Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

DjsVorel

Bohužel je to jeden z mála případů, kdy jsem film viděla dříve, než jsem si stačila přečíst knižní předlohu. Tudíž má fantazie byla u čtení trochu ochuzena. O to více jsem byla překvapena, jak jsem při shrnutí zjistila, že mi tento systém vyhovuje. Místo nějakého srovnávání filmu s knihou, kde bych nadávala, co všechno ve filmu chybí a co je odlišné, jsem si jen doplňovala detaily a zkrášlovala si ještě více příběh. Rozhodně perfektně vybraní herci. Matthew MacFadyen je dokonalý pan Darcy a hned jsem se do něj zamilovala. (řečeno s nadsázkou) Zatímco Carey Mulligan v této "Austinovce" nedostala tak velký prostor narozdíl od Northanger Abbey, tak Jean Malone excelovala. Samozřejmě musím dodat, že mi šíleně lezla na nervy, ale svou rozmarnost vystihla dokonale. K Donaldu Sutherlendovi nemám co dodat. Keira i Judi Dench opět ukázali v čem je jejich síla. V herectví! No a ostatní také byli velmi velmi dobří. Osobně mám příběh ráda a možná to je důvod, proč hodnotím film nejméně 84%. Ačkoliv na druhou stranu je zpracování opravdu na vysoké úrovni a z "Austinovek" je to rozhodně nejlepší film ! ()

juditik

Treba uznať, že tie mladé Bennetové mi pekne liezli krkom, takú vysokú hladinu pubertálnych hormónov v jednom filme som už dlho nevidela....inak veľmi podarený film, Keira bola zlatá jak vždy a Matthew MacFadyen milo prekvapil...konfrontácie medzi Elizabeth a pánom Darcyim som si docela užívala ;) ()

ma883

Proti samotnému filmu nic nemám. Jedná se o velmi zdařilou adaptaci nejúspěšnějšího románu Jane Austenové. Poprvé jsem ho viděla v kině v původním znění s titulky a tehdy bych bez váhání dala pět hvězdiček. Ale bohužel jsem česká patriotka, a tudíž jsem dále film zhlédla opakovaně s českým dabingem a ten posouvá film do nižší kategorie čtyř hvězdiček. Dle mého se jedná o jeden z nejhorších dabingů, které jsem kdy měla tu "čest" slyšet. Nemohou za to samotní dabéři, nýbrž překladatel, který nejspíš pod pojmem domestic novel chápe příbalový leták a Jane Austenovou zná jako novou tvář na titulce Vogue. Zkrátka se do toho vložil člověk, který román v životě neviděl, natož ho četl. V mnohých scénách jsou repliky tak špatné, že mění smysl konverzačních situací. Za nejpříšernější považuji scénu na panství u Lady Catherine, která vede rozhovor s Elizabeth. Tento rozhovor však nedává vůbec žádný smysl, neboť je dialog mizerně přeložený. Druhou zdlouhavě otřesnou mizérii vidím v záverečném rozhovoru mezi Elizabeth a panem Bennetem. "On byl blázen do Jane..." Co to má sakra být?!!! A to je jen vrchol ledovce. VELMI ŠPATNÝ A NEPŘESNÝ ČESKÝ DABING!!! ()

Queendom

Neskromná a ambiciózní napodobenina Rozumu a citu, kterému nesahá ani po kotníky. Keira nepřekvapila, na dva diblíkovský ksichty film neutáhne. Jako vždy skvělá Judi Dench jako zlá a panovačná poručnice a slizskej Tom Hollander jako pan Collins jsou jediný dva opravdu dobrý herecký výkony filmu. Je tu trochu citu, trocha kýče, celkem běžná zápletka a očekávenej hepáč. Takže těžkej průměr. ()

Red-horse

Pořádně mě ani nenapadá, co bych tomuto filmu vytkla. Nádherná kamera, hudba, scénář se držel knižní předlohy... Je vidět, že Joe Wright ví, co dělá, umí pracovat s herci, kteří podali vynikající výkon, obzvláště Brenda Blethyn v roli matky Elizabeth, člověk by ji prostě za nepatřičné chování zabil, přesně jako v knížce. Takže mé hodnocení 90%. ()

Sagisia

Přilepená k obrazovce s husí kůží na rukou a mrazem na zádech. K tomu přidejte přiblblý spokojený úsměv a máte mě v plné parádě při sledování Pýchy a předsudku. Není divu, je to dokonalý film s krásnou hudbou, asi nejnádhernější kamerou a obrazy mojí milované Anglie. Všechno je tak přirozeně krásné... A ač přesně víte jak to dopadne, stále máte obavy, aby to pro tentokrát nebylo jinak :) ()

Arcipes

Jak z děl anglických realistů. Krásný příběh s krásnými lidmi v krásném oblečení, záběry s krásnými scenériemi či z krásných interiérů za doprovodu krásné hudby. Krásný film. 5/5 ()

gicous

Nádherný film, který se bezpochyby vyrovná Pokání. Joe Wright si vybral typově skvěle padnoucí herce v čele Keirou. S ní se kamera doslova mazlí a pomáhá jí, podle mě, k nejlepšímu výkonu její kariéry. Wright dokázal natočit pár doslova snových sekvencí (scény s plesu, prohlídka soch, houpačka, závěr), které i beze slov doslova napěchoval emocemi. Tím nechci říct, že jsou dialogové scény slabé. To v žádném případě. Dialogy jsou výborné, a zvláště konverzace pana Darcyho a Elizabeth jsou napsané, zrežírované a zahrané na výbornou. Ještě bych vyzdvihl hudbu, která filmu padne jako ulitá a pomáhá jednotlivým pasážím podtrhnout a zvýraznit emotivně vypjaté scény. Opravdu skvělý film. Akorát nechápu jednu věc. Co sakra vedlo Wrighta, režiséra Pokání a Pýchy a předsudku, režírovat akční film s tuctovou zápletkou? Tohle mi fakt vrtá hlavou. ()

Havala

Nikdy by mě nenapadlo, že se mi tento typ filmu bude líbit. Opravdu skvělé dílo, brilantní režie, klobouk dolů! ()

voldemorf

Je jen málo filmových adaptací, které se mi líbí více než knižní předloha. Tohle je rozhodně jeden z nich. Vleklý (i když na oddech příjemný) román Austenové převedením do dvouhodinového filmu získal na dynamičnosti. Jak moc si s tím Joe Wright vyhrál, jsem dokázala ocenit až po tom, co jsem film viděla s režisérským komentářem. Oba protagonisté to zahráli úžasně, vedlejší postavy taky dokonale vybrané. Když Keira Knightley ustála večeři s Judi Dench, řekla jsem si, že má jako herečka budoucnost. Lizzie Bennetová v jejím podání byla přesně taková, jaká by měla být. Prostě lidská. Dokonce jsem jí věřila, že není příliš hezká (což ona je). MacFayden dokázal vyjádřit několik emocí pouhým pohybem prstu, mrknutím oka, nebo prostě tím, že se nehýbal vůbec. A takhle bych mohla pokračovat u všech herců. Myslím, že si s touto anglickou klasikou poradili velmi obstojně. Neviděla jsem ani jednu z ostatních adaptací, ale tuhle by pro mě asi už žádná nepřekonala. ()

Cherry_Bomb

Neviem prečo, ale tomuto filmu som neprišla na chuť. Bola som v tom, že ma to bude veľmi baviť, keď som počúvala aká je z neho väčšina nadšená a unesená. Ale nudil ma a čakala som len na to kedy skončí. Pozerala som, ale naozaj neviem o čom to bolo... ()

DeNighty

Jeden z nejlepších filmů, které byly natočeny podle knihy. Dobře obsazené, děj má spád a divák se určitě nenudí. Vše doprovází krásná hudba, která dodává záběrům krajiny a vůbec celé té doby takové zvláštní kouzlo. Navíc je zde krásně vylíčeno, jak každý člověk pohlíží na různé činy z různých úhlů. Skvělý film! ()

hackstolle

Mozna se budu opakovat, ale Keira ma neco, co se skoro neda slovy vysvetlit. Projev, mimiku a schopnost zahrat cit, naladu, vlastnost nebo pocit u me absolutne vitezi. A ikdyz treba uvidim film, ktery neni zanrove podle meho gusta nebo pro nekoho nemusi mit az takove kvality, ja se vzdy pohledem na umeni Keiry budu skvele bavit. A stale a stale se necham prekvapovat. ()

Nely

Prostě romantika...a to úplně na takovéto filmy nejsem! Mám ráda knižní předlohu i film...můžu to několikrát vidět i číst a vždy mě to baví jako poprvé :) ()

jolly.rose

Na to, že jsem četla od této autorky dvě knížky, které jsem dočetla jen silou vůle na přání mé matky (neskutečně zdlouhavé), mi film připadal trochu svižnější. Dávám tři za dobře a věrohodně zachycenou dobu, hezké prostředí a větší spád než v knižní podobě. ()

psiisek odpad!

musela som to vypnut uz hned v prvej stvrtine. uplne mi liezli na nervy tie charaktery. tie dcery sa smeju jak sliepky,ich mama je sprosta, ten chlap si je taky sebaisty a namysleny, ze by som pocula co i len jeden jeho super definitivny premudrely nazor, a uz by som mala chut ho zbit. otras. ()

Richie1

Velmi jsem váhal, zda nejdříve přečíst knihu, ale nakonec jsem neodolal a podíval se na film. Kniha bude nejspíše s odstupem následovat. Je to zajisté velmi povedená romantická pohádka z (ne)dávno minulých časů. Pohádka, která se při troše štěstí může stát reálnou i ve skutečném životě - a to asi stále přitahuje pozornost všech romanticky založených diváků. Bylo příjemné ponořit se do atmosféry té doby a prožívat lásky a nelásky hlavních hrdinů. Keira byla nádherná jako vždy a i ostatní herci podali velmi dobré výkony. Výprava a kostýmy - vše bylo na skvělé úrovni a rovněž dialogy hlavních hrdinů mě velmi bavily. Věřím, že toto dílo budu moci vidět i vícekrát, aniž ztratí na přitažlivosti. ()

Wooke

Bol som prinútený pozerať tento film... Mnou samým, pretože ma uchvátil. Romantický film, v ktorom padlo nesmierne málo bozkov, no zato veľa krásnych slov a pohľadov, vás prinúti zamyslieť sa nad tým, koľko málo stačí. Skvelé prevedenie knižnej predlohy. Keira je pôvabná žena a Matthew MacFadyen je zas úplne že geniálny herec, takže úžasná kombinácia. ()

Sharleen

Už toľkokrát natočený nesmrteľný príbeh a predsa ma dokázal prekvapiť...najviac vďaka Keire a Matthew MacFadyenovi. Nemá význam rozvíjať, čo a ako..kto videl, to precítil sám.. Proste krása.. ()

Alfo

You have bewitched me, body and soul, and I love .. I love .. I love you. Doba v ktorej bola minimálna šanca, že sa oženíte alebo vydáte za niekoho, kto sa vám bude páčiť a to už vôbec nie za niekoho, koho budete milovať. Vtedy boli iné hodnoty. Nuž a predsa sa láska našla. Excuse me. [obeisance] ()

Zemřel Donald Sutherland

Zemřel Donald Sutherland

včera

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska