Vesmír: Civilizace v ohrožení (TV seriál)

Space: Above and Beyond

Vesmír bez hraníc

Sci-Fi / Drama

USA, 1995, 23x45 min

Veľmi originálne a dobre odvedené sci-fi, a bohužiaľ ako to už u takýchto projektov býva, nevydržalo dlho. Napriek tomu v jednej sérií prináša množstvo skvelých nápadov v zaujímavom prevedení, kde trochu kríva vedecká stránka, ale to vôbec nevadí. Vzdialene mi to pripomínalo Hviezdnu pechotu, a to najmä svojou veľmi šikovnou kritikou a odkazmi na súčasnosť a minulosť.(7.4.2012)

Seriál, ktorý mal veľký potenciál a dobrý nábeh na kvalitné zápletky a scenáre, ale čiastočne ich premárnil. Herci a ich dialógy často šuštia papierom a scenáristi neodolali niektorým notorickým klišé military sci-fi (najmä, čo sa charakterizácie niektorých postáv týka). Obsadenie vcelku ujde - až na predstaviteľa Westa, ktorý mi (hlavne v pilotnom dieli) viac než vesmírne eso-sympaťáka pripomína skôr huhňavého, večne napajedeného fracka, ktorý priveľa pozeral Top Gun. Po technickej stránke pôsobí dosť otravným dojmom neustále opakovanie hlavného hudobného motívu počas vyslovene nudných alebo praobyčajných scén. Zďaleka najzaujímavejšími vecami na seriáli sú niektoré jeho celkom dobre vykreslené sociálne a vojenské reálie, pomerne realistické a originálne vesmírne lode (najmä skvostné stíhacie "Kladivohlavy") a podarená postava T.C McQueena, starého klonovaného veterána a učiteľa našej letky "Divé karty", ktorého hraje James Morrison. :-) Hoci má Morrison trochu kolísavo-komický hlas, je jedným z mála hercov v tomto seriáli, ktorý skutočne a naplno prežívajú svoju rolu, a nielen ochotnícky recitujú repliky do prázdna. Bez neho by SAAB (chacha, to je skratka) bol podstatne slabší seriál. Vďaka nemu je aspoň príležitostne nemastno-neslaný, ale konzistentne stráviteľný. P.S. Niektoré predchádzajúce kritiky beriem späť. Po opakovaných pozretiach zvyšujem celkové hodnotenie na 4 hviezdy. V svojej druhej polovici naberá jediná séria tohto seriálu na obrátkach a charakterizácia postáv je už značne lepšie dotiahnutá. A uveriteľné osobné údely tomu pomáhajú tiež, hoci atmosféra je v dôsledku toho často naozaj ponurá a zádumčivá.(14.1.2012)

Vynikajuci Sci-fi serial, ktory sa nesie v duchu depresivnej atmosfery, kde je viacmenej vojna prehrana, ale 58. jednotka (The Wild Cards) sa snazi kazdy den celit novym nastraham. Nie je to tipicky happy endovy serial. Vrelo odporucam, i ked na densnu dobu uz bude mozno trosku "zastaralejsi". Ja som ho pozeral asi pred 10.rokmi :'( ale uvital by som, ak by ho nejaka televizia znovu kupila.(10.9.2008)

• Hapretor

Postupem času mě to přestalo bavit. Od pátého dílu, abych byl přesný. Nedostalo mě to !(15.10.2016)

Absolútne netradičná sci-fi séria o vojenskej jednotke ochraňujúcej ZEM proti votrelcom z vesmíru o ktorých ale nikto netuší čo majú v pláne (Či nadviazať kontakt alebo vyzabíjať ľudstvo.). A jednotlivé epizódy skôr predstavujú akési strategické manévre jednotlivých bojových taktík, ako klasické sci - fi námety ala STARGATE. Na sérii spolupracoval aj tvorivý tím z AKTOV X a v jednej epizóde stvárnil úlohu replikanta dokonca DAVID DUCHOVNY. Koniec zostal, ako to už u neúspešných seriálov býva zvykom, otvorený. (1.8.2008)(1.8.2008)