Andor

• USA Andor
USA, (2022–2024), 20 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvůrci:

Tony Gilroy

Diego Luna, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain (více)

Série(2) / Epizody(24)

V nebezpečných časech se Cassian Andor vydává na cestu, která z něj udělá hrdinu Povstání. (Disney+)

Chen

Velmi dospělá podívaná z universa Star Wars, která nesází na různé "cukrbliky", ale ukazuje "realitu" obyčejných lidí pod nadvládou impéria. Je nemilé, že prvních pár epizod mohlo kvůli svému pomalému tempo některé lidi odradit, protože kvalita roste díl od dílu a z Andora se postupem času vyklubala jedna z nejlepších podívaných z daleké předaleké galaxie. ()

Vyhy

1. řada - 100 % Takto se dělají seriály ze světa Star Wars. Temnější, dospělejší a bez velkolepé akce. Zajímavý příběh plný zvratů a skvělých lokací, vizuál srovnatelný s filmovou tvorbou, propracované postavy... Toto se ani nedá s nedávným Obi-Wanem srovnat. ()

C0r0ner

Čekal jsem lepší zážitek, Andor mi přijde dost natahaný - těch 12 dílů se dalo klidně sestříhat na takových 8. Nicméně druhá série má potenciál být mnohem lepší, takže prozatím silné tři hvězdičky s výhledem na čtyři určitě a teoreticky i pět. 65% ()

Doldus

Andor nechavá ostatní seriály Star Wars za sebou v prachu. Konečně jsem měl pocit, že je potenciál předaleké galaxie využit naplno a detailně (a to, prosím, i bez Síly a Jediů), ale hlavně že tu jsou na poměry jinak triviálního vesmíru velmi komplexní postavy. Téměř všechny, jinak skvěle zahrané, figurky mě nečím zaujaly, nepřišly mi dětinsky ploché, a navíc se je (zřejmě po vzoru Rogue One) tvůrci nebojí zanechat či rovnou zabít, což zvyšuje napětí a znejistí diváka v tom dobrém smyslu. Akce není bůhvíjak úžasná, ale dochází k ní relativně přirozenou, logickou cestou a skrz pečlivou gradaci (aneb nic ve smyslu "musíme tam narvat potyčku, aby se něco dělo"). Lecjaké dialogové výměny představují to nejlepší ze Star Warsu (což není upřímně těžké, s peckami jako "nesnáším písek" a dalšími prequelovinami). Prostě skvěle vystavěná lahůdka, která ovšem fanouškům očekávajícím lehkou až infantilní popcorn zábavu zřejmě nebude po chuti, což se asi jaksi odrazilo na bídné sledovanosti. Ale i kdyby už Andor nevydal další díl, jsem takto perfektně spokojen. ()

Šimpy

Tak co říci závěrem? Ne, že by mě nebavila tahle dějová etapa Star wars (i když jsem spíš zastáncem laserových šavlí a Skywalker ságy), ale ten hlavní hrdina je na přesdržku...absolutně nefungující background, pořád se tváří stejně...unyle, bez výrazu...divák se má především s hlavním hrdinou ztotožnit (to chápou všichni dobří filmoví vypravěči)...ale to tady prostě nejde. A nejvíc mě baví ta jeho kolebavá chůze s neustálým kejváním hlavou ze strany na stranu...ten člověk je prostě před kamerou nesvůj a nepřirozený, až někdy od půlky seriálu jsem mu teprve trošku fandil. Navíc je všechno zbytečně dlouhý, chtělo by to spoustu záběrů sestříhat a zkrátit. Jendoduchý příklad...někdo je zabit, mrtvola padne do záběru...obličej mrtvého asi3-4 vteřiny....proboha proč? Subjektivně je to dlouhý, já viděl, že je zabitej, já nejsem hloupý divák, který musí mít všechno ukázáno a vysvětleno...dobře víme, že dramatická smrt může být mimo záběr a dopad to má lepší. Ale, abych jenom nehanil, od čtvrtého dílu se to konečně začne rozjíždět, a co je hodně dobře udělaný, tak to je celý vizuál toho vesmíru...Coruscant, imperiální stanice, vězení...to všechno dokresluje a rozšiřuje naše vědomí o vzdálené galaxii. A pak jsou tu páni herci...Skarsgard, Serkis, na ty koukat je prostě paráda. Když to shrnu, tak největší problém jsou první tři díly...když je překonáte, máte vyhráno...problém je, že takhle seriál nemá fungovat, ten vás má vtáhnout od samého začátku. Pak by to chtělo rozhodně sympatičtějšího herce do hlavní postavy a víc jediů. :-D ()

BoXBe

Kdyby takto vypadala nová trilogie, bylo by vymalováno. Nevycházím z úžasu jakou péči Andor dostal. Produkce. Design interiérů, ulic. Kamera. Zvuk. Hudba. Scénáristi, tam kde jsou potřeba nejvíc - Willimon u desáté epizody třeba. Budování atmosféry. Propletený scénář. Kostýmy. Práce s triky i fyzickými modely v pravé momenty dávkované akorát. I když to není někdy dokonalá dynamika, je to luxus, je to epic, je to nové a svěží a je to návrat k něčemu velmi slibnému do budoucna, co by mohlo ovlivnit i další série od Star Treku po Jurský svět důrazem na autenticitu a přístup, kde méně je mnohem mnohem více a kde se příběh vypráví pro příběh, ne na efekt. Za mě překvapení roku a pecka jako dům. ()

Larushka

Já jsem docela nadšená! Jak už někdo psal, rozjezd byl pomalý, přemýšlela jsem, na co se to vůbec dívám, ale druhá půlka si mě získala stoprocentně. A když jsem si potvrdila, že hlas, který slyším, patří opravdu Yennefer, tak moje srdíčko zaplesalo. Seriál je skvěle vystaven, jsem moc ráda, že Disney v tomto případě vsadilo na dospělejší notu. Andy Serkis je miláček :) A Stellan je taky dost fajn. ()

campix

Za mě nejlepší seriál ze světa Star Wars, který navazuje jak tvůrčím týmem, tak událostmi na filmovou odbočku Rogue One a je plnokrevným příběhem s postavami, které nejsou vůbec ploché. Příjemné osvěžení od epizodního Mandaloriana nebo Bobba Fetta, kteří působí spíše jako videohra, kde plníte pouze vedlejší úkoly a není tam ambice budovat svět nebo vyprávět nějaký větší příběh. To u Andora vidím a baví mě to o poznání více. Ačkoliv mi Diego Luna do hlavní role vůbec nesedí a nevím jestli je schopný tohle celé nést na svých zádech. Naštěstí za výrazné podpory Stellana Skarsgarda. Těším se na druhou sérii. ()

alchac

Já samozřejmě naprosto chápu, že u Děsnejů musí jít příkladem v implementaci inkluzí a všech těch čupr kůl slůvek, které v současnosti ohromují nejen spolužáka Důfka, ale na (a)sociálních sítích a internetech obecně přes ně už skoro není kam flusnout, neb se z nich mileniálům tak krásně topoří Kierkegaardi a vlhnou Kapitály, nicméně jsem toho názoru, že jít v tomto až tak progresívně daleko, že se scénáristé zrekrutují z ústavu pro léčbu mozkových disfunkcí, může mít neblahé vedlejší účinky na výsledný produkt, např. že tento bude totální pičovina. A tak z pásu sjel v podstatě další Mandolín, nudně roztahaný, o hounu jsoucí, neb naprostými zbytečnostmi vatující (zejména ty prepubertální flešbeky byly mimořádně otravné), pročež ve výsledku nudící tak, že jsem již cca po třetině zavile fandil nesmírně sympaticky psychopatizující agentce Imstapa, aby všechny ty rádobytenoristy a hospodské odbojáře co nejdříve pochytala a byl by konec, a někde v půlce zvažoval vhození své hádédé do kýblu s karbonitem. Poté nicméně přišel zlom, kdy baron Harkonnen sundal rukavičky a začal již bez sebemenších skrupulí machiavellit jako o život, z invenční nouze do krimu uklizený hrdina začal hrdinovat, díly začaly mít i náznaky něčeho, co by se již dalo označit dějem, a vůbec to aspoň trochu začalo připomínat mateřskou Roug jedničku, tj. asi nejlepší hvězdné válkování od dob původní svaté trojice, pročež jsem pojal nesmělé podezření, že by to přece jen nemusela být ve výsledku zas až taková řídká seriálová stolice jako výše zmíněný assasínující Mandarín. O to bolestivější byl tedy pád do v současnosti již značně přetékající a řádně uleželé senkruvny Gaylaxatie moč a moč dalekokot, který se odehrál v dílu posledním, při jehož sledování jsem měl již po nějakých dvaceti minutách čelo a dlaň pravé ruky prokrvené více, než za první čtyři díly dohromady. Škoda, že to celé nesestříhali do nějakých dvou hodin (sestávajících především z epizod druhé půle) s kompletně předělaným závěrem, neboť by to pak býval mohl být celkem slušný celovečerák. Takto s hodně kyselým xichtem za milosrdné dvě, po kterých si ale asi budu muset vypláchnout hubu filmovým pokračováním. ()

Motinski

Andor (zatiaľ 1.seria) dokázal nemožné. Prekonať v mojich očiach Mandaloriana a stať sa najlepším spin-off projektom po boku Rogue One, ku ktorému je priamým prequelom. Toto je zatiaľ najcivilnejšie a dramaticky najviac vyhrotené Star Wars od čias Lucasa. Áno, je pravda že sa občas vlečie, nie sú tu svetelné meče ani zbytočné camea, no presne to podľa mňa Disney potrebovalo (a ja tiež). Dať fanúšikom novú nádej že ešte nie je všetko stratené a ukázať že láska ku legendárnej ságe žije. Cassian ako postava si ma nezískal hneď od začiatku, no postupnými krokmi to dokázal. Tak isto aj všetci ostatní. No a Stellan Skarsgard je herecký démon ktorému stačí povedať monológ aby som ho vedel sledovať furt. Konečne sme dostali aj pohľad do zákulisia Impéria a vidíme ako fungujú jednotlivci v pozadí. Ich nekompromisnosť a tvrdosť mi predali stopercentne a nepotrebovali Vadera ani Palpatina. A to by som si teda pred vzhliadnutím netipol. Andor je iný, na to sa pripravte. Je viac osobnou drámou zasadenou v sci-fi svete ako blockbusterom čo stojí na CGI bordeli. Stále je však efektný aj ako akčná pecka kde vidieť rozpočet. Ďakujem a teším sa čo bude ďalej. 1.seria 9/10 ()

Ogen

Ale jo bylo to pěkné, na toto se dalo koukat ač si myslím, že postava Andora nemá toho moc co nabídnout, ovšem výprava, efekty a akce bylo dostatek a pěkně zpracované. Asi nejlepší postavou je tajemný Skarsgard a O´Reilly. ()

Script

Andor není dokonalý seriál, ale za to silně zapamatovatelný. Po skončení první série mi furt leží v žaludku ikonické a klíčové momenty, díky kterým jsem si seriál oblíbil. Má pomalejší rozjezd, ale za to postupně nechává vzrůstat napětí a udrží si ho až do konce série. Občas se najdou momenty, kdy seriál připomíná svoje seriálové hodnoty, viz třeba zakončení první řady (poslední slova co si vyměnil Andor s Luthenem v závěru), ale jinak jde o jedinečný zážitek, který zaujme nejen po stránce děje. V seriálu není absolutně žádná postava, která by mi nesedla a to platí i pro záporné role jako je třeba Dedra Meero, kterou hraje Denise Gough (skvělá volba). Chápete všechny postavy, jejich logické kroky a na každé je něco kladného. Herecké výkony jsou obstojné (Stellan Skarsgård a Andy Serkis válí). Kamera je téměř dokonalá v každičké scéně a máte sto chutí si z každého záběru udělat tapetu pro vaši plochu. Vizuál nabízí v epizodě Oko dosud nic nevídaného a to jak ze světa Star Wars, tak celkově i ze světa filmu. Takže ano. Andor je vskutku jedinečný seriál. Není na pět hvězd, ale zaryl se mi do hlavy mnohem hlubším způsobem, než třeba Mandalorian. ()

Remivsremi

Pouze ve zkratce. Seriál exceluje svým přístupem k postavám. Konečně mají k dispozici dostatek prostoru obě znepřátelené strany. Nejsou to jen karikatury. Nic není černobílé. Jedinci mají své sny, motivy, bolesti a přesvědčení. Odhodlání padouchy je vysvětlené. Dělá to z nich uvěřitelné postavy, s jasnou agendou. Kéž by se s podobným stylem přistupovalo k většině vojenských projektů. Ukažte obě strany a jejich touhu. Plamen co je žene vpřed. Je pouhé bezmozky, kteří jsou jen dobří či zlí. Seriál si užijou i naprostí neznalci SW universa. Je to totiž komplexní počin s jasnou vizí, parádními postavami a skvělým vizuálem. ()

sugythesugar

Poznáte tie večery, kedy si listujete streamovacími službami a neviete, čo si od dobroty pustiť? Mal som taký večer, tak týždeň dozadu a prišiel som na Disney+ k seriálu Andor. Počul som, že je to pecka (ale aj, že to nie je pre každého) už keď to vyšlo, ale po zahltení SW seriálmi a môjmu vcelku neutrálnemu vzťahu k príbehom z preďalekej galaxie sa mi do toho nechcelo. Ale pustil som si to a od prvej minúty som bol zaháčkovaný. Zaujímavý pilotný diel nastavil dobrú latku, ale nečakal som, že to pôjde postupom epizód vyššie. Veľmi ma potešilo, že v jednej sérii je papierovo materiálu na minimálne 3 samostatné série, ale tvorcovia vedia, že keby to takto rozťahali zobrali by tomu silu. Takto tu máme vcelku uzavreté 3 príbehy v 12 epizódach. A v každom príbehu je vidieť z inej perspektívy, ako Impérium tú galaxiu sužuje. Zasahuje to ale do všetkých sociálnych vrstiev. Ale nie je to iba jednostranne prezentované z pohľadu hlavného hrdinu (morálne veľmi sivého). A nejde tu o ten výsledný boj proti anonymnému útlaku. Je tu prezentovaný ten samotný útlak. Je pekne ukázané, že odboj sa postupne nabaľoval a že k nemu bol dôvod. Od ľudí, ktorý sú ochotný obetovať pre pád Impéria čokoľvek, cez ľudí, ktorí majú čo stratiť, až po idealistov, ktorý iba potrebujú veriť v lepšie zajtrajšky. Je to poctivá separatistická military sci-fi, ku ktorej nemusí mať nikto nič napozerané a funguje to skvelo. Po dopozeraní prvej série som prirodzene išiel na Rogue One a prakticky hne´d od začiatku pozerania (naposledy som to videl v kine) som vedel prečo sa mi Andor tak páčil a v čom bol práve iný. Rogue One mega vsádza na fanservis, hudobné motívy z pôvodnej trilógie a chce byť tým starým dobrým Star Wars a miesia sa tam dva prístupy k látke. Nuž neviem sa dočkať druhej sezóny, ale je mi ľúto, že to pomyselné finále sme prakticky už dostali pred siedmimi rokmi a nie ej ani zďaleka tak funkčné ako by mohlo, keby si to nechali až po tomto seriáli. Za mňa Andor - prvá séria 9/10. Zatiaľ najlepší seriál, ktorý som tento rok videl. ()

Cedr

Impresivní ponurý seriál, kde reálie SW jsou jen nerušivou kulisou. Kvalitní film-noir/spy/heist/prisonbreak combo. ()

DragonnCZ

7/10. - Seriál mě úplně nenadchl, není to ten šálek kávy co bych od SW čekal a taky mě jednu dobu dost nudil, ale uznávám pýli kam to scénářisti dotáhli, za to čím seriál je - Je to více přízemní špionážní sci-fi thriller a tento seriál Star Wars brand pro svoje spasení potřebovalo. Líbí se mi jak je seriál dospělejší, a za mě po Mandovi druhý nejlepší SW seriál. Stále, ale mám tu pachuť nudy. Seriál mě nebavil skrze dlouhé nikam nevedoucí dialogy. Politika mě ve Star Wars nebaví a holt asi to tak budu mít jen já. ()

Mrkvič

Těch seriálů ze světa Star wars je prostě moc. Některé jsou dost slabé (Boba Fet) a některé jsou úžasně (Mandolorian). Potom je tu Andor, což není vůbec špatný kousek, ale oproti druhé řadě Mandoloriana to prostě není Star wars a tím ve srovnání hodně ztrácí. Postavy ujdou, příběh také, akce je fantastická. Pár dílů se ale docela vleklo a nic moc se v nich neodehrálo. A kvůli nim dávám "jen" 4 hvězdičky. ()

rowdys

Ako nefanusik Star Wars hladny po niecom, co by sa aspon vzdialene ponasalo na Firefly som sa po oslavnych recenziach a ubezpeceni, ze nemusim poznat kontext ani SW lore do Andora pustil, nech si skratim cakanie na Dune: The Sisterhood. A ako som do toho siel s nizkymi ocakavaniami, tak som po 12 epizodach vysiel spokojny. Hoci Andor zo mna nespravil Star Wars konvertitu, tato Rogue One odbocka, ktora sprvu mala skor moju zvedavost, ziskala moj zaujem a vratim sa i po druhu seriu. ()

noriaki

Andor není nijak výjimečně dobře zrežírovaný, ani patřičně epický. Děj obsahuje absolutní minimum dechberouích scén, a ve skutečnosti se toho během dvanácti epizod moc nestalo. Dvě, možná i tři by šly zkrátit do jedné. Jenže i tak je to dost možná nejlepší Star Wars od Pomsty Sithů. Andor je totiž pocitvé řemeslo. Postavy působí opravdově, dialogy nejsou jen moralizující fráze a všechno je patřičně odžité. Když vedoucí denní směny na pátém patře udělí rozkaz, víte, že o něm přemýšlel a chápe jeho důsledky. Udělal na mě větší dojem, než kdokoliv z rádoby osudových, ale zoufale papírových charakterů z Epizod VII až IX. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Dočká se Ahsoka druhé řady?

Dočká se Ahsoka druhé řady?

05.10.2023

Aniž bychom se pouštěli do nějakých velkých spoilerů, po finále nového Star Wars seriálu Ahsoka už je jasné, že si showrunner Dave Filoni (Star Wars: Klonové války, Star Wars: Povstalci) nechal… (více)

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023