Sever a Jih

(seriál)
Drama / Historický / Romantický / Válečný
USA, (1985–1994), 23 h 11 min (Minutáž: 90–94 min)

Předloha:

John Jakes (kniha)

Patrick Swayze, James Read, Lesley-Anne Down, Wendy Kilbourne, Kirstie Alley, Terri Garber, Genie Francis, Philip Casnoff, Lewis Smith, (více)

Série(3) / Epizody(15)

NinadeL

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

15/15 Jižanská sága na způsob Jihu proti Severu Margaret Mitchellové a Scarlett podle Alexandry Ripleyové. Herecky zářící Patrick Swayze a Kirstie Alley. První dvě série byly velmi vyrovnané, dotáčky po letech už jen úsměvné. Nicméně díky rychlé adaptaci prvních dvou knih z trilogie North and South, Love and War a Heaven and Hell Johna Jakese byl v seriálu zachován tehdejší autentický pohled na věc. ()

Kontryhelka

Jak my se ségrou tuhle sérii milovaly. Těšily jsme se na každou novou epizodu, která vždycky v tom nejlepším končila. A čekat týden, to byly muka. Ale ve své době to tak bylo a my měly radost z každého dílu. Opravdu hodně povedená klasika, která pěkně popsala kus  dějin. A prima krásní hezcí herci jako příjemný bonus. ()

• V úvodní bitvě mezi Severem a Jihem u Bull Runu je v záběru na bitevní pole vidět kamerový jeřáb. (pávek)
  • První série o šesti epizodách vznikla v roce 1985 a měla velký úspěch. Dodnes patří mezi sedm nejlépe hodnocených minisérií v televizní historii. Druhá série (také šestidílná) byla uvedena v roce 1986, sice nedosáhla už tak enormního úspěchu jako ta předchozí, ale byla také velmi divácky úspěšná. Třetí série byla uvedena až v roce 1994, měla na rozdíl od prvních dvou sérií jen čtyři epizody, které bohužel jak u diváků, tak u kritiky naprosto propadly. (Lynette)
  • V rámci prípravy na rolu Georga Hazarda strávil James Read niekoľko týždňov na ranči Patricka Swayzeho (Orry Main), kde ho ten učil jazdiť na koni. (misterz)