Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Scott67

Moje hodnocení je lehce neobjektivní, protože jako fanda tohoto seriálu mu trošku nadržuju. Ve skutečnosti to není až taková bomba. Ideologické zkreslování seriálu jednoznačně uškodilo, jenže bez něj by vůbec nevznikl. A o takové klenoty, jako byl Bič boží a nebo starej Brůna bychom byli připraveni. Také o nesporně skvělou hudbu pana Lišky, která vynikajícím způsobem protkává lehce morbidní scény některých dílů. A úvodní hudba se stala již klasikou. A s tím nic nenadělají ani zarputilí odpůrci seriálu. Seriál je jinak velmi dobře řemeslně odvedená práce, až na některé anachronismy, kterých si běžný divák vůbec nevšimne. Namátkou třeba vlasatí hippies v baru White lines v roce 63 a fiat 850 sport v témže roce. Obojí je samozřejmě nesmysl. Zdá se, že na tyto detaily dávali tvůrci pozor pouze při tvorbě časnějších dílů. Pak už jim to čím dál častěji unikalo. Á propos: Věta : "Toho večera byl otec poněkud neklidný" v seriálu ve skutečnosti nikdy nezazněla. ()

Ozzy89CZ

Kdo řekne slovo propaganda ať se podívá na jakýkoliv americký film. Na začátku vlající vlajka, celý film narážky na nepostradatelnost USA, ohrožení presidenta USA komentované slovy "Celý svět smutní" nebo "nejmocnější muž na Zemi". Když je hlavní hrdina v koncích a na dně, uvědomí si, že je američan a dokáže o cokoliv bude usilovat a na závěr opět vlající americká vlajka. Ale přesto se na ty filmy rád podívám, kvůli příběhu a jiným věcem. Stejně tak je to se Zemanem. Pokud si odmyslíte propagandu: Je to trochu utahaný, ty díly by šly sestříhat, aby měl každý 30-40 minut, ale v té době se to tak prostě točilo. Major Zeman jako jeden z prvních akčních hrdinů, fandil jsem mu. Proti němu pár dílů jeden hlavní záporák (jak jinak bývalý také policista) Brzobohatý, kterému jsem to také věřil. Jsou tu i dost dramatické a filozofické momenty, některé díly jsou vyvedené. Žádná krev ani díry v oblečení po kulkách jsou jakousi cenzurou tamní doby. 75% ()

Ekdahl odpad!

Čistá perverze, esteticky i ideově. Jediná hodnota této prasárny je dokumentární - dobře ukazuje, do jakého nihilismu se tento národ propadl. No, a pak teda je pár dílů nechtěně komických, takže se člověk zasměje. 90% těch dílů je ale totální nuda, scenáristická vata, řemeslná mizérie. ()

mskarabeus odpad!

Nechápu, jak tuto sračku v dnešní době ještě může někdo "žrát". Bléééééééé !!!!!!!!! P.S. Nic proti hercům, ti si v té době nemohli moc vybírat , v čem chtějí hrát nebo ne, ale ten samotný seriál s překroucenými fakty a komunistickou propagandou, je na blití.... ()

cica

Je ťažké hodnotiť tento seriál kvôli dobe, v ktorej vznikol. Odhliadnuc od všetkého, v seriáli môžme vidieť množstvo dobrých hercov, mnohí z nich podali skvelé herecké výkony, a pár dielov je naozaj zaujímavých. Môj top je Studňa - scéna kde otec stojí so sekerou nad posteľou svojej mŕtvej ženy ma v snoch mátala dosť dlho :) ()

UnCool odpad!

Ideově největší prasečina co se zde za komančů natočila. Zvedá se mi u toho permanentně žaludek, nemohu jinak protože tento seriál (i přes jistou filmařskou kvalitu) zkresluje fakta a slouží čistě jen jako komančská propaganda. Odpad!!!!! ()

AJACON

Čtyři hvězdy pro nepolitické díly (kvadratura ženy, bestie....). Ostatní jsou pro mě zajímavým náhledem na to, jak se může jakýkoli režim snažit ovlivnit vnímání reality přes film resp. seriál. ()

ragnar1

Celý tento počin lze charakterizovat dvěma slovy majora Zemana (v díle Mimikry, kdy se vyjádří k drogám): "Takové svinstvo". Otřesná kamera, směšné kulisy, tragické make-upy, příšerné filmové triky, nedotažené scénáře, prvotřídní propaganda. Jedna hvězdička za aktualizační potenciál z hlediska studia nástrojů k ovládnutí společnosti prostřednictvím hraného filmu a za pomůcku k vyučování a vysvětlení totalitních režimů. ()

PavelKral

Částečným poodkrytím práce příslušníků SNB a STB sehrané mistrnými epizodními rolemi s plejádou velikánů ztvárňujícími leckdy morbidní, jindy psychopatické, tu a tam propagandistické mini příběhy emoce budící seriál se zřejmě nepřekonanou účastí si vždy najde svého diváka... ()

Pavel.Kubik

Vynikající seriál z přelomu 70 a 80. let mapující profesní a soukromý život policisty Honzy Zemana v poválečném období do 70. let. Těch keců o politické angažovanosti již jsme četli dost, a proto se budu věnovat pouze profesnímu provedení seriálu – a to bylo dokonalé! Každý díl nás okamžitě vtáhne do děje, každý díl se děje něco jiného, a přitom všechny díly jsou spojeny osobními příběhy postav.Myslím, že dodnes nebylo nic podobně kvalitně zpracovaného natočeno. ()

VIRuZ

Seriál má epizody napínavé, ale i nezáživné, že bys chcípl. Studna? No bez debat..tu by měl vidět každý.. Podle mě, se i tato epizoda rozšířila do společnosti v podobě narážek. Pokud tedy nechceš za kreténa býti, STUDNU bys měl viděti. No když se u sledování člověk zamýšlí, tak si řekne: „K*urva, to je ale bolševická propaganda!“ No jo..byla taková doba.. Když se člověk vykašle na tyhle kecy, které jdou lehce nevnímat, a bude se koncentrovat na zápletku epizod, tak mu i tento seriál, natočený za normalizace, dokáže nabídnout kvalitní zážitek. ()

Beliel

Člověk to musí brát s velikou rezervou. Jasně tendenčně natočený seriál, kde socialistický muž je ten jediný správný, znalý a hodný. Najdou se díly, které se stanou kultem (Studna, Včeličky atd...), ale celkově je to až humorné. Za pár povedených dílů dávám za dva. ()

funesfilm

V "červených časoch" to bolo určite úmyselné ovplyvňovanie ľudu cez televíznu obrazovku. Vyvolať strach, že bezpečnosť sa vždy postará aj o ochranu pred vonkajším, očividne nie dobre vyzerajúcim svetom. Po filmovej stránke však táto séria spĺňa to, čo sa od kriminálky čaká. V tomto prípade politická propaganda veľké mínus, filmová práca s veľkým plus. Aktuálna tvorba ani zďaleka nesiaha na kvalitu spracovania, tejto už klasiky. ()

hoffo

Slovo "kontroverzný", asi najlepšie vystihuje hodnotenie tohoto seriálu. Keby totiž z každej druhej vety a obrazu na mňa nevyskakovala do oči bijúca propagandistická obhajoba vtedajšej ideológie, dal by som tomuto, inak obstojne remeselne natočenému seriálu možno aj 4*. Takto 1* za hudbu a 1* za solídnu atmosféru vtedajšej doby.(Takto to fungovalo a ľudia ako Zeman a spol., naozaj presvedčení o jedinej správnej ideovej línii, naozaj žili.) Nakoľko väčšia polovica častí mi prišla ako čistá politická objednávka vtedajších ideológov s cieľom v "správnych" ľuďoch vyvolať istoty a naopak, v "nepriateľoch" socializmu strach, (aj keď boli časti ako napr. Studňa, alebo Kvadratúra ženy, kde sa tento aspekt na radosť všetkých takmer úplne vytratil), hodnotiť seriál ako celok si netrúfam, resp. asi by sa potom moje hodnotenie limitne blížilo k odpadu... ()

laco176

V tejto dobe je ťažko hodnotiť tento seriál, áno, bol poplatný tej dobe, áno, velebil komunistov a zbor národnej bezpečnosti, lenže vtedy sa inač netočilo. Ale čo sa týka ostatného, je to fakt kvalitne natočený seriál a aj teraz si ho rád pozriem. Kiež by sa aspoň kvalitou priblížili terajšie televízne seriáli tomuto a to nehovorím o nemocnici na okraji mesta ten je nedosiahnuteľný. ()

killer1992

Ženě za pultem jsem dal jednu, tady musím dát minimálně o jednu víc. Propagandisticky je to samozřejmě mnohem výraznější dílo, nicméně žánrově je mi mnohem bližší, natočené mi to také přijde líp a některé díly měly i celkem úroveň (bráno z hlediska žánru). ()

francouz2

Seriál, u kterého je možné jakékoliv hodnocení, od odpadu až po 5 hvězdiček. Proto dávám přibližně prostředek. Určitě stojí za zhlédnutí, dokonce se na něj dá dívat pořád dokola. ()

sarkikos odpad!

Dobře natočené a pro svůj účel i dobře napsané. OVŠEM neuvěřitelná sprosťárna namířená proti slušným lidem, překrucování faktů, oslava fízlů a lží, prostě komouši. Nejstrašnější díly o faráři Toufarovi a o Plastic People. Patočka řekl (přibližně) - ....jejich hudba se mi nelíbí, ale budu bojovat za to, aby ji mohli svobodně hrát. Proč jsem vlastně dala hvězdičku? V průběhu psaní komentáře jsem se sama vzpomínkou tak vytočila, že ji mažu. Odpad!..a tím horší, že řemeslně zpracován dobře. ()

Horal.P

Samozřejmě, že jde o propagandu, ale velmi zručně natočenou, navíc s tehdejší hereckou špičkou. A po pádu komundírů to odnesl jen Vladimír Brabec a to bylo velmi nespravedlivé. On, který ve straně ani nebyl. Smočili si v tom téměř všichni a my ostatní jsme na to vejrali, protože v televizi běželo úplný hovno. Těžko soudit z dnešního pohledu, rudé to bylo, ale zábavné taky. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička