jsou takové bezkrevné, těžko se jim fandí, měl jsem problém to dokoukat, nejlepší je dějová linka z vězení, tam to mělo koule. Naopak finále je o ničem. Seriál v nejlepším skončí, snad to vylepší další série. ()

evapetra

Tento žánr a téma tak úplně nevyhledávám, proto jsem nejdřív jen tak ze zvědavosti opatrně nakoukla, chvíli zvažovala, jestli se dívat dál, ale nakonec mě seriál s každým dalším dílem chytal víc a více. Nejvíc mě zaujaly epizody v trestanecké továrně s následnou vzpourou a potom vizuálně nejzajímavější a dějově nabité závěrečné finále. Naproti tomu pasáže se senátorkou podle mě děj zbytečně natahovaly a celkem nic podstatného nepřinesly. ()

luka4615

Neočekávaně vyspělý počin ze světa Star Wars, který k úspěchu nepotřebuje žádný nablýskaný “fan service”. Tak přesně to je nový seriál Andor, který jde oproti ostatním projektům z tohoto milovaného univerza diametrálně odlišnou cestou. To je citelné zejména v rámci příběhové kostry, která v mnohých bodech spíše než klasické SW dobrodružství připomíná temné politické drama, jehož kontury s každým dalším dílem více a více houstnou. Tento ne zrovna přívětivý divácký přístup sice ne každý fanoušek přenese přes srdce, nicméně pokud se řadíte k té hrstce lidí, kteří na něco takto inovativního a neotřelého čekali dlouhé roky, tak dostanete vytříbenou seriálovou podívanou, která funguje na všech myslitelných frontách. Tento fenomenální, neřkuli překvapivý úspěch má vyjma tvůrců “na triku” i Diego Luna, jehož postava se v průběhu celého seriálu markantně vyvíjí, což výsledný dojem z celého seriálu ještě více umocňuje. Nesmím samozřejmě opomenout Stellana Skarsgårda, který zde absolutně vládne, či třeba Andyho Serkise, jenž je výrazným elementem v trojlístku nejlepších epizod. Pokud tedy stále váháte, zda si seriál Andor pustit, už vážně nemusíte. Tohle se totiž vážně moc, moc povedlo. Výborná práce! (Disney+) „We’re fighting against the dark.” ()

Hogun

Mám so seriálom viacero problémov. Napríklad, že všetky postavy sa chovajú neskutočne šablónovite, niekedy až na hrane idiotizmu. Všetky postavy majú tú a plocho napísaných. Útek z veznice bol pre mňa veľký pateticky klišoidný epic fail. Ale asi najviac mi vadí nemožnosť nájdenia si jedinej aspoň trochu uveritelnej, alebo sympatickej postavy.... podľa toho ako sa správajú je mi jedno, či prežijú alebo nie, čo je u mňa "no go" na ďalšie pokračovanie v sledovaní... škoda, na začiatku to vyzeralo sľubne... ()

Lacike

1. séria: Tak sme sa konečne dočkali dospelého prístupu k Star Wars. To čím chcel byť, ale pod diletantským vedením Disney nebol Darebák Jeden. Andor asi čaká podobný osud ako Star Trek DS9. Nízka sledovanosť ale neskôr u fajnšmekrov kultový status. Je zaujímavá štruktúra prvej série, ktorú vlastne rozdelili do štyroch zhruba trojdielnych celkov. Svojím spôsobom to sú 4 samostatné filmy spojené hlavným hrdinom. Najslabší je úvodný, v ktorom sa zoznamujeme s postavami a s aktuálnou situáciou. Je tam príliš veľa zbytočných flashbackov. Druhý je klasický heist film s famóznym akčným finále. Tretí je väzenský film končiaci grandióznou vzburou a vo štvrtom nastane konečne na Ferrixe revolúcia. Finále prvej série je dokonale vygradované a tak akurát otvorené, aby sa to dalo vydržať dokiaľ sa nedočkáme pokračovania. Okrem pomalšieho úvodu seriálu a pár scenáristických hlúpostí, ktorým sa vyhne máloktorý seriál mi najmenej sedeli záporáci. Zase to sú egoistickí úbohí frackovia, ktorí sú nebezpeční len preto, že majú náhodou moc. A Syril Karn veľmi rýchlo príde aj o to a sledovať jeho mizerný život bolo divné a otravné. Takmer úplne to pripravuje záporákov o hrôzostrašnosť a robí to z nich kolieska v Imperiálnej mašinérii. Snáď sa druhá séria vytasí s nejakým záporákom, ktorého budeme mať dôvod nenávidieť. Celkovo napriek spomenutým nedostatkom je Andor doteraz najlepším hraným seriálom z prostredia Star Wars, z ktorých si berie len prostredie a zvysoka kašle na detského diváka. 9/10. ()

BoPo

Scenárista Rogue One: Star Wars Story dostal príležitosť rozvinúť udalosti predchádzajúce tomuto filmu. Podobne ako v Rogue One, tak ani tu nečakajte svetelné meče a spol. Viete aké je jediné zásadné negatívum tohto seriálu? Udalosti ktoré sa tu riešia, sú v rámci celkového kontextu Star Wars kvapkou v mori. Pozitív je tu však naozaj veľa. Dobre sediaci casting. Civilná, dospelá, "nerozprávková" zápletka v rámci ktorej sa postavy chovajú uveriteľne (nestupídne). Akcie nie je extra veľa, ale keď už na ňu príde, tak je skvelo pôsobiaca. Vizuál zodpovedajúci očakávaniam. Hlavným ťahákom je to, že vidíte do zákulisia každodenného chodu Impéria. Vidíte kto dohliada, kto vynucuje, kto trestá. Ako funguje prepracovaný systém všade prítomného útlaku. Vidíte reálne dôsledky na bežných ľudí bez toho pozlátka (šermovanie svetelnými mečami a spol). Som hodne spokojný a teším sa na ďalšiu sezónu. Seriál Obi-Wan Kenobi mal k dispozícii dve z troch najzásadnejších postáv a vypotil takme odpad. Mandalorian a Andor, to je cesta. Už sa vykašlite na postavy a udalosti z pôvodných filmov, a využívajte ten nekončený potenciál sveta menom Star Wars. ()

Agatha

Parádní a depresivní, skvěle napsaná a zahraná, strhující a podmanivá jízda pod vedením nejslavnějšího vesmírného impéria. Co nebavilo jiné nevím, mě bavilo takřka vše. A soundtrack tomu dával skvélé grády. Těším se na další řadu. ()

agentmiky

Tony Gilroy je génius. Vzít totiž do svých rukou projekt Star Wars s vědomím, že natočí špionážní thriller o zrodě povstalců, to chce odvahu. Osobně považuji jeho předešlou účast na filmu Rogue One za velice zdařilou, ten scénář tehdy totiž neměl chybu. A popravdě. Už jsem přejedený dětinským zpracováním tématiky ze světa Hvězdných válek, takže dospělejší nádech jsem přivítal s otevřenou náručí. Seriál Andor se nese v dosti komorním stylu, moc akce zde nenajdete (ale najde se tam, nebojte se). Na druhou stranu, seriál exceluje v tom, co má primárně reprezentovat (nekompromisní špionážní drama). Ke konci ta příběhová linka totiž nabírá takové grády, že jsem se nestačil divit. Celá zápletka točící se okolo imperiálního vězení patří k tomu nejlepšímu, co jsem ve Star Wars za posledních 20 let viděl. V popředí zde kraluje Andy Serkis, to je za mě fakt herecká extratřída. A závěr tomu nasazuje pomyslnou korunku. Chci druhou sérii. A to hned. Dávám silné 4 hvězdy. S trochu rychlejším rozjezdem bych to plnotučné hodnocení udělil. Bez jakýchkoli námitek...Ale i tak parádní drama. Za mě dávám 8,5/10 P.S. Fakt to má tak nízkou sledovanost na streamovacích službách? Smutná realita :( ()

Korbitch

Bezkonkurenčně nejlepší seriál z univerza Star Wars. Nějaký Boba Feti, Obi Wani, Mandaloriani nebo Ashoky jsou pubertální a průměrný srágory pro fakany a individua nevalného intelektu. ()

ArsenalEagle

Nejlepší hraný Star Wars seriál (ano, za mě ve výsledku povedenější než výborný Mando) a to, co Andor předvádí v druhé polovině série patří k vůbec tomu nejlepšímu z předaleké galaxie, tečka. Dospělý, inteligentní, atmosféricky skvělý, politicky neúprosný a řemeslně precizní. Andor nedisponuje známými postavami, respektive ne těmi nejznámnějšími, přestože se zde známé tváře objeví, ale příběhově patří k tomu nejlepšímu. Vězení a finále jsou naprosto skvělé. Nejde o typické Star Wars, ale já osobně nepotřebuju světelné meče a epické souboje - ano, mám je rád, ale rebely a vůbec celý svět tvoří právě obyčejní lidé. Jsem šťastnej, že po vážně špatném Kenobim vyrukoval Disney (od kterého bych něco tak povedeného nečekal) s něčím tak diametrálně a kvalitně odlišným. Škoda jen, že "fanoušci" budou raději koukat na světélkující hnus bez špetky srdce a ryzích emocí, takže i přes nepopiratelnou kvalitu se kvůli nezájmu nemusíme dočkat pokračování nebo vůbec podobného obsahu celkově. Nemůžu než doporučit, stojí za to nenechat se odradit pozvolným stylem a jeden by řekl "prvotní nezáživností", protože Andor je nářez, byť asi né v tom klasickém slova smyslu. ()

Alementina

Po 6.dilu pořád čekám až se to rozjedu... Po 12. Dílu si pořád říkám, cože na tom má být..   kromě toho že v budoucnosti mají jejich pc strašně malý monitory ()

LND

Jednoznačně nejlepší Star Wars seriál… z úplně prostého důvodu. Nevidíme tam žádné jedie skákající trojitá salta, světelné meče všech barev a tvarů ani další největší armádu/zbraň/flotilu než doposud, ba dokonce ani nic, co by vyloženě podporovalo výrobu a prodej hraček. Místo toho sledujeme obyčejné lidi, kteří jedou hustle hard a snaží se přežít v drsném světě, ať už jsou to nesourodé povstalecké skupiny, dělníci a obchodníci z Ferrixu, doživotně odsouzení vězňové, imperiální kariéristé nebo vše riskující politici. To vše perfektně zasazené do nám již známého světa, který má své kouzlo. Epizody 6 a 10 jsou naprostý strop. ()

kinderman

Rogue One mi svého času přišel jako nejzajímavější příspěvek do Star Wars od Návratu Jediho. Andor je seriálová pecka, která mě chytila (od třetího dílu) a už nepustila, protože má skvěle napsané a zahrané postavy a funguje ve všech prostředích, v nichž se odehrává. Teprve po jeho zhlédnutí mi naplno došlo, jak prázdný a zbytečný byl Obi- Wan. ()

Radda

Projekt od, kterého jsem nic nečekal. Projekt, který když oznámili, říkal jsem si, proboha proč? Proč zrovna seriál o Andorovi? Proč seriál o postavě, o které už vše víme a dokonce i víme jaký osud danou postavu potká. A výsledek? No ty vole! Tady dlužím velkou omluvu Disneymu, protože tohle jsem vůbec neočekával. Po fakt dlouhý době projekt, který měl poutavý děj s jen vzestupnou kvalitou. Nepamatuju si, kdy naposled mě takto něco ze světa SW bavilo. Po tom, co jsem měl málem infarkt z Boby Fetta a pak následně už rovnou mozkovou příhodu z Obi-Wana jsem si u Andora doslova chrochtal blahem! Hodně lidí si stěžuje, že v Andorovi nejsou souboje se světelnými meči. Hmm. A? Tady je jasný důkaz, že to jde i bez nich. Strašně mě mrzí, že Andor nemá sledovanost. Doufám ale, že nakonec si k tomuto projektu každý fanoušek SW najde cestu a dá mu třeba ještě jednu šanci až do konce. Ne, že to dropne po 3 prvních dílech, které co si budem, opravdu nebyly nejlepší. Na závěr musím vyzdvihnout 2 věci: za 1) hudba - málo kdy se stane, že má hudba něco v sobě. To něco, co ani nedokážu popsat, pociťuji jen u vybraných snímků, ke kterým hudbu skládá Hans Zimmer. Tady jsem ten pocit měl skoro u každé epizody. Prostě fuckin awesome hudba co má kurva grády. A za 2) praktické kulisy - jasně žijeme v době, kdy se dá všechno udělat z 1 a 0 a nebudem si ani nalhávat, že tady ty digitální sety taky nejsou ale o to víc z nich vyčnívají právě praktické kulisy a efekty, na kterých si dal někdo záležet a toho si prostě cením ze všecho nejvíc, kór když jde navíc o SW, u kterého už jde pomale o věc nevídanou. Jediné z čeho mám teď fakt obavu je aby nám po tom diváckém neúspěchu nezrušili tu 2. oznámenou sérku, která to má vše ukončit. Byla by to fakt velká škoda, aspoň za mě. Hodnocení: 90%. ()

Malkel

Tam kde se naděje ve Star Wars začala ztrácet, tam kde fanouškovské srdce začalo vyhasínat, tak přesně tam se jako blesk z čistého nebe zjevil Andor. A já se za celý internet omlouvám Tonymu Gilroyovi, že kdokoliv pochyboval a tvrdil, že nic jako Andor nepotřebujeme vidět. Toto je to, co jsme vidět potřebovali. Tam kde jiné Star Wars projekty sází na bezdůvodné máchání světelnými meči a přehnaný fanservis, tam si Andor dává načas. Pomalu si buduje své figurky a jejich příběhové archy, nikam nespěchá a o to větší zadostiučinění se dostane při jejich zúročení. Dochází až k tak obrovským zadostiučiněním, že se díky nim objevují pocity, které jsem myslel, že už v této předaleké galaxii nikdy nezažiji. Jenže tam to nekončí. Je totiž protkaný myšlenkami, do kterých každá z postav se svým odlišným názorem na svět dává svůj kus dílu a tvoří tak neuvěřitelně kompaktní celek. I díky zápletce týkající se obyčejných lidí, seriál celkově překvapuje svou dospělostí a hlavně uvědomělostí toho, co chce vlastně odvyprávět. Je tak uspokojující sledovat, že se mu to opravdu daří. Kdybych měl jen něco zkritizovat, zmíním první tři epizody, které jsou o něco slabší než zbytek, ale jinak opravdu překvapení roku a já nemůžu jinak než *****. Haňte mě z fanboyovství, ale Andor je závan něčeho unikátního a nevídaného... No možná pochopíte. Možná ne a já vám to nemám za zlé. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Dočká se Ahsoka druhé řady?

Dočká se Ahsoka druhé řady?

05.10.2023

Aniž bychom se pouštěli do nějakých velkých spoilerů, po finále nového Star Wars seriálu Ahsoka už je jasné, že si showrunner Dave Filoni (Star Wars: Klonové války, Star Wars: Povstalci) nechal… (více)

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023