Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Liya

Moje hodnocení se bude lišit od většiny přítomných, nemůžu jinak, ale mně se Major Zeman prostě líbí! Ano, jistě, je tam propaganda a všechno to okolo, ale já říkám - no a co? Je to svědectví té doby. Byla propaganda, no tak se dostala i do tohoto seriálu. Nevím, proč by se kvůli tomu měl zatracovat jinak výborně natočený seriál! Samozřejmě, ne všechny díly jsou super, ale mnoho jich je dobrých a některé dokonce skvělé - Bestie, Studna, Kvadratura ženy... to jsou detektivky par excellence! Krom toho mě Zeman baví proto, že z něj dýchá dobová atmosféra, a to z každého dílu jiná - v prvních dílech poválečná, pak atmosféra padesátých, šedesátých let... a vždy je autentická a hutná! Takové filmové počiny mám ráda. Z dnešních českých filmů často nedýchá vůbec nic, jsou prázdné. Než si pustit nějakou současnou, propagandou nepolíbenou blbost (kterých bohužel může nabídnout současná tuzemská kinematografie přehršel), to radši ideologického Zemana! ()

tovarnik

Modří komunisté by seriál nejraději zakázali, ale rozumný člověk si z něj vezme jen to dobré. Atmosféra jednotlivých dílu je nezapomenutelná (zvlášť první poválečné díly), seriálem se mihnou téměř všichni přední herci té doby (tuto nabídku jistě nešlo odmítnout) a člověk si opravdu naplno uvědomí jakou moc tenkrát měli někteří vyvolení. Máme tu však spoustu inkvizitorů, kteří by nejraději nás, ubohou hloupou lůzu, ochránili před tímto dílem, protože naše inteligence je tak nízká, že bychom snad mohli po pár shlédnutých dílech mohli začít volit KSČ. Alespoň u mě se tak nestalo. ()

ToddB

Na tenhle seriál se vždy těším ... abych se podíval jací byli komunisti kokoti a režimu oddaní filmaři matláci :-) :-) ()

magnifique

hodnotit tento seriál je těžké, na jedno stranu (tu větší a taky to bylo v plánu) ideologická prasárna, jsou tu ale i výjimky, některé díly jsou jproslavené (studna) a některé dokonce v náznacích spíš protirežimové ()

McIron odpad!

Vladimír Železný N E H R Á L v TPMZ!!!! PROKRISTAPÁNA, teď si velmi detailně prohlížím Prokleté dědictví. Samozřejmě, že tam Vladimír Železný nehraje, tu postavu, co tam má hrát, hraje nějaký kluk, který mu je možná vzdáleně typově podobný!!! ()

Witold odpad!

Opravdu nechutné překrucování historie, cynický výsměch obětem komunismu, navíc řemeslně docela slaboučké. Odporná přehlídka a glorifikace papalášů, apoteóza (původců) snad nejhoršího relativního úpadku naší země v dějinách. Zlý odpad! P.S. Studna je možná v některých aspekteh zábava, ale i tento díl je zideologizované svinstvo. ()

hostivít

Hodnotit tento seriál je velmi těžké. Jelikož zde ale většina komentářů je negativních a má většinou pravdu, já přesto dodám několik pozitivních hodnotících vět. Především jsou to herecké výkony některých herců, jmenovitě Brabce, Brzobohatého, Mrkvičky, Jelínka, v epizodních rolích Munzara, Beka, Haničince atd. atd. Některé díly jsou vynikající, jiné slabší, jiné hrozné. VYNIKAJÍCÍ: Vyznavači ohně, Rubínové kříže, Bestie, Strach, Vrah se skrývá, Křížová cesta, Kvadratura ženy, Prokleté dědictví, Studna, Rukojmí+Poselství, Mimikry. STŘEDNÍ: Smrt u jezera, Loupež sladkého, Mědirytina, Kleště, Konec šance, Bílé linky, Modrá světla, Pán ze Salcburku, Štvanice. STRAŠNÉ: Hon na lišku, Loď do Hamburku, Romance, Dáma s erbem, Třetí housle, Tatranské pastorale, Šťastný a veselý, Klauni, Růže pro Zemana. Tedy číselně 12:11:9. Tedy dávám 50%, tři hvězdy. ()

babuca

Asi v dnešnej dobe hlavne pre ČR najkontroverznejší seriál Ak hodnotíme hlavne prvé časti tak je tam fakt nechtiac skvele prezentovaná zvrátená ideologia, ale na druhej strane je to aj výpoveď o dobe ktorú sme poznali a mnohí aj prežili. Bol by veľmi zaujímavé vedieť vekový priemer respondentov uplne odsudzujucich tento serial. Mnohí totiž ani poriadne nevedia z osobnej skúsenosti čo to ten komunizmus bol./prečítané a naštudované sa nikdy prežitému ani nepriblíži....O tom nech nerozpávajú ľudia ktorí boli v období 1989 mladší 15 rokov . P.S aby bolo jasné som rád, že komunizmus padol ale niektoré časti boli aj na 4 či 5 hviezdičiek ()

corax8

Dvě hvezdy dávám hlavně proto, že seriál měl manipulovat veřejností a složit jako propaganda. To se mu myslím povedlo. Zmanipulovaná fakta, která byla víceméně známá v pravdivé podobě. Co se seriálu nedá upřít je jeho celkem slušná filmařská práce. ()

nachy

Kdo by neznal 30 případů majora Zemana. Seriál, který za minulého režimu trhal divácké rekordy, je dnes chápán velmi rozporuplně. Sám jsem viděl všech 30 dílů a musím říct, že téměř všechny mají výborný dějový spád, který je pro tento žánr velmi důležitý. Osobně se domnívám, že nejzdařilejších je prvních patnáct dílů. Myslím, že díl "Studna" by se nemusel stydět ani před takovým psychothrillerem jako je " Mlčení jehňátek". Možná se nám dnes boj majora Zemana proti agentu Bláhovi zdá "směšný", ale než začneme tento seriál kritizovat, musíme si uvědomit, kdy byl natočen. Měli bychom si ho cenit zhlediska zpracování jednotlivých kriminálních příběhů a ne se tolik soustředit na politický podtext. Přestože se může některým divákům zdát propagandistický, prosím nezavrhujme ho. Také si myslím, že většina dnešních českých kriminálních seriálů by mu mohla maximálně "líbat nohy". ()

Syn odpad!

Propagandistický blábol, jehož jediným cílem bylo obhájit zvěrstva páchaná StB a očernit nevinné lidi. Je smutné, kolik vynikajících herců se zúčastnilo tohoto největšího zločinu české kinematografie. Zřejmě je ovládl strach odmítnout roli, na druhou stranu v 70. letech už popravy nehrozily, tak proč vlastně? Každý se musí vyrovnat se svým svědomím. Jisté je, že se zatím omluvil jen Jiří Lábus Mejlovi Hlavsovi za roli v epizodě Mimikry, kde byli špiněni Plastici. Zajímavý a možná ukázkový alibismus v této souvislosti představuje Radoslav Brzobohatý - roli v Zemanovi obhajuje, ale když se ho zeptáte, kterých svých filmů si nejvíce váží, jmenuje trezorová díla Všichni dobří rodáci a Ucho:-) Není ani pravda, že by seriál byl dobře řemeslně udělán - odfláklá režie, nenápaditá kamera, toporní herci... Jedinou hvězdu by zasloužil Zdeněk Liška, jehož temná hudba mě vždy strašila více než všechny ty studny a vrahové v poli. ()

Ctx

Ideologický seriál? Ano - ale neideologických děl v té době moc nebylo. Mě se tenhle seriál líbí. Pravda, jsou díly slabší (1948, 1968, 1956), ale většina dílů se mi líbí. Beru je jako detektivky. I já jsem zažil socialismus, vím, co to byly banány a pomeranče na vánoce, spousta věcí se k nám na ves vůbec nedostala. Všichni vyzdvihují Studnu, a to i kritici seriálu, byť je na konci scéna Brabec + Mrkvička ("Zajdi na kádrové, chtějí s tebou mluvit") - je hodně dobrá, ale co třeba Dáma s erbem, Třetí housle jsou vůbec fantastické ("Posílá vám obrázky"), Nemohu ho rovnat na úroveň např. Dobrodružství kriminalistiky, ale narozdíl od spousty současných seriálů má něco do sebe. A to něco může být i spousta herců, kteří se v seriálu objevili, ať už v kladných či záporných rolích... ()

limited

Zajímavé, že Triumf vůle tu má přes 80%, zatímco tohle je strašné svinstvo, které je plivancem všem poctivým lidem, co byli za režimu pronásledováni. Myslím si, že dávat tomu odpad jen proto, že to dílo bylo stvořeno především z propagandistických důvodů, je i na mě až moc subjektivní a naznačuje spíš na fakt, že někdo se nedokáže srovnat s minulostí. Střízlivým pohledem se jedná o zajímavé dílko a díly, které jsou víceméně oproštěny od propagandistických blábolů nebo kde se vyšetřují běžné zločiny, jsou poměrně dobré. Narozdíl od vyslovených žump typu Okres sever. Tohle si zaslouží tři hodně slabé hvězdičky. 5,5/10 ()

luek

Ano je to stranicke, ano, propaguje to komunismus a ano, prekrucuje to zavazna fakta. A prave proto se mi to libi, pokazde kdyz vidim jak je manipulovano s fakty tak, aby tehdejsi divak jasne pochopil ze komunismus je jedina a spravna cesta, tak mne to rozesmeje. Najdou se ale i dily ktere se nesnazi nijak rudou propagovat, jako studna, kvadratura zeny a tak... ()

Rahowaa

Je pravdou, že jde o "silne normalizační seriál" jak již níže zaznělo, ale myslím si, že někeré díly jsou opravdu povedené.!Usměvný je díl mimikry, kde je nenápadně zobrazenam skupina Plastic People jako banda sfetovaných zoufalců...Mimochodem, Plastic People a tehdejší undergroundovou scénu, mám moc rád.Určitě bych seriál doporučil... ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička