Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

Wacoslav1

Vynikající úvod klasické vyvražďovací série. Tohle je prostě takový oldschol slasher z tradičními pravidly žánru jaké už se dneska netočí. To znamená, že se hulí chlastá šoustá a zabíjí, ale přitom se postavy nemusí chovat jako totálně vypatlaní náctiletí dementi. Jednička sází hlavně na atmosféru řekl bych asi nejvíc ze všech dílů a to finále už je pro mě tak trochu kultovní záležitost. Sice musím srazit hvězdu za to, že můj miláček Jason se tu nevyskytuje, ale jeho pomstychtivá máti taky stojí za to a ten sen na konci jak ten odpornej kluk stáhne hlavní hrdinku do jezera... Normálně když jsem to v 13 letech poprvé viděl, tak jsem se posral.85% ()

Xmilden

Momentálně začínám sjiždět tuto legendární a pěkně natáhlou sérii, nějaký hlubší komentář tedy zatím nechávám uležet. První díl a Jasonova mačeta zatím mlčí. Jasonově mámě jsem napočítal myslím 7 zářezů. Jinak se jedná o pěkně nepříjemnou krávu co si smrt zasloužila okamžitě co se objevila na scéně. Jo a Kevina Bacona sem poznal. Jen sem nevěřil že je to opravdu on. 65% ()

darkrobyk

S odstupem času veskrze průměrný slasher se z jistých důvodů stal kultovním. V době vzniku byl masově nasazen do sítě kin a hojně se o něm psalo. Snímku pak pomohl začínající videotrh a samozřejmě další pokračování, která již zrodila postavu dospělého Jasona ohánějícího se nejen mačetou. Vraždy jsou brutální, avšak ne všechny v přímém přenosu. Sekyra se mihne, dívka zavřeští, světlo u stropu se rozhoupe a pak následuje záběr na dívčinu hlavu se zaseknutou sekerou v obličeji. Savini odvedl špičkovou práci, a tak lze těžko poznat, že v tom momentě se již jedná o figurinu. Šíp, který zespodu pod postelí pronikne skrz hruď Kevina Bacona, byl pro herce neškodný - vcelku zdařilý trik opět provedl T.Savini. Alespoň že skvělá Bety Palmerová neztratila hlavu hned na začátku. Z nostalgie hodnocení ponechávám. Viděno 4x. ()

Hrabka

Jeden z filmů, který nastartoval v budoucnosti tak oblíbený subžánr (teenagerovských) vyvražďovaček. Sice to není nějaká velká sláva, chvílemi je to docela nuda, ale svoji atmosféru film má. Na staré horory moc nekoukám, ale tento mě dokázal svým zpracováním docela zaujmout. Některé momenty jsou vážně napínavé a párkrát jsem se i leknul. Konec ve stylu "bába se vrací poprvé, podruhé, potřetí, počtvrté" se mi už moc nelíbil a působilo to hodně divně, ale jinak jsem si film užil a už se těším na další pokračování. 65% ()

juta

Slasher, který jsem si musel pustit na pátek třináctého. Jedničku jsem viděl už několikrát, ale zdá se mi to pokaždé o něco slabší a slabší. On je vlastně celkem jednoduchý. Vraždy jsou jednoduché a jakoby nedotáhnuté do konce (ve své době to ale splnilo účel). Na dnešní dobu z toho ani nejde strach a proto kdo se na to podívá poprvé nyní, tak ho to ani nemůže zaujmout. ()

3497299

Klasické exploatační dílo. Cunningham celkem nezřízeně a přímočaře neexploatuje jen samotné násilí, ale i jiná díla, např. Psycho nebo Kubrickovo The Shining. Ve stopovém množství nápadité. Strukturu teenage slasheru Cunningham nevymyslel, spíše ji podal v takové formě, že se stala jedním z ústředních rezonančních bodů – jen samotná série Friday the 13th čítá snad minimálně osm filmů, dalších variací a odkazů v populární kultuře je nespočetně. Paradoxně se zde kanonická role Jasona ještě nenachází, ba postava Jasona zde de facto absentuje. Utvořil ji zřejmě teprve druhý díl. ()

lamps

Jen tuctová a nezajímavá vyvražďovačka, která si svůj kultovní status vůbec nezaslouží. Atmosféra je sem tam poměrně povedená a sledovat vraždy očima pachatele příjemné zpestření, ovšem Cunningham měl mnohem více přitlačit na pilu. Nemyslím tím samozřejmě jen brutalitu, ale stejně jako u Carpenterova Halloweenu mě otravovalo, jak si snímek celou dobu hrál na plíživé a trpělivé strašidlo, místo aby se někdy proměnil v něco děsivějšího a údernějšího. A navíc to konečné rozuzlení se mi zdálo strašně směšné a z 80% okopírované z Hitchcockova Psycha. Béčkové horory z 80. let holt nestály až na pár vyjímek absolutně za nic.. ()

JohnnyD

Najlepší remake Psycha a ultimatívny whodunit slasher. Tieň minulosti, neznámy vrah, neskutočná atmosféra kempu a daždivej letnej noci, skvelé gore a jednoznačne najlepšia réžia v ságe s nádhernou analógovou kamerou. Jasné, nie je tu Jason, ale záverečné rozuzlenie je úplne skvostne nakrútené. Okrem toho Betsy Palmer totálne dáva. PS: môj rebríček série: F4, F1, F2, F3, F6, F5, F7, F8, F10, F9 ()

Nin

První Pátek 13. je sice jeden ze slavných slasherů alias vyvražďovaček, ale působí místy jako docela ambiciózní horor. Má slušnou hudbu, která připomene Psycho, a taky stylový snímání kamery z pohledu vraha. Z dnešního pohledu film určitě působí zastarale, ale je vidět, že minimálně co se týče formy, tak se tvůrci fakt snažili. Obsah bohužel není nic extra. Máme tu nějaké puberťáky (z nichž někteří kluci působí svou vizáží dost směšně), kteří se nechovají moc racionálně... ale také působí velmi často až překvapivě klidně, a to i když už jde fakt do tuhýho. Jejich chování, a kde je zrovna kdo a co dělá a co si myslí, je trochu matoucí. Závěr sice není taky nijak zvlášť inteligentní, ale je stále působivý, především závěrečná scéna s Jasonem. Docela zajímavý začátek slavné hororové série. (7/10) ()

Rover

Tak mě to až tak strašný nepřišlo, právě naopak. Představitelka paní Vorheesové mi naopak přišla skoro geniální, trochu kingovská a strašlivá. Párkrát jsem se hodně bál...HUDBA: Harry Manfredini - nesmyslné kombinace ječících smyčců a zběsilých klavírních trylek prostě miluju. ()

Madsbender

Poctivý veterán žánru slasherov a nefalšovaná tradičná teen vyvražďovačka z doby, kedy žáner zažíval svoj vrchol. Pomerne sympatické obsadenie (Kevin Bacon!!!), skvelá atmosféra, typická hudba a dej, ktorý má spád, ani na minútu nestráca tempo a nenudí. Scenár by si žiadal ešte doladiť a miestami herci vylúdia pravdepodobne nechcené úsmevné výrazy, záverečný súboj pôsobil občas smiešne (i keď Betsy Palmer bola skvelá a finálny cut-off geniálny), no i tak stále výborný horor. Rozhodne si nemyslím, že som tích 95 minút svojho života investoval zle. ()

salahadin odpad!

SPOILERY! BÍKÉRFUL! Bez milosti. Dobře, narovinu přiznám, nemám rád slashery, filmoví zabijáci jsou pro mě nejblbější postavy vůbec včetně Jasona. Jenže v tomto filmu nekosí teen crew Jason, ale nějaká babička! Paní v letech, kterou přepere holka na konci, vymaže ze světa DNA mladých lidí v plné síle. "No ty kokso", říkám si na konci, když hlava paní Vorheesové letěla ku cílové jamce. Dvě pěkný holky by se tu našly a evidentně se líbily i Kevinu Baconovi, kterému v jedné scéně stojí...no že bych tu 1* přece jen dal? Ále ani prd, taková nebetyčná brokolice si ji nezaslouží. ()

Deimos

***Celkem 66%***TV/// Obsazení 5/10 Děj 6/10 Atmosféra 8/10 Prostředí 8/10/// PLUS: začátek kultovní série, pořád to má slušnou atmosféru a pronikavou hudbu, prostředí Křišťálového jezera, kde to všechno začalo MÍNUS: tentokrát ještě bez Jasona a to není úplně ono, posledních asi 15 minut působí hodně směšně, především chování poslední postavy./// Shrnutí: Tady to všechno začalo, tady se zrodila jedna hororová legenda. Ehm, tedy tvůrci asi moc nedoufali v úspěch a moc neplánovali pokračování, proto se vlastně Jason zrodil (objevil) až v pokračování(ch). Přes stáří snímku se však nejedná o špatný horor. Hlavně první polovina ve které je víc živých než mrtvých je zajímavá. Později, když už zbude jen pár neherců, to začíná být trochu nuda a závěr je předem daný./// PS: Už je myslím na čase viděl zbylá pokračování, která mi zatím unikala. ()

Cappuccino

Verím, že začiatkom 80. rokov mohlo ísť o napínavú hororovú jazdu, no pri toľkom nezmyselnom správaní hrdinov som polovicu filmu krútil hlavou. Ako štart kultovej série okej, ako samostatný slasher dosť slabé. Všimol som si, že ľudia film často porovnávajú s o dva roky starším Halloweenom, ktorý bol aj podľa mna neporovnateľne lepší. Prvý Piatok trinásteho je úplne klasickou vyvražďovačkou s príšerne hlúpymi postavami, ktoré sa takmer nikdy nezachovajú racionálne. ()

S.Quentin QUALE

Začátek malinkého utrpení. Jason Voorhees nikdy nebude mým oblíbencem. Otázkou je, jestli s čím dál víc plesnivějšího a červama prolezlejšího xichtu se zastaralou maskou a mačetou jde vůbec něco víc vytřískat, když už natočili 9x to stejný, a ani to desáté, omlazané scifi nestálo za nic. Je opravdu smutné, když ho po deseti pokusech musel pumpnout až Freddy, což považuju za lepší biják než všechny samostatné P13. Vrchol série podle mýho přichází se třetím dílem. ()

Satan

Škoda, že tu nevraždí Jason v plné kráse, ovšem zabíjení z pohledu vraha je originální a zajímavé. Jinak ovšem docela nuda a nijaká žádná novinka ohledně vraždy (holka sama v lese atd.), docela klišé. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej