Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

Aleee89

V dubnu 2010 jsem konečně zhlédla ten světoznámý Schindlerův seznam, který mi (stydím se) tak dlouho unikal. Více než tříhodinová stopáž mě odrazovala a ani tento film, byť mě bavil, jsem nezvládla najednou. Ovšem to není chyba filmu, ten je, i když ne dokonalý, skvělý. Předchází ho mnoho pověstí, je to film, který každý viděl, a ten, kdo ne, o něm má předem nějaké představy. Spielberg odvedl famózní práci a patří to k tomu nejlepšímu, co vytvořil. Historickou přesnost hodnotit nebudu, zase tak zběhlá v tom nejsem, ale už jsem zaslechla i názory o zbytečném glorifikování jednoho nacisty, který byl vlastně jenom "vyčůraný". Co ale zmínit musím, to je podle mě vhodně zvolené komponování do černobílé a také holčička v červených šatech, která se najednou při obsazování ghetta objeví na scéně, a výborné herce (Neeson, Fiennes, Kingsley...). A v neposlední řadě musím vytknout to, že Schindlerův seznam mě nechytil za srdce tak, jak jsem si původně představovala. To je u mě měřítko, pokud nemám mráz na zádech, nemůže u mě sebelepší film získat více než 80 procent, byť je určitě kvalitní. ()

kajas

Je mi do pláče. Je mi do pláče z toho, že se mi tenhle film nelíbil. Nevím, jestli jsem při jeho sledování byla nějak špatně naladěná, ale v momentálním rozpoložení vůbec nechápu ty zdejší ódy. Neeson a Fiennes byli opravdu dobří, stejně tak tradičně výborná Williamsova hudba, ale tu stopáž jsem zkrátka nezvládla, nudila jsem se. ()

*Elfík*

Přiznám, že jsem se musela velmi dlouho přémáhat. Vlastně nevím proč, když je to Spielberg a když je to tak vysoce ceněné dílo. Možná se mi nechtělo dívat se na záběry z Osvětimi, kde jsem byla na exkurzi (doporučuji!), možná jsem měla holocaustu, Židů a Němců plné zuby. Je to sice ošklivě řečeno, ale příliš mnoho filmů se stejnou tématikou není ani trochu optimistické. Tím samozřejmě nechci zlehčovat ani tehdejší situaci ani tento film. Protože Schindlerův seznam je opravdu mistrovským počinem (a já to slovo tak nerada požívám, vždyť kdo je mistr? Koho můžeme nazvat mistrem?), výběr herců je bezmála výborný, kamera brilantní a vlastně všechno je tak... realisticky podané, až jsem chtěla vynalézt stroj času a trochu těm němčourům provětrat kožich. Chlapec v pruhovaném pyžamu je smutné dílo, plné beznaděje, ale i dětské naivity. Pianista je příběh muže, který věřil v hudbu a ta ho zachránila jak od koncentračních táborů, tak od psychického ztroskotání. Deník Anny Frankové plný naděje (ne, pokud jste četli knihu a vše znáte, což asi všichni) a následné prohry. Ale Schindlerův seznam má něco, co ostatní nemají. Víru a hledání. Tedy prostý fakt, že by každý měl zapátrat po svém dobrém já, po nějaké i třeba malinké části soucitnosti a prozřetelnosti. Pokud tu ukrytou věc v sobě najdeme, máme něco krásného, něco závidění hodného. Oskar Schindler to našel. Tím, že zapátral zachránil to nejlepší, co se zachránit dá. Lidský život. A to stojí za hledání v sebe sama. Tak hledejme. Pátrejme v každém koutě. Dívejme se na Schindlerův seznam. Nuže, já doufám, že jste pochopili, co jsem se vám snažila říci a že jste byli srozuměni s mým nadšením ohledně tohoto snímku. Děkuji za pozornost, vážení. A važme si života. To dělá jen málokdo.... ()

radektejkal

Když jsem před pár lety hodnotil Spielbergovo podání holokaustu, uvědomil jsem si, jak mi tento film připadá nadsazený, nabubřelý, a v podstatě falešný. A neměl jsem vůbec chuť se s ním verbálně zabývat, snad i proto, že mnohdy dobrá snaha může ospravedlnit špatnou realizaci - mluvit o holokaustu a neustále jej připomínat se považuje vždy za přijatelné a společensky pozitivní. K tomu, že můj postoj je stejně tak falešný, mě přivedl (kdopak jiný než?) Slavoj Žizek. Proto také bych raději polemizoval s ním, než se Spielbergem, jehož "psychologické profily" Oskara Schindlera, Amona Goetha a dalších, nemohou vést k nalezení zdrojů nacistického způsobu myšlení a konání. Ale chvíle na to už zřejmě minula. Přesto si neodpustím krátký citát: "Jediný způsob, jak toto rozpolcení adekvátně zobrazit, by bylo scénu (konfrontace s židovskou dívkou) zinscenovat v brechtovském duchu, s heercem, který by hrál nacistického zloducha obraceje se přímo k publiku: 'Já, velitel koncentračního tábora, shledávám tuto dívku sexuálně nesmírně atraktivní. Se svými vězni si mohu dělat, co chci, takže ji mohu beztrestně znásilnit. Nicméně na mě působí rasistická ideologie, podle níž jsou židé špinaví a nehodní mé pozornosti. Takže nevím, co mám dělat.' Pozn.: Rok před českým vydáním knihy, Lacrimae rerum, z které jsem citoval, postihl na csfd rozporuplnost tohoto Spielbergova díla gudaulin ***, jehož recenzi považuji za velmi zdařilou. ()

Eldrick

Spielbergův opus magnum, nikdo by to nenatočil tak jako tenhle potomek židů. Jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Morálne hodnoty' ◘◘◘◘ BAFTA 1993 - Najlepší film ()

Chrysopras

Netřeba slov. Skvělý Neeson, Kingsley i Fiennes. Spielberg si postavil tímto filmem asi největší pomník. Já osobně ho spolu s Čelistmi považuju za jeho nejlepší dílo. Jen mě trochu vadí ten úplný konec - nepasuje mi tam. ()

Parlay

Jeden ze snímků, po jehož zhlédnutí diváka v „nadsazené nadsázce" napadne, že nyní již může spokojeně umřít.... Snímek nečiní výjimečným pouze téma, o kterém vypráví. Jedná se o více jak tři hodiny dlouhý herecký koncert (Neeson, Kingsley, Fiennes) za doprovodu Williamsovy oscarové hudby podepřený brilantním scénářem, jemuž šéfuje mistr Spielberg. Idealizace Oskara Schindlera budiž mu odpuštěna :-) Společně se třetím Indym Stevenův nejlepší film, ale pro něj je určitě největší jen jeden. Tento. Snímek mé TOP 10. ()

Sheldra

Teda nevím jak vás, ale mě tenhle film pokaždé zaručeně rozbrečí - hlavně závěrečná scéna, kdy se Schindler loučí a pořád opakuje: "I could have done more..." Takhle má vypadat film o holocaustu! ()

Bonaparte.

Spielbergovo mistrovské dílo. Film, který zobrazuje příšerné vyvražďování židů a jednoho hrdiny na pozadí. Jakou má vlastně život cenu? ... Neskutečně emocionálně silný film ... Nejsilnější scény pro mě odvoz dětí z tábora, příjezd do Osvětimi či úplný závěr filmu. Celému filmu dodává sílu úžasná hudba v pozadí. ()

GILLWANDER

"Tu na meno Oskar Schindler len tak nezabudnú". Ako začať. Už po siedmy raz dostávam presný zásah do vlastného podvedomia. Po prvom pozretí som ostal prilepený k sedačke a dlho som nevedel čo mám robiť alebo povedať. Žiadny výraz v tvári, žiadny pohyb, len som si postupne dával dohromady práve videný film. Každý jeden výjav, pamätihodné scény, ktorých bolo strašne veľa, perfektnú prácu s kamerou, ktorá mi tieto obrázky podávala každú chvíľu, pamätám si na všetko čo vo filme bolo, po chvíli viem, že to obyčajný film nebol. Viem, že som obarený ostal vďaka trom hodinám, pri ktorých som doslova prilepený k blikajúcej čiernobielej obrazovke presedel. Jediná sekunda v trojhodinovom mori ma poznačila. Minúta ma dokázala tak emocionálne zasiahnuť, že jediná slza, ktorá sa hompáľala na mojom líci dole až k brade rozhodla, že som svedkom práve videného filmu, ktorý nemal v histórií kinematografií obdobu. Tridsať minút, presne polhodina ustanovila verdikt, že ďalší film vidieť nemusím, mal som tu česť nahliadnuť za filmové možnosti. Rozhodlo sa o tom, že dokonalý film konečne existuje. Po troch hodinách som potreboval hospitalizovať. Viezlo sa to so mnou ako z kopca a potreboval som si všetko sakramentsky rýchlo v mojej malinkej hlave urovnať. Ak by som to neurobil asi by som zošalel a prišiel o svoj zdravý rozum. Po urovnaní všetkých zbesilých myšlienok, ktoré sa ma pokúšali pripraviť o kontrolu nad sebou samým som si povedal, že to neuponáhľam a dám si chvľu pauzu, a film si s odstupom času pozriem znova. Prešiel nejaký ten čas a na ďalšiu projekciu som bol už dostatočne pripravený. Aj tentokrát som opäť prišiel o svoju slovnú zásobu. Po dlhých a zároveň krátkych troch hodinách som opäť ostal nemo hľadieť na blikajúcu obrazovku, kde ešte bežali záverečné titulky. Zrak som potom upriamil na stenu, kde nebolo nič k videniu. Ani som po pravde nič vidieť nechcel, len som si privrel oči a užíval si okamžik, ktorý patril iba mne. Prebehli mi v mysli okamihy, ktoré boli výlučne vo filme, ktorých si najviac cením a nevysloviteľne vážim. Boli v takom množstve, že eufóriou moje podvedomie takmer prasklo. Toľko milosrdnosti, láskavosti a obetavosti, bolo toho strašne veľa na mňa, stráviť niečo tak nadľudského. Možno preháňam, no ja si to osobne nemyslým. Na nasledujúci deň som stále dával dohromady druhú projekciu, každý jeden detail, výjav, jednotlivé scény som si v hlave premietal a opakoval dialógy, ktoré mi vedeli vyroniť slzu z oka. Ten film som poznal veľmi dobre, no stále ma prekvapoval a po každom ďalšom pozretí ma privádzal do rozpakov, z ktorých som sa ťažko spamätával. Bol tak podmanivý a vedel ma obkľúčiť a mne nič iného neostávalo len sa poddať a sledovať jeho vycibrenú krásu, ktorá sa v dejinách filmov opakovať už nemusí. Po tretí a neskôr aj štvrtý raz čo som si film opäť pustil som lamentovať už nemusel. Tento film sa stal pre mňa synonymom ľudskosti. Ukázal mi, že sa na prvý pohľad nezachrániteľne dá zachrániť. Že sa človek vie obetovať za dobrú vec a priniesť do krutého sveta rovnováhu, ktorú potrebujeme na prežitie. Pred pár rokmi som ešte nevedel, že raz uvidím film, ktorý bude dokonalým príkladom filmovej dokonalosti. Netušil som, že príde deň a s nim aj film, čo by poukázal na fakt, že sa dá natočiť dielo bez najmenšej chybičky. Nie je veľa filmov, ktorých by som ospevoval do kadejakých výšin, Schindlerov zoznam prekonal všetko. Očakávania a všiny hneď niekoľko krát. Pre mňa číslo jedna a suverénne vedie v mojom filmovom rebríčku. Takže dvere filmovej dokonalosti boli otvorené. A vďaka komu?, vďaka fenomenélnemu režisérovi Stevenovi Spielbergovi. Spielberg sa s týmto srdcervúcim dielom trvalo zapísal do filmových dejín a sám ustanovil nový chod dejín, a zároveň ukázal svoj potenciál a hlavne dobrého človeka ktorým je, lebo iba tá ľudská bytosť, čo cíti hlboký súcit nad padlými hrdinami druhej svetovej vojny a chce ukázať svetu, že to boli ľudia ochotní bojovať zo všetkých možných síl aby vybojovali svoju vytúženú slobodu, iba ten dotyčný vie natočiť film takéhoto nevívaného formátu. Veľmi si vžim tohto režiséra už len preto, že to sfilmoval tak dramaticky a súbežne aj nežne a pridával do filmu tragické tóny, ktoré zas kombinoval s jemnými. Vyvážil celkovú harmóniu a reálne podal vtedajšiu situáciu jednotlivému konzumentovi. Nevnucoval nám nacistov, ponúkol nám iba jedného, ktorý sa rozhodol pre správnu vec a to, že nám pomôže zachrániť utlačovaných. Žiadny blockbuster alebo prekomerčnená záležitosť ani uťahovanie si opaskov, len obyčajne posolstvo jedného národa, ktoré bolo práve spomínaným režisérom pôvabne sfilmované. Tento film sa dá považovať aj za iskierku takmer pokoreného národa, ktorá slabučko tlie ale za pomoci vhodného prostredia a vhodných prostriedkov sa rozhorí na skutočný oheň, živelný, ktorý bude hlásať výhru. V závere pán režisér nenecháva nič na náhode, Schindlerovi židia žijú a vďaka nemu sa môžu ďalej rozrastať. Záver bol pre mňa skutočne silným aspektom k lepším zajtrajškom a zároveň bol aj zdrvujúci, už nie jedna ale omnoho viac sĺz sa začalo kotúľať na mojej červenkastej tvári, hrdo som si ich rukávom utrel a ďakovne pozrel na titulky kde bolo vyobrazené meno režiséra, ktorý uskutočnil tento majestátny film. Musím taktiež okrem perfektnej režijnej práce pána Spielberga pozdvihnúť hudobného majstra na svojom mieste Johna Williamsa. Pre mňa je nenahraditeľný hrdina celého filmu. Jeho soundtrack, ktorý hebko hladí ponurú atmosféru a krásne nezabudnuteľné momenty, ktorý už len s ním okorení sú pre mňa nevídaným rajom. A priznám sa, v takom, v ktorom by som chcel aj žiť a žiť aj za cenu neutíchajúcej vojny, ktorú by som sa pokúsil držať na dištanc. Priniesť niečo nové do utrpeniami preplneného sveta, rovnováhu a spravodlivosť a bojovať, i keď by to znamenalo smrť, no lepšie ako sa bezmocne vrhnúť trízniteľovi rovno do náruče. No háčik je v tom, že to by som najprv musel vynájsť stroj času a sám sa teleportovať do čias druhej svetovej vojny a stať sa Oskarom Schindlerom. On je hrdina, i keď nacistického pôvodu, on toto všetko podstúpil. Prišiel s jedným kufrom a chcel odísť s dvomi no odišiel s vedomím, že daroval slobodu vyše tisícom vopred na likvidáciu určených ľudí. Mohol kľudne odísť s kuframi plnými peňazí, no neurobil tak a za peniaze kúpil životy, ktoré mimochodom majú nevyčísliteľnú hodnotu. Vydlaždil im cestu k lepším zajtrajškom. Obetoval sa, zbankrotoval, nemal žiadne peniaze, ale získal to najcennejšie čo mohol - ľudskú priazeň a súdržnosť. Schindlerovi židia tak ich pomenovali po svojom záchrancovi, samozrejme. Na konci mu vzdali česť a hold za činy, ktoré ho robia dobrým človekom. Darovali mu symbolicky zlatý prsteň, ktorý vyjadroval ich vďaku za životy, ktoré im zachránil práve Oskar. Bol to nacista, handrkoval sa s nacistami, profitoval so židovskej práce, no netušil, že za tým všetkým môže byť omnoho viacej ako prostý šum papierových peňazí. Ako som už na začiatku poznačil: "Tu na meno Oskar Schindler len tak nezabudnú", a tak sa aj stalo. Nezabudnú naňho kvôli obrovskému obnosu peňazí, ktoré mohol za istých okolností získať, ani za to, že židovskú rasu vraždil ako na bežiacom páse to už vôbec, ale nezabudnú naňho kvôli skutkom, ktoré na počiatku mylne vykonával a ku konci už premyslene a spísal listinu žijúcich - svoj Schindlerov zoznam. Kde ako on povedal, mohlo byť omnoho viacej mien kebyže ma viacej peňazí. A chcel aspoň jedného jediného človeka, ktorého by mohol hodiť do mora života. Pokorený sa ešte domáhal, chcel iba jedného, ktorého by vymenil sa predmetnú vec či peniaze. No urobil toho už veľa, niekto by povedal, že až moc. No je mu to nestačilo. Považoval sa za zlého človeka, ktorý zachránil len hŕstku židov. Pravda je taká, že zachránil toľko ľudských životov, že ani dodnes toľko životov nikto nezachránil. Chcel by som osobne spoznať túto postavu, jej charakter a hľadieť hrdo na ňu, a samozrejme by som jej potriasol pravicou na náznak vďaky, ktorej dôvod už rozpisovať nemusím. To by bolo o Oskarovi asi všetko. Zhrňme si to. Bol to vojnový hrdina, ktorý urobil nemožné pre spoločnosť a jeho postava bude ešte dlho v dobrom spomínaná. Najmä v židovskom národe. A aj vďaka režisérovi, ktorý ho v pozitívnom svetle ukázal. No napísal som už toho dosť. Teraz by som začal rozoberať technickú stránku filmu. Liam Neeson, herecky mág, ktorý stvárnil samotného Oskara Schindlera ma u mňa (i keď Oscarom bol nedocenený) obdiv. Jeho výkon len zdvojnásobnil originalitu hrdinnej postavy. Veľmi dobrý herec, výkon bol miestami až nadľudsky, na jeho zvláštne mimiky v tvári a na jeho smutné oči pri uzavretí listiny žijúcich nikdy nezabudnem. Postava bola preňho stvorená a on ju nehral ale žil. Ďalší skvelý herec Ralph Fiennes, ktorý síce bol zatienený bravúrnym Neesonom, no zápornú postavu takéhoto kalibru sa dnes hľadá ťažko. Exceloval, jeho krutosť bola ohraničená miernou láskavosťou a priateľskou súdržnosťou. Tak tiež ako u Liama bola postava preňho ako ušitá na mieru. Ku sklonku jeho života, kde mu nevedeli skopnúť malinký stolček s popod nôh kvôli jeho nadváhe bola pre mňa pamätihodná scéna. Ben Kingsley, šikovný židovský účtovník Itzhak Stern, ktorý jedného zo zachránených stvárnil podal nevídané maximum. Miestami prevýšil svojim hereckým prístupom samotného Amona Goetheho. Hudobný skladateľ John Williams ako som už spomínal, veľký hrdina, hudobný hrdina, ktorý z filmu urobil poctivo ozvučenú filmarčinu. Kameraman Janusz Kaminski svojou bezchybnou kamerovou prácou divákovi servíruje reálny čiernobiely obraz, ktorý je úchvatný, každý moment je dramaticky, drsný a svojím spôsobom aj omračujúci, ale aj emotívne podmanivý. Dramaturgicky nadfunkčný film, dialógy pravdivo, miestami desivo vyrozprávané, scenár nemá ani najmenšiu skulinku, nič nevyčnieva, všetko uhladene do seba zapadá. Dejová rovina je konceptuálne dodržaná, všetko je podané podľa potrieb najrozšírenejšieho diváckeho vkusu. Spomenuté prednosti dokopy vytvárajú MEGAKLENOT. Nepredajný a nenapodobiteľný kvôli režisérskemu rukopisu, ktorý sa pýši na krku tým, o ktorých vypovedá. Iba oni môžu ukázať našim smerom a uistiť nás, že ho uchovajú v dobrom úmysle a nehodlajú ho nijak zhanobiť. Tento film mi ukázal určitý filmový smer, ktorým by som sa mal uberať a aj jeho celkový pohľad. Nie je toľko filmov, ktoré by ponúkli to, čo ponúkol tento. Vždy je to úvod, jadro, záver a nejaký konflikt, no do filmu musíte vniesť trochu osobnosti, kreatívnosti a samozrejme originality, ktorá rozhoduje o celkovej kvalite daného snímku. Nemali by ste sa pridržiavať striktne pravidiel a zásad, lebo s nimi máte len obyčajný film. A takých je dnes už nespočetne veľa. Schindlerov zoznam je film jeden z mála, ktorý sa zásadnými pravidlami neriadi, drží sa svojej cesty a ani na okamih z nej nevybočieva. Počas cesty ponúka konzumentovi príbeh o holocauste, o nočnej more, o milosrdnosti, obetavosti a o záchrane, ktorá ustanovila nový beh dejín. Pre mňa je Spielbergov film o židoch a o ich umiestení vo vojne neskutočne reálne podané (drsné a pravdivé), ťaží zo všetkých scén,( dievčatko podfarbené červenou farbou je pre mňa moment filmu), technická stránka je vyčačkaná (kamera, réžia, scenár, strih, výprava) a posolstvo je konečne vo vytúženom cieli (židovský národ sa konečne oslobodili). Na záver už dodám, že piata a nedávna siedma projekcia ma nadobro presvedčili, že si žiadnu filmovú prestávku už dávať nemusím. Schindlerov zoznam je najlepší film aký som kedy videl. A skalopevne verím, že ním aj ostane. 200% () (méně) (více)

dee-key

Hodně dlouho jsem se tomu filmu vyhýbal a ani nevím proč. Snad proto, že filmy o vyřešení ožahavé otázky mě nikdy moc nebavily, stejně jako druhá světová. Tak či tak díky skvělému obsazení, prakticky bezchybným hereckým výkonům (především naprosto démonického Fiennese) a absence dnešní moderní filmové brutality se pro mě Šidlerův nákupní lístek stal jedním z nejlepších filmů vůbec. ()

janek85

Tohle byl jeden z mých největších filmůvých zážitků. Vše bylo dokonalé: dobové převleky, efekty, točené na černobílý film... Je to velice dokonalý a krásný film a dávám mu 97% ()

SonG

WOW! Tak to bylo i na moje nebojácné Já trošku moc.....už jen to, že se to fakt všechno v minulosti událo, mne mrazí až v kostech. Syrová podívaná bez jakéhokoli klišé, prostě čistě čistý dokument o strachu a bezmoci. Liam Neeson v jedné ze svých nejlepších rolí. ()

ilemas

Tohle dokáže natočit jen Steven Spielberg. Jeden z jeho nejpůsobivějších silných filmů s charismatickým Liamem Neesonem v roli nácka, který zachránil stovky židů. Vůbec nevadí černobílé zpracování a délka filmu uběhne jako nic. Vynikajíci zvuk už tehdy na VHS od Hollywood Classic Entertainment(1000kč), což v té době byli nejlepší kazety jak po stránce obrazové tak i zvukové. ()

mikinhoo

Skvělý, úžasný, úchvatný, dechberoucí!!!!!! Myslím, že lépe tu dobu pan režisér Speilberg vystihnout nemohl. ()

applause

Opravdu silný film, který ukazuje tragické osudy Židů za 2. světové války. Pozoruhodné, že se našel někdo, kdo se je rozhodl zachránit, i když to napřed vypadlo, že jen pro své účely. Ještě pozoruhodnější je, že byl členem Nacistické strany a i tak se na ně díval jako na lidi. Tím někým byl Oskar Schindler. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna