Pěsti ve tmě

Drama / Sportovní
Československo, 1986, 98 min

Duke90

Nemůžu si pomoct, ale musím ihned začít srovnáním, protože "Pěsti ve tmě" si o to doslova koledují. Zatímco Stallone v tmavé kožené bundě s kloboukem, viklající chůzí a házející si míčkem o zem dokonale zapadal do špinavých ulic Philadelphie a svou dobráckou povahou vzbuzoval soucit, tak Vašut působí dojmem nevycválaného frajírka a trpíte mu jen proto, že podmáznuté boxerské zápasy jsou prostě svinstvo a onen bijec s rukavicemi je pouhým pěšákem (můžeme nazývat loutkou) absolutně závislý na svém chlebodárci. Přesto tento Soukupův snímek považuji za docela povedený a obří podíl na tom má výborná hudba skvěle zapadající do pochmurného příběhu druhé poloviny třicátých let. ()

topi80

Soukup ta ponurá zákoutí točit uměl bez ohledu na to, zda jde o tuto moc povedenou dobovku či poflakování Vaculíka po barech. Inspirace Rockym se nezapře, ale zde jsme přece jenom v jiné době a jiné atmosféře. Nicméně během filmu se seznámíme s tím nejhorším i s tím nejlepším z postavy Vildy Jakuba, okolo kterého se točí další neméně zajímavé osudy. Asi jde opravdu o Soukupův nejlepší film, který za svým (celkem přiznaným) vzorem moc nepokulhává. ()

kosoj

Mírně přestylizované – v každém exteriéru se musí z něčeho kouřit, herecké výkony by mohly být méně divadelní, ale … tohle se prostě povedlo. Velkou roli na atmosféře má hudební složka Richarda Valenty. Vašut, Balzerová - ano, radost. ()

Dinsberg

Celý úvod dává tušit jakými cestami se film vydá. Ať se název tváří jak chce mnohem tvrdší byly souboje mimo ring. Škoda, že Soukup nezůstal věrný svému stylu. ()

curfew77

Inspirace Rockym je evidentní, ale v roce 1986 ho tady stejně ne každý znal. PĚSTI VE TMĚ jsou asi nejvýraznější rolí Marka Vašuta a potvrzením toho, že Jaroslav Soukup byl v osmdesátých letech docela fajn režisér. Atmosféra ke konci se chýlící první republiky je úžasně věrohodná, stejně jako dokonalá retro výprava. Jak připomínají i mnozí jiní, pravděpodobně nejpovedenější český sportovní film všech dob, ovšem navíc s výrazným "společenským" přesahem. Skrz naskrz poctivých 80 %. ()

amyth

Těžko říci jak je možné, že je pod tímto snímkem podepsán Soukup a v hlavní roli Vašut a je to velmi dobrý film. Oba zažili velice záhy vrchol kariéry - celý zbytek "profesionální" kariéry se už jen ztrapňovali a produkovali jeden brak za druhým. Toto je skvělý film ze sportovního prostředí - český Rocky. ()

transbeskyd

Český Rocky Balboa ve zlověstných kulisách předmnichova. Vašut v jedné ze svých nejlepších hereckých fazón podobně jako Soukup v režijní. Škoda, že jim ta forma nevydržela.. ()

JohnnyBoy

Pro mě osobně ten film dozrál do takřka kultovních rozměrů. A čím bude starší, tím lépe se na něj bude koukat. Válečné retro natočené v osmdesátkovým rytmu, takže "retro retro" ejchuchů. ()

tatopulos

Už to množství závěrů si zaslouží čtyři hvězdy:-) Dostih, Záchvěv strachu, Láska z pasáže, Pěsti ve tmě. Ještěže tyto kvalitní filmy Soukup natočil. Zbytek jeho filmů totiž končí v Modravě. ()

vitak69

Nejlepší role M. Vašuta, ještě v době, kdy měl všechny vlasy. Jeden z mála filmů před rokem 89, který se držel historie. Ten film mám opravdu rád i kvůli skvělé hudbě. ()

Jehan

Tak on ten Soukup uměl natočit i film, na který se dá koukat do konce? No to jsou mi věci! Když se v tom člověk nešťourá více než nutno, tak je to prima retro. Vašut dostal šanci, kterou nepromarnil. Pavel Nový si to nepochybně taky vychutnal. Většího bouchače už si nikdy nezahrál (což je možná škoda). V děsivých 80. letech to byl vcelku osvěžující film - a tím zůstal překvapivě dosud. Tak sláva. Ovšem nemohu se stále zbavit pocitu, že ten pěkný hudební motiv je variací na Space Oddity od D. Bowieho. ()

Nathaniell odpad!

Tak tenhle film byl hodně špatnej vtip: Hudba mizerná - dpč soundtrack ze dvou songů? Gratuluju.. Mizerný dialogy a ten námět je taky pitomej: Kterýho debila napadlo míchat dohromady box a předválečný období? Zas jednou nápad na pytel... Nikoho si z filmu nezapamatuju snad kromě Pavla Nového. Ten byl super, ale jen se ve filmu mihnul. Finální zápas stojí taky za hovno. Není napínavej, trvá pět minut, nedává smysl, ale dopadne přesně tak, jak se dalo čekat... Tohle je asi nejhorší film z prostředí boxu, co jsem kdy viděl. ODPAD... ()

ostravak30

Pěsti ve tmě pro mě nejsou jen filmem o boxu. Je to i o určité naivitě té doby. Každý si myslel, že Hitler bude snadno zastaven anebo, že do Československa rozhodně nevpadne. Nikoho, podle mě ani Hitlera samotného, nenapadlo, že nás spojenci prodají a že dokonce tak lacino. Ovšem lidé obeznámeni se situací už museli minimálně tušit, že Hitler válečné choutky má. A tím spíš je zvláštní, že když měli možnost utéct, neudělali to. A tak si Vilda Jakub dál boxuje. Víc než proti německému boxerovi proti Německu jako takovému. Zápas v ringu vyhrává, ten druhý, ale prohraje nejen on, ale celý národ. Marek Vašut se na herecký zápas vyloženě hodil a neprohrál. Kvalitní herecké obsazení se projevilo i na kvalitě hereckých výkonů. Film je ve svých devadesáti osmi minutách celkem příjemný na strávení, ale pro mě je to zároveň příjemná výjimka potvrzující pravidlo, že v druhé půlce osmdesátých let se mnoho dobrých filmů neudělalo. ()

subic

Vilda Jakub je pro mě větší hrdina než Roky Brambora. A proč? Protože je náš. Bezpochyby Marek Vašut tu ve svých 25 letech válet až neuvěřitelně. Občas se na to znovu rád podívám. ()

hrumsrt

Z nějakého důvodu se u nás zanevřelo na sportovní filmy, i přesto jak sportovně založený národ jsme. Vždyť patříme mezi hokejové velmoci a třeba fotbalem u nás žije tolik lidí, že i lidi na zastávce vědí, jak včera hrála Slavie. Jestli něco na filmech umíme soustavně už od nepaměti a vydrželo nám to i dnes, kdy jde pořád o konstatní kvalitu, ať už těch pásově vyrobených romantických komedií máme ročně kolik chtějí, tak příběhy z doby minulé, ba ještě podle skutečných osudů, jsou právě to pravé. Tenhle náhled do kariéry a osobního života boxera Vildy je jistojistě to lepší, co jsem filmovému světu nabídli. Jako sportovní film má všechno - tréninkové úseky a samotý zápas a paradoxně ho ale drží taková druhá část příběhu. Právě když Vilda neboxuje, snímek si potvrzuje svoje kvality. Úžasná ukázka sportovního podsvětí, kde výsledek nezná před tím než začne jen šťastně neznalý člověk, či naivní divák. Mísení několika národnostně politických témat našpuntovaných do souboje o boxerský titul. Paradoxně skutečné umění a píle k výhře úplně nevedou, a když už je sportovec tak tvrdohlavý a šikovný, nemusí se jeho um líbit všem. Špinavý snímek, který ve svém závěru s klidem mohl končit titulkem "Dále už si to převezme kancelář Ostrozrak...". A tak má přece jen pravidelný přispěvatel českého odpadu a bizáru Jaroslav Soukup aspoň nějaký dobrý film. Kdo by to do něj řekl, že z něj něco mohlo i být. 75% ()

Pete

Český Balboa v prostředí temné předzvěsti Mnichova - to je příběh podle osudů skutečného šampiona Vildy Jakše, kterého později Němci sestřelili v barvach RAF. A trochu mě mrzí, že končí tak brzo, jelikož pokračování do emigrace by bylo barvité, a jistě dramaturgicky vděčné. Jedná se i tak o dost možná nejlepší, rozhodně nejambicióznější snímek Jardy Soukupa. Skvělá výprava po pražských lokacích, které se tenkrát za těch 50 let moc nezměnily, ale do dnešních dnů se už většinou nezachovaly. Až na tu Lucernu, ta je pořád stejná. ()

DAF1

Kdo by řekl, že Jaroslav Soukup může natočit podobně kvalitní film? Snad jen hrstka odvážlivců. Kdo by řekl, že se Marek Vašut kdysi zmohl na víc než na drobné štěky v zahraničních filmech a větší role třeba v Troškových antifilmech z Kameňákova? Pár těch, kteří nezapomínají na dobré filmy natočené před rokem 1989. Kvalit Rockyho to sice nedosahuje, ale i tak klobouk dolů. Kam se na Vildu Jakuba hrabe Těžká váha Russella Crowa... ()

smrtubohem

Musím říct, že mě to dostalo na plný čáře. Nejenže jsem poznal Vašuta v jeho určitě nejlepší roli, ale Soukup, ač je-byl-a bude tvůrcem hrozných slátanin typu major Majsner, to natočil mistrně, atmosféru zachytil dost věrohodně. Za zmínku stojí vynikající melancholická hudba křídlovky. Jedině škoda, že z tréninku Vildy je silně cítit inspirace Rockym Balboou. ()